Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3755)
З потоку життя (6958)
Душі криниця (3741)
Українці мої... (1518)
Резонанс (1628)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1763)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«МИ – Д╤ТИ ТВО╥, УКРА╥НО!»
«КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ» ЗАПРОШУ╢ ТАЛАНОВИТУ ТВОРЧУ МОЛОДЬ ДО УЧАСТ╤ В НАСТУПНОМУ ЕТАП╤...


ЗИМОВ╤ В╤ЗЕРУНКИ
В останн╕й декад╕ с╕чня ╕нколи р╕зко зм╕ню╓ться погода. Сн╕г то блищить, то с╕рим лежить.


ОСТР╤ВЦ╤ МОГО БОЛЮ
20 с╕чня святку╓ св╕й день народження ╢ва Мартиян╕вна Пономаренко, укра╖нська поетеса, яка мешка╓...


НЕ ВБИВАЙТЕ УКРА╥НУ!
В Ки╓в╕ вийшла друком книга художниц╕ Катерини Рапай «Подв╕йна експозиц╕я».


«КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ» ЗАПРОШУ╢ ТАЛАНОВИТУ ТВОРЧУ МОЛОДЬ
Оц╕нюватиме творч╕сть учасник╕в компетентне письменницьке жур╕, до складу якого входять, зокрема,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:
Click for Simferopol, Ukraine Forecast
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 23.01.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 23.01.2015
ЖИТТЯ У НАТЮРМОРТ╤

Виставкою «Живе життя натюрморту», яка в╕дкрилася минуло╖ п’ятниц╕ в Будинку художника С╕мферополя, кримськ╕ живописц╕ продовжили сер╕ю проект╕в, присвячених пам’ят╕ мистецтвознавця, заслуженого прац╕вника культури АРК Рудольфа Подуфалого. Вона стала ще одним приводом напередодн╕ дня його народження (24 с╕чня), як ╕ за життя, з╕братися ╕ в╕дверто поговорити про все, що в╕дбува╓ться в кримському художньому сп╕втовариств╕.
Рудольф Подуфалий був особист╕стю неординарною, колоритною й авторитетною в кол╕ митц╕в. За сорок рок╕в роботи в С╕мферопольському художньому музе╖ в╕н реал╕зував багато гранд╕озних проект╕в, написав сотн╕ мистецтвознавчих статей, в╕дкрив десятки нових ╕мен, створив чудовий зал сучасного кримського мистецтва, проводив дискус╕йн╕ виставки одн╕╓╖ картини. П╕д його кер╕вництвом ╕ за безпосередньо╖ участ╕ в╕дбулося с╕м Б╕╓нале камерно╖ акварел╕ Криму, як╕ стали пом╕тним художн╕м явищем далеко за межами п╕вострова.
Неодноразовий лауреат цього творчого конкурсу Олександр Кропко розпов╕в, як Рудольф Подуфалий давав йому сво╖ рекомендац╕╖ щодо тематичного спрямування та вибору стилю письма аквареллю, зд╕йснював оп╕ку на початковому етап╕, а пот╕м багато рок╕в був найпрофес╕йн╕шим глядачем. Його оц╕нка завжди була дуже важливою для митця. ╤ творча доля О. Кропка склалася: за сер╕ю граф╕чних роб╕т «Кримська сю╖та» отримав Прем╕ю АРК, удосто╓ний звання заслуженого художника Криму.
Мистецтвознавець, заслужений д╕яч мистецтв АРК Ельм╕ра Черкезова розпов╕да╓, як уважно ставився Р. Подуфалий до кримськотатарських майстр╕в, як п╕дтримав перш╕ кроки на кримськ╕й земл╕ живописц╕в Рамазана Усе╖нова ╕ Рам╕за Нетовк╕на, скульптора Айдера Ал╕╓ва. Наприклад, з приводу одн╕╓╖ з виставок Амета Уста╓ва у 90-х роках минулого стол╕ття в╕н писав: «Уста╓в ум╕в ц╕нувати скромну натуру як вираження простих смисл╕в буття, найменших радощ╕в життя, як наближення до чистих виток╕в самого мистецтва. Його натюрморти «Чайна коробка на блюдц╕», «Пом╕дори», в яких розкрива╓ться поетична значущ╕сть ╕ ╓мк╕сть елементарного в мистецтв╕, можна сп╕вставити з п╕зн╕ми роботами Д. М╕трох╕на чи нашого М. Барсамова».
— ╤ в робот╕, ╕ в житт╕ Рудольф Трохимович був для мене прикладом ╕стинного благородства, чесност╕, безкомпром╕сност╕, — говорить Е. Черкезова.
Р. Подуфалий об’╓днував навколо себе ╕ залучав до виставково╖ д╕яльност╕ художник╕в р╕зних напрямк╕в. Такого мистецтвознавця, який досконало волод╕в глибоким структурним анал╕зом, енциклопедичними знаннями та ╕нту╖ц╕╓ю, в Криму не було. Нема╓ ╕ понин╕. При всьому незаперечному авторитет╕ пров╕дного художнього критика з ним можна було не погоджуватися ╕ нав╕ть сперечатися, однак ╕гнорувати його думку було неможливо! ╤ найчаст╕ше саме Подуфалий ╕ виявлявся правим.
Багато з нам╕ченого ним, на жаль, так ╕ залишилося лише в начерках, планах. Одну з його нереал╕зованих за життя ╕дей – проект ретроспективно╖ виставки кримського портрета та автопортрета — реал╕зували в 2012 роц╕ вже без нього друз╕ та колеги.
«У робот╕ над портретом для будь-якого художника, — писав Р. Подуфалий, — важливий процес народження образ╕в, а не техн╕чна зак╕нчен╕сть, обробка зображень, яка не уявля╓ться необх╕дною в живому, пульсуючому мистецтв╕, що створю╓ться немов на очах глядача». ╤ обширна портретна галерея експозиц╕╖ стала наочним п╕дтвердженням цих сл╕в, в╕дходу в╕д стил╕стики оф╕ц╕йного парадного портрета до психолог╕зму ╕ камерност╕ приватного.
Через р╕к кримськ╕ художники взяли участь в реал╕зац╕╖ ще одного незд╕йсненого проекту мистецтвознавця Подуфалого – тематично╖ виставки «Сучасна д╕йсн╕сть. Побутовий жанр в образотворчому мистецтв╕». В ╖╖ основу була покладена оглядова стаття Р. Подуфалого «Втрачене мистецтво». Глибоко анал╕зуючи в к╕нц╕ 90-х рок╕в минулого стол╕ття тенденц╕╖ художньо╖ творчост╕, автор зазначав, що побутовий жанр як самост╕йний естетично значущий напрямок, традиц╕йний для образотворчого мистецтва, став зникати на рубеж╕ 60-70-х рок╕в.
Вт╕м, експозиц╕я продемонструвала, що в цьому жанр╕ працю╓ багато кримських митц╕в р╕зного р╕вня в╕д метр╕в – Миколи Моргуна, Миколи Дудченка, Валер╕я Голинського, Верон╕ки Шевчук до новачк╕в. Питання було лише в тому, щоб утримати високу планку художньо-естетичних вимог Подуфалого в ц╕лому, адже за останн╕х тридцять рок╕в н╕чого под╕бного не проводилося.
Натюрморти в контекст╕ кримського мистецтва Р. Подуфалий анал╕зував у багатьох сво╖х статтях, називаючи кращим ╕з них «Жовт╕ троянди» В╕ктора Платонова. Художник входив у число друз╕в мистецтвознавця за духом.
«У кв╕тах нас хвилю╓ дивовижне явище кольору, яке нада╓ нам форма, що розкрива╓ться, розцв╕та╓, — писав Р. Подуфалий. – Блиск кольору, нюанси, що н╕жно дихають, гра ╕ переливи в╕дт╕нк╕в, дорогоц╕нн╕сть тонких живих фактур, т╕ естетичн╕ якост╕, як╕ викликають почуття захоплення, замилування ╕ водночас почуття зворушливост╕, тенд╕тност╕».
╤ експозиц╕я, розгорнута нин╕ в трьох залах першого поверху Будинку художника, демонстру╓, що натюрморт на тл╕ спаду тематично╖, жанрово╖ картини та портрета, ста╓ поряд з пейзажем пров╕дним, ма╓ численних ╕ в╕дданих шанувальник╕в. Багатогранн╕сть натури, насичений колорит, ф╕л╕гранна техн╕ка, потужний ╕мпульс душевного настрою ╕ н╕жност╕ р╕дно╖ земл╕ йде в╕д картин Леон╕да Герасимова, Людмили Грейсер, Тетяни Шевченко, Елеонори Щеглово╖…
Кв╕ти ╕ плоди зображен╕ у вс╕й р╕зноман╕тност╕ ╖хн╕х природних прояв╕в – в╕д перших травинок, що несм╕ливо виглядають з-п╕д сн╕гу, до чудових л╕тн╕х букет╕в ╕ розк╕шних дар╕в щедро╖ кримсько╖ осен╕. Зда╓ться, що вони справжн╕ ╕ духмяно пахнуть. «Полотна яскрав╕, колоритн╕, викликають захоплення», — говорять глядач╕.
Виставка багатогранна, насичена знайомими ╕ новими ╕менами, темами, ориг╕нальними композиц╕ями р╕зних тип╕в натюрморту – музейного, ретроспективного, навчально-постановочного, археолого-╕сторичного, художньо-тематичного. Вони немов вбирають у сво╖ сюжети вс╕ сторони д╕йсност╕ ╕ мають пряме в╕дношення до того, що, за словами Р. Подуфалого, становить зм╕ст художнього процесу нашого часу, в╕льного та напруженого д╕алогу м╕ж авангардом ╕ традиц╕йним реал╕змом.

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 23.01.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14627

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков