Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4445)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 27.03.2015
ХУДОЖНИК ╤ ПЕДАГОГ ВАЛЕНТИН ПОЛЕЖА╢В

Валентин Полежа╓в готувався до персонально╖ юв╕лейно╖ виставки: малював нов╕ картини, випустив буклет сво╖х живописних твор╕в. Однак 20 березня, в день його 80-р╕ччя, експозиц╕я в╕дкрилася без художника. 12 с╕чня цього року його пензель без господаря осирот╕ло завмер назавжди, не зробивши завершальних мазк╕в на картин╕ «Богиня родючост╕».
Дивишся на це незак╕нчене полотно на виставц╕ пам’ят╕ чудового кримського художника ╕ педагога, яку орган╕зували колеги, друз╕ та дружина Л╕д╕я ╤ван╕вна Полежа╓ва, ╕ бачиш у його задзеркалл╕ самого автора, що до свого останнього подиху залишився в╕рний образотворчому мистецтву. В╕н створив св╕й особливий художн╕й св╕т, в якому пишно кв╕тнуть троянди, ромашки та айстри серед мальовничо╖ кримсько╖ природи, а дорога в школу – храм знань для д╕тей — веде через гущавину, в як╕й можна легко заблукати, якщо не бути наполегливим ╕ ц╕леспрямованим у досягненн╕ мети. Його самого доля вберегла в юност╕, коли неподал╕к вибухнула м╕на, в╕д яко╖ впала балка перекриття будинку.
В. Полежа╓в народився в маленькому сел╕ з 27 двор╕в на п╕вдн╕ Запор╕зько╖ област╕. Зак╕нчив школу, в╕дслужив в арм╕╖ ╕ вступив на навчання до Кримського художнього училища ╕м. М. Самокиша.
— В╕н був старостою групи, коли я п╕сля зак╕нчення харк╕вського вишу почав працювати в училищ╕ викладачем, — згаду╓ заслужений учитель Укра╖ни, заслужений художник АРК Валентин Григор’╓в. – У н╕й навчалося багато талановитих учн╕в, як╕ згодом стали дуже в╕домими фах╕вцями. Це був м╕й перший випуск, найб╕льш пам’ятний мен╕.
Два Валентина, викладач ╕ учень з р╕зницею у в╕ц╕ в п’ять рок╕в, потоваришували, ╕ дружба ця пройшла в творчост╕ та вза╓модопомоз╕ кр╕зь усе ╖хн╓ життя. Продовживши навчання на художньо-граф╕чному факультет╕ Одеського педагог╕чного ╕нституту, Полежа╓в удосконалив набут╕ в училищ╕ основи акварел╕ та рисунка, як╕ передавав учням у С╕мферопольськ╕й дитяч╕й художн╕й школ╕ спочатку викладачем, а з 1987 до 2004 року – директором. В╕н управляв художн╕м зростанням д╕тей так, що вони швидко прогресували в навчанн╕. Для багатьох ╕з них художня школа стала трампл╕ном для вступу до навчальних заклад╕в художнього проф╕лю. Одна з ╖╖ колишн╕х учениць – заслужений художник АРК Тетяна Голинська розпов╕да╓, яким небайдужим до сво╓╖ профес╕╖ був Валентин Павлович, як передавав сво╓ гор╕ння учням.
В╕ктор Зад╕р╕╓нко, заслужений художник Укра╖ни та АРК, в╕дзнача╓ величезний внесок В. Полежа╓ва у зм╕цнення матер╕ально-техн╕чно╖ бази школи, створення належних умов для проведення занять. П╕сля пере╖зду ╕з старого т╕сного прим╕щення на вулиц╕ Гоголя у б╕льше за розм╕ром на вулиц╕ Февральськ╕й, де школа знаходиться ╕ нин╕, на повну силу розкрився талант Полежа╓ва-адм╕н╕стратора ╕ директора. В╕дреставрована в цей пер╕од буд╕вля отримала статус пам’ятки арх╕тектури. Школа стала базовим методичним центром з р╕зних напрямк╕в живопису ╕ композиц╕╖ для дитячих художн╕х заклад╕в п╕вострова. Проводилися сем╕нари-практикуми, конференц╕╖, виставки з анал╕зом досягнутих результат╕в, нам╕чалися плани на майбутн╓.
Навчання д╕тей образотворчому мистецтву було до душ╕ Полежа╓ву як художнику ╕ важливо як громадянину. Д╕ти рано починають розум╕ти ╕ в╕дчувати естетику життя, художню культуру в сусп╕льств╕. ╤ Валентин Павлович м╕г захопити ╖х творч╕стю. Волод╕ючи як методикою навчання, так ╕ техн╕кою живописця, в╕н навчав власним прикладом, допомагав оволод╕вати основами рисунка, живопису, композиц╕╖. В╕н сам стояв б╕ля мольберта щодня ╕ кожен з них був як майстер-клас.
Для нього зразком була класична школа портрета, французький л╕ризм ╕ грац╕озн╕сть л╕н╕╖. Кожен образ переконливо правдивий ╕ природний. Натюрморти ╕ пейзаж╕ в╕дзначаються ориг╕нальною композиц╕╓ю, естетизмом ╕ красою. Прикметною ознакою портрет╕в ╓ особлива житт╓ва енерг╕я зображуваних моделей: в╕льна природна поза, чистота внутр╕шнього св╕ту, по╓днана з рад╕сним оч╕куванням, прямий з г╕дн╕стю погляд, легка усм╕шка. Прекрасн╕ митт╓вост╕ з ефектом легкост╕, пов╕тряност╕, безпосереднього в╕дгуку душ╕! В╕н в╕ддавав перевагу акварельним фарбам у пор╕внянн╕ з ол╕йними, а в рисунку в╕ртуозно працював класичними м’якими матер╕алами: вуг╕ллям, санг╕ною, склографом, тушшю, пером.
Б╕льше п╕втори тисяч╕ учн╕в оволод╕ли пензлем ╕ отримали з рук Полежа╓ва пут╕вку в мистецтво, ставши живописцями, арх╕текторами, дизайнерами, модель╓рами, художниками книги, театру ╕ к╕но, майстрами декоративно-прикладно╖ творчост╕.
— По сут╕, вся Кримська сп╕лка художник╕в бере початок з С╕мферопольсько╖ дитячо╖ художньо╖ школи, — говорить В. Зад╕р╕╓нко. – ╤ там повинн╕ працювати достойн╕, талановит╕ педагоги, передавати майстерн╕сть, частинку свого серця учням. Таким ╕ був Валентин Полежа╓в.
Його доповню╓ заслужений художник Укра╖ни Рамазан Усе╖нов:
— В╕н тримав у руках стрижень граф╕ка ╕ сам, як стрижень, в╕в за собою.
В його неординарн╕й особистост╕ висока вимоглив╕сть по╓днувалася з людян╕стю та ╕нтелектом ╕нтел╕гента. Душа була повна музики. А як чудово в╕н сп╕вав р╕дн╕ укра╖нськ╕ п╕сн╕!
Педагог ╕ художник Полежа╓в, за словами нин╕шнього директора школи, заслуженого прац╕вника культури АРК ╤лл╕ Борохова, створив у н╕й оазис доброти.
— В╕н просто дихав школою, — говорить Л. Полежа╓ва. – Хвилювався за не╖, дуже ╖╖ любив.
За св╕й натхненний труд В. Полежа╓в нагороджений багатьма грамотами, подяками, удосто╓ний звання заслуженого прац╕вника культури Криму. ╤ помираючи т╕лесно, так╕ люди не зникають безсл╕дно. Вони живуть, розчинившись в учнях ╕ митцях, яким передали св╕й талант, у моделях, зображених на картинах. Його живописна пал╕тра – св╕тла, рад╕сна, житт╓ствердна. А портрети д╕вчат з капелюшком, вишнями, в╕ночком ╕з живих кв╕т╕в на голов╕ та багато ╕нших один раз побачиш ╕ вони назавжди залишаться в серц╕. Як говорять художники: висять без цвяха.
Такою ж молодою ╕ красивою художник намалював давним-давно дружину, свою в╕чну музу. На тл╕ того портрета я ╕ зробила фотозн╕мок Л. Полежа╓во╖ нин╕шньо╖. Роки ╕ б╕ль утрати, звичайно, наклали в╕дбиток на обличчя, але погляд ╕ м╕цно стулен╕ вуста як ознака серйозно╖ натури – все т╕ ж.
Останн╕ми сво╖ми роками художник пров╕в дек╕лька персональних виставок у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕ в С╕мферопол╕. Вони викликали велику зац╕кавлен╕сть в╕дв╕дувач╕в. Роботи метра акварельного живопису приходили подивитися юн╕ с╕мферопольськ╕ художники. ╤ в╕н, незважаючи на свою зайнят╕сть за шк╕льним розкладом, детально роз’яснював ╖м ази майстерност╕ ╕ сам показував вищий п╕лотаж граф╕ка на майстер-класах.
Як пам’ять про художника у В╤КЦ залишилася подарована ним акварель: на тл╕ голубого неба розкв╕тл╕ соняшники, що ╓ одним ╕з рослинних символ╕в Укра╖ни. Цього року в╕дбулася його реорган╕зац╕я у Центр ╕нформац╕йних ╕ соц╕альних технолог╕й розвитку м╕жнац╕ональних комун╕кац╕й у Республ╕ц╕ Крим. Разом з ус╕м майном пере╖хали в ╕нше вид╕лене для нього прим╕щення ╕ «Соняшники» Валентина Полежа╓ва. В╕д цих тенд╕тних окрушин сонця ста╓ тепл╕ше в каб╕нетах ╕ душ╕ в оч╕куванн╕ весняного пробудження природи ╕ кримського л╕та.

Валентина ВАСИЛЕНКО


ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤! Оск╕льки жодних оф╕ц╕йних наказ╕в або розпоряджень, що стосуються зм╕ни формату випуску «Кримсько╖ св╕тлиц╕», з моменту окупац╕╖ Криму ми не отримували (а зг╕дно з укра╖нським законодавством, так╕ р╕шення узгоджено приймаються лише сп╕взасновниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ або судом), продовжу╓мо готувати до друку щотижнев╕ номери газети ╕ направляти ╖х до ки╖всько╖ друкарн╕. Як ╕ ран╕ше, починаючи з 2002 року, на редакц╕йному сайт╕ щоп’ятниц╕ виставля╓ться електронна верс╕я тижневика, зокрема у pdf-формат╕. Розм╕щену нижче ╕нформац╕ю про умови передплати «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших культуролог╕чних видань продовжу╓мо публ╕кувати як нагадування «борцям» за ╕нформац╕йний прост╕р Укра╖ни про ╖хн╕ держслужбов╕ зобов’язання перед читачами ╕ державою.

Редакц╕я «КС»

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою -
http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту.
Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail:
nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14988

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков