Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 24.10.2014 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 24.10.2014
ШЕВЧЕНКО ╢ДНА╢ УКРА╥НУ!

В╤ЙНА В╤ЙНОЮ, А ШЕВЧЕНК╤ВСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ НА ЛУГАНЩИН╤ — ЗА РОЗПОРЯДКОМ

Перед╕стор╕я цього незапланованого мого в╕дрядження на сх╕д така: колишн╕й луганський просв╕тянин, журнал╕ст за фахом, який нин╕ прожива╓ у Львов╕, запитав мене – чи хочу я побувати в зон╕ АТО. «А хто ж ╕з укра╖нських журнал╕ст╕в в╕д цього в╕дмовився б?» — здивовано знизав плечима я. — Ось т╕льки варт╕сть по╖здки надто в╕дчутна для журнал╕стсько╖ кишен╕…». Тод╕ колега запевнив мене, що зробить усе можливе, щоб зменшити цю варт╕сть. Через к╕лька дн╕в дзв╕нок: «На сх╕д ╖де автобус з Луцька. До Луцька треба ╖хати за св╕й кошт. А там – разом з Волинським народним хором – до само╖ Луганщини».
Виявилося, що супутником мо╖м буде ╤ван Захарченко, просв╕тянин з Луганщини, який свого часу дивом вирвався з полону сепаратист╕в ╕ тепер прожива╓ на Волин╕. Ми зустр╕лися з ╤ваном Миколайовичем у його прим╕ському сел╕, а п╕зно ввечер╕ були в самому Луцьку. Наступного ранку ми вже ╖хали разом з артистами Волинського народного хору на сх╕д. У Харк╕в при╖хали п╕зно ввечер╕, а наступного ранку вирушили в село Свистун╕вку Сват╕вського району на Луганщин╕.

╢ДИНИЙ ПАМ’ЯТНИК КОБЗАРЕВ╤ У С╤ЛЬСЬК╤Й М╤СЦЕВОСТ╤

Дос╕ для перес╕чного укра╖нця висл╕в «Свистун╕вський фестиваль поез╕╖ Тараса Шевченка» мало що говорив. Однак буремн╕ под╕╖ цього року об’╓ктивно роблять це культурницьке свято вагом╕шим. Надто вже символ╕чною ╓ патр╕отична активн╕сть укра╖нц╕в на п╕вноч╕ Луганщини, поряд з територ╕╓ю, де укра╖нську арм╕ю так довго обстр╕лювали з ус╕х вид╕в стр╕лецько╖ збро╖, ще й п╕дкр╕плювали сво╖ в╕йськов╕ аргументи «Градами». Ситуац╕я ун╕кальна, тому й можна говорити про певну символ╕чн╕сть под╕╖. Свистун╕вка — ╓дине село на Луганщин╕, де ╓ пам’ятник Тарасов╕ Шевченку. Тому цей остр╕вець укра╖нства не може не притягувати.
Погода була чудовою – п╕к золото╖ осен╕, тож поля, л╕си ╕ перел╕ски убралися в золот╕ барви. Настр╕й був в╕дпов╕дний. А ще ж у дороз╕ ми, затамувавши подих, слухали ц╕каву розпов╕дь про Сват╕вщину м╕сцевого просв╕тянина ╢вгена Дзюби, який був ╕ координатором, ╕ головним нашим г╕дом. Тому ╕ ╖халося весел╕ше. Коли при╖хали у Свистун╕вку ╕ п╕д╕йшли до пам’ятника Тарасов╕ Шевченку, то побачили там чималенький гурт вчител╕в ╕ д╕тей. Мене, льв╕в’янина, це не могло не схвилювати: ось в╕н, шматочок укра╖нського св╕ту в ще нескорен╕й Пут╕ним Луганщин╕! ╤ схоже, що цю частинку укра╖нського св╕ту Рос╕╖ непросто буде проковтнути... Хоча отруювати життя м╕сцевому люду вона зможе ще довго.

КОЛИ СПЕЦНАЗ╤ВЕЦЬ ЧИТА╢ ТВОРИ КОБЗАРЯ, ЦЕ ЗВОРУШУ╢

Вже й так строки проведення фестивалю неодноразово переносилися саме через в╕йну — сват╕вчани чекали визволення Луганська. На жаль, не сталося… Зате тепер були гост╕ з р╕зних куточк╕в Укра╖ни, нав╕ть з Польщ╕. 6-й Свистун╕вський фестиваль провели лише 11 жовтня, приурочивши до дня Покрови Пресвято╖ Богородиц╕ — покровительки укра╖нського козацтва та Збройних Сил Укра╖ни. Спочатку в╕дбулося покладання кв╕т╕в б╕ля пам’ятника Кобзарев╕ у Свистун╕вц╕. П╕дступив клубок до горла, коли п╕дполковник спецназу Анатол╕й Сахауд╕нов, кладучи кв╕ти Кобзарев╕, став на одне кол╕но. А пот╕м ще й читав гарною укра╖нською твори Шевченка. В цей час луганчанин Захарченко стояв ╕, заплющивши оч╕, слухав, н╕би молився. Про що думав колишн╕й в’язень Лугандону? Про майбутн╓ Укра╖ни? Про р╕дну дом╕вку, яку, ризикуючи життям ╕ свободою, нин╕ стереже т╕льки його дружина – також укра╖нський ф╕лолог? Важко сказати. Але постать ╤вана Миколайовича т╕╓╖ мит╕ була красномовною... Пот╕м були ╕нш╕ виступи: ╕ доросл╕, ╕ д╕ти гарно промовляли.
За годину головне д╕йство перем╕стилося в Народний д╕м «Сват╕вська Лучка» — це вже в самому райцентр╕. В╕дкриття Шевченк╕вського фестивалю ╕ святковий концерт п╕д назвою «Дух, що т╕ло рве до бою» благословили священики трьох укра╖нських церков. Г╕мн Укра╖ни виконав кобзар Василь Лютий.
Фестиваль проходив у формат╕ — концерт-конкурс. На сцену вийшли жив╕ геро╖ Укра╖ни — учасники ╢вромайдану, люди, як╕ р╕шуче протистояли сепаратистам, а також б╕йц╕ добровольчих батальйон╕в, во╖ни Збройних Сил. Для них молодь читала в╕рш╕, а жур╕ на чол╕ з в╕йськовим капеланом о. Романом визначало переможц╕в. Участь у д╕йств╕ взяли 64 конкурсанти з ус╕х п’яти шк╕л м╕ста Сватове, дванадцяти с╕льських шк╕л та дитячого садка «Веселка». Вперше на фестиваль прибули гост╕ з Руб╕жного, Староб╕льська, Куп’янська.

ТАЛАНОВИТИХ Д╤ТЕЙ НА СВАТ╤ВЩИН╤ БАГАТО

У 1-й ном╕нац╕╖ (соц╕ально-пол╕тичн╕ мотиви) переможцями стали:
Носаль Дар’я (ЗОШ № 6) — «Сова»;
Мохонько ╤рина (ЗОШ № 6) — «╤ мертвим, ╕ живим…»;
Брайловський Олександр (ЗОШ № 1) — «Сон».
У 2-й ном╕нац╕╖ (л╕ричн╕ мотиви):
Пономарьов Роман (ЗОШ № 6) — «Доля. Муза. Слава»;
Слав╕на Над╕я (Нижньодуванська ЗОШ № 6) — «Тополя»;
Попова Адел╕на (Староб╕льська ЗОШ № 4) — «Л╕лея».
У ном╕нац╕╖ про Т. Шевченка, Укра╖ну, р╕дний край та р╕дну мову була найб╕льша к╕льк╕сть учасник╕в — 23, а дванадцятеро з них виступили з власними в╕ршами.
Кожен конкурсант отримав у подарунок книжку л╕каря ╕ в╕домого луганського кра╓знавця ╤горя Са╓нка «Минуле укра╖нського козацтва на Луганщин╕» та диски видавництва «Просв╕та». Переможц╕ отримали дипломи, «Кобзар╕» та символ╕чн╕ прем╕╖ по 500, 600, 700 гривень у кожн╕й ном╕нац╕╖.
У фой╓ Народного дому була розгорнута виставка «Тарасу Григоровичу Шевченку — 200 рок╕в». Там я познайомився з народною майстринею Зо╓ю ╢всюковою. Вона розмовляла рос╕йською, водночас, як ╕ б╕льш╕сть сват╕вчан, сп╕лку╓ться якщо не укра╖нською, то суржиком (та й пр╕звище вишивальниц╕ св╕дчить про рос╕йське кор╕ння), були там ╕ роботи ╖╖ внучки — Наст╕ Толстово╖. ╤ я подумав про те, що нав╕ть у такому рег╕он╕, як Луганщина, не так вже й мало випадк╕в ╕нтеграц╕╖ рос╕ян в укра╖нську культуру. Зоя Федор╕вна п╕дкреслила, що вона родом з рос╕йськомовного села, але я бачив, що мотиви вишивки у не╖ ц╕лком укра╖нськ╕. Красномовно виглядала ╕ вишивка, на як╕й зображен╕ два с╕човики-запорожц╕, — це не як╕сь там донськ╕ козачки у легковажних кашкетах, а справжн╕ характерники! Не знаю, чия це робота, але була вона дуже доречною.
Членам жур╕ було непросто вибрати переможц╕в з 64 учасник╕в Параду вишиванок. Але й ц╕ учн╕ отримали дипломи, по прим╕рнику «Кобзаря» та винагороду розм╕ром 300 гривень.
Ал╕на Топч╕й прочитала з╕ сцени в╕рш «Никогда мы не будем братьями», ╕ в╕н був тепло зустр╕нутий присутн╕ми.
Варто зазначити, що в березн╕ у Сват╕вськ╕й школ╕ мистецтв ╕м. Василя З╕нкевича в╕дбулася художня виставка: «Живе й донин╕ у серцях дитячих Шевченкова соборна Укра╖на». У н╕й брала участь шк╕льна молодь ╕з С╓в╓родонецька та Сват╕вського району. Жур╕ на чол╕ з педагогом Альб╕ною Шведовою тод╕ не визначило переможц╕в. Тому нагородження в╕дбулося на фестивал╕. Переможц╕ отримали дипломи, «Кобзар╕» та грошов╕ прем╕╖. Так що й цей штришок п╕дсилив враження в╕д свята. Як бачимо, грош╕ для святкування знайшлися, а це говорить про те, що Луганщину Укра╖на не забула, проукра╖нських меценат╕в вистача╓ — дай Боже, ╖м здоров’ячка!

ЧОРН╤ ЗАПОРОЖЦ╤ ╤ ВОЛИНСЬКИЙ ХОР

Весь час б╕ля Народного дому представники козацько╖ орган╕зац╕╖ «Чорн╕ запорожц╕» з польського Перемишля ╕ нашо╖ Черкащини били в тулумбаси, а в зал╕ у перервах м╕ж ном╕нац╕ями виконував патр╕отичн╕ п╕сн╕ кобзар Василь Лютий. Ц╕каво, що нагороди переможц╕ конкурс╕в отримували з рук геро╖в. Багато молод╕ з╕бралося на площ╕ перед Народним домом. Адже було з ким фотографуватися, принаймн╕ вусат╕ «чорн╕ запорожц╕» виглядали дуже екзотично. ╤ вони, ╕ черкащанин Василь Лютий, ╕ луганчанин ╢вген Дзюба — вс╕ сприймалися як с╕ль земл╕ укра╖нсько╖, ╖╖ безсмертна суть, серцевина. Тому й сприймало ╖х м╕сцеве населення добре. Нав╕ть було б дивно, якби сприймали ╕накше, адже сват╕вчани — прям╕ нащадки запорожц╕в.
Перед зак╕нченням фестивалю дек╕лька просв╕тян, активних орган╕затор╕в конкурс╕в, отримали грамоти в╕д голови Сват╕всько╖ ОДА. М╕сцев╕ п╕дпри╓мц╕ орган╕зували торг╕влю солодкими напоями. Конкурсанти отримали об╕д безкоштовно. На сцен╕ були портрети Т. Г. Шевченка, прапори району, м╕ста, Укра╖нського козацтва, УПА та Державний прапор. П╕сля зак╕нчення конкурсу сват╕вчани могли насолоджуватися сп╕вом Волинського хору. Були кв╕ти, вигуки «Браво!». Колективу тако╖ майстерност╕ сват╕вчани не пригадують, а вони ж «балуван╕» Василем З╕нкевичем, Анатол╕╓м Матв╕йчуком, Павлом З╕бровим та ╕ншими знаменитостями. Волиняни, окр╕м творчого мистецтва, привезли сват╕вчанам альбоми для б╕бл╕отек району та художн╕х колектив╕в.
П╕сля виступу волинян, уже вноч╕, на сходинках Народного дому сп╕вав для молод╕ рок-гурт «Папа Карло» з Харкова. А вдень в╕н ще дав концерт для б╕йц╕в Збройних Сил Укра╖ни, як╕ дислокован╕ в Харков╕.
Молодий фотограф з Новоайдару Натал╕я Довгань виставила в ╤нтернет╕ до 1000 св╕тлин з фестивалю. Ф╕рма «АРТ Студ╕о» (Едуард З╕нченко) збира╓ться випустити диск про фестиваль. Консультував ╕ п╕дтримував оргком╕тет фестивалю режисер, заслужений д╕яч культури Укра╖ни Серг╕й Архипчук.

П╤ВН╤Ч ЛУГАНЩИНИ ПОВИННА ВИЗНАЧИТИСЬ З ПР╤ОРИТЕТАМИ

Треба сказати, що в орган╕зац╕╖ фестивалю пост╕йно в╕дчувалася ╕ координуюча рука м╕сцевого просв╕тянина ╢вгена Дзюби. Концентрац╕я заход╕в була наст╕льки високою, що складалося враження: фестиваль в╕дбува╓ться в Галичин╕ або ж на Волин╕, ╕ аж н╕як не на проблемн╕й Луганщин╕. Проте коли нин╕шн╕й мер м╕ста ╢вген Рибалко привселюдно пригрозив з╕ сцени, що «зн╕ме стружку» з л╕тнього просв╕тянина за те, що не вс╕ д╕ти, присутн╕ в зал╕, досид╕ли до к╕нця, то не вс╕ порад╕ли з приводу тако╖ «турботи» за честь Сват╕вщини. Принаймн╕ гостям така безпардонн╕сть р╕зонула вуха. ╤ стало зрозум╕ло, що тут ╕ надал╕ до укра╖нсько╖ культури ставитимуться, м’яко кажучи, не надто трепетно. Рег╕ону потр╕бен проукра╖нський л╕дер, який би жив не т╕льки проблемами економ╕чними, але й духовними, щиро вбол╕вав би за стан укра╖нства. Бо т╕, на п╕вдн╕ област╕, вже давно визначилися, ╕ «укра╖нську проблему» вир╕шують не менш р╕шуче, н╕ж Г╕тлер колись вир╕шував ╓врейську. Лог╕чно було б ╕ на п╕вноч╕ област╕ визначитися з культурницькими пр╕оритетами. Укра╖нськ╕ сили тут треба вс╕ляко п╕дтримувати. Як на мене, то цю функц╕ю ц╕лком м╕г би виконувати ╕нший кандидат у депутати — Дмитро Сн╓г╕рьов. В╕н ╓ одним з орган╕затор╕в укра╖нського спротиву на Луганщин╕, на його життя вже в╕дбулося к╕лька замах╕в. Щодо ╕нших кандидатур, то ╓ питання. ╤ головний недол╕к ╕нших кандидат╕в, на мою думку, поляга╓ в ╕деолог╕чн╕й невизначеност╕ та схильност╕ до конформ╕зму. Звичайно, бути хорошим господарником також важливо. Але ж не сл╕д забувати, що можна втратити нав╕ть добре облаштовану територ╕ю, якщо у м╕сцевого населення недостатньо високий р╕вень патр╕отизму. Так що з пр╕оритетами на п╕вноч╕ Луганщини треба визначатися серйозно, не допускаючи стратег╕чних помилок. ╤ так╕ фестивал╕, як на Сват╕вщин╕, — один ╕з крок╕в на цьому шляху.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 24.10.2014 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14158

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков