Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 29.08.2014
СВ╤ТЯТЬСЯ НАД╤╢Ю В╤КНА КАРА╥МСЬКОГО ДОМУ...

Як перед акваланг╕стом, зануреним на глибину, в╕дкрива╓ться величезна п╕дводна панорама з рослинами ╕ живими орган╕змами, так ╕ на виставц╕ в Будинку художника С╕мферополя «Який прекрасний цей св╕т» глядач потрапля╓ в особливий прост╕р, створений уявою художниц╕ Св╕тлани Хадж╕. Бачиш на картинах поле мак╕в — милу╓шся, чайники, як╕ танцюють, — усм╕ха╓шся, д╕дуся з╕ скрипкою в руках — слуха╓ш. Зда╓ться, що от-от зазвучить музика.
Старий, як лицар Дон К╕хот, сидить тихо ╕ розм╕ркову╓. Його обличчя, пташка на плеч╕ та задня площа полотна зображен╕ дещо поверхово, без глибоко╖ техн╕чно╖ обробки. Однак художниця ╕ не ставить перед собою мету реал╕стичного портретного жанру. Вона тракту╓ звичайною мовою на╖ву певн╕ соц╕альн╕ та культурн╕ пласти сусп╕льства. ╤ зд╕йсню╓ це з щир╕стю, в╕дверт╕стю, в╕д ус╕╓╖ душ╕.
— Ця нива на╖вного мистецтва в Криму ще не зорана, не оголена, — говорить Олек-сандр Андре╓в, голова С╕мферопольського в╕дд╕лення Сп╕лки художник╕в Криму, заслужений художник Криму. — ╤, перебуваючи в його паростках, Св╕тлана Хадж╕ п╕дживлю╓ ╖х, зм╕цню╓ сво╖ми спробами наблизитися до живописно╖ школи передус╕м кольором ╕ настро╓м.
Арх╕тектор за фахом, що п╕сля зак╕нчення Льв╕вського пол╕техн╕чного ╕нституту багато рок╕в працювала ╕нженером-проектувальником, вона як живописець дебютувала ╕ реал╕зовувалася на початковому етап╕ в основному в арх╕тектурних м╕ських пейзажах. ╥╖ ╕ндив╕дуальна манера ╕ стил╕стика з та╓мничим св╕тлом ╕ чисто ж╕ночим затишним зачаруванням внесла спектр нових яскравих барв у кримський образо-творчий напрямок, в якому давно пл╕дно працюють колеги-арх╕тектори В╕ктор Даниленко, Олександр Кропко та ╕нш╕.
— Я йду по вулиц╕ Карла Маркса в С╕мферопол╕ ╕ бачу д╕м мо╖х предк╕в, — розпов╕да╓ художниця. — При╖жджаю в Феодос╕ю — там у родини була тютюнова фабрика. Вона згор╕ла, а д╕м збер╕гся донин╕. У минулому члени родини займалися постачанням буд╕вельного каменю, ╕ будинки Хадж╕ ╓ в Ялт╕, Гурзуф╕, Судаку, Москв╕ та Стамбул╕. На цьому перетин╕ народилася ╕ я.
Св╕тлана дивиться в с╕мейному альбом╕ на сво╖х р╕дних, на ╖хн╕ риси обличчя, оч╕, усм╕шку, ╕ душа ╖╖ просто вибуха╓ на полотн╕ вулкан╕чним сплеском яскравих тон╕в: «Соняшники на червоному», «Кв╕ти у ф╕олетов╕й ваз╕». Через двадцять рок╕в п╕сля пере╖зду в 1984 роц╕ в Крим у не╖ накопичилося картин на першу персональну виставку. ╤ вона в╕дбулася в Рос╕йському культурному центр╕, згодом — у С╕мферопольському художньому му-зе╖ ╕ Будинку художника. Для художника-аматора потрапити в так╕ престижн╕ зали не так просто, — говорять мистецтвознавц╕. Однак С. Хадж╕ як нащадок древнього кара╖мського роду в╕добража╓ сво╖м мистецтвом ун╕кальний колорит культури свого народу, турбу╓ться про збереження його традиц╕й ╕ насамперед це приверта╓ увагу до ╖╖ творчост╕. Кр╕м того, вона сама винятково св╕тла, житт╓рад╕сна людина, ╕ духовна енергетика ╖╖ оптим╕зму пронизу╓ кожну картину.
В╕д виставки до виставки жанрова пал╕тра Св╕тлани Хадж╕ розширю╓ться портретами, натюрмортами ╕ композиц╕йними сюжетами. На виставц╕ у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕ к╕лька рок╕в тому демонструвалася ╖╖ колекц╕я ж╕ночих портрет╕в р╕зних нац╕ональностей, що проживають у Криму. Нин╕ вона нал╕чу╓ понад в╕с╕мдесят полотен. Сп╕льно з директором С╕мферопольсько╖ дитячо╖ художньо╖ школи ╤ллею Бороховим Св╕тлана Хадж╕ представляла творч╕сть двох кор╕нних народ╕в п╕вострова — кара╖м╕в ╕ кримчак╕в на виставц╕ в Ки╓в╕.
Нац╕ональна тематика в╕дображена в сер╕ях роб╕т про танц╕, костюми, звича╖ кара╖м╕в. Пропущен╕ кр╕зь схвильовану, щиру любов художниц╕ до життя, в╕дчуття ц╕нност╕ кожно╖ митт╓вост╕, ц╕ картини викликали ╕нтерес у глядач╕в на ╖╖ попередн╕й виставц╕ в Будинку художника «Биття ж╕ночого серця». Всього художниця провела дванадцять персональних виставок, дв╕ з яких в╕дбулися в р╕дному Мел╕топол╕ Запор╕зько╖ област╕.
╤ сьогодн╕ потяг до ╕сторизму свого етносу червоною ниткою проходить кр╕зь живописну пал╕тру художниц╕, в╕ддзеркалю╓ згусток ╖╖ думок, тривог ╕ рад╕сних спод╕вань. К╕лька картин вона присвятила пере╖зду молодих кара╖мських во╖н╕в на службу королю В╕товту в литовське м╕сто Тракай, де ╕ в наш час проживають кара╖ми. Створена нещодавно картина «Кара╖мська хоругва. Грюнвальдська в╕йна» — це ╖╖ в╕дпов╕дь на нин╕шн╕ конфл╕ктн╕ под╕╖ в п╕вденно-сх╕дн╕й Укра╖н╕ як представниц╕ хоч ╕ малого народу, але свого часу в╕н також зробив значний внесок у наближення миру в кровопролитн╕й в╕йн╕.
— Навколо нас сьогодн╕ горить планета, гинуть слов’яни, — говорить С. Хадж╕. — А мен╕ так хочеться, щоб скр╕зь на земл╕ панував мир, щоб люди жили довго ╕ помирали т╕льки в╕д старост╕.
Просування будь-яко╖ арм╕╖, кр╕м культурно╖, породжу╓ руйнування, а митц╕, незважаючи на в╕дм╕нност╕ в стилях ╕ техн╕ках, ведуть до творення, згоди ╕ сп╕вроб╕тництва. Цю мудр╕сть життя ╕ ф╕лософ╕ю довгол╕ття художниця переда╓ в картинах «Портрет Соломона Хадж╕», «Посп╕ша╓ старий на службу в кара╖мську кенасу», а цент-ральне м╕сце в експозиц╕╖ зайняло великоформатне полотно «Благов╕ст». Ц╕╓ю рад╕сною зв╕сткою за канон╕чним ╢вангел╕╓м ╓ спов╕щення ангелом Д╕ви Мар╕╖ про народження в╕д не╖ Спасителя св╕ту, якого назвуть ╤сусом Христом.
Рад╕сть, б╕ль ╕ щастя перемежовуються на картинах, як ╕ в житт╕ кожно╖ людини. Але загалом експозиц╕я виклика╓ захоплення красою навколишнього св╕ту, в якому творче натхнення пробуджу╓ яскраве сонце Гурзуфського полудня, маковий рай, променист╕ оч╕ трьох кара╖мських грац╕й, запальн╕ народн╕ танц╕. Дивишся на танцюрист╕в у нац╕ональних костюмах («Гопак», «╢врейський танець», «Циганський вихор») чи на елегантних балерин («Жизель», «Репетиц╕я балетного спектаклю»), ╕ зда╓ться, що люди оживають. В них особливо в╕дчутна безпосередн╕сть, фантаз╕йн╕сть ╕ розкут╕сть самовираження авторки.
Така багатонац╕ональна пал╕тра не потребу╓ перекладу. Вона, за словами члена Громадсько╖ палати Криму Альони Плак╕ди, ╓ руш╕йною силою дипломат╕╖ м╕ж народами п╕вострова.

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13872

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков