Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 22.08.2014
СИНТЕЗ КРАСИ ТА МР╤╥

Мистецтво

Сонце н╕би подво╖лося в друг╕й половин╕ кримського л╕та, спека зашкалю╓ ╕ показу╓ найвищ╕ температурн╕ показники. Заходжу в прохолоду ст╕н Будинку художника в С╕мферопол╕, а там — таке ж гаряче подв╕йне сонце на виставц╕ «Сх╕дний в╕тер». ╤ це вже не лише в╕д яскравих ракурс╕в природи на полотн╕, а тому що й автор╕в дво╓: заслужений художник Укра╖ни, лауреат Прем╕╖ Криму Рамазан Усе╖нов ╕ заслужений художник Криму Натал╕я Перова. Особливе в╕дчуття св╕тла та декоративност╕ в них — з Узбекистану, зв╕дки вони родом, де навчалися в одному художньому заклад╕ — Ташкентському республ╕канському училищ╕ ╕м. П. Бенькова, т╕льки в р╕зний пер╕од.
У Криму Р. Усе╖нов — з 1993 року, а Н. Перова пере╖хала сюди п╕сля зак╕нчення Ки╖всько╖ академ╕╖ мистецтв в 1986 роц╕. ╤ народжена сонцем Аз╕╖ та збагачена морем Криму творч╕сть двох живописц╕в у результат╕ багатор╕чно╖ сп╕впрац╕ об’╓днала в трьох залах Будинку художника проекц╕ю ╖хн╕х власних св╕т╕в, як╕ гармон╕йно доповнюють одне одного в рамках сх╕дного стилю двома поглядами сприйняття д╕йсност╕: чолов╕чим ╕ ж╕ночим.
Полотна Р. Усе╖нова — це не лише красива картинка з ч╕ткими граф╕чними л╕н╕ями. Це запрошення до ф╕лософських роздум╕в про смисл буття, м╕сце людини в житт╓вому простор╕. Його авторство вп╕зна╓ш в╕дразу нав╕ть без п╕дпису картин у будь-як╕й колективн╕й експозиц╕╖ за особливою ╕ндив╕дуальною манерою, округл╕стю людей-кокон╕в, ╕ншими художн╕ми знах╕дками. У них велике по╓дну╓ться з реальною предметн╕стю просто╖ людини з дорожн╕м м╕шком на в╕слюку, серйозне ╕ драматичне — з ком╕змом ситуац╕╖, що виклика╓ усм╕шку. Лакон╕чна стил╕зац╕я художником багатошарового зм╕сту сучасност╕ в╕дбува╓ться на площинн╕й декоративност╕ Сходу, де кримськотатарський народ перебував п╕встол╕ття в депортац╕╖. Ск╕льки часу минуло, а н╕чого з пережитого не забулося, вкор╕нилося в св╕домост╕.
У Криму близьк╕сть до виток╕в на земл╕ предк╕в, до ╕стор╕╖ свого народу внесла в живопис Р. Усе╖нова нов╕ мотиви: старовинн╕ кам’янист╕ вулички, кримськотатарськ╕ будиночки з червоною черепицею, поряд з якими ростуть кипариси. Сво╖ми верх╕вками, як у м╕нарет╕в, вони д╕стають до хмар. Можуть посуперничати нав╕ть з г╕рськими вершинами, тягнуться ще вище, до самого неба.
Дерева — це одна з улюблених тем художника. Якщо зобража╓ персики, то ц╕лий сад. У т╕нь топол╕ посп╕ша╓ в спекотний полудень пастушок, кв╕тучий мигдаль нав╕ва╓ умиротворення ╕ н╕жн╕сть. А чайки, намальован╕ з натури в ╢впатор╕╖, — уособлення динам╕чного азартного руху, можливо, й аж╕отажу та метушливост╕. Натхнення, за його словами, приходить до нього в щоденн╕й робот╕ над картинами, ракурси для яких знаходить у Ялт╕, Севастопол╕, Гурзуф╕, Судаку. Та найчаст╕ше його можна побачити з етюдником у Бахчисара╖. Це його улюблене м╕сце, що да╓ безл╕ч тем для композиц╕йних сюжет╕в.
З╕ сво╖м доробком художник пост╕йно виходить до глядач╕в. Його картини демонструвалися на виставках у Криму, Укра╖н╕, Рос╕╖, Узбекистан╕, Туреччин╕, Швейцар╕╖, Франц╕╖, Кита╖, Н╕меччин╕. В╕н був учасником пленер╕в у Хорват╕╖ та Угорщин╕. За картину «Перел╕т птах╕в» удосто╓ний прем╕╖ на Ки╖вському три╓нале в 1998 роц╕. Ряд його живописних роб╕т придбано музеями Москви, С╕мферополя, Севастополя, Ташкента, Бухари, Нукуса, Самарканда, де народився ╕ захопився малюванням.
Картини-притч╕, картини-роздуми, у задзеркалл╕ яких прочиту╓ться стурбован╕сть за день наступний, за духовний стан народу, сусп╕льства. Ск╕льки в них глибини, емоц╕йност╕! Створене серцем ╕ розумом живе, диха╓ ╕, як пут╕вник, проклада╓ св╕й шлях у завтра, св╕тле та оптим╕стичне.
Переходжу по залу в╕д роб╕т Рамазана Усе╖нова до портретно-побутових сцен Натал╕╖ Перово╖, ╕ в душ╕ виника╓ в╕дчуття дивовижного тепла, домашнього затишку ╕ комфорту. Чудовий викладач для студент╕в факультету мистецтв Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету, вона величезний ╓враз╕йський спектр сучасно╖ ж╕нки пом╕стила в формат картин р╕зного розм╕ру, що п╕д ╖╖ пензлем стали сво╓р╕дними згустками краси. ╥╖ портретован╕ модел╕ — яскрав╕, ефектн╕ д╕вчата, немов з под╕уму чи фотосес╕╖, загадков╕ незнайомки в ╕нтелектуальн╕й замисленост╕ та на в╕дпочинку вдома з╕ сво╖ми улюбленцями — котиками ╕ собачками. Працюючи в жанр╕ ф╕гуративу, художниця прагне в зб╕рних ж╕ночих образах в╕добразити неповторн╕сть кожно╖ людсько╖ душ╕. Маленьк╕ ж╕ноч╕ радощ╕ в по╓днанн╕ з кв╕тковими натюрмортами трансформуються нею в свято життя з любов’ю, невигубним оптим╕змом, сплеском зворушливих емоц╕й ╕ мр╕й.
З творч╕стю Н. Перово╖ ознайомилися глядач╕ Ки╓ва, Одеси, В╕нниц╕, С╕мферополя, Севастополя та за кордоном. У рамках М╕жнародного джазового фестивалю в Коктебел╕ вона провела в 2009 ╕ 2010 роках персональн╕ виставки «Джаз на полотн╕», а сп╕льно з Р. Усе╖новим — у Вашингтон╕: галере╖ «Алла Роджерс» (2004 р.) та Укра╖нському посольств╕ (2005 р). Художники, на ╖╖ думку, — найщаслив╕ш╕ люди, бо можуть займатися улюбленою справою ╕ при цьому ще й отримувати за не╖ грош╕. ╥╖ картини перебувають в С╕мферопольському художньому музе╖, музе╖ сучасного рос╕йського мистецтва США, а також у приватних колекц╕ях кра╖н ╢вропи, Аз╕╖ та Америки.
Художники та мистецтвознавц╕, як╕ виступали на в╕дкритт╕ виставки, в╕дзначали дивовижну гармон╕ю, живописн╕сть ╕ см╕лив╕ композиц╕йн╕ р╕шення з ун╕версальними образами обох автор╕в. А це — понад с╕мдесят роб╕т, виконаних ол╕йними фарбами. Деяк╕ заруб╕жн╕ колекц╕онери спец╕ально при╖жджають у Крим, щоб придбати ╖хн╕ картини, як╕, потр╕бно сказати, коштують недешево.
Краса св╕ту дода╓ться ╕ примножу╓ться, коли працюють потужно, насичено, колоритно так╕ профес╕онали найвищого р╕вня, як Рамазан Усе╖нов ╕ Натал╕я Перова. В╕д ╖хн╕х полотен в╕дчуття тягаря повсякденних турбот зм╕ню╓ться легк╕стю ╕ в╕дверт╕стю, приходить гостре розум╕ння д╕йсно важливого ╕ в╕чного.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13812

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков