Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 08.08.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 08.08.2014
В╤ДГУКНУЛАСЬ ДУША...

Джерела

У «Кримськ╕й св╕тлиц╕» я неодноразово читав ╜рунтовн╕ та ц╕кав╕ матер╕али, написан╕ Дмитром Пожоджуком, заслуженим майстром народно╖ творчост╕ Укра╖ни з села Космач Кос╕вського району ╤вано-Франк╕всько╖ област╕. Пан Дмитро особисто знав мою маму В╕ру Ро╖к ╕ дуже високо ц╕нував ╖╖ творч╕сть. 4 липня цього року в газет╕ опубл╕кована його нова стаття «Милу╓ з╕р ╕з Космача уз╕р».
Це дуже ╜рунтовний матер╕ал про укра╖нську народну вишивку свого рег╕ону. В ньому розпов╕да╓ться про майстринь, як╕ внесли великий вклад у розвиток ╕ популяризац╕ю вишивання, про науковц╕в, як╕ достатньо детально вивчили гуцульську вишивку та ╕нших рег╕он╕в Укра╖ни, а також про книги, монограф╕╖ та альбоми, присвячен╕ цьому народному мистецтву, ╕ яких, на жаль, дуже мало. Читаючи статтю, бачиш, як профес╕йно п╕д╕йшов до ц╕╓╖ теми Дмитро Пожоджук. Для мене ж вона ц╕кава ще й тим, що я знаходжу в н╕й знайом╕ мен╕ пр╕звища та ╕мена людей, яких знаю завдяки мам╕. Серед них — в╕дом╕ вчен╕ Михайло Сел╕вачов ╕з Ки╓ва ╕ Ра╖са Захарчук-Чугай з╕ Львова.

Особливо ц╕каво було прочитати про досл╕дника укра╖нсько╖ вишивки — л╕каря ╤рину Св╕онтек з ╤вано-Франк╕вська, яка за покликом душ╕ та вел╕нням серця досконало вивчала орнаменти вишивок Гуцульщини та ╕нших рег╕он╕в Зах╕дно╖ Укра╖ни. Як говорила в св╕й час моя мама, труд ╤рини — безц╕нний, його, напевно, можна пор╕вняти т╕льки з працями Олени Пч╕лки, матер╕ знаменито╖ Лес╕ Укра╖нки. Мама недарма так казала, адже вона знала Олену Пч╕лку та ╤рину Св╕онтек. От про це я ╕ хочу розпов╕сти словами, як╕ наведен╕ в другому виданн╕ мамино╖ книги «Мелод╕╖ на полотн╕»:
 «26 липня 2006 року — це пам’ятна для мене дата, адже в цей день урочисто в╕дкрилася моя персональна виставка у Львов╕, ╕ я почула багато при╓мних сл╕в в╕д Юр╕я Корчинського — заступника начальника обласного управл╕ння культури, Романа Наконечного — директора Палацу мистецтв, Любов╕ Горак — майстра народно╖ творчост╕, З╕нов╕╖ Краковецько╖ — голови Льв╕вського в╕дд╕лення Сп╕лки народних майстр╕в Укра╖ни, отця ╤горя — директора музею вишитих ╕кон, отця-доктора Дмитра Блажейовського з Риму та ╕нших. З трепетанням я чекала виступу професора Льв╕всько╖ академ╕╖ мистецтв, одного з пров╕дних мистецтвознавц╕в Укра╖ни, в╕домого далеко за ╖╖ межами, в тому числ╕ в США, доктора мистецтвознавства Ра╖си Володимир╕вни Захарчук-Чугай.
З Ра╖сою Захарчук я познайомилася ще в 60-х роках минулого стол╕ття, коли вона працювала в музе╖ укра╖нського мистецтва у Львов╕ по вулиц╕ Драгоманова, ╕ мо╖ роботи в той час ╖й подобалися. Ще в т╕ часи пан╕ Ра╖са з великою увагою ставилася до мо╓╖ творчост╕, мого прагнення виховувати в людей почуття прекрасного. В 1980 роц╕ вона подарувала мен╕ тримовний авторський альбом «С╕м’я Шкрибляк╕в» про династ╕╖ талановитих р╕зьбяр╕в, ткач╕в, вишивальниць, писанкарок ╕з села Явор╕в ╤вано-Франк╕всько╖ област╕ з такими словами: «Вельмишановн╕й В╕р╕ Серг╕╖вн╕ з щирою любов’ю за Ваш труд, за Вашу роботу в справ╕ виховання людей мистецтвом».
Минуло багато часу, ╕ Ра╖са Захарчук-Чугай знала в подальшому про мене в основному завдяки журналу «Народна творч╕сть та етнограф╕я», а на власн╕ оч╕ вс╕ мо╖ нов╕ роботи побачила вперше. В свою чергу я також стежила за творчими ╕ науковими досягненнями Ра╖си Володимир╕вни, яка в 1995 роц╕ захистила докторську дисертац╕ю. Для мене Ра╖са Захарчук-Чугай, як ╕ Натал╕я Глухенька, ╓ незаперечним авторитетом у галуз╕ укра╖нсько╖ вишивки ╕, звичайно, ╖╖ слова для мене мали величезне значення.
У сво╓му виступ╕ Ра╖са Володимир╕вна п╕дкреслила, що вишивка ╓ нац╕ональним символом нашо╖ держави. Мен╕ не дуже зручно писати про те, що дал╕ говорила професор, але, як мовиться, «╕з п╕сн╕ сл╕в не викинеш». Зокрема, вона в╕дзначила:
 «...В╕ра Ро╖к — це ун╕кальна, яскрава творча особист╕сть, а ╖╖ вишивки — нац╕ональна горд╕сть Укра╖ни. Я вдячна Майстрин╕, ╖╖ ученицям за той неоц╕ненний внесок, який вони роблять для народно╖ творчост╕ нашо╖ кра╖ни...»
Пов╕рте, такими словами не розкидаються, ╕ тод╕ я д╕йсно до к╕нця зрозум╕ла, що мо╓ життя прожите не дарма. До реч╕, ще к╕лька сл╕в, пов’язаних з Ра╖сою Захарчук-Чугай. Завдяки ╖й на сво╖й виставц╕ в ╤вано-Франк╕вську в серпн╕ 2006 року я познайомилася з дуже ц╕кавою людиною — ╤риною Св╕онтек. ╤рина — медик за осв╕тою ╕, як я зрозум╕ла, дуже хороший х╕рург, почала з 70-х рок╕в минулого стол╕ття вивчати ╕ збирати зразки народно╖ вишивки в етн╕чних районах Карпат ╕ Прикарпаття. Це дуже складка, кроп╕тка, однак дуже потр╕бна робота, принаймн╕ з мо╓╖ точки зору. Зна╓те, цим вона мен╕ нагадала Олену Пч╕лку, яка залишила п╕сля себе безц╕нну спадщину зразк╕в вишивок та узор╕в.
╤рина подарувала мен╕ свою книгу-альбом «Гуцульськ╕ вишивки Карпат», за що я ╖й дуже вдячна, адже в Криму таку книгу не знайдеш. Виставка у Львов╕ мала величезний резонанс у ЗМ╤. За результатами ╖╖ роботи мене ╕ мо╖х учениць нагородили грамотами та подарунками. Серед них — книга Степана Павлюка ╕ Романа Чмелика «Скарби музею етнограф╕╖ та художнього промислу ╤нституту народознавства НАН Укра╖ни» з власноручним п╕дписом директора музею Романа Чмелика».
Перебуваючи у Львов╕, В╕ра Серг╕╖вна в╕дв╕дала разом з вишивальником Юр╕╓м Савкою з Луцька музей вишитих ╕кон Дмитра Блажейовського. Про це дуже детально пов╕домлялося в рел╕г╕йн╕й прес╕ та по рад╕о. Я розпов╕в про це лише для того, щоб продемонструвати, наск╕льки ц╕кавила мою маму творч╕сть ╕нших людей. Св╕дченням цього ╓ ╕ книги з мамино╖ б╕бл╕отеки: «Мистецтво укра╖нсько╖ вишивки» Олени Кул╕нич-Стахурсько╖, «Вишивка Дрогобиччини. Традиц╕╖ ╕ сучасн╕сть» Мирослави Кот, «Художня тканина зах╕дних областей УРСР» С. Й. Сидорович та ╕нш╕. Вс╕ вони були уважно нею прочитан╕ та прокоментован╕.
Мама високо ц╕нувала вишивки Гуцульщини ╕ взагал╕ вс╕╓╖ Зах╕дно╖ Укра╖ни. Вона називала ун╕кальним явищем космацьку вишивку, ╖╖ дивовижн╕ узори та орнаменти. От так╕ спогади викликала в мене стаття з Космача, ╕ я дуже вдячний за це Дмитру Пожоджуку.

Вадим РО╥К,
заслужений прац╕вник транспорту Укра╖ни та Криму

В Музе╖ вишитих ╕кон Дмитра Блажейовського, м. Льв╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 08.08.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13741

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков