Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 05.12.2014
В╤Д РЕВОЛЮЦ╤╥ Г╤ДНОСТ╤ ДО КРА╥НИ Г╤ДНОСТ╤!

ПРЕЗИДЕНТ УКРА╥НИ ПЕТРО ПОРОШЕНКО 27 ЛИСТОПАДА ВЗЯВ УЧАСТЬ У В╤ДКРИТТ╤ ПЕРШО╥ СЕС╤╥ НОВООБРАНО╥ ВЕРХОВНО╥ РАДИ VIII СКЛИКАННЯ. ГЛАВА ДЕРЖАВИ ЗВЕРНУВСЯ ДО ПАРЛАМЕНТУ ╤З ПОЗАЧЕРГОВИМ ПОСЛАННЯМ «ПРО ВНУТР╤ШН╢ ТА ЗОВН╤ШН╢ СТАНОВИЩЕ УКРА╥НИ».

Великий укра╖нський народе!
Високодостойн╕ ╕ вельмишановн╕ новообран╕ народн╕ депутати Верховно╖ Ради Укра╖ни!
Високоповажн╕ закордонн╕ гост╕!
Виклики ╕ загрози, як╕ сьогодн╕ постали перед нашою державою, перед Укра╖ною, не стояли з час╕в Друго╖ св╕тово╖ в╕йни та пово╓нно╖ розправи з укра╖нським нац╕ональним рухом… ╤ водночас – ун╕кальний шанс, який дуже в╕дпов╕дальний Укра╖нський народ подарував Укра╖нськ╕й держав╕, вперше обравши до Укра╖нського Парламенту про╓вропейську конституц╕йну б╕льш╕сть, – таких можливостей не в╕дкривалося перед Укра╖ною ще н╕коли. Такою ╓ вичерпна характеристика внутр╕шнього ╕ зовн╕шнього становища. ╤ наше з вами завдання можна передати простою формулою: в╕двести загрози ╕ використати шанс.
Цими днями укра╖нц╕ в╕дзначають р╕чницю Революц╕╖ Г╕дност╕, геро╖чного повстання проти тиран╕╖. Минуло в╕дтод╕ лише 365 дн╕в, лише один раз Земля обернулася навколо Сонця. Та, зда╓ться, пройшла ц╕ла епоха – так сильно зм╕нилася кра╖на, так сильно зм╕нився св╕т навколо нас.
Завтра – р╕к п╕сля В╕льнюсу, 28-29 листопада 2013 року у В╕льнюс╕ Укра╖на мала п╕дписати ╕сторичну Угоду про асоц╕ац╕ю з ╢С. Але тод╕шн╕й малорос╕йський режим зухвало намагався поховати ╓вропейську перспективу нашо╖ велико╖ ╓вропейсько╖ нац╕╖. Насправд╕ ж, дискус╕я про виб╕р м╕ж ╢вропейським ╕ Митним союзами, на мою думку, була лише окозамилюванням. Я в цьому абсолютно переконаний. На той момент наш╕ сус╕ди разом з п’ятою колоною всередин╕ кра╖ни прискореними темпами зд╕йснювали повний демонтаж Укра╖нсько╖ державност╕.
Укра╖ну обплутували непосильними боргами. Ц╕леспрямовано, ╕ зараз т╕, хто сидить у цьому зал╕, можуть це п╕дтвердити, зруйновували Збройн╕ Сили Укра╖ни, укра╖нську арм╕ю. Спецслужби знищувалися п╕д управл╕нням ╕ноземних громадян. Проведи такий режим при влад╕ ще два-три роки – в╕д нашо╖ з вами р╕дно╖ Укра╖ни залишилася б х╕ба що вив╕ска. Такий ╕сторичний к╕нець ними вже був запрограмований. Проте Революц╕я Г╕дност╕ п╕д╕рвала той пекельний комп’ютер разом ╕з його диявольською програмою!
План тихо╖ л╕кв╕дац╕╖ Укра╖ни ми як народ Укра╖ни з╕рвали р╕к тому – ╕ тод╕ ворог п╕шов на нас в╕йною. В╕йськова загроза; замах на наш суверен╕тет, на нашу незалежн╕сть, на нашу територ╕альну ц╕л╕сн╕сть; нехтування нормами м╕жнародного права з боку одн╕╓╖ з найб╕льших кра╖н св╕ту. Криза глобально╖ та ╓вропейсько╖ систем безпеки та спроби ще раз вдатися до ╕сторично збанкрут╕ло╖ пол╕тики умиротворення агресора. В╕дсутн╕сть над╕йних гарант╕й зовн╕шньо╖ безпеки, що не дозволя╓ нам повною м╕рою розраховувати на ╕снуюч╕ м╕жнародно-правов╕ ╕нструменти для захисту наших укра╖нських нац╕ональних ╕нтерес╕в. Такими ╓ головн╕ виклики ╕ головн╕ загрози, як╕ стоять перед нашою Укра╖ною.
До реч╕. Третьою св╕товою в╕йною нас лякати не треба! Насправд╕ розпочинати ╖╖ н╕хто не збира╓ться. ╤ це теж важливо врахувати в анал╕з╕.
Отже, ми з вами, шановн╕ новообран╕ народн╕ депутати, шановний Укра╖нський народе, живемо в умовах в╕йни. ╤ ця в╕йна, безумовно, гальму╓ наш╕ плани. Ну, наприклад, як переконати ╕нвестор╕в вкладати грош╕ в державу, яка вою╓? Яким чином можна забезпечити стале зростання, коли значна частина економ╕ки просто зруйнована ф╕зично? ╤ на ц╕ запитання ми з вами сп╕льно ма╓мо знайти в╕дпов╕д╕.
╤ все ж таки я впевнений, що м╕й мирний план ╕ розроблений на його основ╕ М╕нський протокол ╕ М╕нський меморандум у п╕дсумку приведуть до миру на Донбас╕. Як безальтернативна база для пол╕тичного врегулювання цей документ визнаний ус╕м св╕том – до реч╕, в тому числ╕ ╕ Рос╕йською Федерац╕╓ю, яка взагал╕-то поставила п╕д М╕нським меморандумом св╕й п╕дпис.
Однак, зазираючи у майбутн╓, ч╕тко бачимо, що встановлення миру на Донбас╕ не означатиме позбавлення в╕д в╕йськово╖ загрози з╕ Сходу. На жаль, ця загроза прогляда╓ться на дуже далекосяжну ╕сторичну перспективу ╕ пост╕йно потребуватиме великих зусиль та колосальних ресурс╕в. Це – реальн╕сть, яку Укра╖на усв╕домила зап╕зно; яку ми зм╕нити навряд чи зможемо, але як╕й треба навчитися протид╕яти… Вибачте, ╕нколи нав╕ть спати з револьвером п╕д подушкою, бо так званий «брат» – б╕ля вор╕т!
Нашого усп╕ху в реформах, до реч╕, ворог бо╖ться ще б╕льше, н╕ж нашо╖ перемоги на фронтах. Тому ц╕лять в нас не лише «Градами». Не менш потужною збро╓ю ╓ економ╕чна агрес╕я, яка ма╓ на мет╕ не просто послабити Укра╖ну, а максимально вичавити нас, виснажити Укра╖ну – аж до повного знесилення. С╕яти ж на цьому ╜рунт╕ знев╕ру, депрес╕ю, розбрат, хаос у головах – то вже завдання сучасних посл╕довник╕в Геббельса, моб╕л╕зованих на ╕нформац╕йну в╕йну проти Укра╖ни.
╤ якщо говорити про ключовий внутр╕шн╕й виклик, на мою думку, ним залиша╓ться корупц╕я. Я хот╕в би в цьому контекст╕ назвати ще й б╕дн╕сть, однак ясно, що першопричиною вкрай низького р╕вня життя переважно╖ б╕льшост╕ укра╖нц╕в ╓ тотальна корумпован╕сть державного апарату, сфери державних послуг. Некомпетентн╕сть ╕ неефективн╕сть державного управл╕ння. Меркантильна, так би мовити, без╕дейна, корупц╕я – куди сильн╕ший внутр╕шн╕й союзник нашого зовн╕шнього ворога, н╕ж його ╕деолог╕чно вмотивована п’ята колона.
А безроб╕ття, б╕дн╕сть, соц╕альна несправедлив╕сть тепер загрожують не просто зростанням протестних настро╖в у сусп╕льств╕. Вони можуть ╕ обов’язково будуть використовуватися ворогом для дестаб╕л╕зац╕╖ ситуац╕╖ в кра╖н╕.
╤ на цьому, до реч╕, я хот╕в би в╕дкласти в б╕к чорн╕ фарби й описати ун╕кальн╕ можливост╕, як╕ в╕дкрила Революц╕я Г╕дност╕ перед ус╕╓ю кра╖ною. Як перед тими, хто брав у н╕й участь, так ╕ перед тими, хто косо, з-поп╕д лоба, а ╕нколи нав╕ть з ненавистю споглядав за нашою Революц╕╓ю. Перед т╕╓ю частиною ц╕╓╖ зали, яка об’╓дналася в нову коал╕ц╕ю, я в╕таю ╕ дуже дякую вам за це. ╤ нав╕ть перед тими, хто залиша╓ться в опозиц╕╖.
«Не було щастя, та нещастя помогло», – мовить укра╖нська приказка. Будь-яка д╕я виклика╓ протид╕ю, вчить трет╕й закон Ньютона. Отож агрес╕я проти Укра╖ни з╕ Сходу моб╕л╕зувала св╕т на п╕дтримку Укра╖ни.
Так, за нас не вступили у в╕йну. Але н╕хто нас ╕ не повинен захищати, кр╕м нас самих. Тим б╕льше, що вчасно, всередин╕ 90-х, наша держава ╕ тод╕шня укра╖нська влада не подбали про при╓днання до НАТО як найб╕льш над╕йно╖ системи колективно╖ безпеки. ╤ п╕зн╕ше дехто в ц╕й зал╕ бавився, надуваючи пов╕трян╕ кульки… Ми вс╕ це пам’ята╓мо. Але наш╕ зах╕дн╕ сус╕ди за пострадянським табором безперешкодно скористалися ц╕╓ю можлив╕стю ще в 90-т╕.
Але, попри це, ми отримали колосальну п╕дтримку ╕ дов╕ру з боку всього св╕ту. Революц╕я Г╕дност╕, колосальний ╕ геро╖чний спротив укра╖нц╕в проти агрес╕╖, повернення нашо╖ кра╖ни на шлях демократ╕╖, проведення в╕льних, демократичних президентських вибор╕в, проведення в╕льних, демократичних парламентських вибор╕в – усе це на небачену висоту п╕дняло м╕жнародний авторитет Укра╖ни ╕ р╕вень наших партнерських стосунк╕в з кра╖нами «Велико╖ с╕мки», державами-членами ╢вропейського Союзу, з б╕льш н╕ж сотнею держав, як╕ потужно п╕дтримують Укра╖ну, в тому числ╕ в м╕жнародних орган╕зац╕ях ╕ на зас╕даннях Генерально╖ асамбле╖ ООН.
Цей авторитет, в╕ру св╕ту в потенц╕йну усп╕шн╕сть укра╖нського проекту, готовн╕сть допомогти в його реал╕зац╕╖ ми з вами повинн╕ конвертувати в широкий пот╕к ╕ноземних ╕нвестиц╕й в укра╖нську економ╕ку, який вкуп╕ з важкою повсякденною працею кожного з нас почне п╕двищувати соц╕альн╕ стандарти укра╖нц╕в до р╕вня ╓вропейських.
«╤сторичний факт, – писав Дмитро Донцов у «П╕дставах нашо╖ пол╕тики», – що жодна нац╕я не визволялася лише власними силами. Зд╕йснити ╖м сво╖ пол╕тичн╕ ц╕л╕ вдавалося лише тод╕, коли вони втягали цю справу в круг ╕дей загальн╕шого характеру, пов’язували ╖╖ з ╕нтересами ╕нших держав». ╤ саме це зараз ми будемо робити.
Якщо говорити про наш╕ внутр╕шн╕ можливост╕, за останн╕й р╕к оформився один з головних чинник╕в сталого розвитку – стаб╕льна, ст╕йка, демократична укра╖нська пол╕тична сп╕льнота. Це те, що у наших сус╕д╕в – Польщ╕, Чех╕╖, кра╖нах Балт╕╖ — було ще на початку 90-х рок╕в. ╤ чого нам бракувало для усп╕шного старту реформ. Тепер ╕ у нас майже склався загальнонац╕ональний консенсус — куди рухатися, що будувати. Дискутуються лише детал╕, лише питання, як краще.
Хитка ╕деолог╕чна р╕вновага, в як╕й Укра╖на перебувала 23 роки, коли Укра╖на балансувала м╕ж Сходом ╕ Заходом, нарешт╕ зм╕нилася повною ясн╕стю. 100% укра╖нц╕в зараз за ╓дину державу, за ╓дину кра╖ну! Конституц╕йна б╕льш╕сть укра╖нц╕в бачить ╖╖ ун╕тарною кра╖ною, н╕яко╖ федерац╕╖! ╤ це, до реч╕, палкий прив╕т тим, хто з╕ Сходу чи Заходу радить нам «федерал╕зуватися». Шановн╕, ви можете радити, але укра╖нц╕ – проти! ╤ ми, нарешт╕, ╓ владою, яка вм╕╓ чути ╕ зд╕йснювати мр╕╖ укра╖нц╕в. Я щиро на це спод╕ваюся.
Переважна б╕льш╕сть укра╖нських громадян нарешт╕ п╕дтриму╓ реал╕зац╕ю Угоди з ╢вропейським Союзом – Угоду про асоц╕ац╕ю й ╕дею вступу Укра╖ни до ╢вросоюзу. Н╕коли ран╕ше цього не було. Дорог╕ колеги, ми ма╓мо цим скористатися. Рекордних показник╕в нарешт╕ досягла к╕льк╕сть тих, хто за укра╖нську мову як ╓дину державну. До реч╕, ╕ протягом останнього року, не в останн╕й м╕р╕ завдяки Рос╕╖, бо я не бачу, чим це ще пояснити, в три-чотири рази зросла к╕льк╕сть прихильник╕в вступу Укра╖ни до НАТО. Щоправда, це питання залиша╓ться ╓диним ╕з так званих складних тем, з якого в к╕лькох областях все ще збер╕га╓ться р╕вна к╕льк╕сть полярних думок.
Але загалом багато в чому штучний под╕л Укра╖ни за географ╕чною, етн╕чною, мовною, конфес╕йною ознакою нарешт╕ подолано, ╕ цей под╕л в╕дходить у минуле. Укра╖на н╕коли не була такою об’╓днаною, як зараз!
Ворог поставив соб╕ за мету не просто переглянути кордони. Мета ╕нша. Н╕кому не потр╕бен Донецьк, Луганськ чи Донбас. Ми ч╕тко зна╓мо, що йшлося про те, щоб розколоти державу або й зовс╕м стерти ╖╖ з карти. Знищити нас як великий ╓вропейський народ. Та грубо прорахувався. Укра╖нська пол╕тична нац╕я остаточно ствердилася на вс╕х теренах – зах╕дних ╕ сх╕дних, п╕вн╕чних та п╕вденних. Вона об’╓днала представник╕в р╕зних етнос╕в та нос╕╖в р╕зних мов. Сво╓ю участю у В╕тчизнян╕й в╕йн╕ 2014 року за Незалежн╕сть Укра╖ни наш╕ рос╕йськомовн╕ сп╕вв╕тчизники продемонстрували, що рос╕йською мовою вони люблять Укра╖ну аж н╕як не менше, н╕ж ми — укра╖нською. ╤ я пишаюся мужн╕стю ╕ в╕дпов╕дальн╕стю наших сп╕вв╕тчизник╕в!
Ми вс╕ разом стали ╓диним орган╕змом, котрий може встояти перед будь-якими пол╕тичними ман╕пуляц╕ями зсередини ╕ тиском ззовн╕. ╤ це ще одна важлива запорука усп╕шност╕ реформ.
Вельмишановн╕ колеги!
Достроковими виборами завершу╓ться створення пол╕тичних передумов для проведення зм╕н. Я абсолютно переконаний, що вчинив правильно, розпустивши попередн╕й парламент, незважаючи на те, що тод╕ це мо╓ р╕шення мало дуже жорстку критику. Чесн╕, прозор╕, демократичн╕ вибори вперше в наш╕й ╕стор╕╖ оновили Верховну Раду Укра╖ни б╕льше, н╕ж на 50 в╕дсотк╕в. Мен╕ надзвичайно при╓мно бачити серед вас тих, хто ма╓ за плечима вже великий пол╕тичний досв╕д, досв╕д реформування, пройшов сувор╕ випробування. Але особливо радий бачити таку к╕льк╕сть нових молодих облич! Тому що ви ╕ ╓ саме т╕╓ю св╕жою кров’ю, яку конче потребу╓ укра╖нська пол╕тика. Ласкаво просимо у Верховну Раду!
╤ щиро поздоровляю вас з обранням народними депутатами та складанням присяги ╕ закликаю до нашо╖ сп╕льно╖ роботи на благо Укра╖ни! Я як Президент Укра╖ни твердо переконаний, свято в╕рю: все у нас вийде.
У вас – рекордно коротка сп╕кер╕ада, особливо якщо це пор╕вняти з 1998 роком, дехто пам’ята╓, ск╕льки це тод╕ тривало. Я переконаний: у нас буде дуже коротка прем’╓р╕ада. Ми не ма╓мо право витрачати час. В╕таю Вас, шановний Володимире Борисовичу, з обранням сп╕кером. Вже позаду рекордно швидке формування коал╕ц╕╖, а попереду – думаю, що блискавичне, але в╕дпов╕дальне формування Уряду. Для проведення реформ, зда╓ться, вже на старт╕ ми з вами набира╓мо т╕╓╖ необх╕дно╖ швидкост╕, яка необх╕дна для того, щоб злет╕ти. Закликаю швидк╕сть не втрачати.
Важливо, що при створенн╕ коал╕ц╕╖ не посади д╕лили, — мен╕ було при╓мно це спостер╕гати, — а напрацювали детальний план фундаментальних зм╕н у кра╖н╕. ╤ ц╕ масштабн╕ перетворення мають стати наступним етапом нашо╖ Революц╕╖, плавно перет╕каючи в ефективне реформування! Як ╕н╕ц╕атор саме такого п╕дходу до коал╕ц╕йно╖ угоди я хот╕в би подякувати вам за наст╕льки в╕дпов╕дальну ╕ ╜рунтовну ╖╖ п╕дготовку. Спод╕ваюся, що над ╖╖ реал╕зац╕╓ю цей зал буде працювати з таким самим завзяттям, як ╕ над п╕дготовкою коал╕ц╕йно╖ угоди. Я думаю, що практика була дуже вражаючою.
Уважно прочитав цю угоду. ╢ реч╕, як╕ я, можливо, особисто виписав би ╕накше. Наприклад, у регламентн╕й частин╕. Ну, х╕ба принцип консенсусного ухвалення р╕шень радою коал╕ц╕╖ «лише одноголосно» не нагаду╓ liberum veto в середньов╕чному сейм╕ Реч╕ Посполито╖? Коли одним-╓диним вигуком «н╓ позволям!» можна було заблокувати будь-яке р╕шення. Думаю, польськ╕ ╕сторики могли би нам багато ц╕кавого розпов╕сти про цей досв╕д.
Але насправд╕ сут╕ це не зм╕ню╓. У реал╕зац╕╖ реформаторсько╖, про╓вропейсько╖ коал╕ц╕йно╖ угоди я ╓ над╕йним союзником нового парламенту. ╤ керуватимуся насамперед Конституц╕╓ю Укра╖ни, де б╕льш-менш ч╕тко виписан╕ повноваження ╕ сфери в╕дпов╕дальност╕ укра╖нсько╖ влади. Я впевнений, що т╕льки в╕д ефективно╖ вза╓мод╕╖, в╕д нашо╖ синерг╕╖ ми зможемо реально добитися тих результат╕в, яких оч╕ку╓ укра╖нський народ, ╕ я зроблю все в╕д мене залежне, щоб забезпечити ефективну та злагоджену роботу Президента, Верховно╖ Ради, Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни. Пр╕звище нового Прем’╓р-м╕н╕стра кружля╓ тут у пов╕тр╕. Я його запропонував на перший же день п╕сля вибор╕в. Дякую фракц╕╖ за те, що п╕дтримала пропозиц╕ю Президента. Вже за л╕чен╕ хвилини я зроблю в╕дпов╕дне подання Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни.
Ми з Арсен╕╓м Петровичем добре засво╖ли уроки нещодавньо╖ ╕стор╕╖. ╤ з червня свою сп╕льну роботу будували так, що кра╖на, зда╓ться, лише в останн╕ дн╕ парламентсько╖ кампан╕╖ пом╕тила, що ми не йдемо на вибори одн╕╓ю колоною. Але команда у нас – я не маю жодного сумн╕ву – вся команда парламентсько╖ коал╕ц╕╖ ма╓ бути одна — наша нац╕ональна укра╖нська переможна зб╕рна.
Я пригадую слова, як╕ колись давно почув ╕з вуст одного з батьк╕в-засновник╕в Незалежно╖ Укра╖ни, який теж сид╕в у цьому зал╕, — В’ячеслава Чорновола, який казав: «╤ парламенти, ╕ прем’╓ри, ╕ президенти приходять ╕ в╕дходять. Залиша╓ться т╕льки свята справа нашого ╕сторичного в╕дродження, справа демократ╕╖ та державно╖ незалежност╕. Дай, Боже, нам любити Укра╖ну понад усе сьогодн╕, коли вона у нас ╓. Щоб не довелося г╕рко любити, втративши».
А ще в╕н казав: «Нам потр╕бн╕ сьогодн╕ реформи, а не революц╕╖; сила закону, а не закон сили; добробут народу, а не всенародн╕ злидн╕; сусп╕льна злагода, а не затята ворожнеча; демократ╕я, а не диктатура».
Я думаю, що сьогодн╕ саме час вт╕лити в життя слова Чорновола.
Шановн╕ депутати!
Нац╕ональний ╕нститут стратег╕чних досл╕джень за участ╕ апарату РНБО п╕дготував проект анал╕тично╖ допов╕д╕ «Про внутр╕шн╓ та зовн╕шн╓ становище Укра╖ни у сфер╕ нац╕онально╖ безпеки». Це — не ╕стина в останн╕й ╕нстанц╕╖, а ╜рунтовна основа для широко╖ дискус╕╖, в тому числ╕ ╕ за вашо╖ участ╕, у в╕дпов╕дних ком╕тетах. Цей матер╕ал стане нам у нагод╕ при ухваленн╕ стратег╕чних р╕шень та п╕дготовц╕ закон╕в.
Нин╕ ж я лише коротко зупинюся на деяких найважлив╕ших питаннях нашо╖ сп╕льно╖ з вами стратег╕╖, як╕ стосуються нац╕онально╖ безпеки в ширшому ╖╖ розум╕нн╕.
Найг╕рш╕ справи у нас в судов╕й систем╕. Наш╕, вибачте на слов╕, «пап╓р╓дн╕к╕» завбачливо окопалася в судах, а саме: нашпигували ╖х сво╖ми людьми, як╕ тепер перетворюють ц╕ суди в адвокатуру ╕з захисту прав та ╕нтерес╕в од╕озних представник╕в колишнього режиму.
Притчею во язицех стало р╕шення судд╕ про зв╕льнення з-п╕д арешту командира роти «Беркута», який звинувачу╓ться у розстр╕л╕ Небесно╖ Сотн╕. Наводжу лише один цей приклад не тому, що в╕н поодинокий, а тому що надто промовистий.
Судова система, яка б╕льшою м╕рою, н╕ж будь-що, потребу╓ санац╕╖, катарсису, – цьому очищенню чинить найб╕льший спротив.
Як Президент я не маю права тиснути на конкретн╕ суди ╕ не буду цього робити. А от систему зм╕нити разом з вами нам не просто дозволено, а наказано виборцями. Отож одн╕╓ю з перших ма╓ стартувати судова реформа. В╕дпов╕дн╕ законопроекти подаватиму як екстра-нев╕дкладн╕. Бо з такими судами, як тепер, у безпец╕ можуть почуватися лише т╕, у кого ╓ проблеми ╕з законом. А от законослухняним громадянам в╕д таких суд╕в варто триматися подал╕ — правди там не знайти.
Зрозум╕ло, що дотичним до судово╖ реформи ╓ ╕ реформування вс╕х правоохоронних орган╕в, насамперед МВС та ГПУ. Дуже дякую за те, що цей розд╕л дуже добре виписаний у Коал╕ц╕йн╕й угод╕. Дякую в╕йськовослужбовцям, як╕ ╓ сьогодн╕ в ц╕й Верховн╕й Рад╕. В╕дчува╓ться ╖хн╕й профес╕йний п╕дх╕д. Дозвольте нагадати, що стара Верховна Рада, в тому числ╕ й за мо╖м наполяганням, встигла-таки ухвалити новий закон про прокуратуру.
В╕н незабаром набире чинност╕, як ╕ закон про Нац╕ональне антикорупц╕йне бюро. Маю тут конкретну пропозиц╕ю до вс╕х, хто причетний до визначення кер╕вника цього бюро. Я пропоную запросити на цю посаду людину з-поза меж Укра╖ни. Вона матиме одну перевагу – в╕дсутн╕сть зв’язк╕в в укра╖нськ╕й пол╕тичн╕й ел╕т╕. Н╕кому не кум, не сват ╕ не брат, р╕внов╕ддалений в╕д ус╕х пол╕тичних сил технократ, якому ми ус╕ дов╕ря╓мо. От такий кер╕вник точно забезпечить ефективну роботу бюро.
Реформатори ус╕х час╕в ╕ народ╕в не цуралися долучати до зм╕н ╕ноземц╕в. У нас зараз багатьом в╕домствам допомагають закордонн╕ консультанти. Та цього замало. Моя ╕дея поляга╓ в тому, щоби через зм╕ни в законах надати право залучати на державну службу ╕ноземц╕в, включно аж до членства в уряд╕. Або розширити коло ос╕б, яким Президент може надавати укра╖нське громадянство, причому в прискореному режим╕. В╕д такого р╕шення буде подв╕йна користь: ╕ залучення ╕з зах╕дним досв╕дом профес╕онал╕в, ╕ страховка в╕д корупц╕╖.
Завдяки резонансу в ЗМ╤ ви, напевно, в╕дчули початок к╕лькох великих антикорупц╕йних процес╕в. Мен╕ тут дехто радить не виносити з хати см╕ття, а я думаю ╕накше. Чим б╕льше розголосу, тим швидше люди в╕дчують, що кер╕вництво держави нетерпиме до корупц╕╖. Та й в см╕тт╕, до реч╕, можна задихнутися.
Вт╕м, я не хот╕в би формувати хибне враження, н╕би корупц╕ю можна подолати лише репрес╕ями. Поки буде в╕дпов╕дний гумус, з нього виростатимуть нов╕ й нов╕ корупц╕онери, як т╕ гриби п╕сля дощу. Куди ефективн╕ше боротися з причинами корупц╕╖, руйнувати ╖╖ механ╕зми. Так, з людською природою н╕чого не вд╕╓ш, але дерегуляц╕я, зменшення рол╕ чиновництва хоча й не панацея, але сильнод╕ючий препарат у боротьб╕ з ц╕╓ю еп╕дем╕╓ю.
Я ретельно проанал╕зував б╕льш╕сть р╕шень з дерегуляц╕╖, ухвалених останн╕ми роками. Там ц╕кавий винах╕д, хоч бери та патентуй. В╕домства н╕би л╕кв╕дуються, ╖х ста╓ дедал╕ менше, а от його функц╕╖ тонким-тонким шаром розмазуються пом╕ж ╕ншими м╕н╕стерствами та в╕домствами. А яка р╕зниця п╕дпри╓мцю, з якою «ксивою» до нього прийшли за поборами? Така дерегуляц╕я – профанац╕я.
Реальна ж дерегуляц╕я разом з податковою реформою мають запустити економ╕ку ╕ в╕дновити процес зростання. Ми обов’язково в цьому досягнемо усп╕ху.
Частиною тектон╕чних перетворень ма╓ стати ╕ реформування оборонного сектора: арм╕╖, спецслужб, ВПК. Надто пов╕рили в перспективу миру в усьому св╕т╕. ╤ ми занадто рано пов╕рили у «в╕чний мир». Пожина╓мо тепер г╕рк╕ плоди ╕ чужо╖ агресивност╕, ╕ власного безв╕дпов╕дального пациф╕зму.
Думаю, ви вс╕ розум╕╓те, що у нас нема ╕ншого виходу, кр╕м як нарощувати в╕йськов╕ асигнування. ╤ вже зовс╕м скоро вам подадуть в╕дпов╕дний проект бюджету. ╤ноземних солдат╕в б╕ля наших кордон╕в – як сарани. А найближчими роками Укра╖на мусить розраховувати насамперед на бо╓здатн╕сть власних Збройних Сил.
Для цього нам треба насамперед вкластися ф╕нансами та зусиллями в доозбро╓ння та переозбро╓ння в╕йськ засобами високоточного вогневого ураження, сучасними пристроями розв╕дки та зв’язку, новою бронетехн╕кою. Зб╕льшити к╕льк╕сно арм╕йську ав╕ац╕ю.
В ход╕ АТО виявилася неефективн╕сть старо╖ системи тилового, техн╕чного та медичного забезпечення. Ми на ходу ╖╖ зм╕ню╓мо — ╕з широким залученням волонтер╕в, необтяжених мертвими й часом просто дурнуватими ╕нструкц╕ями час╕в Першо╖ св╕тово╖. Тих, хто не справля╓ться, – зв╕льняють, т╕, хто прокрався, – мають с╕сти.
Щоб забезпечити ритм╕чне ф╕нансування п╕дпри╓мств ВПК, ми вже зараз почина╓мо проектувати державне оборонне замовлення не на р╕к, а, як м╕н╕мум, – на три. Хоча тут потр╕бен ще ширший горизонт планування.
Неминучою ╓ певна м╕л╕таризац╕я сусп╕льства, в здорових межах. Нав╕ть початкова в╕йськова п╕дготовка ма╓ стати одним ╕з головних предмет╕в у школ╕ – саме там закладаються основи в╕йськово-патр╕отичного виховання.
У нас нема сьогодн╕ ╕ншого вибору, кр╕м як поки що в╕дмовитися в╕д повного переходу арм╕╖ на контрактну основу. Сус╕ди п╕дправили наш╕ плани. Без призову – поки що н╕як.
Сьогодн╕ незаперечним ╓ факт, що проголошена в 2010 роц╕ позаблоков╕сть Укра╖ни не змогла ╕ не могла гарантувати безпеку ╕ територ╕альну ц╕л╕сн╕сть нашо╖ кра╖ни. В╕д не╖ треба в╕дмовлятися.
Ця позиц╕я призвела до великих втрат, тому ми й вир╕шили повернутися до курсу на ╕нтеграц╕ю до ╓вроатлантичного безпекового простору. Ми вже сьогодн╕ поглиблю╓мо сп╕впрацю з НАТО, працю╓мо над оперативною сум╕сн╕стю Збройних Сил Укра╖ни ╕з арм╕ями кра╖н-член╕в Альянсу, переор╕╓нтову╓мося на нат╕вськ╕ стандарти в оборонно-безпековому простор╕. Але водночас закликаю вс╕х усв╕домити, що пол╕тичн╕ спекуляц╕╖ навколо негайного, «вже сьогодн╕», при╓днання до НАТО не наближають, а, на жаль, навпаки, в╕ддаляють в╕д Укра╖ни час вступу. Потр╕бно не словом, а д╕лом, реальною працею досягти критер╕╖в, яких потребу╓ членство в НАТО. ╤, по-друге, будемо в╕двертими, сл╕д брати до уваги ╕ дуже обережне ставлення до ц╕╓╖ теми з боку деяких наших заруб╕жних партнер╕в. Зробили заяву — тут же отримали в╕дпов╕дь про те, що Укра╖на н╕коли не буде членом НАТО. Це не ╖м вир╕шувати, це вир╕шувати укра╖нському народу. ╤ треба починати не з гучних заяв, яких було вже багато, а з реальних практичних реформ. До реч╕, реформи ╕ критер╕╖, як╕ ╓ в план╕ д╕й щодо членства в НАТО, ╕ реформи та критер╕╖, як╕ ╓ в Угод╕ про асоц╕ац╕ю, на 96% зб╕гаються. Давайте будувати ╕ реал╕зовувати Угоду про асоц╕ац╕ю з ╢вропейським Союзом.
Дорог╕ сп╕вв╕тчизники! Шановн╕ народн╕ депутати!
Демократ╕я – теж ╕нструмент забезпечення нац╕онально╖ безпеки. Парламентська коал╕ц╕я, яку ви сформували, по сут╕, ╓ конституц╕йною б╕льш╕стю. Це 302 депутати. Тако╖ коал╕ц╕╖ ще не було. До реч╕, я не маю жодного сумн╕ву в тому, що ми можемо ще на к╕лька депутат╕в зрости. Це породжу╓ величезну спокусу не чути меншост╕. ╤ в╕д цього я теж хот╕в би вас застерегти.
Мо╖ ╕деолог╕чн╕ однодумц╕ – це, зв╕сно, т╕, хто об’╓днався в коал╕ц╕ю. Але я — не Президент коал╕ц╕╖. Я — Президент ус╕╓╖ кра╖ни, Президент ус╕х укра╖нц╕в — як тих, хто голосував за мене, так ╕ тих, хто мав ╕нший виб╕р. Отож я маю слухати ╕ парламентську опозиц╕ю.
╢дн╕сть кра╖ни ╓ для нас беззаперечною ц╕нн╕стю. Раз так, то ще важлив╕ше, н╕ж чути думку опозиц╕╖ в Рад╕, рахуватися з наявн╕стю ╕деолог╕чно╖ меншост╕ у сусп╕льств╕. Чимало людей, на жаль, все ще поглядають у б╕к Митного союзу, п╕дтримують ╕дею про другу державну мову тощо. Буду в╕двертим: ми не станемо надавати нос╕ям под╕бних думок, ╕ н╕коли не дамо, права вето на геопол╕тичн╕ та цив╕л╕зац╕йн╕ р╕шення переконливо╖ б╕льшост╕, наявн╕сть яко╖ засв╕дчено президентськими ╕ парламентськими виборами. Але запланована мною ╕ п╕дтримана вами децентрал╕зац╕я влади дасть вражаюч╕ можливост╕ враховувати м╕сцеву специф╕ку. В тому числ╕ ╕ в питаннях в╕ри, ╕сторично╖ пам’ят╕, мови, рел╕г╕╖, етн╕чних традиц╕й та вираження ╕накшост╕. Ми до вс╕х цих прояв╕в повинн╕ ставитися з повагою.
Це стосу╓ться ╕ питань мови. Врешт╕-решт, головна р╕зниця м╕ж Укра╖ною ╕ Рос╕╓ю поляга╓ вже не т╕льки ╕ не ст╕льки у мов╕, ск╕льки в р╕зн╕й пол╕тичн╕й культур╕, яка була продемонстрована п╕д час вибор╕в ╕ п╕д час нашо╖ Революц╕╖ Г╕дност╕. У р╕зних типах стосунк╕в м╕ж владою ╕ сусп╕льством ╕ в р╕зному ставленн╕ до свободи та демократ╕╖.
Зазначен╕ зм╕ни, однак, не зн╕мають з порядку денного питання п╕дтримки укра╖нсько╖ мови ╕ тих заход╕в, як╕ в ╓вропейськ╕й пол╕тичн╕й культур╕ називаються позитивною дискрим╕нац╕╓ю. Це — така форма п╕дтримки тих, хто тривалий ╕сторичний час п╕ддавався пересл╕дуванням та утискам. ╤ укра╖нська мова як ╓дина державна мова ╓ надзвичайно важливим консол╕дуючим чинником сусп╕льства ╕ держави.
Питання нац╕онально╖ безпеки стосуються ╕ церковних проблем. Це — надто чутлива сфера, яка потребу╓ обережност╕; де протипоказан╕ р╕зк╕ рухи; де перш, н╕ж раз в╕др╕зати, м╕ряють не с╕м, а с╕мдесят с╕м раз╕в. Але ╕з досв╕ду останн╕х рок╕в ми н╕коли не забудемо, що ╕нколи п╕дготовка до поглинання кра╖ни почина╓ться н╕бито з╕ сп╕льних молитов або хресних ход╕в. Ми вс╕ ма╓мо пам’ятати про любов до Батьк╕вщини, про любов до Укра╖ни, ╕ я впевнений, що це ма╓ бути нашим пр╕оритетом.
* * *
Шановн╕ народн╕ депутати!
Ми не обира╓мо час, у який народжу╓мось чи помира╓мо. Але сам╕ визнача╓мо, що робити у цьому пром╕жку. В╕д нас з вами залежить, чи ми ув╕йдемо в ╕стор╕ю як жертви внутр╕шн╕х чвар ╕ зовн╕шньо╖ агрес╕╖. Чи сила ╕ дух укра╖нського народу, укра╖нських во╖н╕в ╕ геро╖в, тих, хто захища╓ нас на донецьк╕й земл╕ й допомага╓ нам з укра╖нських небес, дозволить нам збудувати ╕ншу, усп╕шну кра╖ну.
Наша пол╕тика ма╓ бути спрямована на те, щоб крок за кроком рухатись в╕д кра╖ни Революц╕╖ Г╕дност╕ до, власне, Кра╖ни Г╕дност╕. ╤ я впевнений, що нам з вами вдасться ╖╖ побудувати. Хочу, щоб ви щоразу, ступаючи до ц╕╓╖ сес╕йно╖ зали, так само, як ╕ я, заходячи в Адм╕н╕страц╕ю на Банков╕й, згадували про полеглих, як╕ в╕ддали життя за Укра╖ну. Як за сотн╕ к╕лометр╕в зв╕дси, так ╕ за дек╕лька квартал╕в на але╖ Небесно╖ Сотн╕.
╤ щоб так само згадували про живих, як╕ потребують ефективного урядування, усп╕шних реформ, розвинено╖ економ╕ки, соц╕альних гарант╕й ╕ справедливост╕. Саме справедливост╕. ╤ я думаю, що нам вдасться побудувати таку державу.
В нас б╕льше нема╓ часу на розмови. Це ч╕тко п╕дтверджу╓ укра╖нський народ. Б╕льш╕сть, коал╕ц╕ю – створено! Пол╕тична воля до зм╕н ╓. Ч╕ткий план д╕й ╕ коал╕ц╕йна угода – також. Ма╓мо шанс на його виконання. Тож ставаймо до роботи. ╤ щоб за п’ять рок╕в ми були готов╕ подати заявку на членство в ╢вропейському Союз╕.
╤ останн╓, мен╕ зда╓ться, найважлив╕ше. ╢вангел╕╓ вчить, що царства, под╕лен╕ всередин╕, впадуть. Так будьмо ж ╓диними, бо настав момент гуртуватися у боротьб╕ за Укра╖ну, а не чубитися у вовтузн╕ один проти одного. Час ╓днатися навколо миру ╕ навколо реформ.
Слава Укра╖н╕!

Президент Укра╖ни
Петро ПОРОШЕНКО
27 листопада 2014 р.
м. Ки╖в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14382

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков