Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КОЖНО╥ ТЕТЯНИ СВОЯ ВЕСНА
За цим днем визначали майбутню весну ╕ майбутн╓ л╕то, але застер╕гали: «У кожно╖ Тетяни...


ВСЕУКРА╥НСЬКИЙ КОНКУРС «З КРИМСЬКИМ КОР╤ННЯМ»
ВСЕУКРА╥НСЬКИЙ КОНКУРС «З КРИМСЬКИМ КОР╤ННЯМ» «МИ – Д╤ТИ ТВО╥,...


ВДИХНУТИ ВОЛ╤
На рос╕йському кордон╕ все «чики-пики», зг╕дно стандарт╕в, – демонструють...


ХРЕЩЕННЯ
19 с╕чня — трет╓ велике свято Р╕здвяного циклу - Богоявлення Господн╓, яке у народ╕...


П╤ДТРИМАЙТЕ ВСЕУКРА╥НСЬКИЙ КОНКУРС З КРИМСЬКИМ КОР╤ННЯМ «МИ – Д╤ТИ ТВО╥, УКРА╥НО!» ╕м. ДАНИЛА КОНОНЕНКА!
Пов╕домля╓мо, що зм╕нився номер банк╕всько╖ картки для поповнення призового фонду Всеукра╖нського...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 09.01.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 09.01.2015
УКРА╥НСЬКИЙ ВЕРТЕП У КРИМУ

8 с╕чня у Кримському академ╕чному театр╕ ляльок ставитиметься моноспектакль «Укра╖нський вертеп». Ця вистава за народними текстами демонструвалася на сцен╕ театру напередодн╕ Новор╕чних свят, 11 грудня. Спектакль ╓ дипломантом м╕жнародних фестивал╕в театр╕в ляльок у Луцьку та Любл╕н╕.
Спектакл╕ на основ╕ нац╕онального фольклору ╕ дос╕ лишаються важливою складовою репертуару Кримського театру ляльок. ╥хн╕ творц╕ прагнули збереження в постановках нац╕онально╖ сво╓р╕дност╕; разом з тим, спектакл╕ мусили бути не арха╖чними. Митц╕, що мислили сучасно, не могли не враховувати художн╕х тенденц╕й к╕нця ХХ — початку ХХ╤ стол╕ття.
Св╕тло╖ пам’ят╕ Борис Азаров, головний режисер Кримського театру ляльок, заслужений д╕яч мистецтв Укра╖ни, був ц╕лковито позбавлений нац╕ональних упереджень ╕ пров╕нц╕йно╖ обмеженост╕. В╕н в╕тав нац╕ональне розма╖ття, був обернений до св╕ту, до ╢вропи. Сучасники згадують його як людину, в як╕й в╕дчувалася зац╕кавлен╕сть св╕товим художн╕м процесом, тяж╕ння до культурного обм╕ну. У пострадянський пер╕од, коли було знято табу на заборонен╕ ран╕ше теми, Азаров був захоплений ╕де╓ю в╕дродження духовно╖ культури, в╕дтворення ун╕кальних сцен╕чних видовищ у сво╓му театр╕. Так, вперше в ╕стор╕╖ культури Криму з ╕н╕ц╕ативи Бориса ╤вановича в театр╕ було поставлено перший спектакль укра╖нською мовою «╤васик-Телесик», який отримав Прем╕ю Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни ╕м. Лес╕ Укра╖нки в ном╕нац╕╖ «Театральн╕ постановки для д╕тей ╕ юнацтва 2004 р.».
При постановц╕ «Укра╖нського вертепу» вкотре виявилася здатн╕сть Азарова мислити широко та масштабно. В╕н запросив до участ╕ у спектакл╕ камерний хор «Тавр╕йський благов╕ст» п╕д управл╕нням заслуженого д╕яча мистецтв АРК Володимира Н╕коленка. Артисти хору супроводжували все д╕йство «Вертепу» чудово виконуваними живими духовними п╕снесп╕вами та колядками церковнослов’янською мовою за ки╖вським ╕зводом; у так╕й же мовн╕й стил╕стиц╕ ведеться ╕ перша, «старозапов╕тна», частина вертепно╖ вистави — друга ведеться живою укра╖нською мовою. Нараз╕ голоси сп╕вак╕в ╕з «Тавр╕йського благов╕сту» в╕дтворюються за ширмою в запис╕.
Старовинна народна вистава «Укра╖нський вертеп» м╕стить у соб╕ християнську р╕здвяну м╕стер╕ю та сюжети ком╕чних, фольклорних сцен. Канон у сполученн╕ з нац╕ональною традиц╕╓ю та яскравою ╕мпров╕зац╕йн╕стю надають вертепн╕й вистав╕ особливо╖ приязност╕. Почина╓ться вона тим, що ведучий урочисто виходить на сцену, тримаючи в руках запалену св╕чку, яка уособлю╓ Вифле╓мську з╕рку, ╕ промовля╓: «П╕н╕ю врем’я — молитв╕ час; Христе рожденний, помилуй вс╕х нас». Поставивши св╕чку на дах вертепно╖ скрин╕, артист ус╕ подальш╕ д╕╖ в перш╕й частин╕ спектаклю викону╓ поважно, мало не побожно, заздалег╕дь налаштувавшись на несення Благо╖ Зв╕стки.
У верхн╕й частин╕ в╕дображаються божественн╕ под╕╖: тут Д╕ва Мар╕я та тесля Йосип в оточенн╕ домашн╕х тварин, у яслах лежить новонароджений ╤сус, святу родину в╕тають друз╕ Стецько та Грицько, а пот╕м волхви п╕дносять немовлятков╕ дари. На нижн╕й сцен╕ вертепу в╕дтворю╓ться злочин царя ╤рода — винищення юдейських немовлят; згодом ╤род бореться з╕ Смертю, яка стина╓ йому голову, п╕сля чого чорт забира╓ його до пекла, до компан╕╖ сво╖х товариш╕в. Тут же, на нижньому ярус╕, роз╕груються фольклорн╕ сцени з циганкою-ворожкою, ╓вре╓м-шинкарем, солдатом ╕ «баришнею», шляхтичем ╕ «паненкою», д╕вчиною-селянкою. А геро╓м ╕ переможцем лиша╓ться запорозький козак Максим, хоробрий хитрун у червоних шароварах.
Б╕льш н╕ж три десятки ляльок до спектаклю виготовили Олександр ╕ Людмила Рестенки. Вертеп населяють н╕жн╕, безт╕лесн╕ янголи, кумедн╕ чорти, жахливий цар ╤род у блискуч╕й корон╕ та з гострими зубами, карикатурна, але все одно злов╕сна Смерть та ╕нш╕ характерн╕ персонаж╕ народно╖ комед╕╖.
Нараз╕ «Укра╖нський вертеп» захоплююче викону╓ талановитий, «╓диний у безл╕ч╕ ос╕б» артист Володимир Альошин.
Адреса театру: м. С╕мферополь, вулиця Горького, 9.
Тел./факс: (0652) 27-64-31.
Приймаються заявки на колективн╕ в╕дв╕дування.
Каса працю╓ з 10.00 до 16.00.
Ор╕╓нтовна ц╕на квитка на виставу «Укра╖нський вертеп» 8 с╕чня — 100 рубл╕в.
Тривал╕сть — 30-40 хв.
Щодо вс╕х питань телефонувати адм╕н╕страторов╕: +7 (978) 75 78 919 (Алла ╢вген╕вна, з 9.00 до 17.00).

П╤ДТРИМАЙМО НАШУ КУЛЬТУРУ В КРИМУ!

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua
на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою -
http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura@gmail.com

Наступний номер «КС» вийде 16 с╕чня 2015 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 09.01.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14568

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков