Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 22.08.2014
ПРО ЛЮДЕЙ ШАХТАРСЬКО╥ ДОЛ╤

Книжкова полиця

Журнал╕стська профес╕я дару╓ зустр╕ч╕ з багатьма ц╕кавими людьми, особистостями з небуденною б╕ограф╕╓ю, долею. Чимало таких зустр╕в на сво╖х газетярських стежках-дорогах Володимир З╕нченко, писав ╕ пише про них. Його зм╕стовн╕ публ╕цистичн╕ матер╕али, анал╕тичн╕ дописи, оперативн╕ пов╕домлення нав╕ть друкувала не т╕льки всеукра╖нська преса, а й колишня всесоюзна, тобто — московськ╕ видання.
П╕сля зак╕нчення факультету журнал╕стики Ки╖вського держун╕верситету ╕м. Тараса Шевченка Володимир З╕нченко працював у ЗМ╤ на р╕дн╕й Житомирщин╕, де народився 1956 року. Ще до вступу до ун╕верситету дописував у м╕сцев╕ газети, а п╕д час служби в арм╕╖ друкувався у в╕йськов╕й прес╕. Тож на журфак вступав ╕з сол╕дним творчим доробком.
Ось уже майже три десятил╕ття наш автор живе у шахтарському Червоноград╕. Спочатку працював старшим редактором Будинку науково-техн╕чно╖ ╕нформац╕╖ ВО «Укрзах╕двуг╕лля» (тепер — ДП «Льв╕ввуг╕лля»), а останн╕ два десятки рок╕в — у галузев╕й газет╕ «Г╕рник» цього ж держп╕дпри╓мства.
Не т╕льки через профес╕йн╕ обов’язки, а й волею Дол╕ довелося йому зустр╕чатися (╕ так╕ зустр╕ч╕ в╕н вважа╓ за дарунок!) з багатьма знатними шахтарями Прибузького краю, людьми важко╖ прац╕, але почесно╖ й необх╕дно╖, що в╕дбилося у майстерно написаних нарисах, зарисовках, ╕нтерв’ю, статтях, кореспонденц╕ях, надрукованих у «Г╕рнику» та в ╕нших часописах, зокрема, шахтарських — «Сбойка», «Голос Донбасса» тощо. Не випадково свого часу в╕н став лауреатом конкурсу ЗМ╤ у ном╕нац╕╖ «Кращий журнал╕ст галуз╕», орган╕зованого вуг╕льним м╕н╕стерством Укра╖ни. Та найкраща нагорода — схвальне слово читач╕в!
П╕дсумком настирливих журнал╕стських пошук╕в ╕ наполегливо╖ прац╕ Володимира З╕нченка стала зб╕рка нарис╕в «У сяйв╕ вран╕шнього сонця» (Червоноград: Б╕бл╕отека газети «Л╕тературний Червоноград», 2014; редактор ╕ видавець — ╤гор Дах). У н╕й вм╕щено с╕м нарисових твор╕в, присвячених г╕рникам Льв╕вського вуг╕льного басейну. Це — розпов╕д╕ про Степана Грицака («П╕дземн╕ лави Грицака»), Петра Мисюка («Життя, наповнене турботою»), ╤вана Стельмаха («╤ванова дорога»), Павла ╢втушка («У неспоко╖ будн╕в»), ╤вана Плешинця («Роки, в╕ддан╕ вуг╕ллю»), Михайла Владику («Владика вуг╕льних пласт╕в»); а нарис «На поклик шахти» присвячений Марку Милявському ╕ його трьом синам — ╤горю, Микол╕, Андр╕ю. Вс╕ — «з п╕дземно╖ глибинки». Ось така с╕мейна династ╕я вуглекоп╕в!
Пишучи про сво╖х геро╖в-г╕рник╕в, Володимир З╕нченко часто св╕домо в╕дходить в╕д виробничо╖ теми. Хоча, на перший погляд, вона ╓ основою нарис╕в, мовби цементуючою цеглинкою. Все ж автор прагне всеб╕чно показати ╖хн╓ життя, св╕т захоплень, уподобання. Бо не вуг╕ллям ╓диним живе шахтар…
Здавалося б, в╕дносно невелик╕ за обсягом тексту нариси, розрахован╕, передус╕м, для друку у малоформатн╕й газет╕, але за кожним з них (╕ мова не про затрачений час на саме написання) — тривала п╕дготовча робота, яка вим╕рю╓ться нав╕ть не днями, а тижнями. Потр╕бно було не раз зустр╕тися з геро╓м, посп╕лкуватися, з╕брати додатковий матер╕ал, все ретельно опрацювати, осмислити, систематизувати, кристал╕зувати концепц╕ю, вибудувати фабулу, зрештою, створити художньо-публ╕цистичний образ, глибоко ╕ндив╕дуал╕зований.
Володимир З╕нченко уника╓ зайво╖ описовост╕, марного багатосл╕в’я, яке, по сут╕, не да╓ читачев╕ новизни ╕нформац╕╖. Дотриму╓ться важ-ливого принципу у газетярськ╕й справ╕ — конкретизни факту, але не «сухост╕». Тому кожен нарисовий тв╕р цього журнал╕ста — неповторно створений образ шахтаря, орган╕чне по╓днання у розпов╕д╕ минулого ╕ сьогодення, використання багатства мовних засоб╕в публ╕цистичного стилю. Так╕ тексти — не газетн╕ публ╕кац╕╖-одноденки, як╕, до реч╕, також потр╕бн╕. Глибокозм╕стовн╕ нариси з широким узагальненням д╕йсност╕, яскраво вимальованим образом й через роки не втрачають сво╓╖ актуальност╕. Не для одного журнал╕ста вони згодом ставали основою для книги. Оце й р╕знить оперативну журнал╕стику й публ╕цистику. Вт╕м, Володимир З╕нченко — журнал╕ст ун╕версальний, йому блискуче вда╓ться одне ╕ друге.
Довол╕ влучна ╕ водночас символ╕чна назва зб╕рки — «У сяйв╕ вран╕шнього сонця». Т╕льки шахтар╕, п╕днявшись на-гора з глибоких п╕дземних надр, по-особливому дивляться на сонце, рад╕ють та усм╕хаються небесному св╕тилу, мов д╕ти. Видання ╕люстроване багатьма фотограф╕ями, в тому числ╕ арх╕вними, — з фототеки редакц╕╖ газети «Г╕рник».
Здеб╕льшого геро╖ нарис╕в та зарисовок Володимира З╕нченка (╕ не т╕льки тих, що вв╕йшли до зб╕рки, а й надрукованих на шпальтах пер╕одики) трудяться чи трудилися, бо вже на заслуженому в╕дпочинку, але ╓ про що згадати ╕ про що розпов╕сти, на р╕зних шахтах, працювали на р╕зних виробничих, кер╕вних посадах, чимало з них в╕дзначено державними нагородами… Та вс╕х ╖х об’╓дну╓ горде iм’я (╕ це — без переб╕льшення) — Г╕рник, висока працелюбн╕сть, самов╕ддан╕сть, загострене чуття в╕дпов╕дальност╕, колектив╕зму. ╥х не лякали ╕ не лякають жодн╕ труднощ╕. У шахту спускаються т╕льки в╕дважн╕!

Тарас ЛЕХМАН,
журнал╕ст
м. Червоноград

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13816

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков