Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 08.08.2014 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 08.08.2014
ЯКА СТРАТЕГ╤Я ПОВЕРНЕННЯ КРИМУ ПОТР╤БНА УКРА╥Н╤?

Оф╕ц╕йний Ки╖в регулярно робить заяви про те, що Крим залиша╓ться частиною Укра╖ни, ╕ контроль над анексованою територ╕╓ю буде в╕дновлений. Однак поки влада не оприлюднила план д╕й з повернення п╕вострова, ╕ нам╕ри повернути Крим поки що залишаються т╕льки нам╕рами. Водночас громадськ╕ актив╕сти наполягають на тому, щоб кер╕вництво Укра╖ни розробило стратег╕ю з повернення республ╕ки до свого складу ╕ створило державн╕ ╕нституц╕╖, як╕ реал╕зовуватимуть цей план. «Крим. Реал╕╖» з’ясували думку пол╕тик╕в, громадських д╕яч╕в та експерт╕в щодо того, яка стратег╕я повернення Криму потр╕бна Укра╖н╕, ╕ що нараз╕ заважа╓ ╖╖ створенню.
«Оф╕ц╕йна позиц╕я Укра╖ни: Крим був, ╓ ╕ буде укра╖нським. Можливо, це потребуватиме часу, але ми зараз працю╓мо над юридичним пакетом, який зробить можливим таке р╕шення в майбутньому», – пов╕домив заступник Адм╕н╕страц╕╖ Президента Укра╖ни Валер╕й Чалий, виступаючи на бриф╕нгу 30 липня. Чалий т╕льки анонсував створення програми юридичних д╕й щодо повернення Криму ╕ не уточнив, як╕ саме кроки збира╓ться зробити оф╕ц╕йний Ки╖в.
У той же час експерти ╕ громадськ╕ актив╕сти вважають, що стратег╕я боротьби з окупац╕╓ю не повинна обмежуватися т╕льки правовою роботою. На ╖хню думку, необх╕дно розробити б╕льш комплексний план, що передбача╓ р╕зн╕ методи.
Зараз держава обмежу╓ться т╕льки декларативними заявами щодо повернення контролю за анексованою територ╕╓ю в зв’язку з тим, що вс╕ зусилля зараз кинут╕ на вир╕шення проблем на Донбас╕. Тако╖ думки дотриму╓ться директор Центру близькосх╕дних досл╕джень ╤гор Семиволос.
«Якщо робити стратег╕ю, за цим мають бути певн╕ д╕╖. Те, як ╕ в як╕ терм╕ни буде вир╕шена сх╕дна проблема, визначатиме – наск╕льки швидко держава та ╖╖ анал╕тичн╕ структури створять таку стратег╕ю. Потр╕бно розум╕ти, що така непроста задача, як повернення Криму, означа╓ ц╕лий комплекс р╕зних напрямк╕в», – зазначив експерт.
За словами Семиволоса, зараз в експертному сп╕втовариств╕ активно йде дискус╕я з приводу можливого плану д╕й для повернення п╕вострова. Зокрема, йде суперечка з приводу того, чи варто Укра╖н╕ влаштува
ти блокаду Криму, щоб показати Рос╕╖ ╕нфраструктурну залежн╕сть п╕вострова в╕д материка.
Св╕й проект стратег╕╖ повернення республ╕ки склав Олекс╕й Стародубов, який за час╕в уряду Джарти керував Агентством рег╕онального розвитку Криму, а зараз очолю╓ громадську орган╕зац╕ю «Кримський експертний центр». На його думку, стратег╕ю потр╕бно розд╕лити на три блоки: громадянський, м╕жнародний та конституц╕йний.
«Громадянський блок включа╓ в себе захист фундаментальних прав ╕ свобод громадян Укра╖ни – кримчан. Право обирати ╕ бути обраними, право на працю, право на осв╕ту, свободу пересування тощо. Сьогодн╕ кримчани, як╕ зберегли укра╖нське громадянство, частково втратили сво╖ права ╕ на територ╕╖ анексованого Криму, ╕ на територ╕╖ материково╖ Укра╖ни. Поки ╖хн╕ми проблемами активно займаються лише громадськ╕ орган╕зац╕╖, як╕ орган╕зували сам╕ кримчани, що пере╖хали у Ки╖в», – пише Стародубов у сво╓му блоз╕ на портал╕ «Л╕га».
М╕жнародний блок стратег╕╖, запропонований експертом, поляга╓ в тому, що Укра╖на повинна подати низку позов╕в до м╕жнародних суд╕в. Зокрема Стародубов вважа╓, що Ки╓ву у зв’язку з порушенням територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕, сл╕д звернутися з╕ скаргою в М╕жнародний суд ООН. Також, на його думку, Укра╖на повинна захистити права укра╖нських ╕ кримських суб’╓кт╕в господарювання в м╕жнародному комерц╕йному арб╕траж╕ та ╕ноземних судах.
Також для реал╕зац╕╖ стратег╕╖, на думку експерта, необх╕дно внести зм╕ни в Конституц╕ю у зв’язку з окупац╕╓ю частини територ╕╖, ╕ прописати там норму про заборону м╕сцевих референдум╕в.
Деяк╕ пол╕тики та експерти вже встигли розкритикувати план Стародубова. Голова Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров обурився тим, що в цьому проект╕ нема╓ жодно╖ згадки про права кор╕нного народу Криму.
«Не знайшов жодно╖ згадки про кримських татар. Нема╓ ╖х для автора н╕ в минулому, н╕ в майбутньому Криму. Не бачить в╕н ╕ фактор кор╕нного народу п╕вострова, що не прийма╓ анекс╕ю Криму. В╕дпов╕дно, не розгляда╓ться ╕ можлив╕сть посилення позиц╕й Укра╖ни за умови максимального використання м╕жнародного законодавства у сфер╕ прав кор╕нних народ╕в», – написав Чубаров на сво╖й стор╕нц╕ у «Фейсбук».
Голова Меджл╕су вважа╓, що в╕дсутн╕сть згадки про кор╕нний народ у проект╕ Стародубова не випадкова, оск╕льки автор запропоновано╖ стратег╕╖ ╓ представником команди кримсько╖ влади, яка роками ╕гнорувала права кримських татар.
Кр╕м того, експерти в галуз╕ м╕жнародного права скептично ставляться до ╕де╖ оскарження анекс╕╖ Криму в М╕жнародному суд╕ ООН, тод╕ як Стародубов наполяга╓ на необх╕дност╕ звернення до ц╕╓╖ ╕нстанц╕╖.
«Компетенц╕я М╕жнародного суду ООН ╓ факультативною за сво╖м характером, тобто такою, що вимага╓ згоди стор╕н. Очевидно, що Рос╕йська Федерац╕я не дасть згоди на юрисдикц╕ю цього суду в кожн╕й справ╕, ╕н╕ц╕йован╕й Укра╖ною», – вважа╓ зав╕дувач кафедрою м╕жнародного права ╤нституту м╕жнародних в╕дносин Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕м. Тараса Шевченка Олександр Загородн╕й.
На думку кримського пол╕толога Олександра Стар╕ша, оф╕ц╕йний Ки╖в ма╓ якнайшвидше звернутися з позовною заявою у Стокгольмський арб╕тражний суд.
«Необх╕дно в формат╕ м╕жнародних договор╕в-зобов’язань, як╕ ╕снували на момент анекс╕╖ Криму, ╕ внутр╕шн╕х законодавчих акт╕в виписати Дорожню карту реанексування Криму. Для цього ц╕лком достатньо наявних правових п╕дстав ╕ механ╕зм╕в. А починати вже давно потр╕бно було з подач╕ позов╕в у Стокгольмський арб╕тражний суд з питань «нац╕онал╕зованого» окупантами державного майна Укра╖ни», – зазначив пол╕толог у коментар╕ для «Крим. Реал╕╖».
Низка експертних ╕ громадських об’╓днань уже почали працювати над власним проектом стратег╕╖ повернення Криму. Под╕бна ╕н╕ц╕атива реал╕зу╓ться сп╕вроб╕тниками фонду «Майдан закордонних справ». На думку ╕н╕ц╕атора цього проекту, редактора сайту «BlackSeaNews» Андр╕я Клименка, основу для в╕дновлення контролю за анексованою територ╕╓ю складають санкц╕╖ м╕жнародних орган╕зац╕й, а також транспортна, ╕нвестиц╕йна ╕ торгова блокада п╕вострова.
«Коли Пут╕ну не вдалася реал╕зац╕я плану створити сухопутний прох╕д з Донбасу берегом Азовського моря, для них сталася катастрофа. Це фундаментальна наукова основа для повернення Криму, причому досить швидкого. Крим, в╕др╕заний в╕д материка, – це гео-економ╕чний остр╕в, в якому вс╕ проблеми пов’язан╕ з тим, що ╕снуюча лог╕стика не може забезпечити вс╕ потреби рег╕ону», – зазначив Клименко в ╕нтерв’ю для «Крим. Реал╕╖».
На цей момент редакц╕я «BlackSeaNews» займа╓ться складанням списк╕в ╕ноземних морських ╕ пов╕тряних суден, як╕ заходять на територ╕ю Криму, порушуючи норми м╕жнародного права. Через дипломатичн╕ канали «Фонд закордонних справ» домага╓ться того, щоб до транспортних кампан╕й застосовувалися санкц╕╖ владою держав, до яких вони належать.
Свою стратег╕ю щодо повернення Криму до складу Укра╖ни готують ╕ громадськ╕ актив╕сти. Сп╕вголова Координац╕йного ком╕тету громадських орган╕зац╕й вимушених переселенц╕в Андр╕й Щекун у коментар╕ для «Крим. Реал╕╖» зазначив, що громадськ╕сть не збира╓ться оприлюднити св╕й проект, поки влада не почне вживати активних крок╕в з в╕дновлення контролю за анексованою територ╕╓ю.
«Для того, щоб ця стратег╕я була не порожн╕м звуком, потр╕бно створити державн╕ ╕нституц╕╖, спрямован╕ на Крим. Також дуже важливо, як╕ кадри ц╕ ╕нституц╕╖ представлятимуть. Якщо вони влаштовуватимуть саботаж, то про яку стратег╕ю може йтися? Кр╕м того, повернення Криму – це не дешеве заняття, тому ма╓ бути в╕дпов╕дне ф╕нансування», – зазначив Щекун. За словами громадського прац╕вника, поки кер╕вництво Укра╖ни не д╕╓ ╕ в╕дмовля╓ться створювати органи влади, в завдання яких входитиме координац╕я боротьби за п╕востр╕в.
З тим, що влада системно не займа╓ться кримським питанням, згодн╕ ╕ в депутатському корпус╕. «Сьогодн╕ ╕ структура уряду, ╕ наб╕р людей не в╕дпов╕дають тим завданням, як╕ зараз повинн╕ виконуватися. Я не кажу, що вс╕ не на м╕сц╕ ╕ не працюють. Крим окупований, проводиться антитерористична операц╕я, ╓ маса проблем в економ╕ц╕, ╕ верх╕вка виконавчо╖ влади ма╓ в╕дпов╕дати тим завданням, як╕ перед нами стоять», – сказав у коментар╕ для «Крим. Реал╕╖» народний депутат Укра╖ни Андр╕й Сенченко.
Також нардеп зазначив, що п╕дтриму╓ ╕дею створення стратег╕╖ повернення Криму. Але Сенченко вважа╓, що цей проект не повинен бути у в╕дкритому доступ╕, а т╕льки частина програми з в╕дновлення контролю за п╕востровом може бути оприлюднена публ╕чно.

Олекс╕й АРУНЯН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 08.08.2014 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13712

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков