Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 25.07.2014
СЕВЕРИН НАЛИВАЙКО
Микола В╤НГРАНОВСЬКИЙ

Ще як були ми козаками...

(Зак╕нчення. Поч. у № 28-29)

З п╕вн╕чного боку С╕ч╕ почувся гом╕н ╕ постр╕ли. Богдан Микошинський та його козаки схопилися за шабл╕. Пригинаючись за куренями, обб╕гаючи церкву, проминувши кузн╕ й зброярн╕, зарясн╕ли потилицями туди, заплутуючись у хащах Петрового батога. По його синьому килиму, через невелике козацьке кладовище, без гуку ╕ слова, чорноморц╕, хвиля за хвилею, п╕дкотилися вже до самого людського вировища, як раптом поспинялися ╕ випросталися. ╥хн╕ погляди вперлися у спини залишених на С╕ч╕ товариш╕в, як╕ садили з рушниць та горлали: «Слава!». У киплячому, збудженому по край запорозькому юрмищ╕ стояв Наливайко! «Не може бути! Бо де? тут? у нас? на С╕ч╕ — Наливайко!» — ╕ Микошинський, не в╕рячи сво╖м очам, крутонув головою до чорноморц╕в, а т╕, не ймучи в╕ри й соб╕, оглянулися позад себе на когось ╕ще, аби спитати в кого поради, як бути ╕ що робити? Та поза ними не видн╕лось н╕кого: позад Микошинського ╕ чорноморц╕в син╕ми кв╕тами цв╕в лише петр╕в бат╕г, а над кв╕тами, на трир╕чному кладовищ╕, розводили руками хрести.
Темний, в б╕лому аж до чоб╕т кунтуш╕, лискучим рук╕в’ям нагайки Наливайко пригладжував чорного чуба. За ним, поряд з перекинутим через Базавлук очеретяним м╕стком, на запорожц╕в дивилася сп╕шена Жбурова сотня та сам Петро Жбур, Шийка, Оливка ╕ Конашевич. А з того берега за м╕стком п╕дстриженими гривами ╖жачилося п╕втори тисяч╕ коней, що ╖х пригнав Наливайко у подарунок низовикам. «Так ось кого зустр╕чали дзвонами! — обпекло, перепинило дихання Микошинському. — Он кому цей благов╕ст!..». Та остаточно пов╕рив кошовий Богдан Микошинський, що Наливайко тут, на С╕ч╕, коли полковник Кремпський став його обн╕мати, а священик Лука п╕дняв над ними долон╕... Жилавий, наче в’яз, у празниковому з перламутровими ╜удзиками новому жупан╕, Кремпський пригортав Наливайка одн╕╓ю рукою за плеч╕, а другою проводив над запорожцями й Жбуровою голотою, мов прихиляв до себе ╕ низовик╕в, ╕ прибулих до них повстанц╕в:
— Усе, панове, про що говорив Северин Наливайко, все воно так ма╓ бути, бо ми н╕як╕ не вороги!
— Не вороги! — прогрим╕ло над кладовищем, ╕ в цю хвилину за головами с╕чового юрмовища Наливайко з полковником пом╕тили зг╕ркл╕, зупинен╕ лиця Микошинського та його чорноморц╕в. Полковник Кремпський в╕дразу ж в╕дчув, як пов╕тря м╕ж ними ╕ Наливайком затерпло. Пов╕трю м╕ж ними зробилося т╕сно, так само, як ста╓ т╕сно вкладен╕й в п╕хви шабл╕. Торкнувши оком вмить згостр╕лого Наливайка, високим, н╕би п╕дстьобнутим голосом, полковник продовжував:
— Не вороги, бо ми одн╕╓╖ кров╕ ╕ в╕ри!
— ╤ кров╕, ╕ в╕ри! — спурхнуло з вус╕в запорожц╕в ╕ наливайк╕вц╕в, та п╕днялося в небо до яструба.
«╤ в╕ри...» — дихнула з дверей зав╕сою церква, а ласт╕вки, що л╕тали навколо не╖, тонкими крильцями перехрестили ╖╖. ╤ ╖╖, ╕ ╖╖ золотого хреста.
— А за подарунок, гетьмане, тоб╕ й тво╓му в╕йську в╕д низового товариства спасиб╕, — Кремпський глянув через м╕сток, зв╕дки з тернового кряжу попирхувало могутн╓ гуртище коней. Присадкуват╕ бахмати принюхувалися до нового пристанища, до Запорозько╖ С╕ч╕ й намагались вгадати, що ╖х чека╓. Збоку, де окремо в╕д них стригли вухами нерозс╕длан╕ кон╕ Жбурово╖ сотн╕, на глиняному щовб╕, ставши ╕ще ногат╕шим, розк╕шн╕шим та пишн╕шим, височ╕в Наливайк╕в Мес╕я, його, як бухарськ╕ дин╕, горби золот╕ли з щовба над водою. Верблюд не спускав з Наливайка сво╖х п╕щаних очей, ╕ кон╕, а надто так╕, як Кур╕почка, були йому по кол╕на...
Запорожц╕ ╕ наливайк╕вц╕ обн╕мались... Хто б м╕г подумати, що вони, ц╕ помережан╕ шрамами ╕ рубцями, бит╕ й не бит╕, п╕дсмален╕ вогнищами й просв╕чен╕ зорями хлопц╕ й чолов╕ки, могли так н╕жно чоломкатись?.. Тонкосльоз╕ д╕ди-козарлюги, витираючи оселедцями мокр╕ щоки, п╕дкочуючи на ходу холош╕, рвонули до зар╕чка, де сушились на таволз╕ ╖хн╕ волоки. Д╕ди посп╕шали, аби наловити Наливайков╕ та його козакам на вечерю св╕жо╖ риби. На згадку ╕ злагоду низовики м╕нялися з наливайк╕вцями сорочками: берегом Базавлука на плечах запорожц╕в зас╕р╕ла одежина голоти, а на голот╕ спалахнули червон╕, б╕л╕ й ф╕алков╕ шовков╕ сорочки запорожц╕в.
У Микошинського й чорноморц╕в заграли на вилицях жовна. Саник стояв поруч набухлого люттю кошового, дививсь то на нього, то на свого двоюр╕дного брата Северина Наливайка й не знав, як бути: чи б╕гти до брата ╕ прив╕тати його, чи залишатися б╕ля кошового. Та по виразу обличчя Микошинського Саник здогадувавсь, що треба лишатись на м╕сц╕, бо зараз щось ма╓ ско╖тися.
— Прошу лише одного: простити мен╕, коли зможете, П’ятку... — дивлячись на Микошинського й чорноморц╕в, ледь чутно вимовив Наливайко. — Прошу лише цього одного. А коли н╕, то ось вам моя голова.
Кошовий Богдан Микошинський важко глипнув на сво╖х козак╕в, що знали минулу зиму, криваву П’ятку та польську шаблю цього в╕дступника Наливайка. ╤з закип╕лими враз очима, прогорнувши грудьми запорозьке зб╕говисько, вони з кошовим вийшли до Наливайка. Шабл╕ в ╖хн╕х руках брин╕ли. Наливайко перестав говорити. Борлак на горл╕ завмер. Лише темно-ор╕хов╕ оч╕ дивилися на Микошинського ╕ запорожц╕в спок╕йно й р╕вно.
Полковник Кремпський ╕ весь с╕човий люд, як т╕льки глянули на кошового ╕ на сво╖х товариш╕в, що повернулися з моря, зрозум╕ли — у поход╕ трапилася б╕да, бо ╖хн╕ обличчя були так╕, що краще н╕ про що не запитувати. А тут до всього ╕ще додався Наливайко! Наливайко для запорожц╕в був т╕╓ю раною, яка болить ╕ знизу, ╕ зверху. Така рана завжди найболюч╕ша ╕ пала╓ довго. В╕дступник╕в не прощають н╕де, а Наливайко хоче, щоби його простили: прийшов на Запорожжя ╕ хоче миритися! Н╕би козацьку кров, якою заюшив сн╕ги п╕д П’яткою, можна з╕терти к╕ньми, що в╕н зараз прив╕в з повинною!
Наливайко ступив до Микошинського й чорноморц╕в, став на кол╕но ╕ нахилив голову. Синя кв╕тка Петрового батога опинилась йому п╕д вусом, а поза кв╕ткою, заросла пир╕╓м й тими ж стеблами Петрового батога, перед очима лежала дубова домовина. Чи с╕чов╕ трунар╕ про не╖ забули, чи, може, щось ╕нше, та як би там не було, а домовина в трав╕ перед Наливайком лежала. На ╖╖ дубовому дн╕ зелен╕ла запл╕сняв╕ла дощова вода ╕ два водяних жуки билися на н╕й лапками, бо не могли ту гнилу воду н╕як под╕лити.
— Не проща╓мо, — видихнув Микошинський ╕ йому не вистачило пов╕тря.
— Геть! — сказали низовики-запорожц╕, як╕ щойно прийшли з Очакова.
Наливайко здригнувся, н╕би упав ╕з коня на кам╕нь. На його спин╕, на б╕лому кунтуш╕, як плями темно╖ кров╕, виступили плями поту. Шийка, Оливка, Конашевич, Жбур ╕ вся його сотня, що мерехт╕ла в шовкових, веселих, з козацьких плечей сорочках, уперше побачивши свого гетьмана на кол╕н╕ й почувши про нього, а отже, й про себе так╕ в╕д запорожц╕в слова, згорбилися й погасли.
Поб╕л╕лими пальцями полковник Кремпський почав розст╕бати жупан. А пот╕м його заст╕бати.
— Геть, — повторив Микошинський.
Наливайко п╕днявся з кол╕на, заплющив оч╕, так трохи постояв ╕, як був з заплющеними очима, переступив чоботом кв╕тку, ступив у домовину, ╕ в не╖ л╕г.
Не встиг запорозький люд, Жбурова сотня та й сам кошовий отямитися, як з десятеро козак╕в-чорноморц╕в вихопилися з-поза його спини, п╕дняли Наливайка разом з домовиною на прям╕ руки й з розгону кинули в Базавлук. Домовина пролет╕ла над головами наливайк╕вц╕в ╕, як вибух, ударилася об воду. Наливайка у н╕й п╕дкинуло, н╕би в╕н хот╕в з домовини вискочити, та, вже непритомний, знову у не╖ впав. Труна притопилась, притрималася, зачерпнула кра╓м води, вир╕внялася, й головою в Дн╕про, а ногами до Запорозько╖ С╕ч╕ Наливайко пон╕сся по бистрин╕...
Жбур висмикнув обидв╕ сво╖ шабл╕. За ним — Шийка, Оливка ╕ Конашевич. Виджигнула лезами з п╕хов Жбурова сотня. Микошинському й чорноморцям добувати шабель не знадобилось — вони вже напеклися в руках! Семен Оливка скочив до Микошинського. Саник бахнув з п╕столя Оливц╕ в груди, ╕ той, чи поранений, чи вбитий, зваливсь п╕д хреста на могилу. Чорноморц╕ п╕шли на в╕дступник╕в.
— Отямтеся, душогуби! — закричав священик Лука й поб╕г пом╕ж ними.
А з берега, витягнувши над Базавлуком шию, ╕ на запорожц╕в, ╕ на наливайк╕вц╕в плював Мес╕я. Кон╕ навколо нього низько ╕ржали. Мес╕я плюнув ╕ще раз й на Саника ╕ стрибнув у Базавлук за домовиною, за Наливайком. Та неборака не знав, що р╕ка — не п╕сок, не пустеля, бо в╕н лише брембнув губами ╕ над його поглиненими горбами завалувала вода.
Переб╕гши хиткий м╕сток, Жбур, Конашевич ╕ Шийка вискочили на сво╖х коней й погнали берегом за теч╕╓ю доганяти труну. П╕д╕ймаючи к╕ньми качок ╕ чапель, вони згубилися в очеретах.
Яструб поворухнув крилами, йому осточорт╕ло на все це п╕д собою дивитися. В╕н нам╕рився перелет╕ти до старих козак╕в на зар╕чок, аби там, коли поталанить, п╕двечеряти якою рибиною. Та яструб не полет╕в, бо священик Лука з╕рвав з ши╖ хреста й замигот╕в перед шаблями чорноморц╕в. Козаки-чорноморц╕ перед хрестом шабл╕ опустили, а четверо наливайк╕вц╕в п╕дхопили з могили Оливку й хистким м╕стком поб╕гли на той берег Базавлука. За ними, скидаючи з себе подарован╕ запорожцями сорочки й кидаючи ╖х з м╕стка в воду, не оглядаючись, побрела й Жбурова сотня.
— Панове! — розгублений Кремпський п╕шов за ними.
— М-м-м! — сказали вони.
— Що?! — не зрозум╕в ╖х полковник.
— М-м-м! — повторили вони.
Кремпський оглянувсь на Луку.
— А! А! А! — щось, видно, ╕ще хот╕ли сказати повстанц╕, в╕дкрили роти, ╕ з отим сво╖м «а» подалися м╕стком доганяти сво╖х.
— Вони без’язик╕! У них вирван╕ язики! — прошепот╕в священик Лука ╕ впав на кол╕на. Полковник Кремпський, як вчаджений, затрусив головою.
А Жбурова сотня, вс╕ його дв╕ст╕ п’ятдесят душ, с╕ли на терновому кряж╕ з с╕дла, розвернулись в╕д Запорозько╖ С╕ч╕ в степ й п╕д жовтим в╕тряним небом, без свого сотника й Наливайка, розтанули в передос╕нньому надвеч╕р’╖. Вони по╖хали мовчки шукати в степу св╕й непост╕йний д╕м, бо де тепер усе ╖хн╓ в╕йсько? Того не знав н╕хто.
Запорожц╕ обминали одне одного очима. Вони вклали шабл╕ у п╕хви й, не п╕дн╕маючи гол╕в, пом╕ж хрестами, по темн╕ючих кв╕тах Петрового батога, потягнули за Микошинським до курен╕в. С╕чов╕ курен╕, а з ними ╕ церква, майдан ╕ вулички в╕д вогкого надвеч╕р’я повол╕ остуджувались ╕ хололи. З плавн╕в стогнав водяний бугай, а яструб подався на зар╕чок. В╕н уже подумав — чи не спуститися на дв╕ хмари нижче, та не спустився, не захот╕в, бо в зар╕чку, де стар╕ козаки старались для Наливайка на юшку, ╖х лупцювали соми.
А вийшло так: роздягнувшись п╕д таволгою, б╕л╕ючи в надвеч╕р’╖ бувалими сво╖ми к╕стками, один за одним, як чорногузи, трьома волоками, по дво╓ на кожен, стар╕ комишники забрели в малинову воду. В╕дбрели вони в╕д берега недалеко, якраз по плеч╕, по борлаки, бо саме там ╕ починались сом’яч╕ ями. Саме там д╕ди й розвернулися, розтягнули волоки по шнурку ╕, Господи, благослови, чмокаючи в вод╕ вусами, поволеньки, не посп╕шаючи, обережно промацуючи ногами дно, щоб не наштрикнутися на якийсь гострий патик чи кор╕нь, потягли с╕т╕ назад до сюркотливого в цв╕ркунах берега.
Базавлуцьк╕ соми спочатку зан╕жилися у с╕тях, думаючи, що це ╖х погойду╓ й полоскочу╓ теч╕╓ю, перевернулись на спини догори животами, затерлися боками об гладеньких, шовкових сво╖х сомих, щоправда, разом ╕з тим ╕ дивуючись: чому це раптом ╕ в так╕й к╕лькост╕ сомихи понапливали до них? Адже ╖хня з сомихами любовна пора в╕д╕йшла ще в кв╕тн╕ м╕сяц╕, а до нового кв╕тня, до ново╖ любов╕, було ╕ще через зиму. Та все одно соми т╕шилися би ╕з сво╖ми пан╓нками ╕ т╕шилися, якби раптом не дошолопали, що ╖х тягнуть, волочать на берег! Сом╕в охопила пан╕ка. Вони, а з ними ╕ ╖хн╕ баришн╕ кинулися до ям! Та вже було п╕зно: ╖х затягувало у пастку — за кожним волоком волочилась з грузилом по дну матня, ╕ от вони в матню ╕ потрапили!
— Кахи-кахи-ках! — прокашлювались вдоволен╕ д╕дугани, бо в╕дчували, з яким уловом крекчуть до берега ╕ яка наливайк╕вцям вийде юшка!
Тим часом соми й сомихи зашарпалися, забилися в матнях, вирячили др╕бненьк╕, як др╕б, сво╖ оченята, а коли розглед╕ли кр╕зь перебовтану в намул╕ воду з╕гнут╕ дугами спини д╕д╕в, то з переляку ╕ в╕дчаю кинулися ╖х молотити хвостами. Вода закип╕ла. Д╕дугани, чорн╕ючи один до одного зам╕сть колишн╕х б╕лих зуб╕в пеньками, з того сом’ячого повстання попервах лише розсм╕ялися, та коли попеляст╕ сомиська поставали в вод╕ на голови й заходилися хлиськати ╖х по плечах ╕ по спинах, ╕ набивати ╖м на лобах син╕ й вишнев╕ гул╕, — см╕ятися перестали ╕ вхопилися за шабл╕. Та шабель у них в вод╕ не було. Шабл╕ лежали п╕д тавологою на одеж╕! А соми розмахалися! Сиз╕ хвостиська вивалювалися з сивого бурунища й косили д╕д╕в ╕з н╕г. Рятуючись в╕д загибел╕, рибалки покинули до чорта переплутан╕ волоки ╕, — а бодай тоб╕! а бодай! — чимдуж попекли на берег!..
З с╕ро╖ каламут╕, очман╕л╕ в╕д страху, сомихи дивилися, як ╖хн╕ соми-козаки гнали козак╕в-запорожц╕в ╕ як т╕ — хто рачки, на чотирьох, а хто ще тримавсь, то на обох ногах, давали драпу на сушу!.. Соми ж, тр╕шки передихнувши, об╕йняли хвостами подруг за гнучк╕ ╖хн╕ тал╕╖ й подались п╕сля бою знов на ями, на прохолодну глиб╕нь, де пахло раками й буркунами...
Яструб покинув зар╕чок ╕ вже по знайом╕й, протоптан╕й в неб╕ стежц╕ взяв дорогу додому. В╕н л╕тував в Очаков╕, на одн╕й ╕з фортечних веж, де виглядали його з гн╕зда дво╓ д╕тей ╕ ж╕нка. Та лет╕ти до них ╕ лет╕ти: через надвеч╕р’я ╕ веч╕р, а пот╕м через присмерк ╕ смерк, п╕вн╕ч, а то й через повну н╕ч, бо яструб, коли була охота ╕ настр╕й, при-полював ще й уноч╕, а коли, вже п╕д самим Опаковим, то любив постояти понад Дн╕пром п╕д зорями в неб╕ до ранку. Та за цим разом в╕н ще тр╕шки пристояв над Запорожжям, подививсь, як с╕човими вуличками запорожц╕ розводили по куренях на вечерю ╕ на н╕ч татарських нев╕льник╕в, а козаки-конопаси переганяли уплав через Базавлук подарованих Наливайком коней. Обминаючи кра╓м С╕ч, конопаси гнали коней у плавн╕ на острови, на луки, де кон╕ мали зазимувати, бо трави там зазелен╕ли й п╕д сн╕гом... Ще яструб дослухав бовкання дзвона, що ззивав на веч╕рню, глянув, як помолився прикутий за ногу до гармати козак, ╕ аж тод╕, пропахчений духом шкварок й п╕дсмажено╖ цибул╕, що разом з димом п╕д╕ймалися в╕д курен╕в, потихеньку нал╕г на крила. В╕н знову перелет╕в Базавлук, але вже не над с╕ччю, а там, де Базавлук впадав у Дн╕про, й Дн╕пром-Дн╕пром, над Верхньою Лапкою, а пот╕м ╕ над Сандалкою п╕шов над плавнями Низом. Яструб чув, як вмощувалися на н╕ч в очеретах, покахкуючи, качки, як в шелюгах сокот╕ли сво╖м п╕вникам водян╕ курочки, а з остров╕в глибоко здихували олен╕... Прол╕таючи над Верхньою Лапкою, яструб пом╕тив темну турецьку галеру, що загублено чалапала вгору проти Дн╕пра до Базавлуку. На галер╕ п╕д щоглою стояв чолов╕к, то був Омелян Горошко. ╤нколи в╕н в╕дмахував шапкою з лиця комар╕в, його обличчя було обернене в степ й когось у н╕м видивлялося та чекало. Пом╕ж Горошком ╕ степом на дн╕провому урвищ╕ з’явилося тро╓ вершник╕в. Вони щось розпачливо йому крикнули, та в╕н на галер╕ ╖х не почув, чи не схот╕в почути, й вершники почорн╕ли к╕ньми у Низ.
Яструб перемайнув ╕ галеру, ╕ вершник╕в, звернув в╕д Дн╕пра праворуч й помахав на Очак╕в степом — лет╕ти степом було тепл╕ше. Над поср╕бленою розв╕треною ковилою з м╕дного небокраю одна за другою почали виростати тернов╕ хмари. Останн╕ л╕тн╕ з╕рниц╕ спалахували в тих ф╕олетових хмарах, не в╕щуючи н╕чого доброго. За котримось ╕з налитих млою яр╕в яструб надибав людей. В╕д неспод╕ванки в╕н п╕дкинувся вгору: в полохливому св╕тл╕ з╕рниць, п╕дсв╕чен╕ з земл╕ ковилою, мовчки та безшелесно, як с╕р╕ примари, назустр╕ч ноч╕ посп╕шали ж╕нки. Одн╕ на плечах несли сонних д╕тей, ╕нш╕, по дво╓-тро╓ ╕ купками, з шаблями та рушницями в темних руках, мерехт╕ли у в╕тр╕ попереду й ззаду того рухливого ж╕ночого гурту. На спинах озбро╓них горбат╕ли клумаки. Хвилястим, п╕рнаючим летом над ж╕ночими головами взялась нев╕домо зв╕дки зграйка безмовних щиглик╕в. Щиглики злякалися й гострими грудочками попадали в бур’яни. Десь вони там в бур’янах зача╖лися, ╕ ╖х тепер не побачив би ╕ не знайшов н╕хто, нав╕ть в╕тер. Як щиглики дихали, ╕ як тр╕пот╕ли ╖хн╕ др╕бненьк╕, як бур’янове нас╕ння, сердечка, — чули тепер х╕ба що вони сам╕.
М╕ж зринаючими з╕ степу насурмоненими могилами ж╕нки вели свою квапливу ходу, аж доки не зайшли за одну ╕з могил ╕ не зникли. Яструб спустився нижче ╕, торкаючи крилами ще неглибоку тем╕нь, запрямував над б╕жучою, мов похмура вода, ковилою. Степ видихав л╕то. В╕н уже дихав ос╕нню. Важк╕ голови будяк╕в як востанн╓ вклонилися л╕ту, так з того поклону сво╖х в╕дцв╕лих гол╕в б╕льше й не п╕д╕ймали...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13667

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков