Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 28.11.2003
ЯКЩО ЗАКОНИ ПРАЦЮЮТЬ ВИБІРКОВО...
Світлана КОБЯКОВА, студентка 2-го курсу Київського інституту журналістики

ТО ЯК МАЮТЬ ПРАЦЮВАТИ ЖУРНАЛІСТИ?

У Києві пройшов другий форум журналістів під назвою "За вибори без цензури". Хоч до виборів залишився ще майже цілий рік, проте про їх безпечність і прозорість варто подумати вже сьогодні. Тим більше, що в нашій країні ніхто не може гарантувати не тільки дотримання права на свободу слова, але й найголовнішого - права на життя. Так, журналіст часто буває втягнутим у брудні політичні інтриги, а це свідчить про те, що під час виборів 2004 року ситуація навряд чи зміниться на краще.

Покарання за сміливість

За словами Хенне Северінсен, члена Парламентської Асамблеї Ради Європи, співдоповідача по Україні Моніторингового комітету АРЄ,
за останні 10 років в Україні вбито 36 працівників ЗМІ. Крім того, Асамблея засуджує часті випадки насильства над журналістами і те, що лише незначна частка таких злочинів розкривається. До того ж, продовжується зловживання владою, особливо в регіонах. І тому пані Хенне Северінсен закликала продемонструвати демократичний поступ майбутніх виборів. За цим буде наглядати спеціальна комісія, яка приїде до нас восени 2004 року. А проте, робота журналіста залишається все ж небезпечною. Бо саме в такий напружений період проявляються усі специфічні риси журналістської діяльності - інтенсивність інтелектуальної праці, висока соціальна відповідальність за її результати, постійне морально-психологічне навантаження, до того ж часто в екстремальних умовах. До цього можна додати ще й ризик для життя журналістів через прояви усіх видів тиску, погроз, спрямованих проти
журналістів у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків. Але Тетяна Корнякова, заступник Генерального прокурора України, запевнила всіх під час свого виступу на форумі, що Генпрокуратура працює успішно і останнім часом розкрила усі справи, пов'язані з нападами на журналістів. Проте через кілька хвилин вона з такою ж упевненістю сказала, що злочини все одно будуть, але всі повідомлення про скоєні проти журналістів злочини під час виборчої кампанії будуть розглядатися з особливою ретельністю.

Інформація - найкраща зброя

Після подій в Іраку всі політики, а особливо журналісти, докладають багато
зусиль, аби не спалахнула нова війна. Та вже пізно - вона почалася. Хай поки що не видно рушниць та не чутно пострілів. Під час зустрічі з журналістами Микола Томенко, голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації, ще раз зауважив на тому, що влада вже давно розпочала інформаційну війну. На жаль, її інструментом можуть стати саме працівники ЗМІ. "Давайте утримаємося від цього, - наголосив пан Томенко. - Хай у війні беруть участь ті політики, які її розпочали". Цю тему продовжив голова Національної Спілки журналістів України Ігор Лубченко: "Залишайтеся журналістами, і не ставайте кілерами ні за які гроші. Давайте думати про український народ, про честь нашої держави, про власне ім'я і пам'ятати, що телебачення, радіо, газети - це засоби масової інформації, а не "бойові листки".

Привид цензури

Безперечно, цензура в нашій країні заборонена, та ми все більше відчуваємо її присутність, особливо напередодні виборів. Офіційно її нема, та все ж таки на телеканали надходять так звані "темники" з вказівками та інструкціями, газети закривають (нібито за справедливим рішенням суду), у видань вилучають окремі наклади чи навіть цілі тиражі. А все це коїться тому, що у правовій та владній структурах відсутня прозорість. До того ж, відомі факти несвоєчасного надання важливих фактів журналістам або, взагалі, приховування інформації. А це вже порушення законів. Та, на жаль, нема кому їх дотримуватися.
Якщо говорити про цензуру в Україні, то можна виділити три її основні гілки: власне цензура, коли на працівників ЗМІ чиниться безпосередній тиск; самоцензура, коли журналісти самі бояться поширювати якусь інформацію; система "темників" - це прихована цензура. Вона є найбільш небезпечною.
Проте добре вже те, що ми усвідомлюємо саму проблему, а засоби боротьби з нею знайдуться.

Вічна дилема

Звичайно, чим чіткішими будуть наші закони, тим легше буде працювати. А зараз журналістам залишається лише право вибору: говорити людям правду під небезпекою переслідувань чи мовчати... Проте ситуація не зовсім безнадійна. Було б непогано організувати журналістський страйк, та в наших умовах це навряд чи вийде. Згідно з інформаційним законодавством та професійною етикою журналіст може лише відмовитися від виконання завдання, якщо воно суперечить його принципам та поглядам. До того ж, для більшої ефективності, непогано було б залучити міжнародну громадськість до наших проблем або якнайшвидше застосувати правові засоби подолання цензури. А головне - нічого не боятися. Адже правильно зауважив Микола Томенко: "Українському журналістові нема чого втрачати в цій країні, крім почуття власної гідності та професійного сумління!".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1479

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков