Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 19.12.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 19.12.2014
«ПОЕЗ╤Я ФАРБ» РАМАЗАНА УСЕ╥НОВА

Утверджуючий ╕деали душевно╖ чистоти, краси ╕ гармон╕╖ св╕т у вишукан╕й живописн╕й манер╕ з ч╕тко означеними образами поста╓ на персональн╕й виставц╕ «Поез╕я фарб» заслуженого художника Укра╖ни, заслуженого художника Криму, лауреата Прем╕╖ Криму Рамазана Усе╖нова, яка в╕дкрилася нещодавно у С╕мферопол╕. В╕н народився в Самарканд╕, зак╕нчив Республ╕канське художн╓ училище ╕м. П. Бенькова в Ташкент╕. Там, у Середн╕й Аз╕╖, сформувався як художник поетично декоративного складу.

— Самарканд — м╕сто дивовижне, ун╕кальне, сонячне, з моза╖кою б╕рюзи, бузку, ультрамарину, — розпов╕да╓ Р. Усе╖нов. — ╤ люди одягаються так само яскраво. Художнику нав╕ть не вистача╓ фарб, щоб передати всю потужн╕сть сонячного св╕тла.
У 1989 роц╕ прилет╕в ╕з Ташкента в С╕мферополь, вийшов з л╕така в аеропорту ╕ в╕дчув себе, за його словами, як у теплиц╕. Сонце ╕нше, не таке яскраве, як на Сход╕. Довго не м╕г зрозум╕ти, як його малювати, перебував, немов у вакуум╕.
Час минав. Р. Усе╖нов побудував будинок у Мар’╖ному, в передм╕ст╕ С╕мферополя. Майже все в ньому зробив сво╖ми руками вдвох ╕з сином. З в╕кна майстерн╕ — 35 квадрат╕в на другому поверс╕ — бачив життя людей. ╤ на полотн╕ почали з’являтися художн╕ образи з ж╕нками, що несуть хмиз. Саме на ж╕нках, на його думку, насамперед в╕дбиваються вс╕ житт╓в╕ хвил╕. Його картини-притч╕, роздуми та узагальнення опов╕дають мовою символ╕в про тонк╕ матер╕╖ почутт╕в, переживань, всеосяжних понять життя — смерт╕, любов╕ — самотност╕, дому — дороги. Образи картин умовн╕, стил╕зован╕. Вони позбавлен╕ ╕ндив╕дуальност╕ ╕ живуть за особливими правилами вигаданого св╕ту. Це — чолов╕ки ╕ ж╕нки, старики ╕ фантастичн╕ тварини, як д╕вчата, кипариси — його улюблен╕ нин╕ дерева.
— Рамазан бачить св╕т не так, як ус╕, — говорить художниця Натал╕я Перова. — На полотн╕ зверху повинно бути небо, а в нього там будинки. На пленер по╖демо — в╕н перепису╓ картини по к╕лька раз╕в.
Привозить з натурних етюд╕в за три тижн╕ 15-20 картин. Один з яскравих кримських колорист╕в, Р. Усе╖нов починав малювати в умовн╕й манер╕ абстракц╕он╕зму, а на пленерах з╕ студ╕йного художника, яким був ран╕ше, перетворився у майстра пейзаж╕в. Тепер його письму б╕льше властивий пост╕мпрес╕он╕зм.
Р. Усе╖нов досяг, за словами голови Асоц╕ац╕╖ кримськотатарських художник╕в ╤рфана Наф╕╓ва, такого р╕вня, коли можна грати фарбами, по╓днувати ╖х. Ус╕ його роботи — це плоди наполегливо╖ прац╕ ╕ таланту. В╕н згаду╓, як ще в Самарканд╕, де вони разом працювали в майстернях Художнього фонду Узбекистану, Рамазан уже тод╕ був на виду, встигав ╕ замовлення виконувати, ╕ картини створювати. Такий же працьовитий ╕ тут, у Криму.
Про дивовижну творч╕сть художника яскравого, загадкового, такого, що запам’ятову╓ться, на в╕дкритт╕ виставки говорили мистецтвознавець Ельм╕ра Черкезова, художники Валентин Полежа╓в ╕ Олександр Кропко, поетеса Венера Рябчикова-Юлдуз та ╕нш╕. У сп╕взвучност╕ з картинами пролунали кримськотатарськ╕ п╕сн╕ у виконанн╕ заслуженого д╕яча мистецтв Укра╖ни Ур’яне Кенжика╓во╖ ╕ Фатми Аметово╖.
Стил╕стична особлив╕сть символ╕чного мистецтва Рамазана Усе╖нова, як поез╕я мит╕, як казка, що веде в кра╖ну Сходу, виклика╓ захоплення глядач╕в усюди, де вони демонструвалися, — в США, кра╖нах ╢вропи та Аз╕╖. Кримчанка ╤рина, колекц╕онер картин, розпов╕да╓, як ╕дучи в 2005 роц╕ по Нью-Йорку, неспод╕вано побачила велик╕ яскрав╕ аф╕ш╕ про виставку в Укра╖нському ╕нститут╕ Америки живописц╕в Рамазана Усе╖нова, Натал╕╖ Перово╖ та Миколи Журавля. Це було для не╖ потряс╕ння ╕ рад╕сть водночас за сво╖х земляк╕в, мистецтво яких високо оц╕нено за кордоном. Воно зачарову╓, зворушу╓ до глибини душ╕. Куратором виставки тод╕ була Х╕ллар╕ Кл╕нтон.
— Як з’явився у вашому житт╕ живопис? — запитую художника.
— Н╕ до, н╕ п╕сля мене художник╕в у с╕м’╖ нема╓. Дружина Ава — бухгалтер, син Ельв╕с займа╓ться б╕знесом, дочка Сусанна — керам╕стка, зак╕нчила Кримський ╕нженерно-педагог╕чний ун╕верситет. Л╕пить з глини вироби мало╖ форми, але зараз б╕льше уваги прид╕ля╓ вихованню двох маленьких доньок.
Живопис для мене — спос╕б ╕снування в житт╕, св╕т, де вихлюпуються емоц╕йн╕ стани. Це справжн╓ щастя — мати можлив╕сть висловлювати те, що бачиш ╕ в╕дчува╓ш у навколишн╕й д╕йсност╕.
— Що для вас важливо на полотн╕?
— Передус╕м образ, в якому за великим рахунком в╕дбива╓ться неординарн╕сть самого живописця. Для мене важлив╕ фактура, об’╓м, в╕дстань. Кол╕р з одного тону переходить в ╕нший, ╕ в цьому пошуку з’явля╓ться загадков╕сть стан╕в, розгадку яких повинен знайти глядач. Художнику не можна зупинятися на чомусь одному, ╕накше в╕н перетвориться в салонну машину ╕ буде працювати на когось. В╕н повинен бути в пост╕йному пошуку ╕ працювати на себе.
Полотно не може бути плоским. Якщо воно зупиня╓ — це клейонка. Полотно повинно мати прост╕р, у задзеркалл╕ якого концентру╓ться енерг╕я притягання, яка випром╕ню╓ться з картини. Я малюю в╕д побаченого ╕ фарбами передаю сво╓ ставлення до природи, сусп╕льства, нашого часу. От, наприклад, старий кримськотатарський будиночок у Коккозах, який ми з художниками малювали на пленер╕ два роки тому. А по╖хав туди цього року, його вже нема╓, роз╕брали розкисл╕ в╕д старост╕ та негоди деревини.
— Про що ви мр╕╓те?
— Вс╕ художники дуже амб╕тн╕, мр╕ють досягти того, що ф╕зично зробити неможливо. ╤ де вона — найвища точка в мистецтв╕? Важко сказати. В╕с╕мдесят в╕дсотк╕в людей живуть ╕ н╕чого не пом╕чають навколо, просто пересуваються ╕ вважають, що це нормально. ╢ у майстр╕в мляв╕ реч╕. Знаю художник╕в, у яких ними заповнен╕ майстерн╕, ╕ ╖м це подоба╓ться.
Всюди — в науц╕, мистецтв╕, б╕знес╕ — йде конкуренц╕я. Тут, як у спорт╕: швидше проб╕жиш ╕ ти — переможець. Я п╕дсв╕домо бачу сво╖ майбутн╕ картини. Вони немов стоять перед очима. Ти неспок╕йний — ╕ це, по-мо╓му, головне в стан╕ живописця.
* * *
Нин╕ готу╓ться нова заруб╕жна виставка Рамазана Усе╖нова, яка в╕дбудеться навесн╕ наступного року в найб╕льшому м╕ст╕ Об’╓днаних Арабських Ем╕рат╕в — Дуба╖.

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту.
Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail:
nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 19.12.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14488

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков