Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот в╕с╕мдесят п’ятий…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ П╤ДПИСАВ ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю
Передбачено, що моб╕л╕зац╕╖ п╕длягають громадяни в╕ком в╕д 25 до 60 рок╕в…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот с╕мдесят восьмий…


КРИТИКУВАВ У СОЦМЕРЕЖАХ ОКУПАЦ╤ЙНУ ВЛАДУ:
Кримчанину виписали штраф у 150 тисяч рубл╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2014 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 26.09.2014
ДОНБАС ╤ КРИМ — НАША ЗЕМЛЯ!

В сво╖й хат╕ – своя й правда!

Коли горта╓ш деяк╕ ╕сторичн╕ матер╕али стол╕тньо╖ давнини, то важко позбутися думки, що на благословенн╕й наш╕й укра╖нськ╕й земл╕ все руха╓ться по колу… Ось що писала газета «Селянська думка» — друкований орган Таращанського пов╕ту Ки╖всько╖ губерн╕╖. (№ 18 в╕д 27 грудня 1917 року):
«П╕сля ультиматуму Укра╖н╕ большевики стараються силою оружа п╕ддержувати повагу свойого ультиматуму УЦР (Укра╖нськ╕й Центральн╕й Рад╕ – С. Л.)
В арм╕╖ ведеться аг╕тац╕я проти укра╖нського правительства, аг╕тац╕я безсов╕сна, брехлива. Збираються большевицьк╕, великорос╕йськ╕ ешелони ╕ направляються до укра╖нсько╖ границ╕. Однак до тепер ще не вдалося большевицьким в╕йськам н╕где прорватися на земл╕ Укра╖ни. На наш╕й границ╕ довкола Укра╖ни стоять укра╖нськ╕ в╕дд╕ли в╕йськ. Большевицьк╕ части даються розоружувати без всякого примусу. ╢ зв╕стки, що дисципл╕на укра╖нських козак╕в вибива╓ оруж╕я з рук кожно╖ попавшо╖ся по дороз╕ частини большевик╕в…».
Х╕ба це не нагаду╓ наш╕ дн╕ ╕ неск╕нченн╕ ультиматуми з боку Кремля? Ось т╕льки тепер, на момент написання статт╕, рос╕янам таки вдалося окупувати частину нашо╖ територ╕╖. Мабуть, тому, що ворог став цин╕чн╕шим ╕ краще, н╕ж сто рок╕в тому, п╕дготувався до в╕йни.
Наша зустр╕ч з донеччанкою Катериною Жемчужниковою в╕дбулася в центр╕ Ки╓ва. Причому саме тод╕, коли кияни ╕ гост╕ столиц╕ зшивали величезне, завдовжки з к╕лометр, синьо-жовте полотнище. А на ньому писали побажання мар╕упольцям, а також дякували б╕йцям АТО за зв╕льнення багатьох населених пункт╕в Донбасу. Ось деяк╕ з напис╕в:
«Мы вас любим, наши герои! Возвращайтесь с победой!». «Спасибо Ки╓ву за освобождение Славянска!». Судячи з усього, напис зробили мешканц╕ Донбасу, — надто вже не ки╖вське по╓днання рос╕йсько╖ та укра╖нсько╖ мов… Але деяк╕ написи св╕дчать про в╕льне волод╕ння державною мовою: «Смерть рашистським окупантам! Нац╕онал╕стична пара з Мар╕уполя».
А ╓ написи, зроблен╕ кримчанами, наприклад:
«Крим завжди був ╕ буде укра╖нським!», «Севастополь — Крым – Украина», «Бельбек – Укра╕на!», «Кача – Укра╕на». Тут в слов╕ Укра╖на закралася невеличка помилка — хтось вжив л╕теру «╕», зам╕сть «╖», але це також говорить про те, наск╕льки р╕д-ною стала Укра╖на нав╕ть для тих кримчан, як╕ поки не оволод╕ли мовою досконало. Вони також не сприймають рос╕йсько╖ окупац╕╖! ╢ хвилююч╕ написи, зроблен╕ нашими побратимами (чи сп╕вкамерниками?) по соцтабору. Наприклад: «Мариуполь, Литва с вами!» або: «Болгария с вами!».
Як на мене, то найб╕льш емоц╕йним написом був такий: «Мариуполь, ты наш Сталинград! Держитесь, братья и сестры! Наше дело правое – рашизм будет разбит, победа будет за нами! Слава Укра╖н╕!».
Отже, укра╖нський прапор емоц╕йно непогано нас п╕дготував до зустр╕ч╕. Треба сказати, що востанн╓ з Катериною Жемчужниковою ми зустр╕чалися два роки тому у Львов╕. ╤ тепер нам було про що поговорити. Перше мо╓ запитання було суто профес╕йне: хто вигра╓ в ╕нформац╕йн╕й в╕йн╕? ╤ як можна покращити ╕нформац╕йну роботу на Донеччин╕? Молода журнал╕стка в╕дпов╕да╓:
— На зв╕льнених укра╖нською арм╕╓ю територ╕ях Донеччини поширю╓ться газета «Украина единая», яку привозять в╕йськов╕. Я так розум╕ю, що це друкований орган штабу АТО. Але вплив ц╕╓╖ газети на сусп╕льство можна пор╕вняти з впливом газети «Вести». Останню беруть до рук т╕, хто ╖╖ вже читав ╕ нормально сприйма╓. Решта людей ╖╖ не чита╓. Так ╕ тут. Це ╕нформац╕йний продукт укра╖нсько╖ арм╕╖, але ╕нформац╕я там хоч ╕ правдива, але… не зовс╕м об’╓ктивна. Звичайно, 60-70% ╕нформац╕╖ це — реальн╕ факти, але все подано так, н╕би все у нас добре, все чудово. Негативу там майже нема╓, але ж люди знають, що в житт╕ в╕н ╓. Коли подивитися, що робиться навколо, то в╕дразу пом╕ча╓ш дисонанс з реальн╕стю. Це може в╕дштовхувати в╕д укра╖нських ЗМ╤.
— Знаю, що роздають там ╕ столичну газету «День». Це — об’╓ктивна, анал╕тична газета… ╥й донеччани будуть в╕рити?
— Не думаю, що «День» — це той формат газети, який буде мати масовий усп╕х у донеччан. Було б добре, якби ця газета лежала в каб╕нет╕ кожного донецького чиновника, який так чи ╕накше зобов’язаний приймати як╕сь р╕шення. У сво╖й робот╕ вони могли б посилатися на авторитет людей, як╕ друкуються або про яких пишуть. Поступово й сам╕ засвоювали б ╕ популяризували правильн╕ думки та ╕де╖. Тод╕ можна було б сутт╓во зм╕нити мед╕йний дискурс.
— Один м╕й знайомий б╕женець з Донбасу (ц╕лком проукра╖нський!) сказав, що збро╓ю в цьому рег╕он╕ перемогти неможливо. Нав╕ть якби укра╖нська арм╕я повн╕стю перемогла терорист╕в ╕ вит╕снила рос╕йськ╕ в╕йська, то залишився б ще ц╕лий в╕з проблем... Не лише економ╕чних, що само собою зрозум╕ло, але й св╕тоглядних, ╕деолог╕чних. До того ж поряд завжди буде держава Рос╕я, яка захоче активно впливати на ситуац╕ю.
— Це в╕рно. Тому повинн╕ бути як╕сн╕ пропагандистськ╕, ╕нформац╕йн╕ потоки, як╕ формуватимуться нашою державою. Ми не вигра╓мо ╕нформац╕йну в╕йну, якщо на кожен сюрреал╕стичний закид рос╕йсько╖ пропаганди ми будемо казати: «Н╕, це не так…», а дал╕ будемо додавати щось сво╓. Звичайно, велика частина журнал╕ст╕в саме так ╕ ма╓ робити, але ма╓ бути й та частина, яка подаватиме все у позитивному проукра╖нському вим╕р╕. Люди у нас дуже мед╕анеграмотн╕, й ця мед╕анеграмотн╕сть з нами й на виборах завжди в╕д╕гра╓ зл╕ жарти... Повинна бути нормальна, адекватна журнал╕стика р╕зних тип╕в. В╕д найпрост╕шо╖ до б╕льш ╕нтелектуально╖, анал╕тично╖. Тод╕ це позитивно вплине на настро╖ населення Донбасу.
— Катерино, а яка ваша думка стосовно Криму? Який оптимальний шлях його повернення?
— Маю багато друз╕в, як╕ воюють в зон╕ АТО – переважно в добровольчих батальйонах. Вони кажуть, що п╕сля зак╕нчення в╕йни на Донбас╕ вс╕ гуртом готов╕ йти на Крим. Готов╕ силою збро╖, метр за метром, в╕двойовувати укра╖нську землю... ╤ це не кримськ╕ татари, а слов’яни, сх╕дняки, вих╕дц╕ з Донбасу. Так що ╓ ╕ такий вар╕ант. Але менш руйн╕вними шляхами повернення Криму будуть, мабуть, пол╕тичний та економ╕чний…
— Доводилося чути про таке: ╓ так╕ донеччани, як╕ втекли в╕д в╕йни в Ки╖в, влаштувалися на роботу в столиц╕, а м╕ж собою все одно говорять: «На-ши все равно победят укропов, Донбасс будет свободен!». То, може, таких варто гнати з Ки╓ва подал╕, аж за хут╕р Михайл╕вський, бо у нас ╕ для проукра╖нських б╕женц╕в роботи не вистача╓?
— Я боюся, що це також може бути ╕нформац╕йна хвиля, збурена спец╕ально. З десяти чолов╕к, як╕ при╖хали в столицю, дво╓ можуть бути пророс╕йськими або умовно пророс╕йськими. Але я не думаю, що це проблема т╕льки Донеччини. Хочу сказати про таку ╕н╕ц╕ативу, як «Осв╕тня народна люстрац╕я». Люди скидають ╕нформац╕ю про вчител╕в, як╕ висловлюються не по-державницьки. Скидають не лише з Донецько╖ ╕ Лугансько╖ областей, але ╕ з Херсонщини, Полтавщини, нав╕ть Р╕вненщини! Нав╕ть у цих рег╕онах деяк╕ вчител╕ на уроках висловлюють сепаратистськ╕ думки. Так що справа не лише в донецьких, проблема глибша.
— Сусп╕льство добре реагу╓ на цю ╕н╕ц╕ативу?
— По-р╕зному. Дехто каже, що це продовження традиц╕й радянського сексотства, т╕льки цього разу вже працюють проукра╖нськ╕ «Павлики Морозови»... А дехто твердо переконаний: як би воно не виглядало, головне, щоб був результат, щоб таких людей сусп╕льство ставило на м╕сце.
— Катерино, у вас, судячи з пр╕звища, рос╕йське кор╕ння?
— ╢ ╕ рос╕йське, ╕ б╕лоруське, ╕ укра╖нське. Бабуся по мамин╕й л╕н╕╖ з-п╕д М╕нська. А пр╕звище Жемчужникова – по татов╕й л╕н╕╖. Вони з бабусею не при╖ждж╕, а «давн╕» рос╕яни, тобто народилися вже в Укра╖н╕. Д╕дусь по мамин╕й л╕н╕╖ — укра╖нець, також м╕сцевий.
— Хтось сказав, що коли у людини ╓ рос╕йська кров, але сама вона укра╖нсько╖, патр╕отично╖ ор╕╓нтац╕╖, то така людина, зазвичай, радикальн╕ше налаштована. Знаю дек╕лька приклад╕в, як╕ п╕дтверджують правило, але ж, певно, ╓ ╕ винятки?
— Важко сказати… Мо╖ батьки в 2004 роц╕ голосували за Януковича. Тобто це була типово донецька родина. Але прогрес, дякувати Богу, за цей час в╕дбувся величезний. Я хот╕ла забрати р╕дних зв╕дти, поки не зак╕нчаться бойов╕ д╕╖, поки можлив╕ обстр╕ли, але батько сказав, що краще помре в р╕дному м╕ст╕, ан╕ж понев╕рятиметься по чужих людях... ╢ рос╕яни, як╕ кажуть, що готов╕ померти п╕д ру╖нами, т╕льки б укра╖нська арм╕я зв╕льнила наш донецький край в╕д ц╕╓╖ нечист╕. Якщо це вважати радикал╕змом, значить, озвучена вами концепц╕я в╕рна. Але ╓ багато як рос╕ян, так ╕ укра╖нц╕в, як╕ п╕дтримують ДНР. ╤ потр╕бен час, щоб вони почали думати ╕накше. ╤ не лише час, але й розумн╕ д╕╖ з боку Укра╖нсько╖ держави.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2014 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14011

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков