Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3670)
З потоку життя (6890)
Душі криниця (3703)
Українці мої... (1509)
Резонанс (1604)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПЕТРО КУХАРЧУК: ЗАМОРОЗЬ
Присвячую мо╖й перш╕й вчительц╕ Греченюк Ганн╕ Васил╕вн╕, вчительц╕ укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури...


З ПОКРОВИ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ЗИМА
У цей день уперше запалювали у печах, щоб «роз╕гр╕ти ╖х на зиму».


«СЕРЦЕ Д╤ТЯМ В╤ДДАЮ!..»
Попереду у Натал╕╖ К╕чун-Лемех нов╕ плани, нов╕ творч╕ ╕де╖. Дай Бог ╖х зреал╕зувати!


ЖУРАВЛИН╤ КЛЮЧ╤
Жовтень холодний - оч╕куй тако╖ ж зими.


ФЕОДОРА ОС╤НЬ П╤ДТИНА╢...
24 вересня — свято преподобно╖ Феодори.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 19.12.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 19.12.2014
З ТИХ, ЧИ╢ СЛОВО СПОВНЕНЕ ЧАРУ...

Нин╕шнього року письменнику, поету ╕ журнал╕сту ╕з ╤рпеня Валентину Собчуку виповнилося 50 рок╕в.
В╕н народився в сел╕ Волиця на Волин╕. Вищу осв╕ту здобув на ф╕лолог╕чному факультет╕ Луцького пед╕нституту, працював у редакц╕ях низки укра╖нських видань. У 1989 роц╕ молодий поет Собчук виборов у конкурс╕ в Дн╕пропетровськ╕й област╕ право взяти участь у триденних поетичних студ╕ях у Ки╓в╕. Тут на в╕рш╕ початк╕вця звернув увагу Павло Мовчан. У п╕слямов╕ до першо╖ зб╕рки Валентина Собчука в╕н зазначив: «До тих, чи╓ слово сповнене чару, належить ╕ Валентин Собчук. З ц╕кав╕стю прислухався ╕ вже пот╕м вчитувався в тексти молодого поета. ╢ все, що необх╕дно: зухвальство, енерг╕йн╕сть, категоричн╕сть, р╕шуч╕сть жесту… Спод╕ваюся, наша л╕тература матиме перспективного письменника».
Слова Павла Мовчана виявилися пророчими. Нин╕ в творчому доробку Валентина Собчука 18 книжок поез╕╖ ╕ прози, в╕н — член Нац╕ональних сп╕лок журнал╕ст╕в ╕ письменник╕в, лауреат л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Антонович╕в. Його поез╕я насичена тонким в╕дчуттям краси природи ╕ людських почутт╕в. Письменник черпа╓ теми й образи ╕з навколишньо╖ д╕йсност╕. Наше життя щедро живить сатиричний дар Собчука. Багато мотив╕в ╕ сюжет╕в його твор╕в мають автоб╕ограф╕чний характер. Це — й ╕д╕отизм служби в радянськ╕й арм╕╖, ╕ журнал╕стськ╕ пригоди, ╕ багато р╕зних образ╕в, характерних для нашого сьогодення. А ще письменник любить мандрувати Укра╖ною. П╕сля подорож╕ в╕н, як правило, вида╓ нову книжку. Це — не просто описи побаченого, але й занурення в ╕стор╕ю.
У зб╕рц╕ «На край моря» письменник, зокрема, д╕литься спогадами про подорож╕ Кримом ╕ Одесою. У Криму мандр╕вник згаду╓ про визвольн╕ походи козак╕в, очолених гетьманами Сагайдачним ╕ Дорошенком. Собчук розпов╕да╓ про французького ем╕гранта, який став першим градоначальником Одеси ╕ з сумом розм╕ркову╓: «Чому зараз не знайти таких чиновник╕в, яких любили б ус╕ – б╕дн╕ й заможн╕? Мабуть, тому, що наш╕ чиновники люблять не людей, а власн╕ матер╕альн╕ блага. А от Дюк був не з то╖ когорти, як пишуть ╕сторики, в╕н жив у небагатому п’ятик╕мнатному помешканн╕, й коли п╕сля одинадцяти рок╕в правл╕ння покидав Одесу, то мав у руках лише одну вал╕зу, де був святковий одяг та два костюми, але це не завадило йому згодом стати прем’╓р-м╕н╕стром Франц╕╖». Валентин Миколайович знаходить в ╕стор╕╖ приклад того, до чого корупц╕я може привести державу та й самих корупц╕онер╕в. В╕н пише, що консул Кафи (нин╕ Феодос╕я) д╕ Капелла «розв╕в небувалу корупц╕ю й хабарництво, запровадив непосильн╕ податки, це викликало велике невдоволення населення, й коли турки п╕д╕йшли до фортец╕, щоб взяти ╖╖ штурмом, то захисник╕в не знайшлося. Турки взяли цитадель без бою, а консула д╕ Капеллу порубали шаблями».
Останн╕ми роками Валентин Собчук вл╕тку працю╓ в археолог╕чн╕й експедиц╕╖ – розкопу╓ давньогрецьке м╕сто Ольв╕ю. Ця тема теж знайшла в╕дображення в його творчост╕.
Св╕й юв╕лей Валентин Миколайович в╕дзначив виданням двох книг – зб╕рки поетичних ╕ прозових твор╕в «Пов╕нчан╕ з небом» та ╕сторичного роману «Князь». Герой роману – князь Роман Мстиславович. В╕н належить до числа найвидатн╕ших руських княз╕в. Проте майже в╕дсутн╕ ╕сторичн╕ монограф╕╖ про князя Романа Мстиславовича. Об╕йшли увагою талановитого державного д╕яча ╕ полководця роман╕сти. Цю прогалину заповню╓ письменник Собчук – земляк князя Романа. Якщо ран╕ше шанувальники ╕сторичного жанру знали переважно, що Роман – це батько Данила Галицького, то в╕дтепер перед ними постане один ╕з буд╕вничих Руси–Укра╖ни. Сучасний укра╖нський ╕сторик Олександр Головко зазнача╓, що Данило Галицький, власне, реал╕зовував програму свого батька Романа.
Книга «Князь» була написана ще до вторгнення рос╕йських в╕йськ в Укра╖ну. Але у зв’язку з агрес╕╓ю Москви роман став надзвичайно актуальним. Валентин Собчук майстерно перепл╕та╓ середньов╕ччя ╕ наш час, розкриваючи х╕д ╕сторичного розвитку. Розпов╕дь про пограбування Ки╓ва володимиро-суздальським князем Андр╕╓м Боголюбським сьогодн╕ вже нав╕ть не застереження, а прямий заклик до оборони Батьк╕вщини в╕д п╕вн╕чно-сх╕дного агресора. Братська могила нещасних, розстр╕ляних енкаведистами, нагаду╓, якими методами д╕╓ Москва. Проте ╕стор╕я не просто повторю╓ться. ╤стор╕я трива╓. Так, трива╓ багатов╕кова боротьба миролюбного укра╖нського народу, спадко╓мця високорозвинуто╖ трип╕льсько╖ цив╕л╕зац╕╖, проти агрес╕╖ п╕дступно╖ Москви, нащадка Золото╖ Орди.
╤сторичний роман «Князь» Валентина Собчука – це внесок письменника в цю боротьбу. До слова, на презентац╕╖ автор подарував св╕й роман голов╕ ╤рп╕нсько╖ орган╕зац╕╖ Укра╖нсько╖ сп╕лки ветеран╕в Афган╕стану ╤горю Панасюку для передач╕ учасникам Антитерористично╖ операц╕╖.

Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ
м. ╤рп╕нь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 19.12.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14472

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков