Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3080)
З потоку життя (6289)
Душі криниця (3459)
Українці мої... (1456)
Резонанс (1483)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1661)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Б╤ЛЯ КАРТИНИ ЯРОСЛАВА МАЦЕЛЮХА «ТАРАС ШЕВЧЕНКО»
Ви вже, напевно, подумали, що перед вами якийсь французький граф, чи британець корол╕всько╖...


СОРОК ПРУТИК╤В СОРОКИ
22 березня вшанову╓мо пам'ять сорока святих мученик╕в севаст╕йських


ПРИДБАЙТЕ КНИЖКУ, П╤ДТРИМАЙТЕ КОНКУРС!
«Можливо, хтось ╕з вас займа╓ться реал╕зац╕╓ю книг, чи ма╓ бажання придбати мою книжку...


З В╤РОЮ В ДОБРОТУ
Для кожного в житт╕ наста╓ час, коли варто п╕двести п╕дсумки, проанал╕зувати, що вдалося зробити,...


«Я – ЗАРОБ╤ТЧАНКА»
Все в╕дкладала б╕ограф╕ю писати, Бо спогади, як море - то штилем, То штормом в серц╕ виринають....
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 06.03.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 06.03.2015
СТАНОВЛЕННЯ УКРА╥НСЬКОГО ТЕАТРУ В КРИМУ

Жив-був театр...

Нещодавно ╤нтернет-ресурсу «Кримськ╕ укра╖нц╕» вдалося сконтактуватися з Оксаною Р╕зниченко — донькою диригента ╤горя Р╕зниченка, котрий свого часу, при╖хавши з╕ Львова до С╕мферополя, працював у Кримському укра╖нському театр╕, пишучи музику до театральних вистав. Пан╕ Оксана люб’язно погодилася надати к╕лька св╕тлин з особистого арх╕ву ╕ коротенько розпов╕сти про свого батька.

У лютому 1954 року Крим був долучений до Укра╖нсько╖ РСР, п╕сля чого на п╕востров╕ р╕зко зросла зац╕кавлен╕сть укра╖нською мовою та культурою. В╕дтак виникла потреба в укра╖нському театр╕, на який чекали кримськ╕ укра╖нц╕, що становили третину м╕сцевого населення (за п╕дсумками Всесоюзного перепису населення 1959 р., дан╕ щодо УРСР). З огляду на це Наказом Презид╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖нсько╖ РСР № 1564 в╕д 20 грудня 1954 року Трет╕й ки╖вський обласний пересувний музично-драматичний театр був переведений з Ки╓ва на пост╕йну працю до Криму, д╕ставши нову назву — Кримський пересувний укра╖нський музично-драматичний театр (спочатку планувалося перевести до Криму Б╕лоцерк╕вський театр). Оф╕ц╕йно житт╓пис укра╖нського театру в Криму почина╓ться у червн╕ 1955 року.
Спочатку новий театральний колектив у С╕мферопол╕ не мав власного стац╕онарного прим╕щення. 31 травня 1955 року р╕шенням виконкому Кримсько╖ обласно╖ Ради трудящих № 457 театров╕ було тимчасово на орендних засадах надано буд╕влю клубу МВС ╕м. Дзержинського на вулиц╕ Мендел╓╓ва, 5. У цьому прим╕щенн╕ в 1990-х роках почав функц╕онувати Кримськотатарський, тепер вже академ╕чний театр. Буд╕вля була майже непридатною для прац╕, тривалий час вона не ремонтувалася. Малий розм╕р сцени, гардероб для обслуговування 300 глядач╕в (хоча в зал╕ було 560 м╕сць), брак спец╕альних к╕мнат (гримерних, майстерень), безл╕ч ╕нших незручностей, а також в╕дсутн╕сть власного оркестру, хору, балетно╖ трупи — все це обмежувало творч╕ можливост╕ театрального колективу.
Наприк╕нц╕ 1956 року театр з пересувного обласного був перетворений на Кримський укра╖нський музично-драматичний. Буд╕влю клубу МВС було оф╕ц╕йно передано театров╕. У цьому прим╕щенн╕ й залишилася ╕стор╕я справжнього укра╖нського театру в Криму. На превеликий жаль, вс╕ документи театру п╕д час пере╖зду до ново╖ буд╕вл╕ були втрачен╕ в 1977 роц╕; з цього ж часу театр почина╓ в╕двикати ╕ в╕д укра╖нсько╖ драматург╕╖, ╕ в╕д укра╖нсько╖ мови. ╤стинно укра╖нським театр був лише перш╕ 10 рок╕в сво╓╖ прац╕, прагнучи залучити глядач╕в до скарбниц╕ укра╖нсько╖ класично╖ драматург╕╖. В╕дсутн╕сть музею в театр╕ та брак м╕сця в прим╕щенн╕ зав╕дувача л╕тературно╖ частини не дозволяли збер╕гати в театр╕ друкован╕ матер╕али, аф╕ш╕, листування з авторами п’╓с ╕ постановниками.
У старому прим╕щенн╕ Кримського укра╖нського театру працював диригент ╤гор Р╕зниченко, який писав музику до театральних вистав. Свого часу в╕н нав╕ть мешкав на територ╕╖ театру — через це для його доньки, Оксани Р╕зниченко, старе прим╕щення театру ╓ дорогим.
╤гор Петрович Р╕зниченко в 1958 роц╕ ск╕нчив Льв╕вську консерватор╕ю за спец╕альн╕стю «Диригування». Того ж року п╕сля випуску в╕н вперше гастролю╓ з Кримським укра╖нським театром: з╕браний за короткий терм╕н оркестр спочатку вирушив до Керч╕, а пот╕м до Севастополя.
╤гор Петрович працював головним диригентом Кримського укра╖нського театру до 1962 року, водночас виконуючи обов’язки голови Cп╕лки композитор╕в Криму.
В 1962 роц╕ в С╕мферопольському педагог╕чному ╕нститут╕ (згодом ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського; зараз — «Кримський федеральний» ун╕верситет) було засновано кафедру музики, зав╕дувачем яко╖ було призначено ╤горя Р╕зниченка.

На фото: ╤гор Р╕зниченко склада╓ консерваторський ╕спит. Оркестр викону╓ «Рекв╕╓м» Моцарта.

Нагада╓мо, що Кримський академ╕чний укра╖нський музичний театр ще минуло╖ осен╕ втратив слово «укра╖нський» у назв╕ — тепер це Державний академ╕чний музичний театр Республ╕ки Крим.
Як вважа╓ режисер перейменованого театру Володимир Косов, нова назва ц╕лком виправдову╓ себе, оск╕льки напрямок роботи театру ма╓ визначати не «етн╕чна приналежн╕сть», а суто жанрова: один театр — музичний, другий — драматичний, трет╕й — ляльковий.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 06.03.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14860

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков