Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 22.08.2014
ВТРАЧЕНИЙ УКРА╥НСЬКИЙ ШАНС ДЛЯ ЦЕРКВИ ЧИ ПОЧАТОК НОВОГО ЖИТТЯ?

Працюючи як громадський актив╕ст та церковна людина над заходами з об’╓днання розд╕лених укра╖нських церков, я часто уявляю соб╕ майбутн╕й акт злуки УПЦ МП та УПЦ КП. Мен╕ бачиться ця под╕я як руйнування невидимо╖ величезно╖ ст╕ни, так н╕би вс╕ ми, православн╕ укра╖нц╕, опинилися у величезному, повному сяйва простор╕, де сп╕вають херувими. У мо╖й уяв╕ цей прост╕р несе атмосферу пасхально╖ служби храм╕в Ки╓во-Печерсько╖ Лаври, красу та досто╖нство Володимирського собору та велич Соф╕╖ Ки╖всько╖.
Арх╕╓рейський Собор УПЦ МП, який повинен був обрати митрополита, м╕г або впритул наблизити цю мр╕ю багатьох тисяч укра╖нц╕в, або в╕ддалити ╖╖ на десятил╕ття. Судячи з усього, ╓пископат п╕шов звичним та комфортним шляхом та обрав промосковського кандидата. Митрополитом став Онуфр╕й (Березовський), як ╕ прогнозував м╕сяць тому «Укр╕нформ». ╢пископи обрали в╕руючу людину, тим не менше далеку в╕д цих ╕дей та ╕деал╕в церковно╖ ╓дност╕. Обрали всупереч проханням та зверненням влади. Всупереч в╕йн╕ та прокремл╕вськ╕й позиц╕╖ Патр╕арха Кирила. ╢днання поки що не буде. Оч╕ку╓мо в╕дновлення промосковсько╖ обвинувачувально╖ риторики на адресу УПЦ КП.

Чому так сталося ╕ як╕ насл╕дки такого вибору

Через в╕йну, закрит╕сть церковно╖ корпорац╕╖ п╕дготовка до вибор╕в Предстоятеля УПЦ МП проходила не дуже пом╕тно. Оф╕ц╕йно тако╖ виборчо╖ кампан╕╖ у церкв╕ ╕снувати не може в принцип╕. Вт╕м, виборча кампан╕я була.
У Ки╖вськ╕й митропол╕╖, в резиденц╕ях ╓пископ╕в, у монастирях, на зустр╕чах в каб╕нетах велися розмови, шукалися аргументи, платилися грош╕, роздавалися об╕цянки, призивалося ╕м’я Господа, згадувалося ╕м’я патр╕арха Кирила, ╕м’я пок╕йного Володимира, ╕мена пол╕тик╕в та б╕знесмен╕в. У цих суперечках теолог╕чн╕ аргументи перепл╕талися ╕з дружн╕ми порадами, пол╕тичними прогнозами та цин╕чними пропозиц╕ями ф╕нансового характеру. Журнал╕сти ТСН прямо розпов╕дали про переказ м╕льйон╕в рубл╕в з Москви на рахунки митропол╕╖ та адресну допомогу ╓парх╕ям в сум╕ 230 тисяч дол. кожному «╓пископу-виборцю».
Про кандидат╕в на митрополичий престол написано десятки текст╕в. Ми спробу╓мо написати максимально стисло. Всього було чотири кандидати. Роз╕б’╓мо ╖х на пари, для зручност╕, бо, насправд╕, у кож-н╕й пар╕ один продовжу╓ погляди ╕ншого.

Прокремл╕вська парт╕я: Онуфр╕й (Березовський) та Антон╕й (Паканич)

У випадку перемоги одного (Онуфр╕я) Антон╕й повинен був стати керуючим справами. (Фактично робочий кер╕вник церкви).
Митрополит Онуфр╕й — в╕руючий монах, який несе св╕й священичий хрест. Але в╕н ╓ посл╕довним та ╕дейним противником автокефал╕╖ УПЦ. За нашими джерелами, за пер╕од перебування на посад╕ М╕сцеблюстителя Ки╖вського мит-рополичого престолу в╕н заблокував ╕н╕ц╕ативу Священного Синоду УПЦ почати переговори з УПЦ КП та УАПЦ (фактично заборонив оф╕ц╕йн╕ зустр╕ч╕ м╕ж переговорними ком╕с╕ями УПЦ та УПЦ КП). Владика Онуфр╕й в╕дмовився прямо засудити рос╕йську в╕йськову агрес╕ю (в╕дхилив проекти документ╕в УПЦ МП та Всеукра╖нсько╖ ради церков з под╕бними формулюваннями). В╕н в╕дмовився покарати кл╕рик╕в (╓пископ╕в та священик╕в) УПЦ, як╕ беруть участь у д╕яльност╕ ДНР та ЛНР.
За даними наших експерт╕в, виконуючи вказ╕вку Патр╕арха Кирила, дом╕гся прийняття Звернення Священного Синоду УПЦ, де м╕ститься формальний заклик до в╕йськовослужбовц╕в ЗС Укра╖ни скласти зброю.
Як стало в╕домо з джерел у Ки╖вськ╕й митропол╕╖, у першому проект╕ Звернення Синоду, що був п╕дготовлений апаратом митропол╕╖, м╕стився такий заклик до сепаратист╕в (ус╕ т╕, хто незаконно трима╓ зброю), але на вимогу митрополита Онуфр╕я формулювання було зм╕нено. Показовим стало звернення до Президента захистити священик╕в Донбасу в╕д укра╖нських в╕йськових. Лист, як годиться, взяла на озбро╓ння Московська патр╕арх╕я з подальшою розкруткою у ЗМ╤ РФ. Хоча, нав╕ть якби ╕снувала така проблема, вона вир╕шу╓ться не шляхом в╕дкритих лист╕в, а шляхом телефонних дзв╕нк╕в м╕сцеблюстителя до орган╕в влади.
Сл╕д додати, що митрополит Онуфр╕й за сво╖м психолог╕чним типом не ╓ кер╕вником, а ╓, насамперед, монахом, представником консервативно╖ рос╕йсько╖ традиц╕╖. В ц╕й традиц╕╖ головною чернечою чеснотою ╓ «монашеський послух». Тож не виключа╓мо, що в╕н виконуватиме ус╕ вказ╕вки Патр╕арха Кирила.
Другий кандидат Антон╕й залиша╓ться в ╕╓рарх╕╖ УПЦ МП. П╕арники владики Антон╕я, як╕ багато рок╕в спов╕дують та нав’язують паств╕ ╕дею пов╕льно╖ еволюц╕╖ УПЦ МП в самост╕йну церкву, намагаються представити нам молодого ╓пископа як проукра╖нського кандидата. Р╕зн╕ наш╕ джерела п╕дтверджують, що ╕ зараз Антон╕й — кандидат Кирила. Що ц╕каво, автор цих рядк╕в в╕дстежив ус╕ ╕нтерв’ю Антон╕я Паканича п╕сля смерт╕ Блаженн╕йшого. В жодному з них не було н╕ слова сказано про церковне ╓днання. В жодному. Кр╕м того, паства не забуде спроб в╕дсторонення Блаженн╕йшого Володимира.
В той час, коли Блаженн╕йшого Володимира 14 м╕сяц╕в не л╕кували в╕д раку, коли його особистий секретар Олександр Драбинко по сфальшован╕й справ╕ фактично був ╕зольований в╕д предстоятеля, Москва за допомогою Януковича просувала Антон╕я на митрополичий престол. Чи м╕г про ситуац╕ю ╕з Блаженн╕йшим не знати керуючий справами УПЦ? Не зна╓мо. Митрополит Антон╕й вважа╓ться людиною, керованою рос╕йсько-укра╖нським б╕знесменом Вадимом Нов╕нським, який на сьогодн╕ ╓ головним спонсором УПЦ МП та зд╕йсню╓ ф╕нансуваня загальноцерковних проект╕в УПЦ п╕д особистим наглядом.

Проукра╖нська парт╕я: Симеон (Шостацький) та Олександр (Драбинко)

Митрополита В╕нницького Симеона та колишнього секретаря Володимира Олександра (Драбинка) вважали проукра╖нською парт╕╓ю. Через служ╕ння владики Симеона у В╕нницьк╕й ╓парх╕╖, яка була округом Порошенка ще за час╕в його депутатства, вони знайом╕. У випадку обрання предстоятелем митрополита Симеона церкву чекало б продовження л╕н╕╖ митрополита Володимира. А саме: заявка патр╕отично╖ позиц╕╖, ч╕тка ╖╖ артикуляц╕я, усв╕домлення того, що доля УПЦ пов’язана не ╕з закордонними центрами, а ╕з народом, паствою. Пол╕тика митрополита Симеона була б пол╕тикою лаг╕дно╖ чи пов╕льно╖ укра╖н╕зац╕╖ з численними спробами знайти порозум╕ння та пригашувати конфл╕кти.
Для нац╕онально св╕домо╖ пастви реальною над╕╓ю на церковне ╓днання м╕г би бути владика Олександр (Драбинко). Блаженн╕йший Володимир дов╕ряв йому сво╓ життя та здоров’я. В╕н довг╕ роки через свою патр╕отичну позиц╕ю був подразнювачем для Московсько╖ патр╕арх╕╖ та пророс╕йських пол╕тик╕в, ╕ вже це схиляло до нього патр╕отично налаштовану паству. А пророс╕йськ╕ ╓пископи ╕ патр╕арх╕я з час╕в Януковича дискредитувала його так посл╕довно, що в╕рн╕ УПЦ МП отримували додатков╕ п╕дстави вважати його порядною людиною, самост╕йним та сучасним у сво╖х поглядах д╕ячем. Вт╕м, в╕дсунутий в╕д справ, наймолодший ╕╓рарх УПЦ МП не мав сьогодн╕ шанс╕в бути обраним.

Сценар╕╖ та прогнози

Якби митрополитом став владика Антон╕й, з перемогою якого пов’язували поняття «реакц╕я», «реставрац╕я» або нав╕ть фактична анекс╕я церкви до Московсько╖ патр╕арх╕╖, ситуац╕ю було б прогнозувати легше. У сусп╕льства ╓ потужний ╕мпульс до об’╓днання, тому воно не сприйняло б жодних нав’язувань «русского мира». Вт╕м, владика Онуфр╕й, хоч ╕ монах патр╕арх╕╖ в послуху, але в╕руюча людина. Тому я залишаю хоч ╕ малий, але в╕дсоток ймов╕рност╕, що у нього можливий перегляд та корекц╕я власного курсу та св╕тогляду. Якщо в Лавр╕ дос╕ можлив╕ чудеса та зц╕лення, чому неможливе таке саме чудо зц╕лення в╕д «русского мира» укра╖нського предстоятеля?
Кр╕м того, настав час, коли за церковними справами серйозно спостер╕гатиме влада. Палаючий Донбас, участь кл╕рик╕в у сеператистських угрупованнях пост╕йно нагадуватиме про ступ╕нь впливу церкви. Влада не залишатиме без сво╓╖ уваги ан╕ питання духовних шк╕л, ан╕ сепаратистську д╕яльн╕сть. ╤ ми спод╕ва╓мося, що влада працюватиме ╕з новим предстоятелем. У випадку в╕дсутност╕ такого прогресу у св╕тогляд╕ нового предстоятеля, ми можемо передбачити, що церкви стануть порожн╕ми, бо буде реальний перет╕к в╕рних. Вже ╓ перш╕ переходи-ласт╕вки з УПЦ МП в УПЦ КП, дал╕ вони стануть активн╕шими та масов╕шими. А якщо держава буде наполегливо шукати визнання УПЦ КП Вселенським патр╕архом ╕ отрима╓ його, то переходити в УПЦ КП будуть ц╕л╕ ╓парх╕╖.
До того ж у церковн╕й пол╕тиц╕ з’явився новий фактор. Автор цих рядк╕в у жоден з╕ сво╖х церковних текст╕в та прогноз╕в дол╕ церкви не включав таку мотивац╕ю, як голос пастви. Тому що ран╕ше важко було уявити, що паства УПЦ МП буде чимось б╕льшим за слухняне стадо призначених ╖й пастир╕в. Ут╕м, ситуац╕я дуже серйозно зм╕ню╓ться. З╕ смертю Блаженн╕йшого Володимира до параф╕ян приходить розум╕ння, що церковне дитинство ск╕нчилося. В╕йна, глибок╕ переживання та нав╕ть страждання в╕д сепаратистсько╖ та антиукра╖нсько╖ повед╕нки кл╕рик╕в УПЦ МП сприяють зростанню громадянсько╖ активност╕ параф╕ян, яких десятил╕ттями вчили жити в абсолютн╕й дов╕р╕ та послуху священикам та переконували у можливост╕ особистого спас╕ння лише через приналежн╕сть до юрисдикц╕╖ Московсько╖ патр╕арх╕╖. На кожн╕й параф╕╖ УПЦ МП ╓ молод╕ патр╕отично налаштован╕ люди, активн╕ параф╕яни, пономар╕, як╕ перечитали багато книг, як╕ вже мають катехитичну та богословську осв╕ту. Одн╕╓╖ роботи на церковну ╓дн╕сть в соцмережах протягом тижня було достатньо, щоб з нуля автору цих рядк╕в з╕брати людей на п╕кет або ╕ншу акц╕ю з вимогою обрати митрополита, який зробить церкву УПЦ МП укра╖нською. З ус╕╓ю в╕дпов╕-дальн╕стю стверджую, що визр╕ва╓ громадський рух, готовий вимагати церковного ╓днання, готовий стежити та вимагати, щоб кл╕рики, як╕ пропагують сепаратизм, назавжди ви╖жджали з Укра╖ни. За ц╕ роки, за в╕йну паства УПЦ МП не лише гостро усв╕домила свою ╓дн╕сть ╕з паствою УПЦ КП, але й зважилася розр╕зняти питання особистого Спас╕ння та церковного буд╕вництва.
Звичайно, ╓днання не народжу╓ться швидко. Церковне буд╕вництво — це те, що ми сам╕ можемо робити щодня. Але якщо угодно буде Духу Святому ╕ нам, та ст╕на неодм╕нно зруйну╓ться.

Лана САМОХВАЛОВА,
в╕рна УПЦ МП, актив╕ст руху «За ╓дину Пом╕сну православну церкву в Укра╖н╕»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13818

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков