Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 16.01.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 16.01.2015
У КРИМУ ПОМОЛИЛИСЯ ЗА МИР ╤ ╢ДИНУ УКРА╥НУ

Дорога до Храму

Р╕здвяна л╕тург╕я в с╕мферопольському храм╕ святих р╕вноапостольних князя Володимира ╕ княгин╕ Ольги Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату з╕брала близько п╕втори сотн╕ людей. На святкове богослуж╕ння прийшли люди р╕зного в╕ку – в╕д малого до великого. Багато чолов╕к╕в були одягнен╕ у вишиванки. Ж╕нки, слухаючи молитви, плакали. У храм╕ помолилися серед ╕ншого ╕ за ╓дн╕сть Укра╖ни й укра╖нську арм╕ю.

«Ми н╕чого в молитвах п╕сля анекс╕╖ Криму Рос╕╓ю не скорочували ╕ не будемо скорочувати, – говорить арх╕╓пископ С╕мферопольський ╕ Кримський УПЦ КП Климент. – Ми, наприклад, чита╓мо молитву, написану Патр╕архом Ф╕ларетом про примирення, яка також вимовля╓ться у Володимирському собор╕ в Ки╓в╕. Буде прочитана молитва за ╓дн╕сть кра╖ни, за наше укра╖нське в╕йсько. Тобто ми живемо ╓диним життям з нашою пом╕сною церквою Ки╖вського патр╕архату».
«Я молилася за мир, за те, щоб перестали гинути наш╕ хлопчики, – кр╕зь сльози розпов╕да╓ л╕тня ж╕нка. – Я до церкви не часто ходжу, т╕льки на Великдень ╕ Р╕здво. У цьому храм╕ т╕льки вдруге. Ран╕ше ходила в собор Петра ╕ Павла (храм Московського патр╕архату в С╕мферопол╕ – ред.), але там зовс╕м ╕нша атмосфера – люди агресивн╕, штовхаються, ╕ все спрямовано на те, щоб параф╕яни поб╕льше грошей там залишили. Тут якось затишно, по-домашньому».
Б╕льш╕сть параф╕ян головного кримського храму Ки╖вського патр╕архату вже знають один одного в обличчя. При зустр╕ч╕ об╕ймаються, як стар╕ друз╕. Тут ╕ в╕дом╕ в Криму укра╖нськ╕ громадськ╕ д╕яч╕. Але ╓ й так╕, хто сьогодн╕ прийшов сюди вперше.
«Ми п╕д С╕мферополем живемо, – каже ж╕нка середн╕х рок╕в. – Ходили там у м╕сцеву церкву, не замислювалися нав╕ть, якому патр╕архату вона належить. А тепер, п╕сля всього, що Рос╕я з Укра╖ною нако╖ла, принципово туди не ходимо. Хоч ╕ далеко, але тепер т╕льки сюди будемо ╖здити».
«Тут хоч укра╖нську мову ще можна почути, – дода╓ ╖╖ супутниця. – Так на душ╕ легко – тут ус╕ сво╖».
За словами арх╕╓пископа Климента, п╕сля анекс╕╖ п╕вострова к╕льк╕сть прихожан спочатку скоротилася, оск╕льки багато з них змушен╕ були залишити Крим, а тепер знову зроста╓ – багато кримчан переходять з храм╕в Московського патр╕архату в храми Ки╖вського.
«Сьогодн╕ нав╕ть ╕з Севастополя при╖жджали люди на л╕тург╕ю», – говорить арх╕╓пископ.
Разом з тим, к╕льк╕сть параф╕й Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату в Криму продовжу╓ скорочуватися. Тепер ╖х вже не 15, як було до анекс╕╖, а 9. Загроза закриття висить ╕ над головним храмом у С╕мферопол╕.
«Буд╕вля Кримсько╖ ╓парх╕╖ Ки╖вського патр╕архату в С╕мферопол╕ перебува╓ в оренд╕, – говорить арх╕╓пископ Климент. – При Укра╖н╕ орендна плата була чисто символ╕чною – 1 гривня на р╕к. Тепер кримська влада хоче брати з нас комерц╕йну ц╕ну. Уяв╕ть соб╕, ск╕льки може коштувати оренда тако╖ буд╕вл╕ в центр╕ С╕мферополя. Це дуже велика сума. У гривнях це було 600 тисяч на р╕к».
Тим часом, сьогодн╕ храми Ки╖вського патр╕архату в Криму стали виконувати не лише рел╕г╕йн╕ функц╕╖. В╕дтод╕, як на п╕востров╕ почали один за одним знищувати центри укра╖нсько╖ культури – школи, театри, громадськ╕ орган╕зац╕╖, друкован╕ видання, для кримських укра╖нц╕в ц╕ церкви стали останн╕м оплотом укра╖нства.
«Сьогодн╕ культурним центром для вс╕х укра╖нц╕в Криму ╓ саме церква Ки╖вського патр╕архату, – вважа╓ владика Климент. – Тут ╕ нед╕льна школа, де д╕ти вчаться укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, тут ╕ культурний центр, де люди просто можуть сп╕лкуватися. Це той зв’язок з Укра╖ною, який в ╖хн╕х серцях ╕ душах. Ми н╕кому не загрожу╓мо сво╖м ╕снуванням, але ми просимо забезпечити право в╕руючих Ки╖вського патр╕архату, зг╕дно з Конституц╕╓ю ╕ Криму, ╕ Рос╕╖, молитися, збиратися, сп╕лкуватися».
Довго шукати п╕дтвердження цим словам не довелося. Одна з параф╕янок з╕зналася, що прийшла в храм Ки╖вського патр╕архату не т╕льки на л╕тург╕ю.
«Я хочу д╕знатися, чи ╓ в Криму укра╖нське товариство? – запиту╓ вона. – ╢ в╕рменське, болгарське, я чула. А укра╖нське? Ну треба ж збиратися, розмовляти, п╕сн╕ укра╖нськ╕ сп╕вати».
«Ось ця церква тепер ╕ ╓ наше укра╖нське товариство, – в╕дпов╕да╓ ╖й громадський актив╕ст. – Це — ╓дине м╕сце, де ми можемо розмовляти р╕дною мовою без побоювання».
Однак укра╖нська церква не да╓ спокою не т╕льки кримськ╕й влад╕. Богослуж╕ння тут часто супроводжуються провокац╕ями. Сьогодн╕шня Р╕здвяна л╕тург╕я, на щастя, пройшла спок╕йно.

Оксана НАУМКО
«Крим.Реал╕╖»


Арх╕╓пископ Климент з першим цьогор╕чним номером «Кримсько╖ св╕тлиц╕», надрукованим на принтер╕. Коли газета прорве ╕нформац╕йну блокаду ╕ зможе надходити до кримських читач╕в у звичному формат╕, зна╓, напевне, лише Бог...
(Фото В. Качули)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 16.01.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14583

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков