Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3755)
З потоку життя (6958)
Душі криниця (3741)
Українці мої... (1518)
Резонанс (1628)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1763)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЛЕНТИН БУТ: ХМАРИ НАД КРИМОМ
Розчаровання те не об╕йшло н╕ п╕дпри╓мц╕в, н╕ бюджетник╕в, н╕ нав╕ть пенс╕онер╕в.


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: КНИЖКОВ╤ ДЖУНГЛ╤-2020
У джунглях сво╖ закони, з╕ сво╖ми хижаками ╕ сво╖ми маугл╕, пастками ╕ блудом. Там сильн╕...


ВОЛОДИМИР КЛИМЕНКО: БУДАПЕШТСЬКИЙ МЕМОРАНДУМ. ДН╤ПРОВСЬКИЙ КАСКАД. 2021 Р╤К ТА ГОЛ╤ВУД
Ця стаття, опубл╕кована автором у Мереж╕, зверта╓ на себе увагу наст╕йним закликом до влади про...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ПРАВО НА ПРИВАТН╤СТЬ
Останн╕й у цьому роц╕ допис буде про незахищен╕сть. Це як ков╕д – н╕коли не зна╓ш, з якого...


ВАЛЕНТИН БУТ: ЗА КОРДОН!
Т╕, хто вийшли з Есересер╕╖, добре знають, що верхом мр╕й всякого совка час╕в Великого Застою,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:
Click for Simferopol, Ukraine Forecast
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 30.01.2015
«ЩО Т╤ЛЬКИ ДО НАШОГО БЕРЕГА НЕ ПРИПЛИВЕ…»

Кримський Майдан

Н╕коли (окр╕м радянських час╕в) не приховував, що я — укра╖нський нац╕онал╕ст. Однак у мене не було ╕ нема╓ жодно╖ агрес╕╖ стосовно ╕нших народ╕в, а було лише палке бажання захищати ╕нтереси р╕дного народу. Це ╕ ╓ справжн╕й бандер╕вський нац╕онал╕зм. Все ╕нше – його перекручення. До того ж на мо╖х очах нема╓ нац╕ональних шор, як╕ звужують кругоз╕р. Тому я ставлюся до тепер╕шн╕х под╕й (╕ всередин╕ кра╖ни, ╕ за кордоном), як до потужних хвиль аж╕отажу, який захопив населення земл╕. ╤нод╕ це позитивн╕ хвил╕, як, наприклад, наша нещодавня Революц╕я Г╕дност╕, що згуртувала укра╖нський народ навколо нац╕онально╖ ╕де╖. ╤нод╕ негативна хоча б у вигляд╕ рос╕йського загальнонац╕онального шов╕н╕стичного психозу. А ╓ ще й хвиля мусульманського екстрем╕зму, що прокотилася по всьому св╕ту. Вс╕ ц╕ хвил╕ вкрай неоднозначн╕, ╕ кожна з них ма╓ сво╖ причини. Революц╕я Г╕дност╕ виникла як стих╕йний всенародний протест проти тотальних крад╕жок правлячо╖ клики. А спалах рос╕йського шов╕н╕зму породила окупац╕я укра╖нського Криму. Незрозум╕ло: нав╕що потр╕бен Крим десяткам м╕льйон╕в жител╕в рос╕йсько╖ глибинки, як╕ туди н╕коли не ╖здили ╕ ╖здити не збирались? Та й хто ╖м заважав в╕дв╕дувати укра╖нський Крим? Не кажу вже про те, що левова частка кримського майна ╕ тод╕ належала рос╕янам.
Так що ж стало приводом (не причиною, а приводом!) для шов╕н╕стичного угару в середовищ╕ кримського ╕ донбаського рос╕йськомовного населення? Повинен чесно визнати, що конкретним поштовхом до спалаху кримського ╕ донбаського сепаратизму стало зовс╕м несво╓часне, а тому незрозум╕ле скасування Закону про мови, який ╕снував при попередн╕й влад╕. Легковажне шапкозакидування н╕коли не приносить корист╕. Нав╕що було в т╕й вкрай нестаб╕льн╕й ситуац╕╖ давати прив╕д для виходу на поверхню рос╕йського сепаратизму? ╤ це головним чином в╕дбулося з провини демагог╕в з парт╕╖ «Свобода», а також внасл╕док нерозумност╕ наших парламентар╕в. Зрозум╕ло, утискування рос╕йськомовних в Укра╖н╕ було повним блефом. Але, знаючи чим козиря╓ рос╕йська пропаганда, в жодному раз╕ не можна було давати цей прив╕д. Парт╕я «Свобода» за св╕й кваз╕нац╕онал╕зм жорстоко покарана тим, що не пройшла в парламент, але насл╕дки ╖╖ демагог╕чно╖ вит╕вки коштують нам дуже дорого.
До реч╕, приблизно таке ж спостер╕га╓ться ╕ в ╢вроп╕. Я розум╕ю, що свобода слова ╓ одним з головних принцип╕в, на яких ╜рунту╓ться зах╕дна демократ╕я. Але невже не можна було передбачити, яку реакц╕ю в мусульманському св╕т╕ викличуть карикатури на пророка Мухаммеда? Адже вже був прецедент з Салманом Рушд╕ ╕ з якоюсь датською газетою. Поза сумн╕вом, що безжальне вбивство сп╕вроб╕тник╕в французько╖ газети ╓ мерзенним злочином. Але, з ╕ншого боку, цього було сл╕д чекати. Говорити: ну що там такого? Адже малювали карикатури ╕ на ╤╓гову, ╕ на Христа… так чому не можна шаржувати Мухаммеда? Переконаний: така позиц╕я легковажна ╕ дурна. Особливо в умовах пишного розкв╕ту мусульманського фанатизму. Так, християни не ображаються, ╓вре╖ не ображаються, але мусульман це драту╓ до лют╕. Нав╕що ж ╖х провокувати? Яка там свобода слова, коли внасл╕док нерозумного користування нею лл╓ться кров? Та й без кров╕ це те ж саме, що слово «жид», яке ╕нод╕ вжива╓ться в Укра╖н╕ ╕ Рос╕╖. Можна дуже переконливо довести, що в цьому слов╕ нема╓ н╕чого поганого, можна посилатися на польську мову, в як╕й т╕льки цим словом називаються ╓вре╖. Але х╕ба це — аргумент? Якщо ╓вре╖ ображаються, коли ╖х називають «жидами», то й не сл╕д ╖х так називати. Однак ╓ люди, як╕ з садистською насолодою продовжують ╓вре╖в так обзивати. Таке ж ╕ з мусульманами: якщо вони обурюються шаржами на ╖хнього пророка, то нав╕що ц╕ шарж╕ публ╕кувати?
* * *
Свобода слова – р╕ч гостра з двох бок╕в. Адже ╕снують недоумки, як╕ заради красного сл╕вця не пожал╕ють н╕ мат╕р, н╕ батька. ╤ таких багато нав╕ть у сповна цив╕л╕зованих кра╖нах. На жаль, вони часто сидять ╕ в жур╕ найпрестижн╕ших к╕нофестивал╕в. З п╕дл╕тковою легковажн╕стю вони роздають призи ф╕льмам, як╕ в моральному в╕дношенн╕ в╕дверто шк╕длив╕ й пиляють г╕лку, на як╕й сидить цив╕л╕зоване людство.
Кажуть, що близько тридцяти м╕жнародних приз╕в отримав абсолютно аморальний (до того ж безглуздо аморальний) ф╕льм Мирослава Слабошпицького «Плем’я». Мабуть, сво╓ю мерзенною в╕дверт╕стю в╕н лоскоче нерви пересиченому, збоченому к╕нобомонду. Адже йому подоба╓ться, коли демонструються на екран╕ вс╕ляк╕ мерзоти. Однак нав╕що це нормальним глядачам? Прем’╓рний показ цього опусу в ки╖вському Будинку к╕но зак╕нчився тим, що третина залу почала скандувати: «Ганьба!». ╤ це була не перес╕чна публ╕ка, а к╕нематограф╕чно б╕льш-менш п╕дготовлена. Прикро, що огидний, «чорний» ф╕льм «Плем’я» (на в╕дм╕ну в╕д теж дуже «чорного» ф╕льму Серг╕я Звяг╕нцева «Лев╕афан») н╕кого не викрива╓ ╕ н╕ до чого не кличе, а т╕льки цин╕чно демонстру╓ гидкий побут ╕нтернату для глухон╕мих, видаючи це за «правду життя». Та чи ╓ це правдою? Якби це було правдою, то, так би мовити, «б╕к, що постраждав», тобто сп╕втовариство глухон╕мих, повинно було б зустр╕ти цю стр╕чку з захватом. Однак напроти – ц╕ люди були вкрай обурен╕ цим к╕новидовищем ╕ п╕д час перегляду на одеському к╕нофестивал╕ демонстративно залишали зал. Нехай би це було кер╕вництво УТОГ, яке могло сприйняти цей ф╕льм як нищ╕вну критику на свою адресу, але обурювались його рядов╕ члени. ╤ це при тому, що ф╕льм був створений за ф╕нансово╖ п╕дтримки Держагентства з питань к╕но. Б╕льше того – голова Нац╕онально╖ сп╕лки к╕нематограф╕ст╕в Укра╖ни Серг╕й Тримбач, мабуть, осл╕плений блиском м╕жнародних приз╕в, у сво╓му вступному слов╕ до ф╕льму заявив, що Укра╖на повинна пишатися цим «шедевром». ╤ на п╕дстав╕ цього став доводити, що треба терм╕ново зб╕льшувати державне ф╕нансування укра╖нських ф╕льм╕в. А як по мен╕, то цей приклад да╓ вс╕ п╕дстави не зб╕льшувати, а зменшувати бюджетне ф╕нансування. ╤ справа не т╕льки в опус╕ Слабошпицького, адже практично в усьому укра╖нському к╕но царюють бездарн╕сть, несмак ╕ аморальн╕сть.
До досягнень можна в╕днести лише прекрасний ф╕льм В╕ктор╕╖ Трофименко «Брати», який не одержав жодних нагород на м╕жнародному к╕нофестивал╕ «Молод╕сть», мабуть, через в╕дсутн╕сть у ньому морального бруду. Позитивно можна оц╕нити ╕ недосконалий за драматург╕╓ю, але сво╓часний ╕ корисний ф╕льм Леся Сан╕на «Поводир». А ось в╕тати молод╕жн╕ к╕ноальманахи «Мудаки» та «Укра╖но, гудбай!» я н╕як не можу. ╥хн╕м пафосом ╓ полум’яний заклик: «Хлопц╕ ╕ д╕вчата, поки не п╕зно, т╕кайте з ц╕╓╖ проклято╖ Богом кра╖ни!». ╤ поб╕жать. Т╕льки незрозум╕ло, хто залишиться. Пенс╕онери? То чи варто захищати кра╖ну, що вимира╓?
* * *
Ох вже ця свобода слова! Ск╕льки через не╖ переламано спис╕в! З одного боку, ми як ╓вропейц╕ ма╓мо обстоювати ╓вропейськ╕ ц╕нност╕, нев╕д’╓мною частиною яких ╓ свобода слова. А з ╕ншого боку, – в умовах шалено╖ рос╕йсько╖ ╕нформац╕йно╖ агрес╕╖ ми не ма╓мо права спок╕йно дивитися, як деяк╕ наш╕ засоби масово╖ ╕нформац╕╖ безпардонно ╕ досить усп╕шно розбещують нашу молодь, осп╕вуючи фальшив╕ чесноти «русского мира», геро╖зм рос╕йського спецназу ╕ популяризуючи в╕дверто ворожих стосовно Укра╖ни естрадних з╕рок. Адже ворожа пропаганда поступово отрую╓ юн╕ душ╕. То не сид╕ти ж склавши руки. Однак будь-як╕ контрд╕╖ викликають ╕сторичн╕ обвинувачення в потуранн╕ свободи слова. ╤ одразу ж рекоменду╓ться панацея: «Треба якнайб╕льше створювати як╕сних укра╖нських ф╕льм╕в, як╕ здатн╕ протистояти рос╕йськ╕й ╕нформац╕йн╕й агрес╕╖, здатн╕ виховувати нашу молодь (та й не т╕льки молодь) у дус╕ укра╖нського патр╕отизму». Вустами б цих «панацейщик╕в» мед пити! Т╕льки щось не видно достатньо╖ к╕лькост╕ молодих талант╕в узагал╕, й особливо тих, що бажають сво╓ю творч╕стю служити В╕тчизн╕. На жаль, переважна б╕льш╕сть з них, бачачи, за яку мерзоту найлегше одержувати призи, йдуть цим же слизьким шляхом. Поган╕ приклади надзвичайно заразн╕. Та й сл╕д пам’ятати, що риба завжди гни╓ з голови. Адже вс╕ наш╕ к╕нонеподобства в╕дбувалися п╕д ег╕дою аморального начальства: попередньо╖ голови Держк╕ноагентства пан╕ Копилово╖ ╕ голови Експертно╖ ком╕с╕╖ з питань к╕но пана Шпилюка. А що ж тепер? Шпилюка перем╕стили на посаду першого заступника т╕╓╖ ж ком╕с╕╖, а од╕озна Копилова, близька подруга молодшого сина Януковича, стала експертом з питань к╕но громадсько╖ ради при Ком╕тет╕ з питань духовност╕ ╕ культури Верховно╖ Ради Укра╖ни!
А що корисного для кра╖ни робить новий голова к╕ноагентства Пилип ╤лл╓нко? Та н╕чого! ╤ при ньому Експертна ком╕с╕я робить свою чорну справу. Адже вона знову нада╓ бюджетне ф╕нансування збоченцю пану Слабошпицькому на ф╕льм «Люксембург». Це такий соб╕ гидкий повнометражний парафраз на ту ж тему, що була в його не менш гидотн╕й короткометражц╕ «Ядерн╕ в╕дходи». Висновок з╕ сценар╕ю «Люксембург» один: укра╖нц╕, як╕ працюють на законсервован╕й Чорнобильськ╕й АЕС (та й вс╕ укра╖нц╕), – туп╕ аморальн╕ скоти, як╕ злягаються з ким завгодно, ╕ з п’яних очей вбивають одне одного. Виходячи з╕ сценар╕ю, п╕д час зйомок треба буде вбити к╕лькох собак ╕ вовка. Переконаний, цей гидкий опус не вартий смерт╕ нещасних тварин. Однак цей сценар╕й набрав в Експертн╕й ком╕с╕╖ найб╕льшу к╕льк╕сть бал╕в. Ну ╕ ком╕с╕я!
* * *
Хто ж повинен хоч якось спостер╕гати за р╕внем аморальност╕ у в╕тчизняному к╕но? До нещодавнього часу цим займалася Нац╕ональна експертна ком╕с╕я з питань захисту сусп╕льно╖ морал╕, в яку входили сповна достойн╕ люди, здатн╕ за сво╖ми розумовими ╕ моральними якостями сигнал╕зувати громадськост╕ про найб╕льш явн╕ випадки прояву аморальност╕. Але за пропозиц╕╓ю занадто прудко╖ молодо╖ депутатки Ольги Черваково╖ Верховна Рада не сьогодн╕, так завтра може цю ком╕с╕ю л╕кв╕дувати, а ╖╖ функц╕╖ в галуз╕ к╕но покласти на Експертну ком╕с╕ю Держк╕ноагентства Укра╖ни. Тобто на ту саму Експертну ком╕с╕ю, з благословення яко╖ був знятий ф╕льм «Плем’я» й буде зн╕матися ф╕льм «Люксембург» та ╕нша гидота. Ф╕нансова вигода в╕д ц╕╓╖ операц╕╖ лише 3 млн. грн., а шкоди на вс╕ 100, тому що не буде кому кричати: «Караул!». Щоб досягти значно б╕льшого ф╕нансового ╕ морального ефекту, треба л╕кв╕дувати ╕ншу ком╕с╕ю — Експертну ком╕с╕ю з питань к╕но, ╕ при цьому скоротити штат Держк╕но з 35 ос╕б до 7, як це було до 2010 року. З ус╕ма к╕носправами легко впора╓ться невеличкий департамент М╕н╕стерства культури Укра╖ни.
У всьому потр╕бен розум. А якраз на нього у наших пол╕тичних верх╕в величезний деф╕цит. Тобто достойних ╕ розумних людей у кра╖н╕ багато, та вони з незрозум╕лих причин не п╕дн╕маються нагору. Як то кажуть у народ╕: «Що т╕льки до нашого берега не припливе…».

Олександр МУРАТОВ,
к╕норежисер,
письменник, публ╕цист

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14652

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков