Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2677)
З потоку життя (5748)
Душі криниця (3242)
Українці мої... (1420)
Резонанс (1428)
Урок української (984)
"Білі плями" історії (1618)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (258)
Ми єсть народ? (235)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (125)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Остап К╤НДРАЧУК, ялтинський кобзар – на Майдан╕ Незалежност╕ у Ки╓в╕: КОЛИ СУСП╤ЛЬСТВО МОВЧИТЬ, ГОВОРЯТЬ КОБЗАР╤... ╤ Д╤ТИ
Сьогодн╕ призовий фонд Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми - д╕ти тво╖,...


ЯК ЗРОС╤ЙЩУВАЛИ УКРА╥НСЬКИЙ НАРОД
Чи про це не знали в Ки╓в╕? А якщо знали, то чому не реагували?


ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!
Щиро дяку╓мо колегам-письменникам, журнал╕стам, ус╕м нашим читачам, хто вже в╕дгукнувся на наш...


К╤БОРГИ: НАШЕ К╤НО ПРО НАШУ ╤СТОР╤Ю
В к╕нотеатр╕ «Гул╕вер» в╕дбувся прес-показ найоч╕куван╕шо╖ укра╖нсько╖ прем'╓ри,...


ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!
Щиро дяку╓мо ус╕м читачам-шанувальникам «Кримсько╖ св╕тлиц╕» - т╕╓╖, справжньо╖, що в...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2015 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 06.02.2015
УКРА╥НЦ╤ В╤ДСТОЮЮТЬ СВО╢ ПРАВО НА ПАСПОРТ БЕЗ РОС╤ЙСЬКО╥ СТОР╤НКИ

Першими, хто через суд дом╕гся права на отримання таких паспорт╕в, стали льв╕в’янин Святослав Л╕тинський та микола╖вець Анатол╕й ╤льченко. Боротьба ця була тривалою, досить виснажливою, а говорити про остаточну перемогу ще зарано.
Святослав укотре йде до суду, аби нарешт╕ поставити крапку у ц╕й ╕стор╕╖. Тут його ще з липня минулого року знають як борця за укра╖номовний паспорт. Юнак навмисне пошкодив документ, щоб отримати новий, однак з вимогою – без рос╕йсько╖ мови. Врешт╕-решт, Окружний адм╕н╕стративний суд задовольнив його позов.
Сам Л╕тинський про перемогу одразу ж спов╕стив через Фейсбук. «Ура! Суд задовольнив видати мен╕ паспорт укра╖нською!» — написав користувач ╕ митт╓во отримав дек╕лька в╕дгук╕в на кшталт: «Я теж хочу!» та запитань: «А як отримати ╕ншим громадянам такий паспорт?».
Але рад╕сть поборника укра╖нсько╖ мови була дещо передчасною. М╕грац╕йна служба заявила, що такий паспорт видати не може. Вона керу╓ться наказом МВС, де вказано, що паспорт ма╓ бути укра╖номовним ╕ рос╕йськомовним. А закон Укра╖ни «Про демограф╕чний ре╓стр», прийнятий ще у листопад╕ 2012 року, для ц╕╓╖ служби не указ. Мовляв, механ╕зму вт╕лення закону нема╓. В╕дсутн╕ як п╕дзаконн╕ акти, так ╕ бланки. Але й тут льв╕в’янин готовий ╕ти до к╕нця. Тож боротьба за паспорт, г╕дний громадянина Укра╖ни, триватиме тепер у Ки╓в╕.
А на рахунку Святослава вже ╓ к╕лька перемог у захист╕ державно╖ мови. Два роки тому в╕н у судовому порядку добився того, щоб пральн╕ машини, як╕ завозяться до Укра╖ни, мали «укра╖нськ╕» ╕нструкц╕╖. Кр╕м того, Святослав змусив «Приватбанк» надавати виписки укра╖нською мовою.
«Я розум╕ю англ╕йську, голландську, н╕мецьку, б╕лоруську, польську, рос╕йську як ╕ноземн╕ мови. А р╕дною ╓ укра╖нська. За теч╕╓ю може пливти нав╕ть мертва риба, а проти теч╕╖ — людина з хребтом. Просто це вже д╕стало. Знайшлись ╕ однодумц╕-юристи, як╕ готов╕ захищати мо╖ ╕нтереси безкоштовно», — каже Л╕тинський. Вт╕м, зазнача╓ старший викладач Льв╕вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ ╤вана Франка, б╕льш╕сть порушень мовних прав вда╓ться вир╕шити без суду.
Микола╖вський актив╕ст Анатол╕й ╤льченко став другим, хто виграв суд про вилучення рос╕йсько╖ мови ╕з паспорта громадянина Укра╖ни. До такого р╕шення 4 листопада 2014 року прийшов суддя Микола╖вського окружного адм╕н╕стративного суду ╢вген Марич. А 24 грудня 2014 року суд ще раз п╕дтвердив свою позиц╕ю.
Чолов╕к позивався через рос╕йську мову в паспорт╕ вже не вперше. У 2013 роц╕ в╕н подав позов до суду щодо зм╕ни рос╕йсько╖ мови на н╕мецьку, однак тод╕ йому в╕дмовили у задоволенн╕ позову через в╕дсутн╕сть в╕дпов╕дного зразка у Державн╕й м╕грац╕йн╕й служб╕. При цьому, в╕дпов╕дно до укра╖нського законодавства, н╕мецька мова ╓ одн╕╓ю з тих, якою може бути оформлена друга стор╕нка паспорта. Врешт╕, вл╕тку 2014 року чолов╕к замалював у документ╕ ус╕ записи рос╕йською мовою.
«Я з цим паспортом ╕ голосував, ╕ до суду звертався. Зв╕сно, мен╕ ╕нод╕ говорять, що паспорт нед╕йсний, але п╕сля 2012 року вс╕ паспорти нед╕йсн╕, адже в╕дпов╕дно до постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни рос╕йська мова в паспорт╕ не ╓ обов’язковою», – зазнача╓ актив╕ст.
На його думку, вочевидь справа ще матиме продовження, адже Лен╕нський районний в╕дд╕л Державно╖ м╕грац╕йно╖ служби Укра╖ни у Микола╖вськ╕й област╕, до якого позивався ╤льченко, подаватиме апеляц╕ю. «Зв╕сно, буде ще оскарження цього р╕шення, але я готовий. Гадаю, судд╕ будуть нормальними ╕ винесуть адекватне р╕шення», – додав в╕н.
Не виключено, що Анатол╕й ╤льченко ще напише продовження до сво╓╖ книги «╤менем Укра╖ни, та не в ╕м’я укра╖нц╕в», яка побачила св╕т у листопад╕ 2010 року. Там подано понад 100 його позов╕в, б╕льше 20 з яких були задоволен╕. Тепер борцев╕ за укра╖нську мову ╓ що до цього додати.

Серг╕й ГОРИЦВ╤Т

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2015 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14691

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков