Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 05.09.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 05.09.2014
СКАРБИ, ЗБЕРЕЖЕН╤ ДЛЯ НАЩАДК╤В

Старший науковий сп╕вроб╕тник музею Шеф╕ка Абдураманова розпов╕да╓:
— На виставку експонати потрапили р╕зними шляхами. Частина з них була вивезена п╕д час депортац╕╖ господарями, з ними ж повернулася назад. Дещо в╕дшукано колекц╕онерами на п╕востров╕, в тому числ╕ й реставровано з металобрухту. ╤ тепер ц╕ реч╕ — як нов╕. Можуть знову використовуватися за призначенням.
Вс╕ експонати — зразки старовинних предмет╕в побуту, як╕ ув╕брали в себе багатов╕ковий матер╕альний ╕ духовний досв╕д кримськотатарського народу. В╕н поверта╓ до виток╕в традиц╕йно╖ народно╖ культури, в╕дроджу╓ поняття Батьк╕вщини. На емоц╕йному р╕вн╕ — це с╕м’я: моя мама, м╕й будинок, м╕й побут, мо╖ традиц╕╖. На р╕вн╕ розуму: я люблю, я пишаюся. На р╕вн╕ в╕дчутт╕в — це неповторний смак кримського кизилу або запах полину. Зберегти вс╕ ц╕ предмети певною м╕рою було нескладно, адже в них — частинка душ╕ ╖хн╕х власник╕в. Кожен предмет — немов член с╕м’╖. Диванна вишита подушечка, фотограф╕╖, Коран, марама — то найдорожче, що, нав╕ть посп╕шно збираючись у далеку дорогу, взяли з собою. Якщо було б╕льше часу, брали ╕ предмети побуту.
На виставц╕ демонстру╓ться багато р╕зноман╕тних рушник╕в (безлер). Вони мали р╕зне призначення: для власних потреб людей, гостей ╕ для кухн╕. Були рушники святков╕, як╕ використовувалися в урочистих випадках для особливо почесних людей ╕ прикрашали ╕нтер’╓р витонченою вишивкою (евдж╕яр). Для кухн╕ використовувалося дуже тонке домоткане полотно з льону (кетен).
Кухня для татар — це особливе м╕сце, де не повинен п╕двищуватися голос, куди йдуть лише з добрими нам╕рами, адже там збер╕га╓ться вода ╕ печеться хл╕б. На довг╕й дерев’ян╕й полиц╕ (раф) розставлялися предмети першо╖ необх╕дност╕. Основне м╕сце в╕дводилося начищеному до блиску попелом або товченою цеглою посуду з червоно╖ м╕д╕ (бахар). В╕н використовувався ╕ для приготування ╖ж╕, ╕ для прикраси ╕нтер’╓ру.
С╕м’╖ кримських татар у минулому були зазвичай велик╕, тому серед домашн╕х предмет╕в багато таз╕в. У великому таз╕ зам╕шували т╕сто. Для виготовлення чебурек╕в з р╕зною начинкою — м’ясом, картоплею, гарбузом, сиром, м’ятою, петрушкою використовувався саань ╕з м╕д╕. Залежно в╕д к╕лькост╕ гостей п╕дбиралися п╕дноси р╕зного д╕аметру. Ставилися на низьк╕ н╕жки з приготовленою стравою.
З давн╕х час╕в, коли ╖жа готувалася ще в казанах на вогнищ╕, у мов╕ кримських татар збер╕гся висл╕в «пов╕сити казан на вогонь», хоч при цьому ставиться каструля на плиту. Ще одна прикметна в господарств╕ кримських татар р╕ч — н╕ж-тесак. Двома такими тесаками деяк╕ господин╕ й дос╕ за л╕чен╕ хвилини подр╕бнюють шматки м’яса на фарш, не користуючись м’ясорубкою. Страви при цьому виходять набагато соковит╕ш╕, смачн╕ш╕. Це — справжн╕й дел╕катес для гурман╕в.
Посудини для води. З ними д╕вчата ходили до джерела, використовуючи цю побутову потребу для зустр╕ч╕ з подругами, д╕знатися новини, показати себе. Поки набира╓ться вода в посудину, розмови нер╕дко затягувалися на години.
На кримськотатарських килимах кожен в╕зерунок — символ╕чний. В╕д цього залежало ╕ ╖хн╓ застосування. Особливе значення надавалося м╕сцю з обох бок╕в в╕д порога, бо вважалося, що п╕дступи до будинку характеризують мешканц╕в ╕ насамперед господиню. Тож вона повинна мати почуття порога ╕ свято ставитися до свого житла.  
Жодна татарська ж╕нка не обходиться без коштовних прикрас. Найулюблен╕ш╕ — з б╕рюзи ╕ сердол╕ку. З дорогих матер╕ал╕в з вишивкою виготовлялося ж╕ноче накриття на голову — марама. Марлю для не╖ крохмалили ╕ спец╕альною печаткою ставили на н╕й в╕дбиток з написом найчаст╕ше арабською мовою.
На виставц╕ демонструються чарики — шк╕ряне взуття, надзвичайно зручне, особливо для г╕рсько╖ м╕сцевост╕, ориг╕нальний кошик, який, доповнений мотузками, легко перетворю╓ться в рюкзак для д╕тей, сито для зерна, упряж для вола, карта Криму 1928 року, в як╕й збереглися назви населених пункт╕в кримськотатарською мовою. Всього експозиц╕я нал╕чу╓ 150 предмет╕в, кожен з яких ма╓ свою неповторну ╕стор╕ю. Д╕знатися ╖╖ можна, в╕дв╕давши виставку, яка триватиме до середини вересня.

Валентина МИХАЙЛЕНКО


ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 05.09.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13917

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков