Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 17.10.2014
МАЙСТЕР ВИШИВАНИХ ПОРТРЕТ╤В

Юр╕й САВКА, волинський вишивальник, 7 жовтня в╕дзначив сво╓ 80-р╕ччя ╕ 20-р╕ччя творчо╖ д╕яльност╕. Це ╕м’я в Криму в╕доме широк╕й творч╕й громадськост╕. Юр╕й Савка – учень В╕ри Ро╖к, давн╕й друг нашо╖ с╕м’╖. Звичайно, Юр╕й – учень не в прямому значенн╕ цього слова. Моя мама не навчала його азам вишивання. До зустр╕ч╕ з нею в╕н уже вишивав хрестиком серветки, чолов╕ч╕ краватки, рушники, ╕кони за еск╕зами римського священика, доктора Дмитра Блажейовського, а пот╕м в╕д сакральних мотив╕в перейшов до портрет╕в.
На в╕дкритт╕ сво╓╖ персонально╖ виставки в Музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополь в 2011 роц╕ вишивальник ╕з Луцька розпов╕в: «Навчався вишивц╕ в основному сам, однак колосальний вплив на мою роботу мали дв╕ особистост╕: Дмитро Блажейовський ╕ В╕ра Ро╖к. В╕ра Серг╕╖вна сформувала м╕й св╕тогляд. ╤ ця експозиц╕я – це ╖╖ заслуга».
Будь-яка людина може навчитися вишивати, але при цьому дуже важливо визначитися, що ти вишива╓ш ╕ як. Моя мама написала в книз╕ «Мелод╕╖ на полотн╕»: «Кожен тв╕р повинен п╕дкорятися художньому замислу, який значною м╕рою залежить в╕д майбутнього призначення вишивки. Все повинно бути грамотним, лакон╕чним ╕ гармон╕йним».
Юр╕й Савка знайшов св╕й житт╓вий смисл у створенн╕ вишитих портрет╕в видатних людей Укра╖ни. Звичайно, це не традиц╕йна укра╖нська народна вишивка. Однак в його роботах ╓ вс╕ ╖╖ елементи. Цим принципам вишивання В╕ра Серг╕╖вна ╕ навчала Юр╕я Емману╖ловича.
Правильн╕сть вибору портретованих особистостей, п╕дб╕р кольор╕в ниток – усе це необх╕дно по╓днувати в робот╕, ╕ тод╕ вишитий тв╕р «загра╓», буде справжн╕м експонатом для виставок, — говорила мама. Майстер вишитого портрета Юр╕й Савка навчався в не╖, здавалося б, др╕бницям. Однак саме ц╕ др╕бниц╕ й допомогли автору в тому, щоб його портрети «заграли», не залишили людей байдужими.
Знайомство волинського вишивальника з В╕рою Серг╕╖вною в╕дбулося в 2004 роц╕ у виставковому зал╕ Будинку художника С╕мферополя, куди в╕н прив╕з сво╖ вишит╕ портрети. ╥х тод╕ було ще не так багато, але уже достатньо для невелико╖ персонально╖ виставки. Юр╕й з трепетанням, як я пом╕тив, чекав, що скаже В╕ра Серг╕╖вна п╕сля огляду експозиц╕╖. Потр╕бно сказати, що цей процес затягнувся. Перед в╕дв╕данням виставки мама сказала мен╕, що там, мабуть, навряд чи щось ╖╖ зац╕кавить. Проте оск╕льки ╖╖ запросили, то вона йде просто з вв╕чливост╕.
Пам’ятаю, що п╕сля перегляду нашвидку одного чи двох портрет╕в, вона раптом почала уважно дивитися на ╕нш╕ роботи, подовгу зупинятися б╕ля кожно╖. Оглянувши вс╕, мама повернулася до портрета Тараса Шевченка ╕ попросила п╕д╕йти автора. Я не слухав, про що вони говорили. Як виявилося пот╕м, ця розмова стала початком навчання Юр╕я багатьом канонам вишивки ╕ початком ╖хнього творчого союзу. Адже Ю. Савка з самого початку прийняв мамину концепц╕ю вишивки.
У подальшому вона завжди д╕лилася з ним власними творчими задумами, радилася, як ╖х краще зд╕йснити. Визнала в Юр╕╓в╕ творчу душу, под╕бну до сво╓╖, не вважаючи себе вчителем, а його – учнем. ╥хн╕ зустр╕ч╕ стали регулярними, а згодом Юр╕й Савка взяв участь у наших по╖здках автомоб╕лем на в╕дкриття в м╕стах зах╕дних ╕ центральних областей Укра╖ни персонально╖ виставки В╕ри Серг╕╖вни «Укра╖нський рушничок». У т╕сному сп╕лкуванн╕ з нею в╕н збагачувався творчо, набував досв╕ду виставково╖ д╕яльност╕.
Настав час, коли ╕ Юр╕й почав д╕литися з В╕рою Ро╖к сво╖ми творчими планами. Вона завжди уважно вислуховувала його, робила певн╕ висновки ╕ говорила йому про них. За п╕втора м╕сяця до смерт╕ мо╓╖ мами вони зустр╕лися останн╕й раз – спочатку в Феодос╕╖, куди ми при╖жджали на в╕дкриття його виставки, а пот╕м – у С╕мферопол╕.
╤з жовтня 2010 року Юр╕й Емману╖лович бере активну участь у вс╕х заходах, як╕ проводяться в Криму, як пам’ять про В╕ру Серг╕╖вну. В╕н вс╕ляко сприяв розвитку т╕сних культурних зв’язк╕в м╕ж Волинню ╕ Кримом. Це було дуже символ╕чно, однак нин╕, на жаль, ця вза╓мод╕я стала практично неможливою. Гадаю, що настане час, коли вона знову налагодиться на благо розвитку культури наших двох рег╕он╕в.
Наша с╕м’я, учениц╕ В╕ри Ро╖к дуже вдячн╕ волинському майстру за той внесок, який в╕н зробив у пропаганду кримсько╖ вишивки в зах╕дних областях Укра╖ни, за кураторство, яке взяв над мандр╕вною виставкою «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учн╕» з жовтня 2013 до серпня 2014 року.
В╕с╕мдесят рок╕в – це в╕к людини, повно╖ творчих сил ╕ задум╕в. За минул╕ роки колекц╕я вишитих портрет╕в Юр╕я Савки значно зб╕льшилася. Нин╕ його персональн╕ виставки проводяться п╕д назвою «Штрихи ╕стор╕╖ Укра╖ни у вишиваному портрет╕». Серед вишитих ним укра╖нських знаменитостей ╓ ╕ портрет В╕ри Серг╕╖вни, який Юр╕й подарував ╖й на 95-р╕ччя з дня народження. Нин╕ в╕н перебува╓ в колекц╕╖ Музею укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к у прим╕щенн╕ Кримського етнограф╕чного музею.
20 жовтня в Луцьку в залах Волинського обласного кра╓знавчого музею в╕дкри╓ться юв╕лейна 60-та виставка нашого друга Юр╕я Савки. На н╕й буде презентований рушник, вишитий ним цьогор╕ч у пам’ять про В╕ру Серг╕╖вну. Цей задум виник у майстра давно, однак в╕н довго ╕ скрупульозно обдумував його концепц╕ю. ╤ от тепер ╕дея матер╕ал╕зувалася в зак╕нчений вир╕б. Зверху на рушнику зображен╕ п╕вник ╕ курочка за еск╕зом В╕ри Серг╕╖вни, який вона показала Юр╕ю в серпн╕ 2010 року. А дал╕ на полотн╕ вишито орнаменти тих рег╕он╕в Укра╖ни, як╕ були особливо близьк╕ майстрин╕. Це, перш за все, р╕дна Полтавщина, пот╕м Под╕лля ╕, звичайно, Крим, де пройшло багато рок╕в ╖╖ життя. Цей рушник, за словами автора, буде подарований родин╕ Ро╖к╕в.
Нових творчих усп╕х╕в тоб╕, дорогий друже! Щастя, здоров’я ╕ довгол╕ття тоб╕ ╕ вс╕й тво╖й с╕м’╖!

Вадим РО╥К

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14141

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков