Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3444)
З потоку життя (6681)
Душі криниця (3613)
Українці мої... (1482)
Резонанс (1541)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1720)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...


Н╤ХТО НЕ ЗАБУТИЙ?
“Н╕хто не забутий. Н╕що не забуто”. Це - улюблен╕ слова рос╕йських передач, та ще...


ГЕРО╥ УКРА╥НИ: ДОСТОЙНИКИ, НОМЕНКЛАТУРНИКИ ТА НЕГ╤ДНИКИ
А разом ╕з тим Героями Укра╖ни стало чимало номенклатурних д╕яч╕в, грошовитих б╕знесмен╕в,...


УКРА╥НА НЕ Б╤ДНА, А ОБКРАДЕНА ДЕРЖАВА
Коловорот конвертац╕╖ влади у ф╕нансов╕ ресурси ма╓ бути зупинений
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2014 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 03.10.2014
НАД УКРА╥НОЮ НАВИС ПРИВИД 2005 РОКУ...
Ярослав ГРИЦАК

Чи зм╕нять позачергов╕ вибори до Верховно╖ Ради як╕сть укра╖нсько╖ пол╕тики — з таким запитанням «Укр╕нформ» звернувся до в╕домих укра╖нських ╕нтелектуал╕в — людей авторитетних, р╕зних профес╕й, як╕ живуть ╕ працюють у р╕зних куточках Укра╖ни. Сво╖ми м╕ркуваннями на тему вибор╕в, про шанс зм╕нити державу ╕ побоювання повторення ситуац╕╖ 2005 року под╕лився у сво╓му коментар╕ в╕домий ╕сторик, професор Укра╖нського католицького ун╕верситету, директор ╤нституту ╕сторичних досл╕джень Льв╕вського нац╕онального ун╕верситету ╕м. ╤. Франка Ярослав Грицак.

Парт╕╖ оголосили виборч╕ списки. ╤ з того я бачу, що як╕сть пол╕тики не зм╕нилася, тому що нас знову мають за електорат, нам зам╕сть програм ╕ стратег╕й знову пропонують особи. Звичайно, склад парламенту трохи зм╕ниться, але люди, як╕ ц╕ списки складають, — це вчорашн╕ пол╕тики, яких ми вже зна╓мо, ╕ н╕яко╖ ново╖ якост╕ вони нам не пропонують.
П╕д час Майдану я говорив, що у нас ╓ три групи пол╕тик╕в: позавчорашнього дня — ╕ це був Янукович ╕ його команда, вчорашнього дня — це була наша опозиц╕я, ╕ пол╕тики майбутнього — як╕ народжуються на Майдан╕. Позавчорашн╕ вже в╕д╕йшли, ╖х нема╓. Але вчорашн╕ не виявляють бажання самим зм╕нюватися ╕ не мають бажання давати шанс пол╕тикам, як╕ прийшли на Майдан.
Ми бачимо зараз прост╕ ман╕пулятивн╕ технолог╕╖, як╕ вс╕м уже при╖лися. ╤ я скажу, що над Укра╖ною висить привид 2005 року — привид незд╕йснених мр╕й, незд╕йснених спод╕вань, привид особист╕сно╖ пол╕тики, привид конфл╕кт╕в. Т╕льки що зам╕сть Юл╕╖ Тимошенко ╕ В╕ктора Ющенка зараз ма╓мо ╕ншу л╕н╕ю конфл╕кту: Порошенко — Яценюк.
Я не проти конфл╕кт╕в. Я вважаю, що пол╕тика складена з конфл╕кт╕в, пол╕тика завжди ╓ змаганням ╕нтерес╕в. Але я за т╕ конфл╕кти, як╕ пропонують як╕сь розв’язки, як╕ можуть служити пружиною розвитку. Т╕ конфл╕кти, як╕ ми ма╓мо зараз, це — особист╕сн╕ конфл╕кти, це — конфл╕кти групи вчорашн╕х пол╕тик╕в.
╤ це посилю╓ у мене тривогу за повторення сценар╕ю 2005 року, — що ми заговоримо реформи, що ц╕ реформи зам╕няться боротьбою м╕ж сильними особистостями, що пот╕м будуть т╕льки виправдання ╕ пояснення...
* * *
Звичайно, ситуац╕я зараз набагато важча, н╕ж тод╕. Якби нам вдалося все зм╕нити в 2004-2005 роц╕, ми не мали б тако╖ ситуац╕╖, ╕ Пут╕н не був би такий м╕цний. Зараз ма╓мо в╕йну. Вона багато що виправдову╓, але не ╓ виправданням для в╕дсутност╕ реформ. Тому що нас б’╓ не т╕льки противник спереду, але й противник ззаду. А противник ззаду — це корупц╕я.
Не знаю, наск╕льки правдивими ╓ розпов╕д╕ про генерал╕в, як╕ зливають ╕нформац╕ю, але якщо люди про це говорять, це — ознака температури в сусп╕льств╕, це — ознака недов╕ри до генерал╕в, до влади. А коли ╓ недов╕ра до орган╕в влади — ╕ така висока, причому до вс╕х орган╕в влади, — це дуже поганий показник. Для того, щоб була дов╕ра, мають бути не т╕льки нов╕ особи, а й нов╕ програми, нов╕ стратег╕╖ розвитку. Нам зараз н╕чого не пропонують. Нам просто кажуть, що треба виграти у в╕йн╕.
* * *
Щодо висунення в╕домих особистостей — це для мене вигляда╓ як пол╕ттехнолог╕я ╕ ман╕пуляц╕я. Згадайте, коли Руслана виграла ╢вробачення, ╖╖ також брали в пол╕тику. Якби нин╕ був р╕к ол╕мп╕ади, у нас би масово брали спортсмен╕в. Зараз р╕к в╕йни — беруть в╕йськових командир╕в.
Я, звичайно, зн╕маю капелюх перед цими людьми, як╕ борються в АТО, ╕ ризикують сво╖м життям, ╕ жертвують сво╖м здоров’ям, але це не ╓ зм╕ни пол╕тично╖ гри. Не роб╕мо соб╕ ╕люз╕й. Це не ╓ розв’язка. Це — ситуац╕йне. Це — те, що не веде до жодного прориву. Це — не те, чого ми чекали на Майдан╕. ╤ якщо н╕чого не зм╕ниться, то Укра╖ну чека╓ нова пол╕тична криза — як не за р╕к, то за п’ять. ╤ Укра╖ну буде лихоманити, доки нарешт╕ не з’явиться ел╕та нового пол╕тичного класу.
* * *
Зараз же, за останн╕ п╕вроку, я не побачив жодно╖ пол╕тично╖ якост╕. З ус╕х закон╕в, про як╕ говорилося, ухвалений т╕льки один — Закон про осв╕ту. Нам п╕вроку об╕цяють реформи. У нас п╕вроку ╓ реформаторський уряд — ╕ покаж╕ть, що цей уряд зреформував...
На початку вересня минало сто дн╕в президентства Порошенка. Порошенко об╕цяв оголосити вс╕ стратег╕╖. Те, що в╕н в╕дклав ╖хн╓ оголошення, для мене ╓ тривожний знак. Це ще, може, не червоне, але вже жовте св╕тло. Це гальму╓ зм╕ни.
Зм╕ни у кра╖н╕ неможлив╕ без зм╕ни правил гри пол╕тик╕в. Треба зм╕нювати ╖хню пол╕тичну волю, бо я не бачу у нашо╖ пол╕тично╖ ел╕ти вол╕ зм╕нювати цю кра╖ну.
Я дек╕лька раз╕в був на р╕зних м╕жнародних конференц╕ях, де виступали укра╖нськ╕ пол╕тики. ╤ дуже часто ╖х запитували: покаж╕ть дв╕-три стор╕нки вашо╖ стратег╕╖; що ви збира╓тесь зробити, коли прийдете до влади в ц╕й кра╖н╕? Тобто базове — для чого прийти до влади. А ц╕л╕ наших пол╕тик╕в — прийти до влади, не зм╕нюючи н╕чого. Це — невт╕шн╕ результати.
* * *
Насправд╕, я вважав ╕ продовжую вважати, що в Укра╖н╕ зараз ╓ в╕кно можливостей. Так╕ стрибки, як╕ називаються еволюц╕йними стрибками, стаються у часи кризи. Коли ста╓ться поразка у в╕йн╕ чи йде в╕йна, чи пада╓ авторитарний уряд. Як було, скаж╕мо, в Н╕меччин╕ п╕сля пад╕ння Г╕тлера, чи п╕сля смерт╕ Франко в ╤спан╕╖, чи п╕сля комун╕стичного режиму в Польщ╕. Насправд╕, кризи мають в соб╕ елемент над╕╖, ╓ загальне в╕дчуття в сусп╕льств╕, що дал╕ вже так бути не може — треба починати щось зм╕нювати.

Записала Валентина ПАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2014 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14054

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков