Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4250)
З потоку життя (7278)
Душі криниця (3920)
Українці мої... (1561)
Резонанс (1822)
Урок української (1001)
"Білі плями" історії (1805)
Крим - наш дім (549)
"Будьмо!" (262)
Ми єсть народ? (239)
Бути чи не бути? (112)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (111)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОЩАННЯ З ДИТИНСТВОМ: ВИПУСКН╤ АЛЬБОМИ НА РУ╥НАХ ╤ ВАЛЬС-ПРИСВЯТА
"У нас вкрали свято, вкрали дитинство. ╤ ми хот╕ли показати св╕ту, що життя продовжу╓ться,...


ЯК ВИ╥ХАТИ З ОКУПОВАНОГО КРИМУ?
Представництво Президента в АРК п╕дготувало рекомендац╕╖ укра╖нцям, як ви╖хати з окупованого Криму.


УКРА╥НА ЗАВЕРШИЛА ПАРАЛ╤МП╤АДУ В ПЕК╤Н╤: 29 МЕДАЛЕЙ ╤ ДРУГЕ ЗАГАЛЬНОКОМАНДНЕ М╤СЦЕ
Упродовж дев'яти змагальних дн╕в укра╖нськ╕ спортсмени виграли 29 медалей: 11 золотих, 10...


М╤Ж ПУТ╤НИМ ╤ Г╤ТЛЕРОМ НАРЕШТ╤ ПОСТАВЛЕНО ЗНАК «ДОР╤ВНЮ╢»
Сенат США одноголосно назвав пут╕на во╓нним злочинцем. Насл╕дки? З ╕стотою, визнаною во╓нним...


ЗАХИСТИМО СТОЛИЦЮ!
Подана мною ╕нформац╕я - достов╕рна, як кажуть, «з перших уст».
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 31.10.2003
З ВИМОГОЮ НЕ ДОТРИМУВАТИСЬ ЗАКОНУ...
Лідія Степко, власкор "КС"

Депутати Верховної Ради від Севастополя направили "особенное обращение" до Міністерства освіти та науки України з вимогою надати право севастопольським школярам складати випускні іспити у школах та вcтупні -  до ВНЗ російською мовою, про це повідомили севастопольські  ЗМІ, пославшись на інтерв'ю депутата ВР Віктора Заїчка. Попри те, що наступного року всі вступні екзамени в Україні проводитимуться державною мовою, він запевнив, що "вопрос в такой постановке не может иметь место в Севастополе".  
Саме в ці дні пройшла нарада директорів шкіл, на якій місцеві освітяни закликали докласти всіх зусиль для виконання Закону України "Про мови...". Такий дивний збіг обставин збентежив як батьків та учнів, так і українську громадськість міста.

Якщо раніше можна було нарікати на управління освіти, то сьогоднішнє його керівництво докладає чимало зусиль, аби державна мова у школах викладалася належним чином. Тому й тривожиться вже з першої чверті й нагадує директорам навчальних закладів про всі недоліки, виявлені інспекцією Міністерства освіти минулого навчального року.
Заступник начальника управління Галина Кунцевська, прочитавши акт перевірки, закликала колег  дотримуватися вимог Міністерства освіти щодо реалізації державної мовної політики у загальноосвітніх навчальних закладах. Що ж до недоліків,  відзначених у акті, то їх було чимало.
Освітяни Севастополя недопрацьовують в плані створення для учнів мовного середовища, функціонування державної мови в навчальних закладах.
У деяких класах севастопольських шкіл, зокрема, у школах  № 1, 2, 17, 32, 35, 43, школі-інтернаті № 6 та приватній школі "Единство" у 2002/2003 навчальному році українська мова взагалі не викладалася.
Значна кількість 10 - 11-х класів не встигає опанувати повний обсяг програми з української мови та літератури, оскільки поетапне її введення ще не завершилось.
Більш динамічний розвиток мережі навчальних закладів з українською мовою навчання в м. Севастополі можливий тільки за умови серйозних змін з питань кадрової політики в освітянській галузі.
У місті українську мову та літературу викладають 225 педагогів. Для забезпечення викладання предмета у повному обсязі необхідно близько 600 фахівців. Жодна школа регіону не укомплектована фахівцями повною мірою.  До викладання української мови залучаються педагоги інших спеціальностей, які володіють лише розмовною українською мовою.
На сьогодні в місті працює лише 48 вчителів з правом викладання предметів українською мовою.
У зв'язку з цим у Севастополі гостро стоїть проблема створення повноцінного вищого навчального закладу педагогічного профілю на базі діючого ІПО (Інституту післядипломної освіти).    
Не реалізується ст. 28 Закону України "Про мови..." вищими навчальними закладами всіх форм власності м. Севастополя щодо проведення вступних іспитів державною мовою, що є основним стримуючим фактором для батьків при виборі мови навчання і виховання дітей у школах та дошкільних навчальних закладах...
Те, що в місті не все гаразд з вивченням державної мови, зрозуміло й без будь-яких актів перевірок з боку Києва, але керівництво управління освіти у такий спосіб ще раз хотіло привернути увагу директорів шкіл до означених  проблем та їх вирішення. Тож, думається, що за умови, коли основним стримуючим фактором для батьків при виборі мови навчання дитини визнане проведення вступних іспитів у ВНЗ російською мовою, таке звернення до Міністерства освіти та науки України  не можна вважати виваженим - воно просто поглиблюватиме існуючу проблему.
Хіба що спробуємо зрозуміти логіку нашого нардепа. І тут, мабуть, доречно буде згадати останні вибори до Верховної Ради. Це ж саме В. Заїчко, агітуючи севастопольців, примудрився забратися тоді аж на крейсер "Москва" Чорномоського флоту РФ і звідти палко обіцяти виборцям російську мову "на все времена". Саме бігборди  цього кандидата в депутати із зображенням його братніх обіймів з Віктором Черномирдіним прикрашали добрий десяток центральних вулиць Севастополя. Тепер, здається, наш депутат змушений  відпрацьовувати свої обіцянки. І тут, мабуть, вже не до виважених рішень. То вже хоч би погоджував свої дії з управлінням освіти. Там сьогодні про його "особенное обращение", на жаль чи на щастя, ніхто нічого не чув. Тож і вийшло, що в один і той же час керівництво управління освіти вимагає від директорів шкіл дотримуватися Закону України "Про мови...", а депутат Верховної Ради від Севастополя шле звернення до Міністерства освіти з вимогою надати севастопольцям ексклюзивне право той Закон порушувати.
Від таких політичних реверансів наших нардепів у бік іншої держави страждають передусім севастопольські абітурієнти. В управлінні освіти кажуть, що почастішали звернення батьків, котрі вимагають забезпечення повноцінних знань державної мови або дозволу складати шкільні іспити екстерном, щоб встигнути вивезти дитину до столиці, де за півроку до вступу до ВНЗ вона би встигла опанувати українську належним чином.
Депутатський корпус севастопольської міської Ради також "допомагає" нашим освітянам... чим може. Регіональною програмою "Вчитель", затвердженою сесією міськради ще 3.11 2002 р., передбачено цього року здійснити реорганізацію Інституту післядипломної освіти в педагогічний ВНЗ  III - IV рівня акредитації та фінансувати його з місцевого бюджету. Але рік добігає кінця, а  "...віз і нині там...". (До речі, цей навчальний заклад вже першого вересня був готовий розпочати підготовку викладачів української мови та літератури).
Цілих три місяці директор  Інституту М. Лапенок разом з начальником управління освіти М. Чербаджи  ходять на сесійні засідання, як на роботу, але так досі й не дочекалися ухвалення дозволу на реорганізацію. Дехто, правда, пошепки зауважує, що й не дочекаються, бо Інститут розташований біля самого моря та ще й у центрі міста. Дуже вже хочеться  комусь використати ту будівлю  на свій розсуд.
Що ж до зауважень, зазначених у акті перевірки, то в управлінні освіти з гіркотою зазначають: "Нам нагадують про те, що ми й самі добре знаємо. А фінансування як було мізерним, так і залишається. За таких умов, коли і фахівців, і підручників не вистачає, створювати україномовне середовище доволі проблематично".
На освітянську нараду була запрошена голова Союзу українок Богдана Процак, котра подарувала кожному директорові школи передплату на "Кримську світлицю". А начальник управління Микола Чербаджи назвав наш часопис гарним виданням. Відтепер і ми боротимемося як за створення україномовного середовища в школах Севастополя, так і проти подвійних стандартів, що, на жаль,  прижилися у нашому суспільстві.

м. Севастополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1386

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков