Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот в╕с╕мдесят п’ятий…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ П╤ДПИСАВ ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю
Передбачено, що моб╕л╕зац╕╖ п╕длягають громадяни в╕ком в╕д 25 до 60 рок╕в…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот с╕мдесят восьмий…


КРИТИКУВАВ У СОЦМЕРЕЖАХ ОКУПАЦ╤ЙНУ ВЛАДУ:
Кримчанину виписали штраф у 150 тисяч рубл╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2014 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 26.09.2014
«ЧУ╢Ш, ЯК ТВ╤Й СИН РЕПЕТУ╢?..»

Ось де фашизм!

Жителька м╕ста Ровеньки Лугансько╖ област╕ В╕ктор╕я Бутенко 14 серпня поверталася додому з╕ сво╖м сином, 22-р╕чним ╤горем. На блокпосту угруповання «ЛНР» ╖х затримали, В╕ктор╕я провела у в’язниц╕ три дн╕, ╖╖ сина били ╕ не в╕дпустили донин╕. В╕н у тяжкому стан╕ перебува╓ в ув’язненн╕. Звернення знев╕рено╖ матер╕ до кер╕вництва «ЛНР» залишаються без в╕дпов╕д╕.
– Я працюю соцпрац╕вником у м╕ст╕ Ровеньки. У нас з д╕д╕в-прад╕д╕в с╕м’я шахтар╕в. У сина була мр╕я стати в╕йськовим. В╕н служив у Криму з 2013 року. Пот╕м служив у Микола╓в╕, зв╕льнився зв╕дти. Свого часу в╕н у мене зник, я його шукала, не могла знайти, в╕н втратив телефон, ми не могли з ним зв’язатися. Знайшла його через два м╕сяц╕. При╖хала за ним у Микола╖в, дивлюся – в╕н у поганих умовах живе. Кажу: «Синку, по╖хали додому». В╕н каже: «Мама, та ти що, як я туди про╖ду?». «Н╕чого, якось про╖демо. Ти н╕ в чому не брав участ╕». ╤ по╖хали ми з ним додому. Про╖хали всю Укра╖ну. На станиц╕ Луганськ╕й, вдома у нас вже, зупиня╓ нас блокпост козак╕в. Почали огляд, щоб забрати його в бойовики, я зрозум╕ла так. Почали пульс перев╕ряти, в оч╕ дивитися: роздягнися, одягнися, повернись туди, подивися сюди. У результат╕ знаходять у нього в речах в╕йськовий квиток. ╤ кажуть: «А, друже, все, ти вже не в╕дхрестишся». Я виб╕гаю з автобуса, п╕шла сама добров╕льно за сво╖м сином. Нас в╕двезли в комендатуру, мене в одну камеру, його в ╕ншу камеру посадили.
– А що це була за в’язниця?
– Це облвиконком Лугансько╖ област╕, там п╕двальн╕ прим╕щення п╕дсобн╕, ╖х зробили п╕д камери. Там багато людей сидить.
– Хто ще сид╕в з вами?
– Р╕зн╕ мирн╕ люди, найр╕зноман╕тн╕ш╕, ╕ батюшки сидять, то п’яного затримали, ╕ в╕йськовополонен╕. Ж╕нки окремо, чолов╕ки окремо. З╕ мною сид╕ли бабус╕, кримська якась ж╕нка, ╖╖ в Донецьку тримали у в’язниц╕, пот╕м переслали сюди. Люди циркулювали, кого випускали, кого тримали. Чимало не розмовляли, бо в шоц╕ були.
– Як з вами поводились?
– Як з будь-якими ув’язненими: вранц╕ на роботу. Ти йдеш прати, ти йдеш прибирати камери п╕сля катувань, ти йдеш туди, ти йдеш сюди. Темне прим╕щення, не зна╓ш, день чи н╕ч, ск╕льки часу минуло – день, тиждень, година, м╕сяць. Бити не били, але погрожували.
– А сина в╕дразу стали бити, як т╕льки затримали?
– У перший же день, в першу, можна сказати, годину. Над ним знущалися, см╕ялися.
– Прямо у вас на очах?
– Практично так. Моя камера — з одного боку, а камера для допит╕в — з ╕ншого, трохи нижче мо╓╖ камери, мен╕ було дуже добре чути. Я голос сво╓╖ дитини знаю. Бачити не бачила, а чути чула. Бачила, як тягнули пот╕м. Я теж чула таке, що не дай Бог: «Чу╓ш, як тв╕й виблядок репету╓, сука укроп╕вська». Все в такому дус╕.
– За весь цей час вам з ним не дозволяли говорити?
– Я з ним бачилася востанн╓ в той день, коли нас затримали, ввечер╕. Бачила, як його вели на допит ╕ як тягнули назад. Щось у нього з ногою було, його тягнули в кайданах. Говорили, що морп╕хи – це машина для вбивств. Яка машина – хлопець прослужив р╕к всього лише! Був у Генеральному штаб╕ морського флоту, вони охороняли там зброярки ╕ ще щось, н╕ в боях, н╕де в╕н не брав участ╕. П╕шов, послужив, ╕ ось так вийшло. За що стражда╓ – нев╕домо.
Пот╕м через три доби почали штурм Луганська, мене випустили. Випустили з цього прим╕щення, а нема╓ н╕ автобус╕в, н╕ машин, н╕ людей, н╕кого нема╓, я не знала, куди мен╕ йти. Зустр╕лася добра людина, йому 60 рок╕в, в╕н мене прихистив, до себе додому в╕дв╕в, а пот╕м посадив на перший-л╕пший автобус, я нав╕ть не знала, куди мене везуть. Вивезли в Б╕ловодськ. Я опинилася в Б╕ловодську, в сел╕ Марк╕вка. П╕шла в СБУ туди, написала заяву, п╕шла в м╕л╕ц╕ю, написала заяву. Мене поклали в л╕карню. Два з половиною тижн╕ не могла потрапити додому, у мене ще тро╓ д╕ток вдома залишилося молодших. Ледве-ледве потрапила додому. Н╕хто не знав, де я, тому що зв’язку не було. Мо╖ р╕дн╕ думали, що нас розстр╕ляли десь, що нас взагал╕ в живих нема╓. У мене брат недавно загинув, можете уявити, що перенесла моя мама ╕ вс╕ ╕нш╕.
Пот╕м п╕шли автобуси на Луганськ, я ╖ду знову туди, де сид╕ла. Ви можете уявити, що я, коли п╕дходжу туди, переживаю все заново. П╕дходжу туди, н╕хто не прийма╓. Кажуть: «Забудь свого сина». Чи то його живим щитом поставили, чи то ще що-небудь. Пот╕м кажуть: «В╕н тут сидить поки в карантин╕, нормально з ним все, ╖х тут годують, одягають, переодягають».
Цього тижня я знову ╖ду туди. Виявля╓ться, м╕й син лежачий, хворий, його не виводять з камери, бо в╕н не може виходити, в дуже поганому важкому стан╕. ╢дине, мен╕ дозволили передавати йому одяг та ╖жу. Я вже об╕йшла вс╕ каб╕нети, мене взагал╕ н╕хто н╕куди не прийма╓. Я наш╕ Ровеньки закидала заявами, питала в коменданта: за що? Мо╓ дитя не брало участ╕ н╕ в боях, просто н╕ за що сидить, стражда╓. Чесно сказати, я не впевнена, живий в╕н чи н╕.
– Це охоронець вам сказав, що син у важкому стан╕?
– Так, в╕н у поганому стан╕. Ми його просили, щоб в╕н в╕дн╕с сумку з продуктами, минулого разу у мене не взяли, в╕н на карантин╕ був, а цього разу в╕н говорить, що вони на роботах, в╕дновлюють Луганську область. Я говорю, що в╕н на роботах бути просто-напросто не може, тому що я бачила, що в╕н вже тод╕ був у поганому стан╕. Мама моя попросила охоронця: «П╕д╕ть, будь ласка, подив╕ться, в╕н чи не в╕н там». В╕н п╕шов. Приходить ╕ каже: «Так, в╕н». – «В╕н що-небудь сказав?» – «Н╕, в╕н т╕льки заплакав ╕ все». – «А в якому в╕н стан╕?» – «В╕н у поганому стан╕». Пот╕м просто пошкодував мою маму, бо глянув у ╖╖ оч╕, сповнен╕ жаху: «Ви не переймайтесь, ж╕нко, н╕чого страшного не-ма╓». Вона каже: «У нього ноги перебит╕?» – «Так, звичайно». Я ж прекрасно знаю, що в╕н у поганому стан╕. Тому що ╖х ус╕х виганяли на роботи, там дв╕ людини разом з ним сидять, як╕ п╕сля побо╖в, я не знаю, хто ц╕ люди, але вони працювати не можуть. В╕н прийшов ╕ сказав, що ╖х тро╓, т╕, хто п╕сля побо╖в працювати не можуть.
– ╤ ви ходили до коменданта в Ровеньках?
– У Ровеньках я заяв написала не знаю ск╕льки. Мене вже знають скр╕зь у Луганськ╕й област╕, тому що я б’юся в ус╕ двер╕, як╕ в╕дкрит╕ або закрит╕, по вс╕х сайтах. У список Рубана в╕н занесений, 90-й був, пот╕м 46-й. Я ходжу по вс╕й наш╕й влад╕, що перебува╓ в Ровеньках, ╕ укра╖нськ╕й влад╕. Замкнуте коло, я н╕чого не можу зробити. Я, по-перше, не можу зрозум╕ти, за що мо╓ дитя там сидить. Нам охоронець каже: «Що ви перейма╓тесь? Одужа╓, попрацю╓, Луганську область в╕дновить трошки ╕ п╕де додому». По-перше, в╕н ╖╖ не руйнував, цю Луганську область. А по-друге, дитя треба в л╕карню покласти, вил╕кувати спочатку, а пот╕м в╕дновлювати Луганську область. Я в шоц╕. Звичайно, дуже страшно, кожен раз дума╓ш, що зараз тебе посадять назад у п╕двал. А я знаю, що там в╕дбува╓ться. Зна╓те, спочатку в╕дчай, пот╕м дума╓ш: все, ти зв╕дси б╕льше не вийдеш. Пот╕м в╕дчуття таке, що тоб╕ б╕льше н╕чого втрачати. Розстр╕ляють – розстр╕ляють, т╕льки щоб це все ск╕нчилося, цей кошмар увесь. Я при╖хала додому, сплю на л╕жку, встаю вноч╕ ╕ не розум╕ю, де я перебуваю, хто поруч з╕ мною. Кошмар в╕д того, що по тоб╕ повзають вош╕. Я питала весь час: за що мене посадили. «Сл╕дом за тво╖м сином». – «А за що посадили мого сина?» – «Вважай, що у тебе сина нема╓, ти зараз п╕деш, ми його поставимо живим щитом, ми його розстр╕ля╓мо». Таке щохвилини. В╕дкрива╓ться камера, перше запитання: «Що ви зробили з мо╖м сином?» – «Ти багато розмовля╓ш, ми тебе зараз поставимо до ст╕нки ╕ розстр╕ля╓мо».
Розстр╕ляють або не розстр╕ляють, залякування щоразу. Пот╕м, коли сказали виходити, ну все, думаю, договорилася, мене зараз розстр╕ляють ╕ все. Виявилося, що випустили. Ж╕нок там у принцип╕ не били, погрожували весь час: якщо втечеш... На кожному кутку сто╖ть охорона, якщо ти втечеш, значить поб’ють всю камеру, а якщо поб’ють всю камеру, тебе вб’ють все одно. Спроб втеч╕ не було, бо вс╕ боялися. Нав╕ть затят╕ шанувальники «ЛНР», коли йшли штурми укра╖нсько╖ арм╕╖, сид╕ли, богу молилися, щоб прийшла укра╖нська арм╕я ╕ нас визволила. Ясно читалося в очах, що вс╕ мовчали ╕ чекали, коли це все ск╕нчиться, коли нас зв╕дти зв╕льнять.
– А в Ровеньках були серйозн╕ бо╖, ваше м╕сто зруйноване?
– Н╕, у нас потрапила ракета в один будинок, а в основному м╕сто абсолютно не зруйноване. На околицях щось бухало, може, «ополченц╕» тренувалися, я не знаю, але бо╖в ми не бачили. Боялися весь час постр╕л╕в, але бо╖в не було. Зарплати не дають, пенс╕╖ не дають, св╕тло у нас ╓, води у нас нема╓. Н╕чого хорошого.
– В╕ктор╕╓, а ви ╕ ваша с╕м’я спочатку були прихильниками «ЛНР» чи просто байдуже ставилися?
– Чесно Вам скажу, я бачила це з самого Криму, з самого початку, я була проти. Але ми не висловлювалися на людях, не ходили н╕куди. Тут багато таких, хто просто мовчав. Ми були за укра╖нську владу, думали, що буде все нормально, а виявилося, що...
– Яке у вас зараз в╕дчуття, «ЛНР» – це надовго?
– Нав╕ть важко сказати. У нас вже нема╓ жодно╖ над╕╖, що це зак╕нчиться. Взагал╕ жодно╖...

Дмитро ВОЛЧЕК
Рад╕о «Свобода»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2014 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14016

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков