Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот в╕с╕мдесят п’ятий…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ П╤ДПИСАВ ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю
Передбачено, що моб╕л╕зац╕╖ п╕длягають громадяни в╕ком в╕д 25 до 60 рок╕в…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот с╕мдесят восьмий…


КРИТИКУВАВ У СОЦМЕРЕЖАХ ОКУПАЦ╤ЙНУ ВЛАДУ:
Кримчанину виписали штраф у 150 тисяч рубл╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2014 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 26.09.2014
ВИБОРИ: КОМАНДА, БЕЗ ЯКО╥ ╥М НЕ ЖИТИ...

Обличчя влади

...В╕двол╕каючись в╕д малоусп╕шно╖ в╕йни, сусп╕льство розгорнуло дебати: наск╕льки новим виявиться обличчя майбутнього парламенту, чи буде представлений у ньому Майдан, ╕ чи правильно йти у депутати комбатов╕ Семенченку, журнал╕стам Най╓му ╕ Лещенку, сп╕вачц╕ Огневич, спортсменам В╕растюку ╕ Силанть╓ву?
Що на це сказати? Йти треба ус╕м, хто хоче ╕ ма╓ на те кошти. Б╕льше того, ╕стор╕я зна╓ приклади, коли к╕ноактор ╕ драматург ставали чудовими президентами. А один художник — нав╕ть фюрером.
Питання в ╕ншому: нав╕що парт╕╖ беруть ╖х у списки? Писати закони? Так це краще вда╓ться вченим-профес╕оналам, та й х╕ба мало у нас хороших закон╕в, як╕ н╕хто не викону╓? Шукати правду ╕ критикувати уряд? Але ж журнал╕стам це легше робити за ╖хньою основною спец╕альн╕стю. Контролювати владу? Для цього у демократичн╕й кра╖н╕ ╕снують громадськ╕ орган╕зац╕╖.
Я думаю так: про серйозн╕сть нам╕р╕в будь-яко╖ парт╕╖ або ╕ншо╖ пол╕тично╖ сили можна судити з того, чи готова вона взяти владу ╕, головне, розпорядитися ц╕╓ю владою на благо сусп╕льства. Тим б╕льше, коли йдеться про парламентсько-президентську республ╕ку, в умовах яко╖ ми ма╓мо щастя жити.
╤ готовн╕сть цю можна визначити по команд╕, яку парт╕я форму╓ для управл╕ння державою.
Причому п╕д командою треба розум╕ти не передвиборну групу п╕арник╕в ╕ пол╕ттехнолог╕в ╕ не натовп родич╕в, земляк╕в, охоронц╕в та особистих адвокат╕в, необх╕дний при розпилах ╕ в╕дкатах. ╤ нав╕ть не менеджер╕в ╕з роботи з персоналом.
Адже управл╕ння кра╖ною — це не керування чиновницьким апаратом, а вза╓мод╕я нац╕ональних ел╕т — пол╕тичних, економ╕чних, моральних, як╕ й формулюють завдання завтрашнього дня для кра╖ни. ╤ пол╕тична команда — це комун╕катори м╕ж ел╕тами. Член╕в команди не може бути багато. Сир╕л Парк╕нсон, автор в╕домих «Закон╕в Парк╕нсона», писав, що таку команду може складати т╕льки вузьке коло однодумц╕в, людей, об’╓днаних одн╕╓ю метою ╕ здатних на вольов╕ р╕шення. Це свого роду «каб╕нет» (за аналогом з Каб╕нетом М╕н╕стр╕в), який склада╓ться максимум ╕з семи ос╕б. Б╕льша к╕льк╕сть людей у команд╕ неминуче призводить до розпод╕лу на крила, як╕ опонують, ╕ вза╓мно╖ ворожнеч╕.
Отже, проглянемо попередн╕ списки кандидат╕в у депутати, з якими парт╕╖ ╕дуть на вибори, ╕ з’ясу╓мо, чи здатна кожна з них сформувати св╕й «каб╕нет». У чомусь висновки будуть неповн╕, як не до к╕нця в╕дкрит╕ й сам╕ списки, не кажучи вже про численну к╕льк╕сть мажоритарник╕в. Але все-таки.
1. «Блок Петра Порошенка». За прогнозами пол╕толог╕в, може так статися, що пол╕тсила президента отрима╓ можлив╕сть самост╕йно сформувати уряд. Чи ╓ у нього в╕дпов╕дна команда? Най╕мов╕рн╕ше, на м╕сце прем’╓р-м╕н╕стра претендуватиме висуванець р╕дно╖ для Порошенка В╕нниц╕ Володимир Гройсман, який входить до першо╖ п’ят╕рки. Саме в╕н при нещодавн╕й спроб╕ Яценюка подати у в╕дставку готовий був зайняти його кр╕сло. Це — стов╕дсотково член команди президента. Складн╕ше з першим ╕ другим номерами списку. В╕тал╕й Кличко — молодший партнер Порошенка, ╕ дуже допом╕г йому з формуванням виборчо╖ структури на м╕сцях. Але, незважаючи на перше м╕сце у списку, в╕н, з ц╕лком зрозум╕лих причин, не готовий зайняти м╕сце прем’╓ра чи, може нав╕ть, в╕це-прем’╓ра (х╕ба що — з гуман╕тарних питань). Л╕дер «Удару», судячи з усього, залишиться тримати Ки╖в.
Не ризикне обережний ╕ зважений Порошенко просувати в уряд ╕ Юр╕я Луценка, пам’ятаючи про багату на нештатн╕ ситуац╕╖ ╕стор╕ю його перебування на посту м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ. Як хороший трибун Луценко — незам╕нний л╕дер депутатсько╖ фракц╕╖ (або б╕льшост╕). В╕н може претендувати ╕ на м╕сце сп╕кера ВР, але тод╕ доведеться вир╕шувати питання Турчинова.
Чи можна назвати командою Порошенка Мустафу Джем╕л╓ва, Ольгу Богомолець, Юл╕я Мамчура, Мар╕ю Мат╕ос, як╕ ув╕йшли до першо╖ десятки? Або тих же Серг╕я Лещенка ╕ Мустафу Най╓ма? Скор╕ш за все, це звична для в╕тчизняного пол╕тикуму в╕трина парт╕╖, заявка на певн╕ тренди (п╕дтримка кримських татар, висуванц╕в Майдану, в╕йськових, культурно╖ ╕нтел╕генц╕╖, свободи слова тощо). Чи буде вплив цих людей на президента визначальним? Досв╕д попередн╕х 25 рок╕в демократичних вибор╕в п╕дказу╓ — н╕.
Серг╕й Кв╕т, Павло Розенко та ╕нш╕ нин╕шн╕ ╕ колишн╕ м╕н╕стри, а також заступник глави АП пол╕ттехнолог ╤гор Грин╕в ╕ близький Порошенку мед╕аменеджер Юр╕й Стець можуть ув╕йти до пропрезидентського уряду як добросов╕сн╕ виконавц╕, але навряд чи з вир╕шальними голосами.
Набагато ц╕кав╕шою може бути роль як член╕в «каб╕нету», як╕ йдуть в╕д «Блоку Порошенка» по мажоритарц╕, Давида Жван╕╖, Олександра Третьякова ╕ В╕ктора Балоги. Це стар╕ ╕ над╕йн╕ товариш╕. З Балогою Петро Олекс╕йович знайомий по СДПУ(о) Сурк╕са ╕ Медведчука. Жван╕я ╕ Третьяков працювали з Порошенком у президентськ╕й команд╕ В╕ктора Ющенка, ╕ з легко╖ руки соратник╕в Тимошенко запам’яталися як «люб╕ друз╕». До реч╕, одним ╕з винуватц╕в розколу м╕ж командою Ющенка ╕ Тимошенко вважався Микола Томенко, який нин╕ входить до першо╖ десятки президентського блоку. Через в╕дмову ЮВТ зв╕льнити його з в╕це-прем’╓рсько╖ посади Ющенко в╕дправив у в╕дставку саму Тимошенко, а для балансу — ╕ Порошенка — з посади секретаря РНБО.
2. «Радикальна парт╕я Олега Ляшка» за низкою соцопитувань у рейтингу виходить на друге м╕сце. Як диявол кри╓ться у деталях, так справжн╕ партнери Ляшка ховаються, напевно, у списках нижче за десятий номер. Оск╕льки тих, хто у перш╕й десятц╕, важко назвати командою. Два комбати, «пол╕тв’язень», сп╕вачка, плавець, майдан╕вець, волонтер — ма╓мо, так би мовити, повний презентац╕йний наб╕р.
╤з ус╕╓╖ десятки вибива╓ться т╕льки ╤гор Попов, який колись очолював Ком╕тет виборц╕в, а пот╕м разом з В╕ктором Балогою, що входив до «╢диного центру», толерантно поставився до Януковича ╕ воював з БЮТ. Його присутн╕сть м’яко нагадала про певного суб’╓кта в╕тчизняно╖ пол╕тики з пр╕звищем Льовочк╕н. Хоча уявити ╤горя Попова ╕ Олега Ляшка командою — вельми складно.
При деяких розкладах може статися, що президентськ╕й сил╕ для коал╕ц╕╖ доведеться домовлятися з л╕дером радикал╕в. Ляшко, звичайно, вимагатиме м╕сць в уряд╕. М╕н╕стром якого б м╕н╕стерства не виявилася людина з вилами, — на це варто подивитися.
3. «Громадянська позиц╕я». Важко назвати одн╕╓ю командою Анатол╕я Гриценка ╕ л╕дера «Демальянсу» Василя Гацька. Най╕мов╕рн╕ше, це — попутники, як╕ об’╓днали зусилля з метою синерг╕╖ парт╕йних потенц╕ал╕в. Незважаючи на чималий рейтинг, якщо хтось з╕ списку Гриценка ╕ буде представлений у влад╕, то т╕льки в╕н сам. У такому раз╕ йому доведеться при╓днатися до команди, яка вже склалася. Що Анатол╕ю Степановичу вда╓ться.
4. «Народний фронт». П╕сля провалу переговор╕в про ╓диний список м╕ж Порошенком, з одного боку, та Яценюком ╕ Турчиновим, — з ╕ншого, президент отримав г╕дного опонента сво╖й пол╕тичн╕й сил╕. Рейтинг у «фронтовик╕в», правда, не такий високий, як ╖м хот╕лося б, зате команда справд╕ склалася: це дует Арсен╕й Яценюк — Олександр Турчинов. Судячи з усього, вони серйозно вир╕шили не поступатися н╕кому завойованими потом ╕ кров’ю постами прем’╓ра ╕ сп╕кера. До команди можна з повним правом в╕днести також Арсена Авакова, якого, незважаючи на нищ╕вну критику МВС, н╕ Яценюк, н╕ Турчинов не здали. ╤ колишнього секретаря РНБОУ Андр╕я Паруб╕я. Чомусь зда╓ться, що ╕ голос В╕ктор╕╖ Сюмар у «каб╕нет╕» Яценюка-Турчинова буде вагомим.
Жест Турчинова, який поступився другим м╕сцем у списку Тетян╕ Чорновол, це — жест символ╕чний, який св╕дчить про те, що Олександр Валентинович — хороший учень Тимошенко (та п╕шла дал╕ — в╕ддала льотчиц╕ Над╕╖ Савченко перше м╕сце у списку). Реально Тетяну Чорновол, як ╕ В’ячеслава Кириленка, Ксен╕ю Ляп╕ну членами команди назвати можна умовно — це досить незалежн╕ люди, здатн╕, як ми зна╓мо, на резонансн╕ демарш╕. А ось Серг╕й Пашинський, Микола Мартиненко, Микола Княжицький, як╕ стоять нижче у списку, коли йдеться про переговорник╕в м╕ж ел╕тами, можуть згодитися.
Загалом же у Яценюка ╕ Турчинова вистача╓ кадр╕в, щоб сформувати к╕стяк нового уряду. А два комбати у перш╕й десятц╕, спортсмен Василь В╕растюк ╕ козак Михайло Гаврилюк на мажоритарц╕ — це б╕льше для п╕дкреслення слова «фронт».
5. «Батьк╕вщина». Про роль Над╕╖ Савченко у списку Юл╕╖ Тимошенко вже писалося. Корисно тут одне: можливо, депутатський статус допоможе полегшити ╖╖ долю. Навряд чи можна вважати членом команди ЮВТ ╤горя Луценка — тут та сама ╕стор╕я, що ╕ з Тетяною Чорновол. 26-р╕чний юрист Олена Шкрум ╕ представник селищного самоврядування Вадим ╤вченко — також швидше ╕люстрац╕╖ певно╖ ор╕╓нтац╕╖ ╕ нам╕р╕в парт╕╖.
Вт╕м, команда у Юл╕╖ Тимошенко залишилася, правда вельми поскубана. Це, насамперед, — Григор╕й Немиря, який моб╕л╕зував на захист Тимошенко, а пот╕м ╕ ╢вромайдану, американських ╕ ╓вропейських пол╕тик╕в, «т╕ньовий прем’╓р» Серг╕й Собол╓в, полум’яний сп╕кер Олександра Кужель. Людина команди, але навряд чи здатна ув╕йти до уряду, — Серг╕й Власенко. ╤з т╕ньового каб╕нету — Олександр Абдулл╕н ╕ Андр╕й Кожем’як╕н. 20-е м╕сце колись першоп’ят╕рочника Андр╕я Шевченка — яскраве св╕дчення того, що хорошому журнал╕стов╕ складно вписатися у команду пол╕тик╕в.
Юл╕я Тимошенко намагатиметься ув╕йти до демократично╖ б╕льшост╕ ╕ вибити там м╕сця, як м╕н╕мум, для Немир╕ ╕ Собол╓ва.
6. «Сильна Укра╖на» Серг╕я Т╕г╕пка. Важко назвати одн╕╓ю командою Т╕г╕пка ╕ Валер╕я Хорошковського, хоча пор╕зно ╕ той, й ╕нший не раз були представлен╕ у влад╕. Схоже, ╖х прив’язали один до одного ╕нтереси сп╕льних спонсор╕в – на гадку спадають ╕мена Льовочк╕на ╕ Ф╕рташа. Якщо це так, в обох колись «молодих» колись «реформатор╕в» у раз╕ потрапляння до ВР ╓ шанс влитися в б╕льш╕сть як миротворчого крила. В╕чн╕ важкоатлети Святослав П╕скун, Олександр Волков ╕ Тар╕ел Васадзе, скор╕ш за все, просто купили лотерейний квиток.
7. «Опозиц╕йний блок». Якою командою можуть бути Вадим Раб╕нович, Серг╕й Лар╕н ╕ Натал╕я Королевська, — важко соб╕ нав╕ть уявити. Кожен з них може намагатися пройти у ВР з╕ сво╖х причин: хтось, рятуючись в╕д сл╕дства, хтось, виконуючи установку Москви, хтось, щоб захистити б╕знес. Хто ╕ нав╕що, думайте сам╕. Команду м╕г би згуртувати Борис Колесн╕ков ╕з залишками Парт╕╖ рег╕он╕в, але в╕н, як ми зна╓мо, «з’╖хав» з теми.
8. «Свобода». Парт╕я н╕коли не ставила соб╕ за мету взяти владу, про це св╕дчить небажання ╖╖ л╕дера Олега Тягнибока нести тягар виконавчо╖ влади. В╕дпов╕дно ╕ п╕дходящо╖ команди для цього нема╓. В уряд╕ Яценюка представники парт╕╖ себе яскраво не проявили. Вир╕с до державного д╕яча х╕ба що Руслан Кошулинський.
9. «Самопом╕ч». ╢диною людиною, вже сьогодн╕ готовою ув╕йти до уряду, можна вважати т╕льки духовного л╕дера об’╓днання — льв╕вського мера Андр╕я Садового. Але його у списках нема╓. Головний люстратор кра╖ни ╢гор Собол╓в, як ╕ головний реан╕матор реформ Ганна Гопко за сво╖м характером — громадськ╕ контролери ╕ навряд чи впишуться хоч у якусь виконавчу владу. Комбат Семен Семенченко, судячи з к╕лькост╕ сво╖х людей у списку, мабуть, сприйма╓ «Самопом╕ч» як пол╕тичну надбудову батальйону «Донбас».
10. КПУ. Якщо у перш╕ роки незалежност╕ парт╕я Симоненка мала у склад╕ немало держуправл╕нц╕в радянського гарту, як╕ потенц╕йно могли брати участь в управл╕нн╕ галузями, то з роками КПУ перетворилася на типовий симулякр, коли немолод╕ обуржу╓н╕ дядьки продовжують стрибати на ╕грашкових конячках ╕ розмахувати ╕грашковими шабельками. Жодно╖ корист╕ для держави висуванц╕ парт╕╖ не становлять.
11. «Правий сектор». Найжахлив╕ша в очах Пут╕на пол╕тична сила Укра╖ни мала можлив╕сть отримати представництво у постмайдан╕вському уряд╕ Яценюка. В усякому раз╕, переговори Дмитро Ярош щодо цього в╕в. Команда у нього ╓, але ця команда специф╕чна, розрахована швидше на в╕йну, н╕ж на пол╕тику. Однак ╕ в н╕й не об╕йшлося без журнал╕ст╕в — до десятки ув╕йшла в╕дома блогерка Олена Б╕лозерська.
А як же нов╕ обличчя, запита╓те ви? Нов╕ обличчя — це добре. Як ╕ нов╕ ╕де╖. Але, на жаль, ╕ життя це показало, у нас несп╕вм╕рно б╕льше в╕йськових теоретик╕в ╕ стратег╕в, н╕ж бойових командир╕в, здатних ╕з м╕н╕мальними втратами привести кра╖ну до перемоги. У вс╕х сенсах.
Парт╕╖, як╕ не ставлять соб╕ за мету взяти владу, врешт╕-решт деградують ╕ вмирають. Учорашн╕ без-страшн╕ журнал╕сти ╕ невтомн╕ актив╕стки перетворюються на сонних тетер. ╤ якщо й набирають вагу, то зовс╕м не у тому сенс╕, в якому оч╕кували. Бо хто не мр╕╓ стати генералом, той ╕ в солдати не годиться. ╤ питання не у ступен╕ революц╕йност╕ парт╕╖. Антиглобал╕ст ╕ хул╕ган, л╕дер «зелених» Н╕меччини Йошка Ф╕шер у зр╕лому в╕ц╕ був в╕це-канцлером ╕ м╕н╕стром закордонних справ в уряд╕ Шредера. ╤ начебто непоганим. В усякому раз╕, щодо Укра╖ни.

╢вген ЯКУНОВ
м. Ки╖в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 26.09.2014 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14009

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков