Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 29.08.2014
ТАРАС ШЕВЧЕНКО ╤ ОЛЕКСАНДР ГЕРЦЕН

Шевченк╕ана

Високу оц╕нку Шевченку дав Герцен: «В╕н тим великий, що в╕н ц╕лком народний письменник, як наш Кольцов; але в╕н ма╓ далеко б╕льше значення, н╕ж Кольцов, оск╕льки Шевченко також пол╕тичний д╕яч ╕ був борцем за свободу».1
Шевченко мав великий революц╕он╕зуючий вплив на соц╕альну й нац╕ональну самосв╕дом╕сть не т╕льки укра╖нського народу, а й народ╕в, що населяли Рос╕ю ╕ поза ╖╖ межами. М. Огарьов писав: «Укра╖на проснулась у Шевченков╕, ╕ кращий доказ того, як сила обставин веде до самобутност╕ областей ╕ нерозд╕льност╕ союзу, — Шевченко, народжений в Малорос╕╖, з захопленням прийнятий, як св╕й, у рос╕йськ╕й л╕тератур╕, ╕ став для нас р╕дним: так багато було сп╕льного в наших стражданнях ╕ так самобутн╕сть кожного ста╓ необх╕дною умовою загально╖ свободи».2
П╕сля прибуття до Нижнього поет д╕знався, що в’╖зд в обидв╕ столиц╕ йому заборонений ╕ що в╕н перебува╓ п╕д наглядом пол╕ц╕╖, але це не довело його до в╕дчаю. В╕дчуття сусп╕льного п╕днесення, яке охопило кра╖ну, нада╓ Кобзарев╕ нових сил; в╕н запо╓м чита╓ новинки рос╕йсько╖ л╕тератури, надолужуючи пропущене за роки заслання, ╕ в╕дновлю╓ власну поетичну д╕яльн╕сть: «проц╕джу╓» в╕рш╕, написан╕ в 1847 -1850 роках, ╕ створю╓ к╕лька нових твор╕в («Неоф╕ти», «Юродивий» та ╕н.).
Величезне враження справили на поета нелегальн╕ твори «одинокого вигнанця – О. ╤. Герцена, так само, як ╕ видання в╕льно╖ рос╕йсько╖ преси в ц╕лому. Номери «Колокола», як╕ Шевченков╕ довелось побачити вперше, в╕н «с благоговением облобызал», а ознайомившись з брошурою Герцена «Крещеная собственность», що м╕стила заклик до розправи з «помещичьей властью» за допомогою «топора», записав у сво╓му щоденнику: «Сердечное, задушевное человеческое слово!» (V, 150).
Чутки про п╕дготовлювану селянську реформу не викликали у поета жодних ╕люз╕й.
Будучи в ем╕грац╕╖, О. Герцен уважно сл╕дкував за розвитком революц╕йних под╕й в Рос╕╖ ╕ в Укра╖н╕, в «Колокол╕» з’являлись публ╕кац╕╖ про масов╕ виступи проти самодержавства, насильництва ╕ кр╕посництва.
У друг╕й половин╕ 50-х рок╕в мало чи не перше м╕сце за розмахом студентського руху належало Харк╕вському ун╕верситету. Створений в 1855 роц╕ ╕ розгромлений царським урядом дв╕ч╕, в 1858-му, а пот╕м ╕ в 1860 роц╕, харк╕вський та╓мничий студентський гурток був, як це вже доведено, не лише культурницьким об’╓днанням, а справжньою революц╕йною орган╕зац╕╓ю, яка була зв’язана з Лондонським центром ╕ перетворювала в життя програму насильницько╖ боротьби з кр╕посництвом ╕ самодержавством. Харк╕вський студентський революц╕йний гурток виховав в╕домих д╕яч╕в, таких, як Я. М. Бекман, П. В. Завадський, П. С. ╢ф╕менко, М. Д. Муравський, С. С. Римаренко. П╕зн╕ше гурток було викрито, а активних учасник╕в заарештовано ╕ в╕дправлено на заслання до Петрозаводська. Один з лист╕в нев╕домого адресата для передач╕ М. Д. Муравському св╕дчить, що молод╕ люди на засланн╕ читали заборонену л╕тературу: «Маю першу книжку «По-лярной звезды», «Неспокойный человек перед дворянскими выборами», «Сон» Шевченка та ╕н…».
Пропаганда революц╕йних ╕дей, яку в╕в з допомогою «Колокола» ╕ в╕льно╖ рос╕йсько╖ преси Герцен, викликала захоплення у поета-революц╕онера.
Значну роль в╕д╕грали видання Герцена в ознайомленн╕ Шевченка з рос╕йською позацензурною поез╕╓ю. О. ╤. Б╕лецький писав: «Нев╕домо, чи знав Шевченко «Послание в Сибирь» Пушк╕на, але рядки його в╕рш╕в ╕ прози, присвячен╕ декабристам, сп╕взвучн╕ з пушк╕нським посланням».3
Як видно ╕з запису поета в щоденнику в╕д 6 листопада 1857 року, в╕н ╕з захопленням прочитав другу книжку «Полярной звезды» Герцена, де було надруковано к╕лька заборонених тод╕ в Рос╕╖ в╕рш╕в Пушк╕на, Рил╓╓ва, Лермонтова, в тому числ╕ «По-слание в Сибирь».
Як в╕домо, саме в той час в Нижньому Новгород╕ Шевченко написав уривок поеми «Юродивий». Звертаючись до декабрист╕в, поет писав:

А я полину на Сиб╕р
Аж за Байкал;
загляну в гори,
В вертепи темн╕╖ ╕ в нори,
Без дна глибок╕╖, ╕ вас –
Споборники свято╖ вол╕ –
╤з тьми, ╕з смрада, ╕з невол╕
Царям ╕ людям напоказ
На св╕т вас виведу надал╕
Рядами довгими
в кайданах…
(╤╤, 289)

У поем╕ «Юродивий» Шевченко висловив непохитне бажання не т╕льки осп╕вати, а й продовжити справу перших рос╕йських революц╕онер╕в.
У друг╕й книжц╕ «Полярной звезды» був опубл╕кований портрет страчених декабрист╕в, який вразив Шевченка.
16 жовтня 1857 року в щоденнику автор «Кобзаря» не т╕льки згаду╓, а й оц╕ню╓ лист Герцена до Олександра ╤╤, що був надрукований у перш╕й книжц╕ «Полярной звезды».
Про вплив на Шевченка твор╕в Герцена св╕дчать «герцен╕зми», що зустр╕чаються у його в╕ршах 1857-1861 рр. Ще у 1876 р. М. Драгоманов звернув увагу на те, що у в╕рш╕ «Умре муж великий в власяниц╕» Шевченко митрополита Григор╕я «зве по «Колоколу» Герцена – «юбкоборцем».4
У творах Шевченка ╓ й ╕нш╕ «герцен╕зми» – в╕зант╕йство, фельдфебель – цар, Тормоз та ╕н.
У творах Шевченка ╕ Герцена нер╕дко можна пом╕тити сп╕льн╕сть погляд╕в. Так, коли вл╕тку 1859 року царизм в боротьб╕ проти студентського руху почав вдаватись до р╕зних «терм╕нових заход╕в», Герцен пор╕внював царських сатрап╕в з головним персонажем в╕домо╖ б╕блейсько╖ легенди про царя ╤рода. «Хто екзамену╓, жандарм чи професура? ╤ хто цей ╤род, що вигадав лицем╕рний метод – знищення п╕дл╕тк╕в?» – зазначив в╕н.5 А 24 жовтня 1859 року, майже за п╕втора м╕сяця до того, як з’явилась у «Колокол╕» наведена зам╕тка Герцена, у твор╕ «Во ╤удей во дн╕ они…» Шевченко, як уже говорилось, пол╕тику самодержавства стосовно студент╕в також пор╕внював ╕з винищенням д╕тей царем ╤родом.
Сп╕льн╕сть естетичних погляд╕в у Герцена ╕ Шевченка визначалась, насамперед, близькою, майже однаковою ╖хньою сусп╕льно-пол╕тичною позиц╕╓ю.
Герцен був кровно зв’язаний з покол╕нням дворянських революц╕онер╕в, розбуджених повстанням декабрист╕в. Разом ╕з тим, його пол╕тична д╕яльн╕сть в╕дбивала республ╕канськ╕ демократичн╕ тенденц╕╖ в рос╕йськ╕й буржуазн╕й революц╕╖. ╤нод╕ в╕н в╕дступав в╕д демократизму до л╕берал╕зму. Однак при вс╕х ваганнях Герцена м╕ж демократизмом ╕ л╕берал╕змом демократизм все ж брав у нього гору. А також Герцен виступав як представник революц╕йного селянства, що боролось за повне знищення пом╕щицького землеволод╕ння ╕ кр╕пацтва.
На в╕дм╕ну в╕д Герцена, Шевченко належав до нового покол╕ння революц╕онер╕в, в╕н був мужицьким демократом у повному ╕ точному значенн╕ цього слова.
Одержавши в Нижньому Новгород╕ наприк╕нц╕ 1857 року ╕нформац╕ю н╕бито М. ╤. Костомаров над╕слав з Лондона лист Олександру ╤╤ (╕нформац╕я ця не в╕дпов╕дала д╕йсност╕), Шевченко зазначив у щоденнику (16 жовтня), що приписаний Костомарову лист «пространнее и разумнее письма Герцена, адресованного к тому же лицу» (V, 152).
П╕д останн╕м поет мав на уваз╕ справжн╕й лист Герцена до царя в╕д 10 березня 1855 року. Це св╕дчить, що автор «Кобзаря» бачив не т╕льки сильн╕, а й слабк╕ сторони в пол╕тичному св╕тогляд╕ видавця «Колокола».
Шевченко був у курс╕ т╕╓╖ полем╕ки, яку в╕в Герцен з Чернишевським та Добролюбовим. Лог╕чно, що симпат╕╖ Шевченка були на боц╕ «Современника», оск╕льки у вир╕шенн╕ основного питання епохи, селянського, Шевченко, так само, як Чернишевський та Добролюбов, р╕шуче засуджуючи настанови л╕берал╕в на реформи «зверху», без найменших сумн╕в╕в в╕дстоював шлях селянсько╖ революц╕╖. Однак Шевченко був виключно високо╖ думки про д╕яльн╕сть Герцена в ц╕лому. Про це св╕дчить, зокрема, той факт, що в кв╕тн╕ 1860 року прим╕рник щойно виданого «Кобзаря» поет над╕слав Герцену з «благословейным поклоном» (V, 253).
Шевченко, безсумн╕вно, належав до того кола ос╕б, як╕ рад╕ли з усп╕х╕в «Колокола» як з╕ сво╖х власних. В╕домий шевченкознавець ╤. Я. Айзеншток ще в 1938 роц╕ д╕йшов висновку, анал╕зуючи зм╕ст ╕ стиль зам╕тки «Академ╕я художеств в осадном и иконописном положении», надруковано╖ в «Колоколе» 1 с╕чня 1860 року (№ 60), що автором ╖╖ був Шевченко.6
Досл╕дники творчост╕ Т. Шевченка роблять припущення, що Шевченко, можливо, ╓ автором надруковано╖ в «Колокол╕» 1 вересня 1860 року (№ 80, стор. 672) анон╕мно╖ зам╕тки «В дополнение к биографии Т. Шевченко». Нижче пода╓ться повний текст ц╕╓╖ зам╕тки:
«В прошлом году известный поэт Шевченко, после многолетней ссылки на берегах Каспийского моря, получил, наконец, позволение съездить на родину, о чем тогда дано было знать губернаторам малороссийских губерний для сведения.
Минуя города и села, Шевченко спешил в свою родную, давно не виденную Кирилловку. В м. Межиричи Черкасского уезда он наткнулся на тамошнего ис-правника Кабашникова, который, как и другие его со-братья, имел от Гессе предписание неукоснительно наблюдать за таким-то и таким-то Шевченко. Встретившись с последним, Кабашникову прежде всего пришло на ум содрать с него, в силу чего он и потребовал от Шевченко снять с него портрет во весь рост и безошибочно. Тот отказался. Кабашников сейчас же арестовал его, донеся Гессе, что им задержан отставной рядовой Тарас Григорьев сын Шев-ченко, уличенный в кощунстве и богоотступничестве. Гессе приказал немедля препроводить Шевченко за конвоем в Киев. И если бы не добрые люди, меж которыми нельзя не назвать жандармского генерала Куцинского, то Шевченко долго бы прогостил в киевской полиции».
У друг╕й половин╕ 1860 року до Герцена в Лондон при╖жджало з Рос╕╖ багато в╕домих нин╕ д╕яч╕в. Чимало хто з них близько знав Шевченка. В березн╕ 1859 року з Герценом в Лондон╕ зустр╕лися М. Л. Михайлов та М. В. Шелгунов, у серпн╕ того ж року у Герцена гостювала М. О. Маркович, а в серпн╕ 1860 року його в╕дв╕дав С. Сераковський. Один перел╕к цих ╕мен (а його можна значно поширити) показу╓, наск╕льки виросла у видавц╕в «Колокола» можлив╕сть одержувати найр╕зноман╕тн╕шу ╕нформац╕ю про укра╖нського поета.
В програмних документах ╕ планах пропагандистських д╕й Лондонського центру Укра╖н╕ прид╕лялась пильна увага.
Появу 15 с╕чня 1860 року в «Колокол╕» (№ 61) статт╕ М. ╤. Костомарова «Укра╖на» (в н╕й про Шевченка говорилось як про «народного поета… чудов╕ в╕рш╕ якого знають напам’ять не т╕льки майже вс╕ малороси, що читають, а й багато великорос╕в та слов’ян») ╕ доповнення до автоб╕ограф╕╖ (№ 80) можна розглядати як вияв дружньо╖ уваги до поета з боку Герцена ╕ Огарьова.
На смерть ген╕ального поета «Колокол» в╕дгукнувся зам╕ткою «Т. Г. Шевченко» такого зм╕сту: «26 лютого (10 березня) згас у Петербурз╕ малорос╕йський сп╕вець Т. Г. Шевченко. Жаль, що страдник закрив оч╕ напередодн╕ довгожданого зв╕льнення. Хто мав б╕льше право осп╕вати цей день, як не в╕н? Але добре й те, що вран╕шня зоря цього дня зайнялась за його життя ╕ осв╕тила останн╕ дн╕ його».7
У вступ╕ до зб╕рника «Русская потаенная литература Х╤Х столетия» 1861 року Огарьов писав: «Укра╖на прокинулась в Шевченков╕, ╕ кращий доказ того, як сила обставин тягне до самобутност╕ областей ╕ непод╕льност╕ союзу, — Шевченко, народжений в Малорос╕╖, з захопленням прийнятий, як св╕й, в рос╕йськ╕й л╕тератур╕, ╕ став для нас р╕дним: так багато було сп╕льного в наших стражданнях ╕ так самобутн╕сть кожного ста╓ необх╕дною умовою загально╖ свободи».8
Революц╕йн╕й поез╕╖ Шевченка, як ╕ його громадсько-пол╕тичн╕й д╕яльност╕ в ц╕лому, видавц╕ «Колокола» надавали великого значення.
В одн╕й з╕ сво╖х зам╕ток 1862 року Герцен назвав Шевченка «мало не ╓диним народним поетом».9 В╕н мав на уваз╕ саме цю, що була притаманна тод╕ лише окремим письменникам, революц╕йну народн╕сть поета. Ц╕кавими ╓ спогади М. Ге, — в╕н попросив одного разу: «Дайте що-небудь рос╕йське прочитати». – «Що ж вам дати? – запитав я. – Ось Шевченко, переклад Гербеля». – «Дайте», — в╕дпов╕в в╕н ╕ взяв. Повертаючи, в╕н сказав: «Боже, що за краса, так ╕ пов╕яло чистим незайманим степом, це – широч╕нь, — це свобода!»..10
Прогресивна громадськ╕сть бачила в Шевченков╕ жертву царського насильства ╕ свавол╕, тому похорон поета вилився в могутн╕й протест проти пол╕тики терору самодержавства.
«28 лютого, — писав «Колокол», — похоронили Т. Г. Шевченка, прах якого днями буде перевезено в Малорос╕ю. П╕сля похорону один з╕ студент╕в об’явив ус╕м присутн╕м, що завтра, тобто 1 березня, в католицьк╕й церкв╕ буде рекв╕╓м в пам’ять убитих у Варшав╕ 13 ╕ 15 лютого. Рекв╕╓м д╕йсно в╕дбувся; ╕ на ньому були присутн╕ Костомаров, Спасович ╕ багато ╕нших професор╕в. П╕сля зак╕нчення служби студенти-поляки просп╕вали св╕й нац╕ональний г╕мн; рос╕яни ╖м п╕дтягували. Полковник Ростишевський почав переписувати кадет╕в, що були в костьол╕; це пом╕тили, випровадили полковника ╕ на вулиц╕ освистали…»..11
Похорони Т. Г. Шевченка – це була перша могутня демонстрац╕я ╓днання демократичних сил у всеукра╖нському масштаб╕.

В╕ктор ТАРАХАН,
зав╕дувач сектора науково-досл╕дного в╕дд╕лу культурно-осв╕тньо╖ роботи Шевченк╕вського нац╕онального запов╕дника у м. Канев╕
(Продовження буде)


1 Е. ╤. Юнге, Воспоминания (1843-1860 гг.), Книгоиздательство «Сфинкс», стор. 354-355.
2 Н. П. Огарев, Избранные социально-политические и философские произведения, т. ╤, Госполитиздат, М., 1952, стор. 466.
3 О. Б╕лецький, В╕д давнини до сучасност╕, т. ╤╤, Держл╕твидав Укра╖ни, 1960, стор. 161.
4 М. Драгоманов, Шевченко, укра╖ноф╕ли й соц╕ал╕зм, «Громада», 1879, № 4, стор. 142.
5 «Колокол», 1859, № 57-58, 1 грудня, стор. 480.
6 «Пролетарская правда» в╕д 22 грудня 1938 р. (№ 292).
7 «Колокол», 1861, № 95, 1 кв╕тня, стор. 798.
8 Русская потаенная литература Х╤Х столетия, часть ╤, Лондон, 1861, стор. 95.
9 «Колокол», 1862, № 142, 22 серпня, стор. 1179.
10 В. Стасов, Николай Николаевич Ге, Его жизнь, произведения и переписка, М., 1904, стор. 160-161.
11 «Колокол», 1861, 1 липня, стор. 856.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13860

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков