Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Л╤ДЕРИ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ ПРИВ╤ТАЛИ МУСУЛЬМАН З╤ СВЯТОМ ОРАЗА-БАЙРАМ
«Сердечно в╕таю вс╕х мусульман з╕ святом та бажаю нам вс╕м в╕ри ╕ сили в нашу перемогу!»


ВАКС КОНФ╤СКУВАВ МАЙНО ЕКСГОЛОВИ КРИМСЬКО╥ МИТРОПОЛ╤╥
А саме: квартиру у м. С╕мферопол╕ та чотири транспортн╕ засоби…


СУД ДАВ 15 РОК╤В ТЮРМИ КРИМЧАНИНУ, ЯКИЙ ВОЮВАВ НА БОЦ╤ РФ
В╕н визнаний винним за ч. 2 ст. 111 Крим╕нального кодексу Укра╖ни - державна зрада, вчинена в...


У КРИМУ ЩЕ З ДЕВ'ЯНОСТИХ РОЗДАВАЛИ РОС╤ЙСЬК╤ ПАСПОРТИ
РФ видала за десять рок╕в в╕йни понад чотири м╕льйони паспорт╕в на окупованих територ╕ях…


ТАШЕВА РОЗПОВ╤ЛА КОНГРЕСМЕНАМ США, ЯК УКРА╥НА ГОТУ╢ТЬСЯ ДО ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Ми говоримо про зв╕льнення не т╕льки територ╕╖, а й про людей, як╕ щоденно п╕ддаються...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 01.08.2014 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 01.08.2014
ГАРЯЧИЙ В╤ТЕР З╤ СХОДУ

На перетин╕ культур

Як ╕з п╕щинки в особливих умовах нашаруванням перламутру вироста╓ перлина, так ╕ людина в сприятливих умовах розкрива╓ вс╕ сво╖ природн╕ обдарування. Таким благодатним кра╓м, де п╕сня, музика ╕ поетичне слово линуть ╕з самого серця, де шляхи р╕зних народ╕в Заходу ╕ Сходу, перетнувшись, дали поштовх створенню нових традиц╕й ╕ звича╖в, став для багатьох людей Кримський п╕востр╕в.
— Я народилася в Азербайджан╕, але вже в╕с╕мнадцять рок╕в м╕й д╕м у Криму. Тут виросли мо╖ дво╓ син╕в, — розпов╕да╓ поетеса ╕ перекладач Ар╕фа Мухтарова. — Ц╕ два куточки земл╕ — Азербайджан ╕ Крим — обидва в мо╖й душ╕, обидва мен╕ дорог╕. ╤ так жити мен╕ зовс╕м неважко. Мен╕ легко. В╕д ц╕╓╖ любов╕ я в Криму почала писати в╕рш╕, щоб кожен зм╕г взяти щось для себе в╕д кожного поетичного рядка.
Вона пише р╕дною азербайджанською мовою про те, як живуть в одному п╕д’╖зд╕, але в р╕зних квартирах справедлив╕сть ╕ несправедлив╕сть, як стукати в двер╕, в╕дчинивши як╕, не зазнати кривди, не отру╖ти душу, а знайти соб╕ друз╕в ╕ бути щасливим.
Цим натхненним виступом А. Мухтарово╖ у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕ розпочалася л╕тературно-музична програма «Азербайджанськ╕ мотиви в Криму», яка дала початок новому ун╕кальному проекту «Вза╓мопроникнення культур у кримському сусп╕льств╕». В╕н спрямований на вивчення ╕ популяризац╕ю культур народ╕в Криму, зм╕цнення м╕жнац╕онально╖ злагоди на п╕востров╕. Заплановано проведення в його рамках сп╕льно з нац╕онально-культурними об’╓днаннями низки заход╕в.
╤н╕ц╕атором першо╖ нац╕онально╖ програми, п╕дготовлено╖ сп╕вроб╕тниками центру сп╕льно з громадською орган╕зац╕╓ю «Конгрес азербайджанц╕в у Криму — «Ватан», стала кер╕вник ╖╖ департаменту щодо роботи з ж╕нками та молоддю А. Мухтарова. Зустр╕ч╕ з нею неодноразово проходили у В╤КЦ. От ╕ цього разу в невеликому затишному зал╕ з╕бралися шанувальники ╖╖ творчост╕, друз╕, родич╕, колеги.
Азербайджанц╕, як╕ проживають у Криму, за словами голови громадського об’╓днання «Ватан» Гаф╕са Аббасова, незважаючи на свою в╕ддален╕сть в╕д р╕дно╖ земл╕, продовжують збер╕гати ╕ розвивати нац╕ональну культуру, традиц╕╖. А перейнявши все добре в╕д ╕нших народ╕в п╕вострова, вносять це у св╕й побут ╕ кухню. Таке переплетення м╕жнац╕ональних зв’язк╕в збагачу╓ нас ус╕х духовно, морально ╕ практично.
Подивившись в╕деоф╕льм про Баку, послухавши виступаючих, присутн╕ немов в╕дкрили мушлю з перлиною азербайджансько╖ культури ╕ побачили, як у блиску талант╕в вона ся╓ в намист╕ ус╕х народ╕в п╕вострова. У творч╕й особистост╕ Ар╕фи Мухтарово╖ по╓днуються, на думку Мехмана Мамедова, три «е»: енерг╕я добра, ентуз╕азм та емпат╕я, тобто сп╕вчуття, сп╕впереживання з емоц╕йним станом ╕нших. Вона дискомфортно в╕дчува╓ себе, коли ображають слабких, ╕ бере в╕дпов╕дальн╕сть за долю оточуючих людей, як ╕ свою, у власн╕ руки.
Сам в╕н також не в╕дразу, а з роками в╕дчув у соб╕ потребу в л╕тератур╕. Вийшовши у в╕дставку в 2010 роц╕, в╕н — п╕дполковник м╕л╕ц╕╖ взявся за перо, бо вважа╓, що колишн╕х м╕л╕ц╕онер╕в не бува╓. ╤ тепер розсл╕ду╓ заплутан╕ крим╕нальн╕ справи в сво╖х гостросюжетних детективах. А його опов╕дання «Д╕товбивця» нещодавно було названо в числ╕ лауреат╕в л╕тературного конкурсу в Астан╕.
Комусь Сх╕д здалеку зда╓ться загадковим, а на близьк╕й в╕дстан╕ виявля╓ться — рай: гори кавун╕в ╕ динь, у дворах ж╕нки печуть лаваш╕. Таким його побачила бахчисарайська поетеса Галина Литовченко, яка три роки прожила неподал╕к в╕д Баку разом ╕з чолов╕ком-в╕йськовослужбовцем. «Люди там доброзичлив╕, непитущ╕, — говорить вона. — Якщо нахиляються до кв╕тки, то не для того, щоб ╖╖ з╕рвати, а щоб, за словами поета, ╖й сво╓ обличчя показати».
Нещодавно с╕м ╖╖ укра╖номовних в╕рш╕в ╕з азербайджанського циклу були опубл╕кован╕ в переклад╕ рос╕йською мовою в журнал╕ «Л╕тературний Азербайджан». А весь цикл нин╕ готу╓ться до видання книгою «Закавказзя в спогадах укра╖нки», в яку, кр╕м в╕рш╕в, ув╕йде автоб╕ограф╕чне опов╕дання «М╕раж╕» з головною геро╖нею — дружиною оф╕цера. Дек╕лька поетичних замальовок, написаних з гумором ╕ нац╕ональним сх╕дним колоритом, прозвучали на ц╕й зустр╕ч╕ в авторському виконанн╕.
╤ в ╕нших виступаючих також залишилися найкращ╕ враження в╕д перебування в Азербайджан╕. Ведучий програми, заслужений артист Криму Аркад╕й Вакуленко, був учасником декади укра╖нсько╖ культури та мистецтва в ц╕й республ╕ц╕ ще в пер╕од колишнього Союзу. Кримськотатарська поетеса Ельв╕ра Ем╕р-Ал╕-Капн╕ст з дитинства пам’ята╓:
— П╕дплива╓мо до Баку на паром╕ вноч╕ ╕ бачимо багато-багато вогн╕в. Дуже яскраве ╕ гаряче м╕сто. Там багато сонця.
А Людмила Василь╓ва, заслужена артистка Криму, сол╕стка Кримсько╖ ф╕лармон╕╖, розпов╕ла, як пройшли минулого року в Криму Дн╕ азербайджансько╖ культури за участ╕ народного артиста Укра╖ни Курбана Аббасова. З Баку в не╖ пов’язан╕ спогади про перебування в оперному театр╕, на Касп╕╖ та Апшерон╕. Це м╕сто в╕тр╕в ╕ багатьох ╕сторичних пам’яток, найвизначн╕ш╕ з яких — Д╕воча вежа, фортеця ╤чер╕ Шехер, палац Ширваншах╕в (ХV стол╕ття).
Побувавши в Баку два роки тому п╕сля тривало╖ розлуки з р╕дними м╕сцями, Ар╕фа Мухтарова в╕дзначила, як столиця по╓дну╓ в сво╓му арх╕тектурному вигляд╕ древн╕сть ╕ сучасн╕ тенденц╕╖, як багато з’явилося нових чудових споруд, вулиць, проспект╕в. «Св╕т зм╕ню╓ться, а з ним зм╕ню╓мося ╕ ми», — говорить вона, але в цих зм╕нах прагне не втрачати зв’язк╕в з╕ сво╖ми коренями, дотриму╓ться нац╕ональних традиц╕й в одяз╕, повед╕нц╕. Вихову╓ людину, на ╖╖ думку, нав╕ть косинка, накинута ж╕нц╕ на плеч╕, усм╕шка на обличч╕. ╤ вона сама так живе, усм╕хаючись.
А щоб н╕коли не гасла ╕скорка щастя в очах ус╕х матер╕в ╕ завжди був у нашому дом╕ мир, — про це сп╕вала в сво╖х п╕снях сп╕вачка ╕ композитор, заслужена артистка Криму Зера Кенжика╓ва, танцювали юн╕ брати Ахмед ╕ Мухамед Мамедови.
Завершилася зустр╕ч дегустац╕╓ю традиц╕йних нац╕ональних азербайджанських солодощ╕в з пахлавою. ╤ як визначний поет Сходу Н╕зам╕, який жив у Х╤╤ стол╕тт╕ в азербайджанському м╕ст╕ Гянджа, сво╖ми поемами об’╓днав людей р╕зних в╕рувань, так у сучасному св╕т╕ культура ╕ сп╕лкування зближують народи, дають поштовх для сп╕вроб╕тництва ╕ розвитку в сп╕льних ╕нтересах.

Валентина НАСТ╤НА


ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 01.08.2014 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13709

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков