Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 10.04.2015 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 10.04.2015
╤ ПРОБЛЕМА, ╤ ШАНС ДЛЯ УКРА╥НИ

Ми ╓сть народ!

ЯК ПОЧУВАЮТЬСЯ ПЕРЕМ╤ЩЕН╤ ОСОБИ У ЛЬВОВ╤ ТА ЛЬВ╤ВСЬК╤Й ОБЛАСТ╤

Укра╖нц╕ впродовж останнього року з╕ткнулися з серйозними викликами. Це й под╕╖ Майдану, й анекс╕я Криму, ╕ в╕йна на Донбас╕. Тепер доводиться швидко вчитися, переймати ╕ноземний досв╕д, акумулювати св╕й. Одн╕╓ю з найболюч╕ших проблем ╓ велика к╕льк╕сть перем╕щених ос╕б у великих м╕стах Укра╖ни. Про це пост╕йно ╓ ╕нформац╕я в ╤нтернет╕. Нещодавно прочитав ось таке:
«Пошук житла ╕ роботи – найб╕льш╕ проблеми для переселенц╕в з Криму ╕ Донбасу. Людям неохоче здають в оренду квартири, а п╕дпри╓мц╕ в╕дмовляють у робот╕. Такими ╓ результати опитування про ставлення до переселенц╕в у м╕сцевих громадах, яке провела громадська орган╕зац╕я «Крим SOS». Упродовж трьох останн╕х м╕сяц╕в фах╕вц╕ опитали понад 900 мешканц╕в Львова, Ки╓ва, Херсона, Харкова, В╕нниц╕ про ╖хн╓ ставлення до переселенц╕в, мон╕торили рег╕ональн╕ мед╕а, ц╕кавились думкою кримчан ╕ тих, хто пере╖хав з Донбасу, про те, як вони почуваються поза власною дом╕вкою. На загал ситуац╕я у м╕стах схожа: б╕льш╕сть людей ставляться позитивно до переселенц╕в, частина сп╕вчува╓ ╕ допомага╓ (але таких ста╓ дедал╕ менше), а багато хто – байдужий до чужих проблем. Водночас ╕сну╓ чимало негативних стереотип╕в серед м╕сцевого населення, що, мовляв, переселенц╕ вимагають допомоги в╕д держави; вони ╓ причиною зростання безроб╕ття ╕ злочинност╕ у м╕стах; через великий попит зросла ╕ варт╕сть житла. Досл╕дження показали, що до кримських татар ставлення позитивн╕ше, ан╕ж до переселенц╕в з╕ сходу, бо останн╕х вважають сепаратистами ╕ причиною в╕йни. Мешканц╕ зах╕дних областей Укра╖ни прихильн╕ше ставляться до кримських татар насамперед тому, що вони свого часу, як ╕ велика к╕льк╕сть галичан, стали жертвами радянських репрес╕й. Люди пережили сп╕льну б╕ду ╕ краще розум╕ють одне одного, дов╕ряють одне одному. Натом╕сть ставлення до переселенц╕в з Донбасу залежить в╕д ситуац╕╖ у зон╕ бойових д╕й. Чим активн╕ш╕ бо╖, тим прохолодн╕ше ставлення у льв╕в’ян до переселенц╕в з╕ сходу. У людей виника╓ законом╕рне запитання: а що роблять чолов╕ки з Донбасу у Зах╕дн╕й Укра╖н╕, коли там гинуть галичани?».
* * *
Ну, це висновки опитування експерт╕в. Я ж вир╕шив особисто зустр╕тися з двома «б╕женцями» з Донбасу. Хоча терм╕н «б╕женець» аж н╕як не в’яжеться з людьми, яких зустр╕в у центр╕ Львова. Активн╕, усп╕шн╕, осв╕чен╕, енерг╕йн╕… Розмовляючи з милими донеччанами, думав про те, що Льв╕в отримав непогане ╕нтелектуальне «п╕дкр╕плення». Що хоч якийсь позитив в╕д в╕йни на Донбас╕ ╓. Але ж ╕ негативу багато – якщо й не повне, то все ж в╕дчутне «розукра╖нювання» шахтарського краю. Заспокоюю себе тим, що коли в якомусь рег╕он╕ Укра╖ни збереться «критична маса» людей, захоплених великою ╕де╓ю, то й на решту територ╕й це рано чи п╕зно пошириться. Прискорене формування громадянського сусп╕льства – це те, що вкрай потр╕бне Укра╖н╕. В Лугандон╕╖ цей процес навряд чи йтиме… А ось у нас – ц╕лком можливо. Т╕льки треба добре вивчити вс╕ плюси ╕ м╕нуси перем╕щень велико╖ маси людей. Отже, надаю слово мо╖м сп╕врозмовникам. Нехай це буде доповненням до ╕нформац╕╖, яку надали експерти.
* * *
СТАН╤СЛАВ ФЕДОРЧУК (укра╖нський актив╕ст з Донецька, який тепер прожива╓ у Львов╕):
— Стосовно ставлення галичан до вих╕дц╕в з Криму, то можна сказати так: воно б╕льш позитивне, ан╕ж до вих╕дц╕в з Донбасу. ╤ не тому, що були як╕сь зусилля держави в цьому напрямку. Просто кримськ╕ татари були найпершими, хто при╖хав до Львова. Крим значною м╕рою ╕ сприймався галичанами як земля кримських татар. Багато з кримчан вже змогли в╕дкрити у Львов╕ заклади громадського харчування. Люди ходять туди ╕з задоволенням, отримують непоганий серв╕с. Ознайомлюються з кримськотатарською кухнею ╕ кримськотатарською культурою загалом. Тому в сприйнятт╕ кримських татар м╕сцевим населенням ╓ великий прогрес. До того ж ╓ громадська орган╕зац╕я «Кримська хвиля», яка в╕дразу зайнялася волонтерством, пов’язала свою д╕яльн╕сть з м╕жнародними фондами. Це — кримський татарин Енвер Бек╕ров ╕ його команда – молод╕, осв╕чен╕, при╓мн╕ люди, як╕ вимушен╕ були покинути р╕дну дом╕вку. Д╕яльн╕сть «Кримсько╖ хвил╕» також сприя╓ створенню позитивного ╕м╕джу кримчан. А тепер стосовно вих╕дц╕в з Донбасу. Тут ╓ два моменти. Перший: серед галичан ╕сну╓ глибока недов╕ра до донецьких. Нав╕ть п╕дсв╕доме оч╕кування в╕д них якогось зла. Я це в╕дчув на соб╕, коли хот╕в зняти житло у Львов╕. Коли д╕знавалися, що я з Донбасу, то… найчаст╕ше в╕дмовляли. Хоча, як св╕дчать соц╕олог╕чн╕ опитування, проведен╕ на замовлення соц╕альних служб, б╕льш╕сть людей, як╕ при╖хали до Львова й област╕, це люди, як╕ хочуть тут залишитися. Льв╕в ╓ для них симпатичним, привабливим м╕стом. Це — проукра╖нська частина донбасько╖ сп╕льноти. Б╕льш╕сть ╕з них ма╓ вищу осв╕ту, серед них ╓ й художники, письменники, музиканти, представники техн╕чно╖ ╕нтел╕генц╕╖, фах╕вц╕ з ╕нформатики. Б╕льш╕сть ╕з них самотужки знайшли соб╕ житло. Хоча у багатьох ще ╓ проблеми з працевлаштуванням. Водночас створено багато громадських орган╕зац╕й. Одну з них очолю╓ греко-католицький священик отець Тихон Кульбака, в╕н править службу в церкв╕ на П╕дголоско (район Львова – С. Л.), там же збира╓ться ╕ громада. Причому там збираються не лише греко-католики, а й православн╕, протестанти. Д╕ти цих донеччан за св╕тоглядом будуть стов╕дсотковими льв╕в’янами ╕ пишатимуться цим! Тому страхи ╕ побоювання певно╖ частини м╕сцевого люду стосовно «донецьких» ╓ переб╕льшеними. Тим паче, що к╕льк╕сть при╖жджих ще не досягла критично╖ меж╕. Якщо перем╕щених ос╕б у м╕ст╕ й област╕ прожива╓ близько одинадцяти тисяч, то в одному лише Львов╕ упродовж року побувало б╕льше м╕льйона турист╕в! ╤ Льв╕в не перестав при цьому бути Львовом.
* * *
НАД╤Я ХОМЕНКО (кер╕вник громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Кра╖на в╕льних людей» м. Краматорськ. Тепер прожива╓ у Львов╕):
— У Льв╕вську область ми почали перевозити людей в╕дносно недавно — два м╕сяц╕ тому. Це був пер╕од дуже активних бойових д╕й. Останн╕м часом до Львова ╖дуть люди або ж патр╕отично налаштован╕, або ж так╕, як╕ принаймн╕ не бояться Львова. Але ж ╕ винятк╕в вистача╓, бо ╓ люди, готов╕ ви╖хати куди завгодно, т╕льки б на новому м╕сц╕ не стр╕ляли. Трапля╓ться й таке, що людей ще на Донбас╕ налаштовують проти Зах╕дно╖ Укра╖ни. Тому законом╕рно, що й на Льв╕вщин╕, особливо по селах, частина людей налаштована проти донецьких. Така ╕нформац╕я не може не поширюватись. Пам’ятаю, як одна бабуся-оп╕кунка дуже переживала, що ╖й доведеться в╕дробляти за те, що сама з д╕тьми сюди при╖хала. Адже такого наслухалася про Галичину на Донбас╕… Але пот╕м вона була в захват╕ як в╕д людей, так ╕ в╕д неповторно╖ природи Льв╕вщини.
На жаль, знаю ╕ про негативн╕ моменти. ╢ р╕елтори, як╕ категорично в╕дмовляються працювати з переселенцями. Така дискрим╕нац╕я за рег╕ональною ознакою неприпустима! А ось нашим ворогам це дуже виг╕дно... Тому ми не повинн╕ ставати жертвами ворожих ман╕пуляц╕й. Навпаки, — повинн╕ мати на уваз╕, що ╓ велика к╕льк╕сть родин, як╕ пере╖хали за тисячу к╕лометр╕в, щоб почати життя з нуля, з чисто╖ стор╕нки. Тому варто розглядати проблему з перем╕щеними не т╕льки як проблему, а й як додаткову можлив╕сть зм╕цнення держави. Адже ╓ справд╕ см╕лив╕, осв╕чен╕, порядн╕ люди, як╕ при╖хали сюди, щоб розд╕лити долю з Укра╖ною. Вони привезли сюди свою любов, св╕й профес╕онал╕зм. Хочу зазначити, що в с╕льськ╕й м╕сцевост╕ люди б╕льш насторожено ставляться до нових мешканц╕в, але коли приглянуться ╕ не виявляють н╕чого ворожого, то намагаються допомогти. Адже галичани — переважно доброзичлив╕ ╕ толерантн╕ люди. Родич╕ одн╕╓╖ переселенки пост╕йно питають ╖╖: як там ваш╕ д╕ти, бандер╕вц╕ над ними не знущаються? А та у в╕дпов╕дь: «Ох ╕ знущаються… П╕сля школи так мучать д╕тей… Ст╕льки гостинц╕в приносять нашим д╕тям, що у них руки в╕д утоми в╕дриваються – так важко пот╕м нести сумки додому…». Наша орган╕зац╕я займа╓ться евакуац╕╓ю ж╕нок ╕ д╕тей з травня минулого року. П╕сля зв╕льнення Краматорська там було створено центр допомоги переселенцям. Тепер там живуть 80 чолов╕к – ж╕нок ╕ д╕тей. Це — м╕сце гуман╕тарно╖, юридично╖, психолог╕чно╖ допомоги. У Краматорську люди, звичайно, прост╕ше ставляться до переселенц╕в. М╕сто пережило окупац╕ю. ╤ люди добре знають, що таке – хапати сумку ╕ б╕гти подал╕ в╕д обстр╕л╕в. Ми вже допомогли пере╖хати на Льв╕вщину ста тридцяти людям. Тут мене при╓мно здивував зах╕д у школ╕ мо╓╖ старшо╖ доньки. У Краматорську в ╖╖ клас╕ було лише чотири патр╕оти Укра╖ни. Решта — або «за мир», або за Рос╕ю. А тут, у Львов╕, щопонед╕лка в школ╕ ╓ класна година, де д╕ти обговорюють ситуац╕ю в кра╖н╕, думають, чим вони можуть конкретно допомогти. Д╕ти плетуть маскувальн╕ с╕тки, проводять ярмарки, збирають грош╕ на медикаменти в зону АТО, пишуть листи д╕тям з╕ сходу та нашим солдатам. Тут маленьк╕ громадяни з дитинства привчаються бути учасниками под╕й, нести в╕дпов╕дальн╕сть за свою землю. ╤ це не може не надихати тих, хто пере╖хав з Донбасу.
* * *
Завершити статтю хочу конкретним прикладом. Не встигли ми переговорити з╕ Стан╕славом Федорчуком, як почули звуки грузинського г╕мну. Виявилося, що це грузинська громада Львова проводить м╕тинг на п╕дтримку патр╕отичних, про╓вропейських сил у Тб╕л╕с╕. Людей з╕бралося не дуже багато, тому Стан╕слав вир╕шив при╓днатися до грузинського товариства. Тим паче, що Груз╕я йому дуже близька, ╕ головне, – нещодавно в╕н ╕ сам прилет╕в з грузинсько╖ столиц╕. Взяв у руки грузинський прапор ╕ почав аг╕тувати льв╕в’ян при╓днуватися до грузинсько╖ громади. Дек╕лька чолов╕к п╕д╕йшли й охоче встали поряд з грузинами. Я й фото зробив – Стас на ньому в останньому ряду, але його добре видно, бо в╕н сто╖ть л╕воруч ╕ трима╓ великий грузинський прапор. Атмосфера в╕дразу зм╕нилася. Люди разом, в ун╕сон кричали: «Слава Укра╖н╕!», «Героям слава!» ╕ виголошували грузинськ╕ патр╕отичн╕ гасла. Певен, що льв╕вськ╕ школяр╕ ╖х тепер запам’ятають… Ось так рядовий донецький актив╕ст проявив себе як активний ╕ небайдужий льв╕в’янин.
Те ж саме можна сказати ╕ про Над╕ю Хоменко. Ця мила, д╕яльна християнка також сутт╓во прикрасила велику християнську громаду Львова. Тому я повн╕стю п╕дтримую ╖╖ думку, що на перем╕щених з Донбасу ╕ Криму людей треба дивитися не лише як на проблему, а й як на непоганий шанс Львова, Ки╓ва, Херсона, В╕нниц╕ (та й ╕нших м╕ст, де ╓ багато б╕женц╕в) зробити великий поступ у розвитку ╕ зм╕цненн╕ громадянського сусп╕льства.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 10.04.2015 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15042

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков