Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3410)
З потоку життя (6643)
Душі криниця (3590)
Українці мої... (1476)
Резонанс (1530)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1699)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА У СЕРЦ╤. Ц╤НА – 25 РОК╤В СОВ╢ЦЬКИХ ТАБОР╤В
Закарпатець ╤ван Мирон н╕ разу не попросив помилування, а реаб╕л╕тац╕ю отримав аж у 90 рок╕в…


БУТИ СМ╤ЛИВИМ В ЖИТТ╤ ╤ ТВОРЧОСТ╤
Згадаймо видатного укра╖нця, мовознавця, пол╕глота та перекладача Миколу Лукаша (19.12.19 –...


B╤РА РО╥К: ПАМ’ЯТН╤ ДАТИ Й ПОД╤╥
Наближа╓ться Новий 2020 р╕к, тож хочу под╕литися з читачами ╕нформац╕╓ю про важлив╕ под╕╖ в житт╕...


ПАМ’ЯТ╤ В╤РИ РО╥К
9 жовтня у С╕мферопол╕, в Кримськ╕й ун╕версальн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Я. Франка, в╕дбувся...


«ФРАНКО» ╤З АМЕРИКИ
В Музе╖ укра╖нсько╖ д╕аспори в Ки╓в╕ продовжу╓ експонуватися виставка «Нью-Йорк –...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 13.02.2015 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 13.02.2015
В╕ра САВЧЕНКО: «МЕНЕ ДИВУЮТЬ ЛЮДИ, ЯК╤ ЗАКЛИКАЮТЬ УМОВЛЯТИ НАДЮ ПРИПИНИТИ ГОЛОДУВАННЯ...»

Лиша╓ться т╕льки НАД╤Я...

Символ незламност╕ укра╖нського духу — укра╖нська льотчиця ╕ народний депутат Над╕я Савченко голоду╓ проти незаконного утримування в Рос╕╖ вже два м╕сяц╕. Це — безпрецедентний випадок сам по соб╕, а з урахуванням во╓нного протистояння двох кра╖н будь-як╕ новини про незламну Над╕ю сприймаються як зведення з л╕н╕╖ фронту. Про останн╕ новини в╕д Над╕╖ Савченко «Укр╕нформу» розпов╕ла ╖╖ сестра В╕ра, яка повернулася до Ки╓ва п╕сля побачення з нею (ще до останнього суду) у «Матроськ╕й тиш╕».
— В╕ро, ми розмовляли з вами напередодн╕ по╖здки в Москву, ╕ ви не могли сказати напевно, чи дадуть вам дозв╕л на побачення з сестрою ╕ як╕ процедури для цього треба буде виконати.
— Мен╕ допомогла омбудсмен Рос╕╖ Елла Памф╕лова, але нав╕ть ╖й не так просто було його домогтись. Це св╕дчить про те, що пресинг н╕куди не д╕вся, репресивна машина працю╓ й дал╕ ╕ вс╕х пресу╓.
— Наск╕льки зм╕нилася Надя в╕д часу вашого останнього побачення? Як вона вигляда╓?
— Дух у не╖ бойовий, вона трима╓ться молодцем, хоча дуже худа. Надя завжди була вдв╕ч╕ б╕льша за мене, а тепер вона набагато худ╕ша, н╕ж я. Вона важить 58 кг, температура т╕ла 36,2, цукор на б╕льш-менш нормальному р╕вн╕ — 4, а коли вводять глюкозу, до п╕дскаку╓ до 6. Тиск у не╖ завжди був стаб╕льний 100 на 70, зараз 90 на 60. Надя досить активно руха╓ться. ╥й вводять ам╕нокислоти, тому що почала зм╕нюватися формула кров╕ — кров густ╕ша╓, ╕ щоб вона ганяла по венах, це потр╕бно робити. Але в не╖ наст╕льки сколот╕ судини, що коли я при╖здила, то один день пропустили, тому що вже нема╓ куди колоти.
— Як╕ в Над╕ побутов╕ умови, якщо можна так сказати про тюрму?
— Вона одна в к╕мнат╕, розрахован╕й на три людини. Камера розташована на четвертому поверс╕ у крил╕, де недавно був зроблений ремонт. Надю виводять на прогулянку на дах, тобто вона н╕куди не виходить. Там з нею ц╕лодобово перебува╓ тюремна наглядачка.
— Вони сп╕лкуються?
— Н╕, н╕хто там не сп╕лку╓ться.
— Тобто ваша сестра може перекинутися словом т╕льки з адвокатами?
— Якщо приходять як╕сь правозахисники, громадськ╕ д╕яч╕ чи посланц╕ в╕д Пут╕на, то вони розмовляють. А так, сп╕лкування як такого там нема╓.
— Але, кажуть, у не╖ в камер╕ ╓ телев╕зор.
— Телев╕зор у не╖ був завжди, починаючи з Воронежа, — як же без улюбленого рупора Рос╕йсько╖ Федерац╕╖! Але канали там т╕льки рос╕йськ╕, а Надя дуже пережива╓ за Укра╖ну. Перше, що вона запитувала, чи правда те-то й те-то, як╕ втрати, як хлопц╕ на фронт╕.
— Ск╕льки тривала ваша зустр╕ч?
— За законом мала б бути п╕втори години, але вони сказали: «Встреча — час!». Там був ще консул Геннад╕й Брескаленко. Я не втомлююсь повторювати — це людина з величезно╖ л╕тери, яка завжди п╕дтриму╓ сп╕вв╕тчизник╕в, ╕ не т╕льки нас.
Якби я була наодинц╕ з Надею, то побачення було б через скло, а якщо сид╕ти за столом ╕ мати можлив╕сть доторкнутися одне до одного, то мають бути три особи.
Ще з╕ мною ╖здив у Москву народний депутат в╕д «Батьк╕вщини» ╤ван Крулько, який оп╕ку╓ться мо╓ю безпекою. Якби мене там десь схопили, то ╓ консул ╕ ╓ нардеп, який в╕дразу зд╕йме галас по тих каналах, по яких потр╕бно. Проте, можливо, це дещо легковажно, але я не вважаю, що зараз ╕сну╓ така загроза. Колись, м╕сяц╕в п’ять тому, напевно, була. Але, як кажуть, береженого Бог береже.
— Як Надя вигляда╓?
— У не╖ покращився стан шк╕ри — вона вже не облазить, тому що тут ╓ душ, ╕ Надя може приймати його у будь-який момент. А у тому С╤ЗО, де вона була ран╕ше, душ був т╕льки раз на тиждень, причому з холодною водою. Через це шк╕ра була суха, у вертикальних зморшках. А зараз ╖╖ стан покращився, бо адвокатам дозволили принести ол╕╖ для шк╕ри. Звичайно, вона вся така жовтувата, ╓ п╕гментн╕ плямки, бо в ус╕х ув’язнених шк╕ра насамперед псу╓ться через брак сонця, ╕ почина╓ вилазити п╕гмент.
— Як Надя проводить там час — ну, душ, на Пут╕на подивиться в телев╕зор╕...
— Вона не може сид╕ти без д╕ла! Надя була дуже щаслива, що опинилася в нов╕й обстановц╕, ╕ два дн╕ прибирала камеру — все вичищала-вимивала. А зараз чита╓ «Кобзар» — ╖й його якийсь москвич передав ╕з власно╖ б╕бл╕отеки, але з поверненням. Це було при мен╕, начальник тюрми дозволив ╕ запропонував таку ╕дею — до реч╕, можете кинути клич людям чи мо╖ контакти дати, чи Facebook — нехай укра╖нц╕ зберуть укра╖номовну б╕бл╕отеку в тюрму. Адже у Москв╕ укра╖номовна книжка — р╕дк╕сть. Краще, щоб це були легк╕ книги — казки, комед╕╖, класика.
— Надя вас просила щось ╖й привезти?
— Вона р╕дко щось просить, але вс╕м необх╕дним ╖╖ забезпечують адвокати. Вони сам╕ бачать, що потр╕бно, — може, там холодно, а в не╖ нема теплого одягу. А витрати адвокатам компенсу╓ парт╕я «Батьк╕вщина». Тому Над╕ н╕чого не потр╕бно. Нав╕ть якби я хот╕ла щось передати, процедура передавання там досить складна. Вони кажуть: «Хотите, вот тюремный магазин, заказывайте!». А через два м╕сяц╕ вам замовлення доставлять. Ну, це я трохи утрирую, але насправд╕ це все непросто.
— А хто з парт╕╖ «Батьк╕вщина» виявля╓ до Над╕╖ найб╕льший ╕нтерес?
— Уся «Батьк╕вщина» ╕ весь парламент, ╕ я ╖м за це дуже вдячна. Нав╕ть як╕сь там недобитки з минулих час╕в п╕дн╕мають св╕й голос на захист Над╕ ╕ приймають як╕сь р╕шення. Хоча, можливо, це все показуха...
Юл╕я Тимошенко писала Над╕ листи, Надя в╕дпов╕дала, але це все через адвокат╕в, а напряму сп╕лкуватися нема╓ можливост╕.
— Ви якусь л╕н╕ю подальшо╖ повед╕нки з нею обговорювали чи вона й дал╕ триматиме голодування, поки не доб’╓ться свого?
— Обговорювали. Але, на жаль, деталей розпов╕сти я не можу.
— Яке побажання в╕д мами ви ╖й передали?
— У нас нема╓ таких сентимент╕в, бо ми досить самост╕йн╕ д╕ти. Мама по╖де до не╖ ╕ сама передасть сво╖ побажання — умовлятиме сестру припинити голодування. Але я вже знаю, що Надя ╖й скаже, тому й не витрачаю часу на вмовляння.
У мене взагал╕ трохи виклика╓ подив те, що з ус╕х бок╕в лунають заклики: «Вмовляйте Надю припинити голодування! Вона нам потр╕бна живою!». Люди, та я ж не проти, я теж хочу бачити ╖╖ живою, ╕ не т╕льки тому, що вона моя сестра! Нам ще багато людей треба витягувати й Укра╖ну ремонтувати. Але давайте зм╕нимо заклик: «Владо, витягуй сво╖х людей, не марнуй часу!». У них що, нема╓ важеля впливу на Пут╕на? Ви в це в╕рите? Я — н╕!
— В╕ро, а зв╕дки ви з сестрою так╕ затят╕? Вас такими виховали чи ви вродилися так╕ незламн╕?
— Просто батьки нас н╕коли не балували. Хоча не можу сказати, що ми жили у спартанських умовах — усе було нормально, але якихось надто дорогих речей чи ╕грашок, яких дуже хот╕лося, в нас не було. Батьки ще т╕╓╖ «закалки» — пережили в╕йни, голодомори, ╕ ╖м ус╕ ц╕ балування д╕ток — до лампочки! Може, це погано, може, добре, але це загартову╓, ╕ в соц╕ум╕ ти — нормальна адекватна людина. А коли на тебе почина╓ться тиск, то, мабуть, та людина, яку в дитинств╕ занадто балували, швидше злама╓ться, а та, яку не дуже, ста╓ тверд╕шою.
Я вам скажу, що це, можливо, не дуже добре, особливо для ж╕нки. Але зараз ╕де колосальний тиск, ╕ ти повинен тиснути на вс╕х фронтах!
╤ ще одне. Це — не гучн╕ слова, але ми належимо до тих людей, як╕ люблять Укра╖ну. Може, якби менше любили, то було б легше жити. Наприклад, моя профес╕я (я — арх╕тектор) дозволя╓ ви╖хати за кордон ╕ нормально працювати й заробляти. Багато мо╖х колег так ╕ зробили — ви╖хали ╕ працюють з усп╕хом, але ми залишилися в Укра╖н╕, щоб зробити ╖╖ придатною для ╕снування. ╤ ми зна╓мо, як це зробити, ╕ нова виконавча влада теж н╕би ус╕ма руками за реформи, але вона хоче ще пожити по-старому, щоб нагребти, а вже дал╕ — реформи. Тобто св╕т на нашому боц╕, а ми н╕як ╕з собою не можемо справитися. А результат який? Гинуть хлопц╕ на сход╕. Ми дуже п╕дтриму╓мо нашу владу, т╕льки не зраджуйте людей!
— Пол╕тичн╕ теми ви з сестрою теж обговорю╓те?
— Я дуже щаслива, що в Над╕ багато друз╕в. Вони передають листи через мене, а я — через адвокат╕в. Коли Надя пита╓, яка ситуац╕я в кра╖н╕ у т╕й чи ╕нш╕й сфер╕, а в мене нема╓ часу сам╕й роз╕братися, то ╓ друз╕, анал╕тики, як╕ можуть ╖й про це написати. Тобто Надя не у вакуум╕. Також ╖╖ п╕дтримують подруги ╕ взагал╕ багато людей. Це дуже важливо, бо коли Надя чита╓ ╖хн╕ листи з добрими словами, в не╖ ста╓ тепло на душ╕, ╕ вона наче додому поверта╓ться...

Над╕я ЮРЧЕНКО


НАД╤Ю САВЧЕНКО ЗАЛИШИЛИ В С╤ЗО ЩЕ НА ТРИ М╤СЯЦ╤

10 лютого Басманний суд Москви продовжив арешт укра╖нсько╖ льотчиц╕ Над╕╖ Савченко до 13 травня. Як переда╓ власний кореспондент УН╤АН у РФ ╕з зали суду, таке р╕шення оголосив суддя Артур Карпов. «Залишили п╕д вартою. Ну нема╓ в Рос╕╖ суду...» — написав у сво╓му Тв╕ттер╕ адвокат Марк Фейг╕н.
Адвокати укра╖нсько╖ льотчиц╕ ран╕ше пропонували суду зм╕нити запоб╕жний зах╕д з арешту на домашн╕й арешт — на територ╕╖ готелю при Посольств╕ Укра╖ни у Москв╕.
Кр╕м того, один з адвокат╕в ╤лля Нов╕ков заявляв, що захист готовий погодитися на будь-яку заставу. Також в╕н говорив, що Над╕ю Савченко можна зв╕льнити п╕д особисте поручительство Уповноваженого Верховно╖ Ради Укра╖ни з прав людини Валер╕╖ Лутковсько╖. В╕н звернувся до суду ╕з проханням обрати будь-яку м╕ру запоб╕жного заходу, кр╕м утримання п╕д вартою, «оск╕льки Савченко це вб’╓».
Однак сл╕дч╕ ╕ прокуратура заявили, що виступають проти зм╕ни запоб╕жного заходу ╕ вимагають продовження арешту.
Як пов╕домляв УН╤АН, Савченко була викрадена бойовиками на Донбас╕ вл╕тку 2014 року, а пот╕м ╖╖ перевезли до Рос╕╖, де обвинуватили у причетност╕ до загибел╕ рос╕йських журнал╕ст╕в п╕д Луганськом 17 червня. Укра╖нський в╕йськовослужбовець обвинувачення в╕дкида╓ ╕ стверджу╓, що ще до цього була захоплена сепаратистами ╕ переправлена на територ╕ю Рос╕╖. Наприк╕нц╕ с╕чня в╕дносно Савченко було порушено другу крим╕нальну справу — про незаконний перетин кордону.
26 жовтня на позачергових парламентських виборах Савченко була обрана народним депутатом за списком парт╕╖ «Батьк╕вщина». Верховна Рада делегувала ╖╖ до ПАР╢.
15 грудня Над╕я Савченко оголосила голодування, яке трива╓ вже понад 2 м╕сяц╕, ╕ вона не збира╓ться його припиняти, поки суд не зм╕нить ╖й запоб╕жний зах╕д.
9 лютого адвокати Над╕╖ Савченко подали клопотання до ╢вропейського суду з прав людини з проханням терм╕ново вжити «попередн╕х заход╕в» для розгляду справи укра╖нки.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 13.02.2015 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14726

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков