Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3755)
З потоку життя (6958)
Душі криниця (3741)
Українці мої... (1518)
Резонанс (1628)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1763)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СП╤ЛЬНИКИ СТЕПОВОГО В╤ТРУ
Запеклий б╕й загону отамана ╤ванова з другим батальйоном третього полку особливого призначення 28...


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: «Т╤ЛЬКИ ПОВСТАННЯ НАШЕ СПАС╤ННЯ»
Продовження публ╕кац╕╖ «Сп╕льники степового в╕тру», «КС» №1 в╕д 8....


Ш╤СТЬ МОН╤ТОР╤В
Колись школяр Сашко Чудновець в сел╕ Мала Б╕лозерка Васил╕вського району Запор╕зько╖ област╕ взяв...


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СП╤ЛЬНИКИ СТЕПОВОГО В╤ТРУ
23 грудня 1921 року в нер╕вному бою з чек╕стськими та в╕йськовими п╕дрозд╕лами б╕льшовицько╖...


«МАР╤Я» В МУЗЕ╥ ГОЛОДОМОРУ
Проект «Мар╕я» ув╕чню╓ пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 рок╕в. Виставка м╕стить...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:
Click for Simferopol, Ukraine Forecast
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 23.01.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 23.01.2015
КРИМ: ЧИ НЕ ПРИЙДЕТЬСЯ ЙОГО БОРОНИТИ?

Так ╕ сталося, як гадалося... ще 60 л╕т тому

Недавно пролет╕ла укра╖нською та св╕товою пресою в╕стка, що Кримську область в╕дд╕лено в╕д Рос╕йсько╖ та прилучено до т. зв. Укра╖нсько╖ РСР.
Ця в╕стка не звичайна, бо, по-перше, тут очевидно сталося щось таке, що Рос╕я мусила, нехай ╕ формально, поступитися Укра╖н╕, в╕ддавши ╖й, як писала сама рос╕йська преса, одну з сво╖х найкращих областей; а по-друге, йдеться тут про Крим, який мав ╕ ма╓ велике значення для нас.
Крим ╕ кримськ╕ татари були протягом стол╕ть ворогами нашого народу. Для укра╖нських козак╕в, як╕, як-от п╕д проводом отамана С╕рка 1675-го, часто нападали на Крим, щоб послабити татар та в цей спос╕б забезпечитися перед ╖хн╕ми нападами на Укра╖ну, боротьба з татарами була в╕йськовою ╕ пол╕тичною школою, п╕сля в╕дбуття яко╖ козацьке в╕йсько так зросло на сил╕ ╕ досв╕д╕, що могло протиставитися Польщ╕ у 1648 р., п╕д проводом Б. Хмельницького.
Тепер нема╓ н╕ сл╕ду ворожнеч╕ м╕ж укра╖нцями та маленьким народом кримських татар, що ╖х москал╕ винищили в останн╕ десятил╕ття, але треба пам’ятати про славн╕ стор╕нки укра╖нсько╖ в╕йськово╖ ╕стор╕╖, пов’язан╕ з походами на Крим з XVII ст., яку ми, укра╖нськ╕ пластуни, мусимо добре знати. Ми мусимо теж пам’ятати, що вже в нашому стол╕тт╕ в╕йська Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки зайняли були Крим у протибольшевицькому поход╕ в кв╕тн╕ 1918 р. Отже, зв’язки Криму з Укра╖ною мають довгу пол╕тичну та в╕йськову традиц╕ю.
Крим сьогодн╕ залежний в╕д Укра╖ни теж й економ╕чно. Зал╕зна руда з Керч╕, як теж Балаклавська руда ╕дуть до металур╜╕йних завод╕в п╕вдня Укра╖ни. Кримська промислов╕сть, довол╕ значна, працю╓ укра╖нським вуг╕ллям. Харчова промислов╕сть Укра╖ни постача╓ Крим хл╕боробськими та переробленими харчовими продуктами. З другого боку, це природний ╤ст Четгем ц╕ло╖ Укра╖ни, куди на в╕дпочинок ╖дуть сьогодн╕, правда, здеб╕льша комун╕стичн╕ пров╕дники, але за якийсь час, коли обставини зм╕няться, кримськ╕ курорти, чудов╕ морськ╕ побережжя будуть доступн╕ вс╕м укра╖нцям. Економ╕чна сп╕взалежн╕сть Криму з Укра╖ною зросла ще б╕льше, коли розпочато будову П╕вденноукра╖нського каналу, що з’╓дну╓ дол╕шн╕й Дн╕про з п╕вн╕чним Кримом, та зрошу╓ п╕вденноукра╖нськ╕ ╕ п╕вн╕чнокримськ╕ степи.
Хоча не можемо сьогодн╕ заперечити, що прилучення Криму до Укра╖ни сталося у велик╕й м╕р╕ ╕з внутр╕шн╕х ╕ зовн╕шн╕х пол╕тичних пропагандивних мотив╕в, то фактом ╓ теж, що це прилучення ма╓ сво╓ глибоке обоснування в географ╕чному ╕ господарському положенн╕ Кримського п╕вострова. Ще б╕льше значення матиме прилучення Криму до Укра╖ни в майбутньому, бо воно може скр╕пити зв’язки Укра╖ни з народами Близько╖ Аз╕╖. Воно нагаду╓ нам про наших кавказьких приятел╕в, нагаду╓, що грузини читають ╕ шанують твори Шевченка майже так само, як ╕ ми, що Леся Укра╖нка написала свою чудову «Л╕сову п╕сню» — г╕мн укра╖нськ╕й природ╕ — саме на Кавказ╕. Пригаду╓ться нам теж, що славний укра╖нський к╕норежисер Кавалер╕дзе був грузин, що в╕рменка М╕рза Авак’янц була одним з видатних укра╖нських ╕сторик╕в, що славний генерал Арм╕╖ УНР Нат╕╓в був кавказець-осетин, що тепер╕шн╕й м╕н╕стр заграничних справ Туреччини Ф. Конрулу — це колишн╕й студент Ки╖вського ун╕верситету.
Культурн╕ зв’язки Укра╖ни з Кримом дуже давн╕. Вони почалися ще за Володимира Великого. Турецьк╕ й татарськ╕ елементи зустр╕чаються в укра╖нськ╕й народн╕й словесност╕ ще в XVII в╕ц╕, п╕д час козацьких во╓н з татарами.
Нова укра╖нська л╕тература сповнена мотив╕в з Криму, опис╕в кримсько╖ природи ╕ т. д. Михайло Коцюбинський прожив у Криму два роки ╕ був ним захоплений. З Криму походив славний укра╖нський учений ╕ поет А╜атангел Кримський, ╕ дов╕рений сп╕вроб╕тник Хмельницького, полк. Джеджал╕й, був таки чистокровним кримським татарином.
Про все це дуже важливо знати, бо в майбутньому ситуац╕я може бути така, що прийдеться нам боронити Крим, тепер уже складову частину укра╖нсько╖ територ╕╖, перед чужими заз╕ханнями.

П. Г. з «Бурлак╕в»

Журнал пластового юнацтва «Молоде Життя». — Ч. 2 (113). — Нью-Йорк — Детройт. — Травень 1954. — С. 3-4.
http://avr.org.ua/index.php/viewDoc/15888/

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 23.01.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14621

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков