Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МАФ╤Я
Здавалося б, що може пов’язувати навколотарифн╕ танц╕, вибори Президента та плани Кремля?


БРЕХНЯ, ЩО НЕ ДОЖИЛА ДО СТАРОСТ╤.
наша влада не стомлю╓ться запевняти нас, що Крим було загарбано з одн╕╓╖ лише причини: в Укра╖н╕...


НЕДОВ╤РА - ЯК ТРОЯНСЬКИЙ К╤НЬ КРЕМЛЯ
Традиц╕╖, як бачимо, живуч╕. Ц╕лком можливо, що й сьогодн╕шн╕м «героям» посиплють...


SI VIS PACEM, PARA BELLUM (З ДУМОЮ ПРО ФЛОТ)
Г╕бридна ╕стор╕я з окупац╕╓ю/здачею Криму рано чи п╕зно випливе на св╕т. В тому нема╓ сумн╕ву. Це...


«ЩО ЦАРЕВ╤ МОСКОВСЬКОМУ КОНЯ НАПО╥ЛА…»
Хто ще не бачив – перехрест╕ться ╕ не в╕рте очам сво╖м! Бо справжн╕ УКРА╥НЦ╤ Криму до...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 27.03.2015
УКРА╥НЦ╤ КРИМУ ╤ ДОНБАСУ: ЗНЕВАЖЕН╤, УПОСЛ╤ДЖЕН╤, ЗАБУТ╤… ДИСКРИМ╤НОВАН╤, АБО ЧОМУ УКРА╥НА СТАЛА ЖЕРТВОЮ ОКУПАЦ╤╥ РОС╤╢Ю

«…Господи, як же ми вм╕╓мо спускати в трубу свою ╕стор╕ю.., як бездарно, не пом╕чаючи, тринька╓мо навс╕б╕ч сво╖ багатства, а пот╕м плачемося, як╕ то ми б╕дн╕...»
Оксана Забужко

Про життя укра╖нц╕в в окупованому Криму й охопленому в╕йськовими д╕ями Донбас╕ якось не прийнято згадувати. Головний мотив – не варто дратувати ╕деолог╕в «русского мира» у розпал рос╕йсько╖ агрес╕╖ у Донецьк╕й ╕ Луганськ╕й областях Укра╖ни. Ба б╕льше! Тепер не можна в╕дстоювати права титульно╖ нац╕╖ на впровадження укра╖нсько╖ (державно╖!) мови на ус╕й територ╕╖ Укра╖ни, бо це може призвести до посилення напруги в сус-п╕льств╕ та стосунках з агресором. А про скасування дискрим╕нац╕йного для укра╖нц╕в сумнозв╕сного закону «К╕валова-Колесн╕ченка» уже не йдеться. Навпаки, спостер╕га╓ться тотальна русиф╕кац╕я ╕нформац╕йного простору Укра╖ни, насамперед, телев╕з╕йного. ╤ це ц╕лком зрозум╕ло, якщо перша особа держави в╕дверто висловлю╓ п╕дтримку рос╕йсько╖ меншини у в╕дстоюванн╕ ╖╖ мовних ╕ культурних ╕нтерес╕в на шкоду потребам укра╖нц╕в, св╕дченням чого ╓ надання особливого статусу ц╕й територ╕╖. Безперечно, ус╕ без винятку етноси мають в╕льно отримувати доступ до осв╕ти материнською мовою, до сво╓╖ культурно╖ спадщини. Але не за рахунок приниження г╕дност╕ титульно╖ нац╕╖! Незважаючи на те, що зг╕дно з переписом населення 2001 року укра╖нц╕ Донбасу складають близько 60%, гуман╕тарна пол╕тика держави у цьому рег╕он╕ толерувала поширення «русского мира» й активне згортання укра╖нського мовно-культурного простору. Фактично населення цього к╕лькам╕льйонного рег╕ону кра╖ни не було ╕нтегроване в загальноукра╖нський прост╕р, а продовжувало жити в ╕деолог╕чному силовому пол╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Молодь зростала на ╕сторичних постатях, героях ╕ зразках масово╖ культури чужо╖ держави, а не на нац╕ональних високояк╕сних прикладах ╕ традиц╕ях. Тобто ус╕ 23 роки цей край фактично мав свою владу рег╕онал╕в з╕ сво╓ю неписаною конституц╕╓ю, сво╖ми рег╕ональними законами. Ки╖вська влада сво╓ю байдуж╕стю посприяла формуванню м╕фу про особливий статус ╕ значення цього краю як такого, що году╓ всю Укра╖ну. ╤нформац╕йний прост╕р активно працював у Донбас╕ на виховання любов╕ до сус╕дньо╖ держави ╕ зневаги до укра╖нсько╖. М╕сцев╕ м╕льярдери, власники телеканал╕в, ретельно сприяли вкор╕ненню ╕деолог╕╖ «русского мира» при в╕дсутност╕ будь-яко╖ реакц╕╖ ки╖всько╖ влади на кричущ╕ факти наруги над правами м╕сцевих укра╖нц╕в, а також державних символ╕в! Факт╕в дуже багато, зокрема, багатор╕чний судовий процес студента Луганського ун╕верситету щодо права навчатися укра╖нською мовою або в╕дмова у присудженн╕ Донецькому ун╕верситету ╕мен╕ Василя Стуса! Результатом стало повне зомбування населення рос╕йською агресивною антиукра╖нською пропагандою. Молоде покол╕ння Донбасу, у сво╖й переважн╕й б╕льшост╕, ╕мплементоване у ц╕нност╕ чужо╖ сус╕дньо╖ держави. Вони, разом з рос╕йською, можуть чудово волод╕ти англ╕йською, водночас виказуючи повну безпом╕чн╕сть стосовно укра╖нсько╖! ╤, безперечно, це зрозум╕ло, оск╕льки державна укра╖нська була для них лише формальною ф╕кц╕╓ю, як ╕ Прапор чи Г╕мн!
Повною м╕рою цей анал╕з стосу╓ться й укра╖нц╕в Криму, як╕ на п╕востров╕ до окупац╕╖ складали близько 600 тисяч ос╕б, тобто п╕сля рос╕ян були на другому м╕сц╕, а кримськ╕ татари — на третьму, понад 200 тис. ос╕б. Проте ситуац╕я з укра╖нцями у Криму була нав╕ть плачевн╕ша, н╕ж з кримськотатарським етносом. П╕сля окупац╕╖ ситуац╕я нестерпна. Фактично в╕дбулася повна зачистка усього укра╖нського простору: л╕кв╕дован╕ рад╕о- ╕ телемовн╕ програми, заборонена ╓дина укра╖номовна популярна газета «Кримська св╕тлиця», л╕кв╕дован╕ укра╖нськ╕ нечисленн╕ школи, укра╖нська г╕мназ╕я, закрит╕ укра╖нськ╕ греко-католицьк╕ церкви ╕ церкви Ки╖вського патр╕архату, заборонен╕ Шевченк╕вськ╕ святкування та використання укра╖нсько╖ символ╕ки. Укра╖нц╕ залякан╕ й у масових м╕сцях остер╕гаються вживати укра╖нську мову, бо це може стати прямою загрозою ╖хньому життю. Така наруга над укра╖нцями Криму ╕ Донбасу, над нечуваним порушенням ╖хн╕х законних прав чомусь не ц╕кавить н╕ м╕жнародн╕ орган╕зац╕╖, н╕ укра╖нську владу. Влада, хоч не надто енерг╕йно, але щось робить для кримськотатарського населення. А укра╖нц╕в н╕би й не ╕сну╓ на цих територ╕ях! Розпач викликало в╕део укра╖нки похилого в╕ку, яка прийшла до пам’ятника Тарасов╕ Шевченку не лише поклонитися нашому Пророков╕, а й у над╕╖ почути хоч одне укра╖нське слово! Тяжко без сл╕з було спостер╕гати страждання ц╕╓╖ л╕тньо╖ укра╖нки ╕ усв╕домлювати, який нечуваний геноцид над укра╖нцями чинить агресор на наш╕й земл╕, а влада безпом╕чно розводить руками, або, що ще цин╕чн╕ше, робить вигляд, що н╕чого не в╕дбува╓ться!!!
Небесна Сотня в╕ддала життя за г╕дн╕сть укра╖нц╕в, за право жити у демократичн╕й ун╕тарн╕й Укра╖н╕, у як╕й будуть в╕льно почуватися ус╕ без винятку! За ц╕ ж ц╕нност╕ вмирають щодня на Донбас╕ кращ╕ з найкращих укра╖нц╕в. Гине безц╕нний генофонд нац╕╖! А тим часом ми спостер╕га╓мо, як рос╕йська ╕нформац╕йна окупац╕я нарощу╓ свою присутн╕сть практично на ус╕х укра╖нських телеканалах. А Нац╕ональна рада з питань телерад╕омовлення демонстру╓ повну безпом╕чн╕сть разом ╕з в╕дпов╕дними ком╕тетами Верховно╖ Ради Укра╖ни! Невже наш╕й провладн╕й верх╕вц╕ незрозум╕ло, що XXI стол╕ття — це стол╕ття в╕йни за душ╕, за духовн╕ ц╕нност╕! Поц╕кавтеся, панове можновладц╕, як╕ м╕льярди тратить Рос╕я на поширення ╕деолог╕╖ «русского мира» не лише в Укра╖н╕, а й в усьому св╕т╕. А у нас дос╕ гуман╕тарна сфера в╕дкинута на марг╕нес державотворення! У нас нема╓ ч╕тко╖ соц╕ально-культурно╖ стратег╕╖ розвитку Укра╖нсько╖ держави на нац╕ональних ц╕нностях ╕ традиц╕ях. Саме тому ми ма╓мо в кра╖н╕ гостру проблему Нац╕онально╖ ╕дентичност╕, Нац╕онально╖ св╕домост╕, Нац╕онально╖ г╕дност╕ ╕ Патр╕отизму! Здавалось би, що кривава в╕йна позбавила ╕люз╕й нашу владну ел╕ту щодо ╕мперськи стурбованого нашого п╕вн╕чного сус╕да ╕ переконала, що одним ╕з кор╕нних чинник╕в окупац╕╖ ╕ розшматування Укра╖ни ╓ в╕дсутн╕сть нац╕онально╖ ╕деолог╕╖, згортання нац╕онально╖ культурно╖ сфери, осв╕ти, науки до принизливого стану. Чого варта фактична л╕кв╕дац╕я М╕н╕стерства культури, а ╕н╕ц╕атива М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки про практичне скасування вивчення укра╖нсько╖ ╕стор╕╖, ф╕лософ╕╖ й ╕нших важливих гуман╕тарних дисципл╕н у вищих навчальних закладах! Щоправда, п╕д тиском громадськост╕ й активн╕й позиц╕╖ газети «День» н╕бито м╕н╕стр в╕дкликав це р╕шення. Але по факту все в╕ддано на в╕дкуп кер╕вництва навчальних заклад╕в. Оце стратег╕я виховання осв╕чених, ╓вропейського кшталту майбутн╕х громадян-патр╕от╕в Укра╖ни! Хоча ми ╕ живемо у в╕к глобал╕зац╕╖, але нац╕ональну самобутн╕сть жодна з кра╖н як Старо╖, так ╕ Ново╖ ╢вропи не в╕дм╕няла! Якраз навпаки! У цих кра╖нах в╕дбува╓ться ╕нтенсивне навернення до нац╕ональних корен╕в, в╕дродження нац╕ональних традиц╕й! Цього вимага╓ й об’╓ктивний закон збереження б╕ор╕зноман╕ття, до якого належать з повним правом ╕ сусп╕льн╕ екосистеми. Будьмо посл╕довн╕ – плекаймо майбутн╕х патр╕от╕в на сво╖х ╕сторичних героях минулого ╕ сучасност╕, на сво╖х нац╕ональних культурних скарбах ╕ традиц╕ях! Саме ц╕╓ю культурною ╕ндив╕дуальн╕стю ми ц╕кав╕ св╕тов╕! ╤ саме «Наша дума, наша п╕сня не вмре, не загине. От де, люде, наша слава, слава Укра╖ни!».

Наталя ГУМНИЦЬКА
м. Льв╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 27.03.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14973

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков