Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4365)
З потоку життя (7291)
Душі криниця (4018)
Українці мої... (1627)
Резонанс (2008)
Урок української (1004)
"Білі плями" історії (1820)
Крим - наш дім (785)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (240)
Бути чи не бути? (205)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (160)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…


БАЙДЕН ПОГОВОРИВ ╤З ЗЕЛЕНСЬКИМ
У Б╕лому дом╕ озвучили детал╕ розмови.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День сто в╕с╕мдесят трет╕й…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 03.04.2015
НАРОД ПРОСИВ: «НЕ ВБИВАЙТЕ ATR!» АЛЕ НАРОД ТУТ НЕ ЧУЮТЬ...

Слово – зброя!

У н╕ч з 31 березня на 1 кв╕тня перший кримськотатарський телеканал «ATR», дитячий телеканал «Lale», рад╕останц╕╖ «Мейдан» ╕ «Л╕дер» припинили сво╓ мовлення. В╕дбулось це з т╕╓╖ причини, що Роскомнагляд дос╕ так ╕ не заре╓стрував ус╕ вищезазначен╕ ЗМ╤, – незважаючи на численн╕ звернення до рос╕йсько╖ влади, п╕дтримку в усьому св╕т╕ й багатоденний телемарафон п╕д назвою «Не вбивайте «ATR»!». Незважаючи на труднощ╕, кер╕вництво мед╕ахолдингу шука╓ р╕зн╕ можливост╕ для подальшо╖ роботи в умовах, що склалися. В останн╕й день мовлення на канал╕ провели день в╕дкритих дверей. За под╕ями спостер╕гав кореспондент видання «Крим.Реал╕╖».

Зранку на територ╕╖ каналу «ATR» у С╕мферопол╕ почали збиратися глядач╕: д╕ти, доросл╕, люди похилого в╕ку... В руках деяк╕ в╕дв╕дувач╕ тримали кримськотатарськ╕ прапори ╕ прапори з логотипом «ATR». Незважаючи на негоду, до 14 години сюди прийшло б╕льше двохсот людей, як╕ хот╕ли п╕дтримати у важку хвилину ╓диний у св╕т╕ кримськотатарський телеканал. Не об╕йшлося ╕ без сп╕вроб╕тник╕в правоохоронних орган╕в. Вони прийшли, щоб попередити кер╕вництво «ATR», що проведення акц╕й протесту на п╕дтримку каналу буде розц╕нене як адм╕н╕стративне правопорушення.
Одна з присутн╕х – пенс╕онерка Н╕яра-ханум, у минулому – вчитель рос╕йсько╖ мови. За словами ж╕нки, ╖й складно уявити, що вже завтра, 1 кв╕тня, вона не зможе дивитися улюблений телеканал. «Я не хочу допускати думки, що «ATR» не стане – просто не вклада╓ться в голов╕, – каже вона в бес╕д╕ з нами. – Це наст╕льки наше, р╕дне, те, про що ми мр╕яли весь час, про що ми мр╕яли, живучи в Середн╕й Аз╕╖».
Н╕яра-ханум з╕зна╓ться, що в Узбекистан╕, коли вона вчилася в школ╕, у кримськотатарських д╕тей не було можливост╕ вивчати р╕дну мову. «Тепер, коли це стосу╓ться мо╖х д╕тей ╕ онук╕в, ситуац╕я повторю╓ться: кримськотатарський дитячий канал «Lale», який давав змогу вивчати р╕дну мову, закривають, те саме стосу╓ться «ATR» ╕ «Мейдан». Як це можна зрозум╕ти? Це алог╕чно! Тако╖ ж думки дотримуються мо╖ знайом╕, приятел╕, сус╕ди ╕нших нац╕ональностей», – дода╓ вона.
На завершення нашо╖ бес╕ди Н╕яра-ханум бажа╓ вс╕м розсудливост╕ й толерантност╕. «Часи минають, ми ма╓мо цив╕л╕зовано вир╕шувати вс╕ питання. Я вс╕х закликаю до цього. Треба вести д╕алог ╕ конструктивну пол╕тику», – п╕дсумову╓ сп╕врозмовниця.
Поряд з нею сто╖ть д╕вчина, як╕й на вигляд 17-18 рок╕в, на ╖╖ очах сльози. Вона не бажа╓ в╕рити в те, що з 1 кв╕тня телеканали «ATR», «Lale», рад╕останц╕╖ «Мейдан» ╕ «Л╕дер» припинять сво╓ мовлення.
Р╕вно о 15 годин╕ на телеканал╕ розпочалася прес-конференц╕я за участ╕ кер╕вництва «ATR». Вона транслювалася в прямому еф╕р╕. Присутн╕, як╕ прийшли п╕дтримати канал, могли спостер╕гати за нею по телев╕зору.
«Я вперше даю прес-конференц╕ю, де щось закрива╓ться, для мене це прикро, але ми будемо змушен╕ це зробити. У себе на батьк╕вщин╕ ми виявилися не потр╕бними. Я боюся припустити, що цим все не обмежиться», – сказав у вступному слов╕ власник телеканалу Ленур ╤слямов.
В╕н запевнив, що, незважаючи на вс╕ труднощ╕, телеканал «буде намагатися якимось чином вижити, щось робити, писати, ми спробу╓мо зберегтися, але в якому вигляд╕ – ми не зна╓мо». «У нас ╓ чинна укра╖нська л╕ценз╕я, у нас на перех╕дний пер╕од ╓ кримська л╕ценз╕я, у нас ╓ супутник, ╤нтернет (╤нтернет-мовлення – ред.), ми вивчимо законодавчу базу, як можна мовити, ╕ дал╕ вас по╕нформу╓мо», – сказав ╤слямов журнал╕стам.
Коментуючи неодноразове повернення документ╕в, поданих з метою ре╓страц╕╖ ЗМ╤ зг╕дно з рос╕йським законодавством, ╤слямов вказав на «чиновницьк╕ перепони». «Сьогодн╕ ту дитину, яку ми створювали, м’яко кажучи, душать чиновницькими перепонами ╕ в╕дписками. Я стверджував ╕ буду стверджувати, що нац╕ональна пол╕тика – дел╕катна сфера, в як╕й не дозволен╕ так╕ реч╕, як затягування ╕ бюрократ╕я».
В╕н також з╕знався, що до нього неодноразово надходили пропозиц╕╖ про продаж каналу, причому це робилося в р╕зних формах. «Вони (пропозиц╕╖ – ред.) робили так: «Або ти продаси, або ми заберемо силою. Ми забрали те, ми забрали це ╕ заберемо й це. Ти що, дума╓ш, хтось прийде тебе захищати, чи що? Заберемо ╕ все. Ну от, в прямому еф╕р╕ я говорю. Ну, ╕ як п╕дсумок: двер╕ в╕дкрит╕, ми чека╓мо кожного, хто сюди прийде. Можна забрати телеканал, забрати сервер, частоту або все, що завгодно. Але забрати колектив – як можна?» – обурився ╤слямов.
Власник телеканалу також з╕знався, що на його б╕знес у Криму чиниться тиск. Як в╕домо, ╤слямову, кр╕м мед╕ахолдингу, належать кримська автотранспортна компан╕я «С╕мС╕т╕транс» та мережа магазин╕в «iCom».
«На ус╕х сферах б╕знесу це в╕дбива╓ться. Коли йде тиск на власника, то в╕н не йде т╕льки на одне п╕дпри╓мство, в╕н йде на вс╕ п╕дпри╓мства. Складно, звичайно, тиснути з Криму на вс╕ мо╖ п╕дпри╓мства, але тиск ╓, тому що Крим зараз у мод╕», – сказав ╤слямов. В╕н висловив спод╕вання, що транспортне п╕дпри╓мство «С╕мС╕т╕транс» влада Криму нац╕онал╕зувати не буде.
В╕дразу п╕сля прес-конференц╕╖ кер╕вництво «ATR» посп╕лкувалося з людьми, як╕ прийшли п╕дтримати телеканал. Пер╕одично присутн╕ телеглядач╕ скандували: «ATR!». Кер╕вництво каналу в особ╕ Ельзари ╤слямово╖ та Л╕л╕ Буджурово╖ подякувало вс╕м, хто прийшов, за п╕дтримку. Зах╕д завершився виконанням кримськотатарського г╕мну.
Тим часом в еф╕р╕ каналу впродовж усього дня транслювався телемарафон за участ╕ р╕зних гостей, а також в╕деоролики, в яких сп╕вроб╕тники телеканалу «ATR» висловлювали свою думку про сформовану ситуац╕ю. Прац╕вники вс╕х ЗМ╤, що входять в мед╕ахолдинг, перебували на сво╖х робочих м╕сцях. Першими редакц╕ю стали залишати представники рад╕останц╕╖ «Л╕дер», яка мовить на частот╕ 106.6 кримського FM-д╕апазону впродовж 15 рок╕в. О 19.30 ╖╖ сп╕вроб╕тники в прямому еф╕р╕ попрощалися з╕ сво╖ми слухачами. Деяк╕ з них розплакалися прямо перед м╕крофоном.
«Не знаю, як склалося б життя, якби не рад╕о «Л╕дер». Моя с╕м’я – це все завдяки рад╕о. Спасиб╕ вс╕м за прекрасний творчий час», – звернулася до слухач╕в одна з ведучих, головний редактор рад╕о «Л╕дер» Св╕тлана Раз╕на.
П╕сля звернення ведучих заграла п╕сня у виконанн╕ рос╕йсько╖ групи ДДТ «Це все». Вона була останньою в еф╕р╕. Пот╕м мовлення припинилося.
Близько оп╕вноч╕ припинили мовлення телеканали «ATR», «Lale» та рад╕о «Мейдан»...

 

РОС╤Я ПОМСТИЛАСЯ КРИМСЬКИМ ТАТАРАМ, ЗАКРИВШИ ╥ХН╤Й ТЕЛЕКАНАЛ

Закриття ╓диного у св╕т╕ кримськотатарського телеканалу «АТR» ╓ помстою Рос╕╖ представникам цього народу за неприйняття окупац╕╖ Криму та ╖╖ намаганням встановити дикунськ╕ ╕ в╕дверто крим╕нальн╕ порядки на територ╕╖ Криму. Про це заявив речник М╕н╕стерства закордонних справ Укра╖ни ╢вген Перебийн╕с на бриф╕нгу, переда╓ кореспондент «Укр╕нформу».
╢. Перебийн╕с зазначив, що закриття телеканалу ╓ складовою цин╕чно╖ ╕ добре продумано╖ стратег╕╖ Рос╕╖, спрямовано╖ на посл╕довне вит╕снення всього кримськотатарського та укра╖нського з культурного, ╕нформац╕йного, пол╕тичного простору окупованого п╕вострова. Адже д╕яльн╕сть «АТR» заважа╓ Кремлю в реал╕зац╕╖ план╕в повно╖ зачистки Криму в╕д будь-яких прояв╕в в╕льнодумства ╕ перетворення «ц╕╓╖ колись туристично╖ перлини на озбро╓ну ядерними ракетами в╕йськову базу», заявив речник МЗС.
«Рос╕йська окупац╕йна влада таким чином повн╕стю позбавила кримських татар — кор╕нний народ Криму — права на в╕льне використання р╕дно╖ мови, отримання ╕ поширення достов╕рно╖ ╕нформац╕╖, можливост╕ збер╕гати свою нац╕ональну ╕дентичн╕сть, виховувати д╕тей у дус╕ нац╕ональних традиц╕й», — сказав ╢. Перебийн╕с. Загалом, за його словами, пол╕тика рос╕йсько╖ влади у Криму св╕дчить про ╖╖ стр╕мке повернення до «найг╕рших ╕мперських практик Х╤Х стол╕ття – пересл╕дування за переконання, насильницько╖ русиф╕кац╕╖, знищення нац╕ональних мов та культур».
«МЗС Укра╖ни р╕шуче засуджу╓ д╕╖ рос╕йсько╖ окупац╕йно╖ влади, як╕ грубо суперечать взятим на себе Рос╕╓ю м╕жнародним зобов’язанням. Заклика╓мо уряди ╕ноземних держав, м╕жнародн╕ орган╕зац╕╖ вжити нев╕дкладних заход╕в впливу на Рос╕йську Федерац╕ю з тим, щоб не допустити культурного геноциду кор╕нного населення п╕вострова, знищення етнокультурного р╕зноман╕ття та ╕сторично╖ ╕дентичност╕ Криму», — п╕дкреслив речник.

ЗАСТОСОВУ╢ТЬСЯ ПОЛ╤ТИЧНА ЦЕНЗУРА

Представник ОБС╢ з питань свободи ЗМ╤ Дуня М╕ятович заявля╓, що в Криму до кримськотатарських ЗМ╤ застосовують пол╕тичну виб╕ркову цензуру. Як переда╓ власний кореспондент УН╤АН у Брюссел╕, в╕дпов╕дна заява М╕ятович оприлюднена у середу.
М╕ятович нагадала, що в Криму був «нав’язаний для вс╕х ЗМ╤ терм╕н ре╓страц╕╖ за рос╕йськими правилами — до 1 кв╕тня». «Засоби масово╖ ╕нформац╕╖ кримських татар отримали в╕дмову в ре╓страц╕╖ ╕з суб’╓ктивних причин. Це ╓ ще одним доказом, що в Криму трива╓ пол╕тична виб╕ркова цензура в╕льних та незалежних голос╕в», — сказала вона.
М╕ятович наголосила, що «особи, як╕ належать до певних нац╕ональних культур, на сво╖х територ╕ях мають право на поширення, доступ та обм╕н ╕нформац╕╓ю, включаючи (зд╕йснення цього) ╖хньою власною мовою».
«Под╕╖ в Криму також ч╕тко вказують на застосування Рос╕йською Федерац╕╓ю надм╕рного запоб╕жного характеру ре╓страц╕╖», — заявила вона.

М╤Н╤СТРУ ╤НФОРМПОЛ╤ТИКИ ДОРУЧИЛИ ПОВЕРНУТИ «ATR» В ЕФ╤Р

Президент доручив створити умови для роботи телеканалу «ATR» в Укра╖н╕. Про це Глава держави написав у Тв╕ттер╕.
«Доручив М╕н╕стерству ╕нформац╕йно╖ пол╕тики створити умови для роботи каналу «ATR» в Укра╖н╕», — написав в╕н. За словами П. Порошенка, «можна вимкнути телеканал та не можна зупинити прагнення кримськотатарського народу до вол╕ та правди!».
М╕н╕стр ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Укра╖ни Юр╕й Стець та радник м╕н╕стра з питань ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Криму Серг╕й Костинський зустр╕лися з головою Меджл╕су кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим з приводу надання п╕дтримки кримськотатарським ЗМ╤. Про це пов╕домля╓ прес-служба М╕н╕стерства ╕нформац╕йно╖ пол╕тики.
«З приводу надання п╕дтримки кримськотатарським ЗМ╤ я особисто проведу низку зустр╕чей з представниками ╓вропейських неурядових орган╕зац╕й та послами кра╖н ╢С», — заявив Стець.
Сторони обговорили можлив╕сть трансляц╕╖ контенту кримськотатарського телеканалу «ATR», аф╕льованого з ним дитячого телеканалу «LALE» та рад╕останц╕╖ «Meydan» на материков╕й Укра╖н╕, йдеться у пов╕домленн╕, наданому «Укр╕нформу». М╕н╕стр запевнив, що кримськотатарським ЗМ╤ буде надано всеб╕чне сприяння з боку держави.
«Проблеми телеканалу «ATR» та наступ на свободу слова в Криму — це проблема не лише Укра╖ни, а й всього св╕ту. Ми вс╕ ма╓мо об’╓днатись та допомогти журнал╕стам кримськотатарських ЗМ╤ реал╕зувати сво╓ право на профес╕ю», — зауважив м╕н╕стр.

ВЛАСНИК «ATR» ВВАЖА╢, ЩО ПЕРЕ╥ЗД КАНАЛУ ДО УКРА╥НИ БУДЕ ДЕПОРТАЦ╤╢Ю

Засновник ╕ власник мед╕ахолдингу «ATR» Ленур ╤слямов вважа╓, що пере╖зд телеканалу й мед╕ахолдингу «ATR» з окупованого Рос╕╓ю Криму до материково╖ Укра╖ни буде сво╓р╕дною депортац╕╓ю. Таку думку в╕н висловив 31 березня на прес-конференц╕╖ в С╕мферопол╕, присвячен╕й останньому дню мовлення каналу «ATR».
«По╖хати в Укра╖ну й мовити на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни в нас м╕льйон можливостей, звичайно, ╓. Ми й зараз у принцип╕ мовимо в кабельних мережах Укра╖ни, хоча це н╕як для нас не монетизу╓ться. Але це для нашого кримськотатарського соц╕уму ╕ для нас буде депортац╕╓ю. Тому що ми все-таки тут виросли, тут пройшли становлення ╕ нам потр╕бно тут залишатися», — пояснив пан ╤слямов.
В╕н зауважив, що кримськ╕й влад╕ нин╕ складно в якихось питаннях комун╕кувати з незалежним каналом «ATR». Так само складно, за його словами, було й укра╖нськ╕й влад╕, але вона н╕коли не чинила спроб закрити «ATR». «Ми для укра╖нсько╖ влади теж були не дуже зручними, теж ╖╖ критикували. Але це не значить, що нас закривали, що нас оголошували ворожим телеканалом», — наголосив пан ╤слямов.
Заступник генерального директора каналу «ATR» Л╕ля Буджурова також пов╕домляла, що «ATR» не розгляда╓ вар╕анту пере╖хати з Криму на територ╕ю материково╖ Укра╖ни: «Ми не розгляда╓мо поки жодних таких вар╕ант╕в, оск╕льки ми не дуже соб╕ уявля╓мо, як кримськотатарський телеканал буде працювати вдалин╕ в╕д свого народу».
 
«Телекритика»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14989

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков