Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4508)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4203)
Українці мої... (1691)
Резонанс (2215)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1857)
Крим - наш дім (1213)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (246)
Бути чи не бути? (409)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (239)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«ЧЕСТЬ ДЛЯ МЕНЕ»
Ахтем Се╕табла╓в показався ╕з Залужним та розпов╕в про ╖хню зустр╕ч…


УКРА╥НА В Н╤Ч НА 27 ЖОВТНЯ ВОСТАНН╢ МА╢ ПЕРЕЙТИ НА ЗИМОВИЙ ЧАС
Це передбачено ухваленим Верховною Радою законом, яким скасовано перех╕д з л╕тнього на зимовий...


ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...


У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 27.03.2015
ТЕПЕР ЗА РОС╤╢Ю ПРИГЛЯДАТИМЕ ПИЛЬНЕ УКРА╥НСЬКЕ ОКО

«Умом Россию не понять?»

В Укра╖н╕ створено анал╕тичний Центр досл╕дження Рос╕╖, ╕ працюватимуть у ньому не ╖╖ резиденти. До недавнього часу вс╕ «анал╕тичн╕» центри, пов’язан╕ ╕з РФ, були здеб╕льшого продовженням рос╕йського посольства та осередком «русского мира». Пам’ятаю, що книга про «Донецько-Кривор╕зьку республ╕ку» к╕лька рок╕в тому вийшла саме з-п╕д пера експерта такого центру. У структур╕ нового центру ╓ люди, яким, можливо, ╕ в’╖зд туди, на територ╕ю досл╕джуваного ареалу, буде заборонено. Деяк╕ з них досл╕джують Рос╕ю, ╖╖ енергетичну, ╕нформац╕йну та ╕нш╕ сфери вже десятил╕ття. Чим займатиметься новий think tank? Об╕цяють, що працюватимуть над вивченням процес╕в, як╕ в╕дбуваються у Рос╕йськ╕й Федерац╕╖, будуть формувати нестандартн╕ р╕шення, заглиблюватися в глобальн╕ та рег╕ональн╕ аспекти рос╕йсько╖ пол╕тики. Ми пода╓мо найц╕кав╕ш╕ думки головних експерт╕в центру, як╕ нещодавно в «Укр╕нформ╕» представили свою презентац╕ю.

ВС╤ ДУМАЛИ, ЩО РОС╤Я ПЕРЕТВОРИТЬСЯ НА ФЕН╤КСА

Володимир Огризко, екс-м╕н╕стр закордонних справ, пол╕тичний ╕ громадський д╕яч, ╕н╕ц╕атор створення анал╕тичного Центру досл╕дження Рос╕╖:
— Вс╕ думали, що Рос╕я перетвориться на Фен╕кса, стане демократичною, ╕з помитим обличчям. Але попри вс╕ миюч╕ засоби, лице Рос╕╖ не в╕дмивалося ╕ залишилося таким, яким воно ╓ зараз. ╤ це стало зрозум╕ло останн╕ми м╕сяцями. Що в╕дбува╓ться насправд╕ в РФ? Як вона плану╓ жити у цьому св╕т╕? Яким чином нам ╕ св╕ту будувати в╕дносини з ц╕╓ю кра╖ною? Поглибленого анал╕зу не проводиться не т╕льки у нас в кра╖н╕, а й у зах╕дних кра╖нах. Там рос╕йська проблематика вивча╓ться в рамках або Сх╕дно╖ ╢вропи, або Центрально╖ ╢вропи. Наша структура вивчатиме виключно Рос╕йську Федерац╕ю.

ТЕ, ЩО РОС╤Я УРАЖЕНА РЕВАНШИЗМОМ, БУЛО ЯСНО ЩЕ В 90-Х РОКАХ

Михайло Гончар, директор анал╕тичного центру «Стратег╕я XXI», експерт новоствореного центру:
— Тематика вивчення Рос╕╖ стояла на порядку денному ще в 90-т╕ роки. Просто вона не була публ╕чно доступною. Я свого часу працював у ╤нститут╕ стратег╕чних досл╕джень, де була закрита група, яка займалася вивченням Рос╕╖, але не лише вивченням. Ми займалися напрацюванням доктринальних п╕дход╕в. Пот╕м у 1996 роц╕ було створено ╤нститут рос╕йсько-укра╖нських в╕дносин при РНБО. На найвищому р╕вн╕ наш╕ документи читали та п╕д ними ставилася резолюц╕я «до врахування». Вони не ставали основою в╕дпов╕дних р╕шень. У 1995 роц╕ ми нав╕ть запропонували доктрину в╕дносин ╕з РФ, реакц╕я голови СБУ ╢вгена Марчука була така: «На 95% — згоден». Але коли п╕днялося вище, реакц╕я безпосереднього замовника (на той час президента Кучми — ред.) — нев╕дома. Але якщо повернутися до РФ. Може, хтось пам’ята╓: був указ ╢льцина «О Стратегическом курсе России относительно стран-участниц СНГ». Цей указ — сво╓р╕дна точка в╕дл╕ку. На тл╕ пут╕нсько╖ пол╕тики тод╕шня пол╕тика виглядала досить м’якою, але, тим не менше, вже тод╕ можна було зробити висновки: Рос╕я уражена реваншистським синдромом. Це просто було питанням часу — коли вона в╕д завуальованих форм експанс╕╖ перейде до агресивних в╕йськових форм. Що, власне, трапилося вже в пер╕од Пут╕на. ╤ не випадково, що саме з часу «воцарствлен╕я» Пут╕на 2003 року була прийнята Енергетична стратег╕я Рос╕╖, де в преамбул╕ ч╕тко зазнача╓ться, що енергетичн╕ ресурси ╓ не лише базисом для розвитку рос╕йсько╖ економ╕ки, а й ╕нструментом проведення внутр╕шньо╖ та зовн╕шньо╖ пол╕тики.
Тепер це все працю╓ ефективно, ╕ не т╕льки на пострадянському простор╕, а й щодо кра╖н-член╕в ╢С, як╕ ╓ основним ринком для нафти на нафтопродукт╕в, газу та електроенерг╕╖ з Рос╕╖. Наш центр минулого року п╕дготував спец╕альний огляд «Г╕бридна в╕йна в Сх╕дн╕й ╢вроп╕: нев╕йськовий вим╕р, енергетичний компонент». Енергетична проблематика — це один з ╕ндикатор╕в нам╕р╕в. Коли Рос╕я веде енергетичну в╕йну, це ╕ енерго-╕нформац╕йна в╕йна, нав╕ть коли нема переривання постачання ресурс╕в. Вона поляга╓ у тому, що створю╓ться певна проекц╕я загрози, а кл╕╓нти «Газпрому» роблять т╕ чи ╕нш╕ кроки, як╕ ведуть у глухий кут.
Наприклад, ╢вропейський Союз мав важ╕ль впливу на пол╕тику Рос╕╖. Ви вс╕ зна╓те про резонансну справу — розсл╕дування зловживань «Газпрому», яка була ╕н╕ц╕йована 2011 року ╢вроком╕с╕╓ю, а завершена 2013-го. Але результати не були оприлюднен╕. ╤ тепер новий склад ╢вроком╕с╕╖ або бере паузу для доопрацювання, для вивчення, або каже, що незабаром результати будуть оприлюднен╕. За п╕дсумками цього розсл╕дування, «Газпрому» загрожують санкц╕╖ в розм╕р╕ в╕д 10 до 15 м╕льярд╕в долар╕в. Це дуже чутлива сума нав╕ть для тако╖ компан╕╖, як «Газпром», у нин╕шньому ╖╖ становищ╕.
╤ це, безумовно, важ╕ль, але в╕н не буде зад╕яний, бо ╓ побоювання, що «Газпром» удасться до обмеження постачання газу в ╢вропу. Але «Газпром» у будь-якому раз╕ вдасться до обмежень. Як т╕льки вони в╕дчують, що ╢С бо╖ться, вони отримають зелене св╕тло для продовження жорстких д╕й, ╕ не лише щодо Укра╖ни.
Г╕бридна в╕йна — це не винах╕д Пут╕на та його режиму, але вони застосували творчий та креативний п╕дх╕д для розробки в╕дпов╕дних сценар╕╖в. Найнебезпечн╕шим таким синдромом ╓ кримське з╕знання чи одкровення Пут╕на, який п╕дтверджу╓, що ╕ так вс╕ знали. Це св╕дчить про те, що г╕бридна фаза в╕йни зак╕нчу╓ться ╕, з огляду на безпорадну реакц╕ю Заходу, Кремль готу╓ться до прямого в╕йськового вторгнення та зондажу ╕нших кра╖н: якою буде реакц╕я. За робочою г╕потезою вона буде чимось таким — м╕ж заспоко╓н╕стю та глибокою занепоко╓н╕стю. Якщо говорити про найближче майбутн╓, то в чотиригодинному ф╕льм╕ пут╕нського кримського з╕знання м╕ститься сво╓р╕дне резюме. Для РФ нема потреби приховувати, що проти Укра╖ни ведеться в╕йна. Казки про те, що в Криму «зелених чолов╕чк╕в» одягали з м╕сцевого супермаркету, як╕ розпов╕далися протягом року, зак╕нчилися. Зах╕д тестували. Головним ударом по режиму ╓ удар ц╕н на нафту, а не санкц╕╖.
Зб╕льшення вогнево╖ потужност╕ бандугруповань, нарощування збройних сил на територ╕╖ АР Крим п╕дтверджу╓, що наступ можливий. Щодо використання ядерно╖ збро╖. Стратег╕чного ядерного удару не буде, вони розум╕ють, що в╕дпов╕дь буде нев╕дворотною. ╤нша справа — тактична ядерна зброя. Не виключаю, що будуть застосован╕ г╕бридн╕ ╖╖ вар╕анти. Тактична зброя — зброя поля бою. Недаремно саме на н╕й сконцентрована увага. Кр╕м того, особливост╕ ╖╖ застосування можуть бути так╕, що ╖╖ доставлятимуть, використовуючи цив╕льну ╕нфраструктуру. ╤ такий крок може не викликати митт╓во╖ реакц╕╖ Заходу.
Тому ми повинн╕ виробити комплексний п╕дх╕д до вивчення проблематики Рос╕╖. Не т╕льки вузько секторально, а й зробити синтезований п╕дх╕д ╕нформац╕йного, в╕йськового, енергетичного, пол╕тико-дипломатичного напрямк╕в. Тод╕ ми зрозум╕╓мо, що в╕дбува╓ться та яка може бути рецептура д╕й.

ЗА ЧАС╤В ЯНУКОВИЧА РОС╤ЙСЬКИЙ НАПРЯМОК СПЕЦСЛУЖБИ БУВ ЗГОРНУТИЙ

╢вген Марчук, екс-прем’╓р-м╕н╕стр Укра╖ни, перший оч╕льник СБУ незалежно╖ Укра╖ни:
— У вас може виникнути запитання, чи ╕снували ран╕ше ╕нституц╕╖, як╕ б вивчали Рос╕ю? За роки правл╕ння Януковича вс╕ ╕нституц╕╖, спец╕альн╕ розв╕дки, зовн╕шня, в╕йськова ╕, назвемо так умовно, дипломатична (вона завжди ╕нформу╓ сво╖ уряди про кра╖ни перебування) були повн╕стю переор╕╓нтован╕ з рос╕йського напрямку. Нав╕ть б╕льше. За роки «особливого президентства» Януковича рос╕йський напрямок у широкому д╕апазон╕ — ╕нформац╕йне супроводження, в╕йськова тема, зовн╕шня пол╕тика, б╕знес, енергетична пол╕тика — все було знищено. Вважа╓ться, повед╕нку Рос╕╖ важко спрогнозувати. Це зовс╕м не так. За багатьма критер╕ями можна було спрогнозувати ╕ початок анекс╕╖ Криму, та й саму можлив╕сть анекс╕╖. ╤ не т╕льки спрогнозувати. ╤ я робив оф╕ц╕йн╕ заяви. Чому виявилося, що агрес╕я була «сюрпризом» для Укра╖ни? Напрямок оф╕ц╕йно-розв╕дувального супроводження був повн╕стю заблокований в Укра╖н╕. Хоча деяк╕ елементи повед╕нки Рос╕╖ в останн╕ м╕сяц╕ фах╕вцями прогнозувалися ╕ нав╕ть ч╕тко передбачалися. Чому до цих експертних оц╕нок влада не дослухалася, — ╕нша тема. Але ми сьогодн╕ бачимо, що таке Рос╕я в оборонно-безпековому смисл╕. ╤ прим╕тив╕зовано-спрощена подача Пут╕на як недалекоглядного пол╕тика, якого здолають криза в РФ та хвороби, на початку агрес╕╖ шкодить серйозному супроводженню Рос╕╖ як ворога та агресора.
Що буде дал╕? Ми бачимо, що по-крупному Рос╕я не збира╓ться дотримуватися М╕нських угод. Окр╕м х╕ба що обм╕ну полоненими. Не треба вибудовувати ряд аргументац╕й, щоб знати — не приймуть н╕ «ЛНР», н╕ «ДНР» заздалег╕дь жодних пропозиц╕й Укра╖ни. Я не можу сказати, що Рос╕я не д╕йде до використання ядерно╖ збро╖. Зараз усе може бути. Вт╕м, застосування стратег╕чно╖ збро╖ повернеться до Рос╕╖ з трикратним потенц╕алом. Н╕хто н╕куди не схова╓ться. Але ╓ тактична ядерна зброя. Ядерна м╕на або ядерна торпеда. М╕на ядерна — це зброя оч╕кування. Мовляв, ми зам╕нували сво╖ води. Але це не виглядатиме як ╕н╕ц╕ативне наступальне використання. Те саме з ядерними торпедами.
Те, що Пут╕н заляку╓ нас, — очевидно. Зараз Пут╕н прив╕в у повну бойову, н╕бито навчальну, готовн╕сть зброю. Що це означа╓? Бойова готовн╕сть збро╖ – це нормально. Але повна бойова готовн╕сть, весь арсенал, стратег╕чн╕ бомбардувальники п╕днялися в пов╕тря. Стартов╕ наземн╕ установки приводяться у стартовий стан. Атомн╕ п╕дводн╕ човни вийшли у в╕дкритий океан. Не думаю, що д╕йде до ядерно╖ в╕йни. Але думаю, що для Заходу, для неядерних кра╖н, ФРН, Н╕меччини це дуже показово. Це розбудить ╖хн╓ розум╕ння, до якого екстриму може д╕йти Пут╕н. ╤ Зах╕д ма╓ бачити, з ким в╕н ма╓ справу.
Ми повинн╕ формувати нестандартн╕ р╕шення. Наприклад, зараз в╕дбува╓ться накопичення та демонстративна п╕дготовка наступу на Мар╕уполь. Але чи не стане це в╕двол╕каючим маневром в╕д агрес╕╖, яка може початися на Черн╕г╕вському напрямку на Ки╖в. Я не виключаю цього.
Ще одне важливе завдання — займатися просв╕тницькою роботою для сусп╕льства та для Рос╕╖. Наприклад, во╓нний стан. Вводити чи не вводити — тема висить у пов╕тр╕. Якщо до цього д╕йде, а розвиток ситуац╕╖ не виключа╓, потр╕бно п╕дготувати людей до того, що ╖хн╓ життя серйозно зм╕ниться.
Мен╕ бачиться, що для нашого центру ╓ багато надзвичайно актуальних тем. Треба серйозно редагувати стратег╕чну та тактичну складову наших стосунк╕в з РФ. Особливо ╕ перш за все — на безпековому та енергетичному спектрах.

РОС╤ЙСЬКИЙ ╤НФОРМПРОСТ╤Р СТВОРЮВАВСЯ СТОЛ╤ТТЯМИ

В╕тал╕й Портников, публ╕цист:
— Моя праця як експерта центру — лог╕чне продовження того, чим я займався. Коли я почав займатися журнал╕стикою наприк╕нц╕ 80-х на початку 90-х рок╕в, у мене була абсолютно ч╕тка ╕дея, що нам потр╕бно створювати свою можлив╕сть ╕нформування укра╖нсько╖ аудитор╕╖. Бо ми завжди дивилися на Рос╕ю та Москву рос╕йськими ╕ московськими очима. У часи горбачовсько╖ перебудови вперше виникла можлив╕сть, коли укра╖нськ╕ журнал╕сти, ╕ я серед них, мали можлив╕сть самост╕йно ╕нформувати укра╖нську аудитор╕ю про те, що в╕дбувалося в Москв╕ та Рос╕╖.
╤ таким чином ми зробили перш╕ кроки до зм╕ни уявлення наших сп╕вгромадян про ц╕ реал╕╖ — ╕ ╕нформац╕йн╕, ╕ пол╕тичн╕, ╕ економ╕чн╕, ╕ культурн╕, як╕ ╕снують у сус╕дн╕й держав╕. Ми ма╓мо усв╕домлювати, що такий ╕нформац╕йний прост╕р, коли з Ки╓ва пов╕домлять у Москву, а з Москви пот╕м пов╕домляють до Ки╓ва, до М╕нська, до Астани та ╕нших республ╕к, створювався стол╕ттями, спочатку в Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖, пот╕м у СРСР. Дос╕ ми з ц╕╓╖ ситуац╕╖ не вийшли. Мене запитують: як ми ма╓мо вигравати в ╕нформац╕йному простор╕. Ми ма╓мо перевернути п╕рам╕ду. Нам потр╕бно працювати з власними громадянами та власними журнал╕стами. Б╕льш╕сть тих, хто займа╓ться журнал╕стикою, перебува╓, хоч у некритичному, та все ж полон╕ рос╕йських мед╕а.
Ц╕ фах╕вц╕ переважно ╓ рос╕йськомовними, а не англомовними, не франкомовними чи ╕таломовними. Робота з рос╕йськомовними джерелами ╓ значно прост╕шою, н╕ж з ╕ншомовними. А здатн╕сть до анал╕зу джерел дуже низька. ╤ я хочу вас переконати, проблема не в тому, що св╕т перебува╓ у рос╕йському ╕нформац╕йному полон╕, — у рос╕йському полон╕ перебува╓мо ми з вами.
Зараз у рос╕йських ЗМ╤ у сенс╕ ман╕пуляц╕й з’явилися неймов╕рн╕ реч╕. Рос╕йськ╕ ЗМ╤ вигадують цитати. ╤ ми ц╕ цитати поширю╓мо та почина╓мо сприймати за ╕нформац╕ю те, що подають вони. Там велика м╕жнародна та велика пропагандистська школа. У рос╕йських колег прекрасн╕ навички викривляти переклад, створювати ╕нтерпретац╕╖, придумувати цитати. Справжня укра╖нська незалежн╕сть почнеться з незалежност╕ в╕д рос╕йсько-федеративного ╕нформац╕йного простору.
Укра╖на та Рос╕я — два р╕зних св╕ти, як╕ перебувають у р╕зних цив╕л╕зац╕йних та св╕тових континентах. ╤ якщо ми не будемо здатн╕ дивитися на цей ╖хн╕й континент та розум╕ти, що це подорож у минуле, в абсолютно ╕ншу ментальн╕сть, ми будемо весь час програвати.

Олена М╤ГАЧОВА
м. Ки╖в

ПУТ╤Н ГОТУ╢ НОВУ В╤ЙСЬКОВУ ОПЕРАЦ╤Ю

Рос╕я готу╓ться до ново╖ масштабно╖ операц╕╖ проти Укра╖ни. Про це заявив секретар РНБО Олександр Турчинов п╕д час урочистих заход╕в з нагоди першо╖ р╕чниц╕ в╕д створення батальйону Нац╕онально╖ гвард╕╖ ╕мен╕ Кульчицького, переда╓ кореспондент «Укр╕нформу».
«Ми розум╕╓мо, що час обмежений, що Пут╕н готу╓ться до ново╖ масштабно╖ в╕йськово╖ операц╕╖, ╕ саме тому наше завдання — не втратити ц╕ дн╕, ц╕ години, зм╕цнивши нашу арм╕ю, Нац╕ональну гвард╕ю, побудувавши потужний руб╕ж оборони, все кинувши, щоб компенсувати т╕ втрати збро╖, техн╕ки, як╕ в╕дбулись. Бути готовими зустр╕ти ворога ╕ бути готовими перемагати», — наголосив О. Турчинов.
За його словами, незважаючи на так зване припинення вогню, обстр╕ли у зон╕ АТО тривають, хоча ╕ з меншою ╕нтенсивн╕стю. «Ми розум╕╓мо, що ворог не зупинився, ворог готу╓ться до ново╖ агрес╕╖. ╤ вже протягом ц╕╓╖ доби вперше з М╕нських угод почали працювати з того боку залпов╕ установки вогню», — п╕дкреслив О. Турчинов.

У БОЙОВИК╤В ЗБРО╥ Б╤ЛЬШЕ, Н╤Ж В ДЕЯКИХ КРА╥НАХ

Близько 80% тих, хто вою╓ на Донбас╕ проти укра╖нських в╕йськових, становлять рос╕йськ╕ найманц╕ та в╕йськовослужбовц╕ регулярно╖ рос╕йсько╖ арм╕╖. При цьому збро╖ у бойовик╕в б╕льше, н╕ж в арм╕ях деяких ╓вропейських кра╖н. Про це заявив м╕н╕стр оборони Укра╖ни, генерал-полковник Степан Полторак п╕д час зустр╕ч╕ у Ки╓в╕ з делегац╕╓ю п╕дком╕тету з питань безпеки та оборони Ком╕тету закордонних справ ╢вропейського парламенту, пов╕домля╓ прес-служба МОУ.
«Жодного внутр╕шнього конфл╕кту або громадянсько╖ в╕йни, про як╕ твердить кремл╕вська пропаганда, в Укра╖н╕ нема╓ — ╓ в╕дверта агрес╕я з боку Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Про це св╕дчить велика к╕льк╕сть перекинутого на окуповану територ╕ю озбро╓ння та в╕йськово╖ техн╕ки. Зараз його там б╕льше, н╕ж в арм╕ях деяких ╓вропейських кра╖н. При цьому 80% ╕з тих, хто вою╓ на боц╕ рос╕йсько-терористичних в╕йськ, — це рос╕йськ╕ найманц╕ та в╕йськовослужбовц╕ регулярно╖ рос╕йсько╖ арм╕╖», — зазначив в╕н.
М╕н╕стр також наголосив, що трива╓ перегрупування рос╕йсько-терористичних в╕йськ на окупованих територ╕ях, ╖хн╓ доукомплектування, накопичення бо╓припас╕в та ╕ншого в╕йськового майна.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14974

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков