Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3047)
З потоку життя (6251)
Душі криниця (3440)
Українці мої... (1453)
Резонанс (1480)
Урок української (987)
"Білі плями" історії (1660)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МЮНХЕНСЬК╤ МОТИВИ
«Знов Мюнхеном запахло у ц╕ дн╕…»


БАЧИТИ ЗА ГОРИЗОНТ
Чи не продовжу╓мо ми й дал╕ ту сумну традиц╕ю ╕ сьогодн╕, вкотре бездумно п╕дпираючи як не...


ДВА Р╤ЗДВА, ДВА НОВИХ РОКИ ╤ ЧОТИРИДЕННИЙ РОБОЧИЙ ТИЖДЕНЬ
Пишу ц╕ прописн╕ реч╕ роками, от лиш мало хто те чита╓. Ще менше роблять висновки. Може тому, що...


В ОЧ╤КУВАНН╤ НОВОГО БОГДАНА
Особа Богдана Хмельницького тут ╓ дуже показовою. Геро╖зац╕я образу виключа╓ наявн╕сть вад,...


СПРОБА В╤ДМИВАННЯ ВЛАДИ В╤Д БРУДУ
оч╕льник ДП НГЖВ пан Щекун видав в 2016 роц╕ суворий наказ власкору «Кримсько╖...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 06.02.2015
ВОНИ ╢ ЗБРО╢Ю ПРОПАГАНДИ ПУТ╤НА

Культура по-кремл╕вськи

У в╕второк, 27 с╕чня, в Нью-Йорку 31-р╕чний п╕ан╕ст Павло Г╕нтов, уродженець Ки╓ва та випускник Московсько╖ консерватор╕╖, розговорився з музикантами Мар╕╖нського оркестру, як╕ виходили п╕сля концерту в Карнег╕-хол╕. За св╕дченням Г╕нтова, полем╕ка, яка в╕дбулася, стосувалася не особливостей твор╕в Прокоф’╓ва ╕ Шостаковича, як╕ виконувалися того вечора, ╕ супроводжувалася не ц╕лком музичною терм╕нолог╕╓ю. Г╕нтов, який зараз зак╕нчу╓ докторантуру в Манхеттенськ╕й школ╕ музики, прийшов до Карнег╕-холу, щоб висловити протест проти гастролей диригента оркестру Валер╕я Герг╕╓ва – одного з тих, хто тор╕к п╕дписав лист д╕яч╕в рос╕йсько╖ культури на п╕дтримку позиц╕╖ Володимира Пут╕на щодо Укра╖ни. ╤з вуст рос╕йських музикант╕в у в╕дпов╕дь йому посипалися образи.
Сам п╕ан╕ст описав под╕ю так: «Сьогодн╕ в╕дбулося щось виключно огидне. А саме – довелося поговорити з музикантами Мар╕╖нського оркестру. Одна миловидна д╕вчина з╕ скрипкою, проходячи повз мене, подивилася мен╕ в оч╕, мило посм╕хнулася ╕ сказала: «Коли ви вс╕ вже здохнете, б*дь!».
╤нш╕ говорили чергове: «╤д╕ть працювати!», «Вал╕ть до Хохлянд╕╖!», а один вигукнув: «Скоро й Аляска буде наша!». Один оркестрант вир╕шив посперечатися, ми сказали йому, що протесту╓мо не проти оркестру, а т╕льки проти Герг╕╓ва, але його товариш в╕дтягнув його з╕ словами: «Чого ти з ними розмовля╓ш? Вони ж ╓б**ут╕». Ще одна група музикант╕в з ╕нструментами голосно нас обговорювала ╕ см╕ялася. Я сказав ╖м: «Ви см╕╓теся? А ви зна╓те, ск╕льки вже людей загинуло?». Один з них в╕дпов╕в з╕ см╕шком: «А в Африц╕ взагал╕ щодня тисяч╕ людей вмирають — ╕ що?». Це — музиканти. Це — молод╕ люди, як╕ зак╕нчили або ще вчаться в консерватор╕ях. Це — т╕, хто грав на сцен╕ Карнег╕-холу. Це — морок, жах ╕ божев╕лля».

Г╕нтов не вперше бере участь в акц╕ях протесту, як╕ п╕сля рос╕йсько╖ анекс╕╖ Криму та конфл╕кту на сход╕ Укра╖ни супроводжують виступи на Заход╕ Герг╕╓ва та ╕нших п╕дписант╕в листа на п╕дтримку Пут╕на, наприклад, Володимира Сп╕вакова. За його словами, акц╕╖ такого роду будуть продовжен╕.
– ╤з самого початку, п╕сля того, як почалася вся ця епопея в Криму ╕ з’явився знаменитий лист, п╕дписаний к╕лькома сотнями д╕яч╕в культури ╕ мистецтва Рос╕╖, вийшли ╕нтерв’ю з Герг╕╓вим, в яких в╕н говорив абсолютно неймов╕рн╕ реч╕ про те, що в Укра╖н╕ прийшли до влади фашисти, про те, що в Ки╓в╕ заборонили грати рос╕йську музику. Це все — страшна брехня, це — пропаганда, ╕ я вважаю, що це — зрада щодо його публ╕ки в Укра╖н╕, яка завжди приходила на його концерти. Я знаю дуже багато людей, як╕ не пропускали його концерт╕в, ╕ вважаю, що в╕н сво╓ю п╕дтримкою пол╕тики Пут╕на просто обплював сво╖х слухач╕в. ╤ мене це неск╕нченно обурю╓.
Я поговорив тут з ╕ншими укра╖нськими актив╕стами, а пот╕м до нас ще при╓дналася група «Мистецтво проти насильства», це — група ╕нтелектуал╕в з Бостона, в основному гарвардськ╕ випускники, випускники МIT, музиканти та любител╕ музики, ц╕нител╕ мистецтва, творча ╕нтел╕генц╕я, причому не т╕льки укра╖нська, зовс╕м р╕зн╕ ╓ люди, ╕ американц╕ ╓, ╕ рос╕яни, ╖х досить багато, люди з р╕зних кра╖н, як╕ визнали абсолютно аморальною таку п╕дтримку д╕ячами мистецтва в╕йни й агрес╕╖ в Укра╖н╕. ╤ ми сп╕льними зусиллями почали ц╕ акц╕╖ протесту в кожному зал╕, в кожному м╕ст╕, куди при╖жджають д╕яч╕ з цього списку. Протести були в Нью-Йорку в кв╕тн╕ минулого року, були вл╕тку, були в Бостон╕, в С╕етл╕, у Вашингтон╕, в Чикаго. Зараз будуть протести у багатьох м╕стах. Тобто кожне м╕сто, куди вони при╖жджають в Америц╕ ╕ в ╢вроп╕ теж, наск╕льки я знаю, не обходиться без протест╕в.
– У Вас саме до Герг╕╓ва так╕ сильн╕ почуття виникають чи й до ╕нших людей, як╕ п╕дписували цього листа, скаж╕мо, Сп╕вакова чи, наприклад, сп╕вачки Анни Нетребко, яка нещодавно сфотографувалася з одним ╕з л╕дер╕в сх╕дноукра╖нських сепаратист╕в, – вони теж переступили межу допустимого?
– Безумовно, вони вс╕ переступили цю межу, ╕ вони вс╕ ╓ збро╓ю пропаганди, ╕ вони вс╕ зрадили сво╖х слухач╕в в Укра╖н╕, яких м╕льйони, ╕ цьому нема╓ пробачення. Але серед них Герг╕╓в – людина трохи ╕ншо╖ породи. Скаж╕мо, я не думаю, що Нетребко усв╕домлювала, що робила, коли фотографувалася з прапором так звано╖ «Новорос╕╖» з паном Царьовим. Але Герг╕╓в завжди п╕дтриму╓ Пут╕на у вс╕й його пол╕тиц╕, що б це не було: ╕ репресивна пол╕тика в Рос╕╖, ╕ гомофобна пол╕тика, ╕ Pussy Riot. В╕н у цьому посл╕довний, ╕ говорити, що в╕н тут помилився, що в╕н чогось не знав, що в╕н чогось недостатньо розум╕╓, абсолютно неможливо, це виключено. Займати таку позиц╕ю йому просто виг╕дно. Кр╕м того, в╕н у музичному св╕т╕ людина... я б не сказав, що найвидатн╕ший диригент, але в музичному б╕знес╕ – один з головних людей у св╕т╕. У нього величезна к╕льк╕сть концерт╕в у всьому св╕т╕, ╕ тисяч╕ його слухач╕в у вс╕х м╕стах, де в╕н виступа╓, будуть в╕рити його розпов╕дям про страшних фашист╕в в Укра╖н╕. Мен╕ це зда╓ться особливо небезпечним.
– Ваш╕ д╕╖ – це д╕╖ людини, яка виросла в Укра╖н╕, чи це д╕╖ ╕нтелектуала, музиканта, який вважа╓ неприпустимим саме под╕бну повед╕нку д╕яч╕в культури?
– Я б не сказав, що це залежить саме в╕д того, що я народився в Укра╖н╕. Хоча, звичайно, йде в╕йна в мо╖й кра╖н╕, ╕ моя с╕м’я, мо╖ батьки, вс╕ мо╖ р╕дн╕ та друз╕, мо╖ однокласники, деяк╕ з них зараз в окопах сидять з автоматами, хоча на скрипц╕ повинн╕ грати, так╕ люди теж ╓, ╕ зрозум╕ло, що мен╕ складно залишатися спок╕йним. Але знову ж таки мо╓ заперечення цих д╕й – пос╕бництва пропаганд╕, розпалювання ворожнеч╕, розпов╕дання брехн╕ – не визначене мо╓ю нац╕ональн╕стю ╕ тим, що я вир╕с в Укра╖н╕. Я жив довго в Москв╕, я вир╕с фактично в П╕дмосков’╖, кожного л╕та там був з самого дитинства. Я н╕коли не под╕ляв, що для мене Укра╖на – це одне, а Рос╕я – це ╕нше. Для мене завжди було навпаки, для мене Москва – абсолютно р╕дне м╕сто, я дуже любив Москву, у мене там багато друз╕в, багато людей, яких люблю. Але я сказав уже, що у нас на акц╕ях були люди з абсолютно р╕зних кра╖н, ╕ бажання протестувати продиктоване тим, що вони ходили на концерти цих д╕яч╕в, а зараз через моральн╕ принципи вони просто не можуть п╕ти на ╖хн╕ концерти. Тобто вони хот╕ли б, але ╖м доводиться приходити на концерти ╕ стояти ззовн╕ з плакатом: «Не п╕дтримуйте в╕йну». ╤ я себе в╕дношу до таких людей, насамперед, тому, що вважаю цей вчинок аморальним. Музикант, перш за все, повинен нести мир, добро, як Г╕дон Кремер сказав, музикант повинен бути миротворцем, а не сприяти насильству, вбивствам ╕ п╕дтримувати агресора.
– Тепер запитання як до музиканта. Герг╕╓в, Нетребко, Сп╕ваков – чудов╕ музиканти, ╕ в ╕стор╕╖, напевно, залишаться саме як чудов╕ музиканти, у яких ось ╓ деяк╕ обставини б╕ограф╕╖. Але насамперед про них будуть говорити як про музикант╕в. Х╕ба не це первинне? Що важлив╕ше: музична д╕яльн╕сть людини чи те, що вона п╕дписала? Кр╕м того, можна уявити, що когось змусили п╕дписати листа чи ╖хн╓ ╕м’я поставили, а пот╕м вони вже не ризикнули прибрати його. Ви не вважа╓те, що все-таки найголовн╕ше – музика?
– Мен╕ не зда╓ться, по-перше, що ╖х там якось сильно примушували, як за радянських час╕в або як у нацистськ╕й Н╕меччин╕, коли у людей не було вибору. В╕дом╕ люди абсолютно в╕дмовилися п╕дтримувати це ╕ висловили думку протилежну, так╕, як чудова Л╕я Ахеджакова або Олег Басилашв╕л╕, дуже багато людей у Рос╕╖, як╕ в цьому списку в╕дсутн╕. ╤ нав╕ть т╕ люди, яких, як ви кажете, занесли у список випадково, вони могли б натякнути або якось показати, що вони не згодн╕ з цим насправд╕, що щось тут не так. Але ц╕ люди, проти яких ми протесту╓мо, ╕ Герг╕╓в, ╕ Сп╕ваков теж, який д╕йсно дуже хороший музикант, вони н╕коли н╕ слова не сказали про те, що, можливо, ╖х не так зрозум╕ли, вони продовжували наполягати на сво╖й правот╕ ╕ засуджувати протести. Герг╕╓в взагал╕ сказав в ╕нтерв’ю, що жодних протест╕в нема╓, що в╕н н╕коли ╖х не бачив, хоча ми особисто його бачили, коли в╕н т╕кав в╕д нас з Карнег╕-холу в супровод╕ охоронц╕в.
М╕й педагог у Московськ╕й консерватор╕╖, улюблений учитель Лев Миколайович Наумов, великий музикант, ми з ним багато розмовляли про особистостей, зокрема, говорили про Прокоф’╓ва, сказав: люди кажуть, що Прокоф’╓в був непри╓мною людиною, деспотичною, грубою, дуже саркастичною, багатьох ображав. Але Наумов сказав, що не уявля╓ цього соб╕, тому що музика Прокоф’╓ва просто св╕титься добром. ╤ Лев Миколайович вважав, що справжн╕й музикант може бути т╕льки людиною дуже шляхетною, людиною великого внутр╕шнього добра. ╤ я думаю, що т╕ люди, в яких ╓ це внутр╕шн╓ добро, ось ╖хня музика в результат╕ ╕ залиша╓ться. Принаймн╕ я в це в╕рю. Можливо, моя в╕ра в це якась на╖вна, як ╕ в╕ра мого вчителя Льва Миколайовича Наумова. Але якщо в це не в╕рити, мен╕ буде якось складно жити як музиканту.
– У «Фейсбуц╕» Ви описали невелику бес╕ду з музикантами з Мар╕╖нського оркестру, в як╕й ц╕ молод╕ люди критикували Вас за вашу позиц╕ю ╕ в усьому, треба розум╕ти, под╕ляли позиц╕ю Герг╕╓ва. Значить, культура не ╓ щепленням ось таких благородних почутт╕в?
– По-перше, це були окрем╕ репл╕ки на нашу адресу, але це мене глибоко шокувало. Я соб╕ уявляю музикант╕в як людей, як╕ повинн╕ нести мир, добро, це повинн╕ бути люди, як╕ вм╕ють сп╕вчувати. Тому я не уявляю, як можна грати велику музику ╕ при цьому абсолютно не мати поняття про сп╕вчуття. Нав╕ть якщо я пол╕тично з кимось не згоден, якщо вважаю, що м╕й президент робить все добре, моя кра╖на ста╓ сильн╕шою, ба б╕льше, вста╓ з кол╕н ╕ так дал╕, – хоча мен╕ складно уявити соб╕ цю позиц╕ю, але все одно, якщо я нав╕ть так вважаю, – але я не можу см╕ятися над людьми, як╕ кажуть: «А ось люди загинули...». У нас щодня гинуть люди! А у в╕дпов╕дь вони кричать: «А в Африц╕ взагал╕ щодня тисяч╕ людей вмирають – ╕ що». ╤ см╕ються. Ось цього я абсолютно не розум╕ю. Нав╕ть якщо ти з╕ мною не згоден, нав╕ть якщо тоб╕ я абсолютно огидний ╕ противний, як можна см╕ятися над смертю людей? Це абсолютно щось позамежне.
Я в принцип╕ тому ╕ написав, бо прийшов додому ╕ не м╕г довго отямитися. Мен╕ було дуже важко на душ╕. Адже я сам вчився в консерватор╕╖ в Москв╕ ╕, чесно кажучи, там мене дуже погано вчили любити Пут╕на. У Московськ╕й консерватор╕╖ дуже, мен╕ здавалося, л╕беральн╕ професори, педагоги. Можливо, мен╕ так пощастило, у мене були чудов╕ фактично вс╕ люди. ╤ та позиц╕я, яку зараз я в╕дстоюю, багато в чому, на 95 в╕дсотк╕в, вихована була саме в ст╕нах Московсько╖ консерватор╕╖, ╕ мен╕ не хочеться в╕рити, що там люди зараз говорять под╕бн╕ реч╕, як ц╕ музиканти. Ц╕ музиканти, напевно, сп╕лкуються з мо╖ми колишн╕ми однокурсниками, мо╖ми колегами, друзями, як╕ живуть у дуже схожому сусп╕льств╕, у схожому середовищ╕, де я вир╕с у Москв╕. ╤ мен╕ прикро ╕ боляче соб╕ це уявити. ╤ я спод╕ваюся, що далеко не вс╕ там д╕йсно вважають так. Мен╕, до реч╕, п╕сля цього поста написали деяк╕ люди з Петербурга, зокрема, наск╕льки я зрозум╕в, викладач╕, як╕ сказали, що ╖м було соромно читати цей пост, що вони спод╕ваються, що серед тих людей, як╕ зверталися до нас з под╕бною лексикою, не було ╖хн╕х студент╕в. Тому що, як мен╕ написав один чолов╕к, «пов╕рте, ми ╖х вчили по-╕ншому». ╤ мен╕ теж було боляче це читати, але я дуже вдячний цим людям, як╕ мен╕ написали, я ╖х страшенно поважаю, ╕ спасиб╕ за будь-яку реакц╕ю, ось таку людську. Нав╕ть не важливо, чи згодн╕ пол╕тично, чи не згодн╕, реакц╕я повинна залишатися людською. Якщо музикант не може по-людськи реагувати, я не знаю, як в╕н може бути музикантом.
– У Вашому кол╕ в Рос╕╖, я маю на уваз╕ коло музикант╕в, молодих, Ваших ровесник╕в, трохи старш╕, трохи молодш╕ люди, як╕ позиц╕╖ займають зараз?
– Дуже р╕зн╕ ╓ люди. Дуже багато було розчарувань цього року, г╕рких розчарувань, як╕, можливо, для мене особисто стали наст╕льки ж великою трагед╕╓ю, особистою трагед╕╓ю, як ╕ взагал╕ весь жах, що в╕дбува╓ться. Коли мо╖ близьк╕ друз╕, яких я знаю 15 рок╕в уже, як╕ жили у мене вдома в Ки╓в╕, знають мо╖х батьк╕в, при╖жджали до мене в Нью-Йорк, у нас дружба багатор╕чна, м╕цна, ╕ раптом вони починають писати у себе про «хохл╕в майданутих», про великого Пут╕на, який ма╓ врятувати рос╕ян, про танки, якими треба швидше захопити Ки╖в, я просто не можу в це пов╕рити. Я не можу сказати, що таких людей б╕льш╕сть, але були г╕рк╕ розчарування серед мо╖х близьких друз╕в. Абсолютно мен╕ незрозум╕ло ╕ нелог╕чно, бо ц╕ люди п╕д час под╕й на Майдан╕ п╕дтримували Майдан, писали, як вони з захопленням дивляться за прагненням укра╖нц╕в до свободи, ╕ що вони спод╕ваються, що укра╖нц╕ переможуть ╕ повалять проклятого Януковича, ╕ створять нову кра╖ну.
Але того дня, коли почалася в Криму вся ця ╕стор╕я, буквально через тиждень п╕сля того, як Янукович ут╕к, раптом вони стали писати про те, що треба зв╕льняти Укра╖ну в╕д фашист╕в, що треба посилати танки, що Пут╕н – молодець, ╕ треба вводити в╕йська. Це — якийсь наркотик ╕мперсько╖ ментальност╕, який абсолютно нелог╕чно виника╓, ╕ н╕як його не можна викинути з голови нав╕ть найосв╕чен╕ших, найкультурн╕ших, найталановит╕ших людей, на жаль. Для мене це — страшне в╕дкриття, я соб╕ й уявити таке не м╕г.
Я багато читав книжок про под╕╖, скаж╕мо, у нацистськ╕й Н╕меччин╕, коли до влади прийшли нацисти, ╕ деяк╕ талановит╕ люди стали ╖х п╕дтримувати ╕ захоплюватися ними, писати вс╕ляк╕ красив╕ реч╕ про них, ╕ мен╕ складно було це соб╕ уявити, я не розум╕в, як це можливо. Але ось зараз на сво╓му досв╕д╕ доведеться. Але тим не менш, на щастя, серед мо╖х знайомих ╓ досить велика к╕льк╕сть тих, хто п╕дтриму╓ Укра╖ну ╕ не п╕дтриму╓ пол╕тику Пут╕на, не п╕дтриму╓ в╕йну. ╤ завжди пишуть чудов╕ реч╕, добр╕ слова п╕дтримки, ╕ без них було б дуже важко. ╤ щоразу, коли мен╕ приходить пов╕домлення чи хтось телефону╓, пише, просто запитуючи, як справи, кажуть «ми за вас, укра╖нц╕в, хвилю╓мося», кажуть слова п╕дтримки, це — найдорожче, д╕йсно, в╕д людей з Москви, в╕д мо╖х друз╕в з Рос╕╖, найдорожче для мене ╕ для ╕нших укра╖нц╕в з того, що зараз може бути.

Валентин БАРИШНИКОВ
Рад╕о «Свобода»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14699

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков