Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 12.12.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 12.12.2014
УКРА╥НСЬКУ МОВУ ВИГАНЯЮТЬ З КРИМСЬКИХ ШК╤Л

Доб╕га╓ к╕нця друга чверть, а в багатьох кримських школах, незважаючи на запевнення «влади», дос╕ так ╕ не забезпечили викладання укра╖нсько╖ мови. На початку навчального року у школах проводили опитування батьк╕в ╕ об╕цяли бажаючим орган╕зувати навчання ╖хн╕х д╕тей укра╖нсько╖ мови.
«Напередодн╕ 1 вересня на батьк╕вських зборах вчителька запитала: хто хоче, щоб д╕ти продовжували вивчати укра╖нську мову? П╕дняли руки половина батьк╕в. А в клас╕ в нас 35 д╕тей, – розпов╕да╓ мама другокласника Олена. – Перша чверть минула, але укра╖нсько╖ так ╕ не було. А коли ми запитали директора – чому, в╕н в╕дпов╕в, що треба було писати заяви, бо плани на навчальний р╕к вже затверджен╕. Але ж у вересн╕ нам н╕хто не казав писати заяви! Це з нам╕ром зробили, я гадаю. Адм╕н╕страц╕я, мабуть, злякалася тако╖ к╕лькост╕ бажаючих вивчати укра╖нську мову».
«Нам у вересн╕ роздали бланки заяв на вивчення укра╖нсько╖ та кримськотатарсько╖ мов. Ми записали доньку на обидв╕, – каже Серг╕й, батько учениц╕ 3-го класу одн╕╓╖ з с╕мферопольських шк╕л. – Укра╖нська ╖й подобалася, вона ╕з задоволенням вивчала ╖╖. В нас, ╕ у вчительки питала – чому ╖╖ тепер нема. То кримськотатарську у друг╕й чверт╕ почали викладати, а укра╖нсько╖ нема╓ дос╕».
Серг╕й з’ясував – у школ╕, де навча╓ться його донька, приблизно третина батьк╕в написали заяви на вивчення укра╖нсько╖ мови. «У кожному клас╕ знайшлися бажаюч╕. В адм╕н╕страц╕╖ кажуть – укра╖нська буде, але коли – н╕хто сказати не може».
А от батькам учн╕в школи-л╕цею, яка ще донедавна носила ╕м’я «10-р╕ччя Незалежност╕ Укра╖ни», вже оголосили – мови тут не буде. Буц╕мто з ц╕ло╖ школи бажання вивчати укра╖нську висловили лише тро╓ людей.
«Я дуже засмутилася, коли д╕зналася, що в школ╕ б╕льше не буде укра╖нсько╖ мови, – розпов╕да╓ Катерина, мати учня 6-го класу. – На початку року, коли адм╕н╕страц╕я запропонувала написати заяву на вивчення додатково╖ мови, нав╕ть не могли подумати, що так буде. Зараз минула вже майже половина навчального року, ╕ зрозум╕ло, що батьк╕в обдурили. Шкода, що дитина не може вивчати укра╖нську мову».
«Ця негласна заборона на вивчення мови обмежу╓ наших д╕тей, – обурю╓ться Олена. – У цьому в╕ц╕ ╖м легко йде навчання. М╕й син ╕з задоволенням ходив на укра╖нську, йому подобалося, ╕ в╕н розгублено поставився до того, що занять б╕льше не буде. Я вважаю, – чим б╕льше мов, тим краще. Була б можлив╕сть, вивчали б ╕ кримськотатарську».
Ще в липн╕, виступаючи в еф╕р╕ ДТРК «Крим», «голова» Криму Серг╕й Аксьонов заявив, що питання про викладання укра╖нсько╖ мови у школах Криму буде вир╕шено протягом двох тижн╕в.
«Ми обговорили можлив╕сть надання кошт╕в, у тому числ╕ на п╕дготовку цих вчител╕в. Не з ╖хньо╖ провини сталася ця ситуац╕я, при цьому укра╖нська мова на територ╕╖ республ╕ки ╓ одн╕╓ю з державних, тому буде ╖╖ викладання за бажанням у школах», – заявив тод╕ Аксьонов.
Однак за чотири м╕сяц╕ «влада» не лише не вир╕шила питання викладання укра╖нсько╖ мови, але й максимально скоротила ╖╖ присутн╕сть у навчальних закладах п╕вострова. У Тавр╕йському нац╕ональному ун╕верситет╕ л╕кв╕дували факультет укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖. Укра╖нську г╕мназ╕ю в С╕мферопол╕ перейменували; з 40 клас╕в навчання укра╖нською в н╕й ведеться лише в дев’яти. Шк╕л з укра╖нською мовою викладання в «рос╕йському» Криму не лишилося. ╢ т╕льки окрем╕ класи у 20-ти школах. «М╕н╕стр осв╕ти Криму» Наталя Гончарова поясню╓ це р╕зким зниженням попиту на укра╖нську мову.
«Батьк╕вський попит, – бо лише батьки можуть визначити мову навчання для сво╓╖ дитини, – на укра╖нську мову р╕зко скорочу╓ться. Йде тенденц╕я на скорочення, ╕ тут це — право батьк╕в», – сказала Гончарова.
«Це скорочення попиту створено штучно, – висловлю╓ свою думку Серг╕й. – Нов╕й влад╕ будь-що треба показати, що кримчани масово в╕дмовляються в╕д укра╖нсько╖ мови. Опитування проведен╕ давно, заяви написан╕ давно, чому не оголошують результат╕в? Значить, бажаючих б╕льше, н╕ж ╖м хот╕лося б».
Тим часом вчител╕ укра╖нсько╖ мови в Криму змушен╕ шукати ново╖ роботи або ви╖здити на материкову Укра╖ну. Частина з них – перевчилися на викладач╕в рос╕йсько╖ мови. Не дочекавшися занять з укра╖нсько╖ в школ╕, багато батьк╕в намагаються самотужки навчати д╕тей.
«Чита╓мо д╕тям вголос укра╖нських автор╕в, – каже Катерина. – В нас ╓ ще радянська хрестомат╕я з л╕тератури за 8-й клас, ось ╖╖ й чита╓мо. Хоча д╕ти в 6-му. ╥м ц╕каво слухати. Котляревський, Вовчок, Кв╕тка-Основ’яненко – твори цих автор╕в уже прочитали. Дивимося мультики укра╖нською. Найняти репетитора нема╓ ф╕нансово╖ можливост╕, тому спод╕ва╓мося, що наступного навчального року все-таки у школ╕ буде можлив╕сть вивчати укра╖нську мову».
В «м╕н╕стерств╕ осв╕ти» Криму запевняють, що питання вивчення укра╖нсько╖ мови вичерпане. Мовляв, викладання за бажанням батьк╕в налагоджене. А коли, мовляв, у якихось школах занять з укра╖нсько╖ дос╕ нема, то це вже питання до адм╕н╕страц╕╖.
«У наш╕й школ╕ зробили факультатив укра╖нсько╖ – один раз на тиждень п╕сля занять, – розпов╕да╓ мешканець С╕мферополя Максим. – Син ╕ ще к╕лька його однокласник╕в ходять. Але це ж не можна назвати повноц╕нним вивченням мови. Коли ви оголосили укра╖нську та кримськотатарську державними мовами на одному р╕вн╕ з рос╕йською, то вс╕ три мають вивчатися в повному обсяз╕. А не так, що рос╕йсько╖ мови та л╕тератури – 10 занять на тиждень, а укра╖нсько╖ та кримськотатарсько╖ – по одному».
Державний статус укра╖нсько╖ мови в анексованому Криму залиша╓ться порожньою декларац╕╓ю ╕ не захища╓ ╖╖, кажуть громадськ╕ д╕яч╕. Навпаки, як зазнача╓ Кримська польова м╕с╕я з прав людини, м╕сцева «влада» продовжу╓ пол╕тику створення негативного образу укра╖нц╕в та укра╖нсько╖ культури. За прогнозами експерт╕в, окупац╕йна влада й надал╕ витискатиме з захопленого п╕вострова все, пов’язане з Укра╖ною, в тому числ╕ й укра╖нську мову.

Оксана НАУМКО
«Крим.Реал╕╖»

Ще р╕к тому все укра╖нське тут було, принаймн╕, не п╕д конем... (Фото А. Сан╕ка)
Укра╖нську вив╕ску з Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ здерли. Тепер така...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 12.12.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14409

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков