Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«Cв╕тлицю» читайте — ноутбук вигравайте!
Ми продовжу╓мо наш газетний мовно-л╕тературно-╕сторично-п╕сенно-комп’ютерний конкурс...


«СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИТАЙТЕ — НОУТБУК ВИГРАВАЙТЕ!
Ми продовжу╓мо наш газетний мовно-л╕тературно-╕сторично-п╕сенно-комп’ютерний конкурс,...


«СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИТАЙТЕ — НОУТБУК ВИГРАВАЙТЕ!
Шановн╕ «св╕тличани»! Ми продовжу╓мо наш газетний...


«СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИТАЙТЕ — НОУТБУК ВИГРАВАЙТЕ!
Шановн╕ читач╕, потенц╕йн╕ конкурсанти ╕ майбутн╕ переможц╕ нашого ун╕кального (а де ще такий ╓?)...


«СВ╤ТЛИЦЮ» ЧИТАЙТЕ — НОУТБУК ВИГРАВАЙТЕ!
Доброго дня, шановна редакц╕╓! Ми, учн╕ 6 класу Славн╕всько╖ ЗОШ Роздольненського району,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2003 > Тема "Мовно-комп'ютерний конкурс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 28.11.2003
Мовно-комп'ютерний конкурс
КС

Вітання конкурсантам! Сьогодні ми ще на одну сходинку здіймаємося до нашої комп'ютерної турнірної вершини - озвучуються відповіді на ще одне завдання, а саме - ЛІКАРСЬКЕ. Нагадаємо, як воно звучало і виглядало.
Цього літа в Криму гостював Володя Хома з Яремчі. Він і надибав тут на схожу на свічку рослину з жовтими квітами. Рослина виявилась лікарською. Цікава вона ще й тим, що у неї не одна, а декілька назв, а суто українська її назва взагалі дуже дивна.

Отже:
1) що то за рослина і які вона має лікарські властивості?
(Максимальна оцінка - 10 балів.);
2) як вона ще називається? (По одному очку - за кожну назву, за латинь - також!).

Про те, що рослина ця називається КОРОВ'ЯК, написали у своїх листах всі команди. І лікувальні властивості всі добросовісно переписали з відповідних довідників: молодці, по 10 балів заробили усі! А от з додатковими балами вийшло не так дружно, бо, напевне, не всім вдалося винишпорити по бібліотеках потрібну літературу. Відразу застерігаємо, що навіть якщо команда надіслала список із десяти коров'яків (ведмежий, густоквітковий, розкішний, звичайний), бал зараховувався лише один - за коров'як.
Просто вразили новоандріївські команди "Інтер" та "Райз", а з ними красноперекопські "Фрунзевці" та роздольненський "Славноцвіт", які відшукали десь словник-довідник автора Г. К. Смика "Корені та рідкісні рослини України" і виписали звідти ось такі паралельні назви коров'яка: акулинник, отаман-трава, бабаки, будяк жовтоцвітний, борщевник, буркун, ванна, вербишник, горлачі, дивина (не сваріться, але всі оті дівенни і дівини ми трансформуємо в одну основну форму), воловий хвіст, гадинник, гербатка, дрябчик, заяче вухо, кадило, коровітник, кулинка, кнафлик, копитняк (однокорінні також не зараховуємо), канделія, ковар'як, дев'ясил, ведмеже вухо, нехворощ, оман, споруха, тарганка, фолинь, царська свіча, царський скіпетр, котячий хвіст, лимонний цвіт, лучинник, матренка...
Мабуть, це ще не всі народні назви, приписують у кінці новоандріївці. Друзі, та ви й так до смерті (ніякий коров'як не допоможе!) залякали своїх конкурентів, досить!
Таким чином, якщо додати до цього списку ще й загальну латинську назву коров'яка Verbasеum, ми отримаємо просто феноменальну кількість призових очок, які отримали команди "Інтер" , "Райз" , "Фрунзевці" та "Славноцвіт" - по 48! І здається нам, що ми вже маємо кількох півфіналістів нинішнього змагання. Результати інших команд набагато скромніші, це видно із турнірної таблиці. Але не опускайте рук, аладдінівці, бо цьогорічний розіграш головних призів передбачає участь у півфіналах аж шести команд. До того ж, іще не всі очки підраховані, а саме за їх остаточною сумою і буде визначена шістка команд, які у півфіналах за олімпійською системою (хто програв - вибуває) продовжать боротьбу за три головні призи - комп`ютери. Окремий комп`ютер розіграють між собою лідери команд - усіх без винятку, які дійдуть до фінішу (незалежно від того, яке місце займе команда). Через те - граємо до кінця!Цікаво, що на наше шкільне дитяче змагання відгукнулися навіть дорослі читачі. Наприклад, Лариса Йосипівна Руда з с. Удачного Красногвардійського району детально описала в своєму листі лікарські властивості коров'яка і додала, що в Таджикистані він називається "маргіхоні", тобто - смерть рибі. Бо рибу там, буває, ловлять не вудочкою, а на пучок... коров'яка. То, може, і нам в Криму спробувати?
І жителька Сімферополя Олександра Лавтар відгукнулася на цю аладдінівську публікацію. Ось що вона розповіла про коров'як.
Ця рослина має назву - коров'як густоквітковий - Verbaseum densiflorum Bertol. Інші назви цієї рослини: коров'як скіпетровидний - Verbaseum thapsiforme Schrad; коров'як високий; українська назва - дивина; народні назви - царська свічка та дрябчик.
В медицині застосовують тільки ті види, у котрих квітка має три біло-шерстисті тичиночні ниточки, а дві останні - голі. Допускається застосування інших видів коров'яка з подібним устроєм квітів: коров'яка звичайного - V. thapsush та коров'яка розкішного - V. Speciosum Schrad.
Не дозволяється застосовування видів коров'яка з фіолетовими тичинками, а також тих, квіти котрих мають п'ять голих або рівномірно волохатих тичинок - це коров'як чорний - V. nigrum h., коров'як тарганячий - V. blattaria h., та інші.
В медичний практиці застосовується настоянка квітів коров'яка як відхаркуючий, пом'якшувальний та в'яжучий засіб при кашлі та інших захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Зокрема, настоянка застосовується при шлункових захворюваннях, задля пом'якшення запалювальних явищ оболонок рота, зева, стравоходу, шлунка та кишок.
Добре допомагає ця настоянка при захворюванні легенів, бронхів, при плевриті, астмі, при нежиті із сльозотечею як протизапальний, протисудомний, кровозупинний та в'яжучий засіб.
Ось так професійно нашим читачам дали зрозуміти, що не все те коров'як, що жовтіє!
Цікаву легенду про походження назви цієї рослини прислала команда "Фрунзевці".
Жив на світі Панько Вирвидуб. Він був дуже здоровим та мав добрий голос. Ходив парубком, хоч вже йому було за тридцять і до нього багатьох красунь сватали. Одного разу навесні Панько упав під кригу у воду. Його врятували люди, але він сильно застудився і втратив голос. Дівчина Оксана, яка його кохала, пішла до ворожки. Та сказала, що Паньку треба вбити ведмедя, відрізати йому вухо та закопати у землю. А коли виросте квітка, Оксані треба зробити з неї настій і поїти ним Панька.
Послухавши Оксанину раду, Панько убив ведмедя, відрізав вухо і тільки закопав його, як на тому місці виросла квітка.
- Дивина! - мовив Панько.
З тих пір ця квітка розрослася по багатьох землях і називається дивина або ведмеже вухо.
Ось таке казкове завершення історії з лікарським завданням. Нагадуємо, що відповіді на народознавче завдання приймаються до кінця цього місяця, а батьківських відповідей на їхнє завдання чекаємо до 1 грудня включно.
Оскільки нашу рубрику читають, як бачимо, не тільки школярі, але й дорослі, ще раз повторимо для них останнє у цьому ігровому сезоні турнірне завдання БАТЬКІВСЬКЕ, щоб кожен зміг спробувати себе у ролі політпровидця.
З початку року "Кримська світлиця" стукається в офіси потенційних спонсорів нашого змагання (до підприємців, банкірів, партійців, громадських діячів), вишукуючи для дітей омріяні комп`ютери. Тих, хто відмовляє, розуміємо: їм не до дитячих іграшок. Але ніколи не зрозуміємо тих, хто, імітуючи палку любов до підростаючого покоління і нашої українотворчої акції, обіцяє і... не дає!
Напевне, ви вже здогадалися, про що буде БАТЬКІВСЬКЕ запитання: яка з партій чи громадських організацій із наведеного списку "підманула-підвела" нашу рубрику і наших дітей, пообіцявши їм головний приз і потім безсоромно забувши про свої обіцянки? Чи зможете ви, шановні батьки, довіряти організації, яка обманює ваших дітей? Якщо доведеться десь здибатися з нею на майбутніх виборах, проголосуєте ви за цю партію або за її висуванця?

10 очок - ось таку серйозну допомогу можуть надати батьки своїм чадам, якщо відгадають, хто водить їх і нашу газету за ніс. Комп`ютер для переможців ми все одно знайдемо, це вже справа честі, але нехай же дорожать своєю честю й інші!
До речі, у цьому своєрідному тестуванні на довіру тій чи іншій партії можуть взяти участь усі без винятку читачі: нам буде цікаво проаналізувати і опублікувати ваші прогнози. Втім, за однієї умови така публікація може не відбутися: якщо той, хто обіцяв, зрештою, дотримається свого слова. Думається, що і батьки, і діти у такому випадку публічної відповіді на останнє, "партійно-батьківське", завдання не домагатимуться...
А тепер - список:
АГРАРНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ
ПАРТІЯ ЗЕЛЕНИХ
КОМУНІСТИЧНА
СОЦІАЛІСТИЧНА
СОЦІАЛ-ДЕМОКРАТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ (ОБ'ЄДНАНА)
УКРАЇНСЬКА НАРОДНА ПАРТІЯ
КОНГРЕС УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ
НАРОДНИЙ РУХ УКРАЇНИ
НАРОДНО-ДЕМОКРАТИЧНА ПАРТІЯ
"ДЕМОКРАТИЧНИЙ СОЮЗ"
"РУСЬКИЙ БЛОК"
ПАРТІЯ НАЦІОНАЛЬНО-ЕКОНО-МІЧНОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ
ПАРТІЯ ПРОМИСЛОВЦІВ
І ПІДПРИЄМЦІВ
ПАРТІЯ РЕГІОНІВ
ПАРТІЯ "РЕФОРМИ І ПОРЯДОК"
"СОЮЗ АНАРХІСТІВ УКРАЇНИ"
"ЯБЛУКО"
УРП "СОБОР"
"Наша Україна"
ТОВАРИСТВО "ПРОСВІТА"
* * *
І насамкінець - одне уточнення.
Деякі команди, у кого нулі за "Кефірне" завдання, цікавляться, чому у них нулі, а у кількох команд, наприклад, п`ятірки. Ви пам'ятаєте, як ставилося це запитання: що таке "СІРОВНА" зона? А як сформульовано відповідь, за яку отримано нуль: кефір "виготовлений з екологічно чистої сировини". Та ми ж про кефір нічого й не запитували!
Дехто навіть не телефонував на молококомбінат, а здогадався, що це мало не споріднене слово - сировинна. За це й отримали по 10 очок. Команди, у яких 5, замість того, щоб один раз вжити слово сировинна, на піваркуша пояснювали, що це зона, де береться відповідна сировина. Ті ж, у кого нулі, на це навіть не натякнули...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2003 > Тема "Мовно-комп'ютерний конкурс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1481

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков