Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3656)
З потоку життя (6876)
Душі криниця (3699)
Українці мої... (1507)
Резонанс (1600)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1755)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В╤ДПОВ╤ДЬ НА ЗАКИДИ ОКУПАНТ╤В ПРО “ПЕРЕКРИТУ” Р╤ЧКУ ДН╤ПРО
Глава укра╖нсько╖ делегац╕╖ у Тристоронн╕й контактн╕й груп╕ Леон╕д Кравчук заявив, що Укра╖на...


США ПОВИНН╤ ДАТИ ЗРОЗУМ╤ТИ РОС╤╥, ЩО САНКЦ╤╥ НЕ СКАСУЮТЬ ДО ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Одна з головних завдань ц╕╓╖ посади, наголосив Курт Волкер, ╓ забезпечення продовження режиму...


ДЕН╤СОВА ЗВЕРНУЛАСЬ ДО М╤ЖНАРОДНИХ ОРГАН╤ЗАЦ╤Й ЧЕРЕЗ ЗНУЩАННЯ РФ З 29 КРИМСЬКИХ ТАТАР
М╕жнародн╕ правозахисн╕ орган╕зац╕╖ та м╕с╕╖ повинн╕ застосувати вс╕ наявн╕ важел╕ впливу на...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ — БОРРЕЛЮ: УКРА╥НА ХОЧЕ СТВОРЕННЯ ПЕРЕГОВОРНОГО “МАЙДАНЧИКА” ЩОДО КРИМУ
Президент Володимир Зеленський наполяга╓ на важливост╕ збереження питання деокупац╕╖ анексованого...


УКРА╥НА ОФ╤Ц╤ЙНО ПО╤НФОРМУВАЛА ГЕНСЕКА ООН ПРО НЕЗАКОНН╤СТЬ ВИБОР╤В У КРИМУ
Про це пов╕домив у понед╕лок Пост╕йний представник Укра╖ни при ООН Серг╕й Кислиця
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2014 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 18.07.2014
╢вген СВЕРСТЮК: ПУТ╤Н ЗАЗНАВ ПОРАЗКИ, В╤Н ЗАБРЕХАВСЯ...

Укра╖на пережива╓ у цей час г╕гантське сусп╕льне випробовування на м╕цн╕сть. ╤ боротьба з авторитарним режимом, ╕ перемога революц╕╖ Майдану, доповнена фактично здавна в╕домою ╕сторичною схемою ╕ноземно╖ ╕нтервенц╕╖, – все це ╓ одним ╕з законом╕рних класичних поворот╕в ╕стор╕╖, котр╕ ставали ╕спитом чи не для вс╕х народ╕в у т╕й же ╢вроп╕. Все це вкуп╕ ╕ означа╓ надзвичайно в╕дпов╕дальне випробовування для свободи та незалежност╕ укра╖нц╕в, яке треба з г╕дн╕стю пройти.
Ясно, що в╕дкрита лють та ненависть до незалежно╖ Укра╖ни з боку спадко╓мц╕в «менеджера Стал╕на» у Кремл╕ означа╓ одне: ця неприхована агрес╕я ╓ лише ознакою слабкост╕ так званого «старшого брата», ╕ вона приречена в╕д самого початку на поразку. Стар╕ радянськ╕ сили, котр╕ в╕дходять у небуття, раптом конвульсивно спробували реал╕зувати чи не св╕й останн╕й шанс ╕з метою повернення у минуле. Але вс╕м зрозум╕ло, що це лише конвульс╕я конаючо╖ системи насилля, яка болюча для св╕ту, особливо для Укра╖ни, але ╖╖ необх╕дно пережити, цю ╕нтервенц╕ю конвульсивно╖, вмираючо╖ вже сили, ╕ рухатися дал╕ по шляху свободи.
Про небезпеки, як╕ та╖ть у соб╕ такий етап розвитку ╕стор╕╖ для Укра╖ни, ми розмовляли у наш╕й програм╕ з в╕домим укра╖нським громадським д╕ячем, учасником ╕н╕ц╕ативи «Першого грудня», ф╕лософом, колишн╕м радянським дисидентом, в’язнем сумл╕ння ╢вгеном Сверстюком. Насамперед, в╕н охарактеризував нам головн╕ особливост╕ переб╕гу под╕й в Укра╖н╕, починаючи з осен╕ минулого року ╕ до сьогодн╕.

– Видиму частину под╕й ми, звичайно, характеризу╓мо в прес╕, невидиму б╕льше пережива╓мо ╕ в╕дчува╓мо ╖╖, можливо, так би мовити, ╕нту╖тивно. Ц╕лком ясно, що видима частина под╕й неспод╕вано повернулася, я би сказав, у дуже добрий б╕к, бо для нас головним бар’╓ром був крим╕нальний режим, який дуже м╕цно закор╕нився ╕ який дуже м╕цно об’╓днався з рос╕йським, також крим╕нальним по сут╕ сво╖й. ╤ раптом цей режим в Укра╖н╕ пада╓, скандально пада╓. ╤ той народ, який здавався нам вс╕м обезсиленим, не орган╕зованим, раптом набира╓ сили ╕ скида╓ оцю крим╕нальну, тимчасову камарилью, чим великою м╕рою розчища╓ соб╕ свою властиву, справжню дорогу до свободи. ╤ це, на мою думку, дуже фортунний поворот ╕стор╕╖.
Але ми схильн╕ переживати труднощ╕, ми схильн╕ переживати бол╕ сучасно╖ доби, сучасного моменту та схильн╕ надавати ╖м занадто великого значення. Ясно, що це ц╕лком в╕дома схема, що сл╕дом за революц╕╓ю йде нац╕ональне укр╕плення, а за ним в╕дразу ж ╕ноземна ╕нтервенц╕я. Це н╕би класична схема. ╤ воно, власне, так в╕дбува╓ться у нас, за ц╕╓ю схемою. Революц╕я була, я сказав би, дуже достойною. Вона й назива╓ться Революц╕╓ю Г╕дност╕. Другий важливий момент – нац╕ональне ╕ рел╕г╕йне пробудження стало фантастичним. Ми цього не оч╕кували. Особливо ми не оч╕кували, що таку велику роль у цих под╕ях в╕д╕гра╓ рел╕г╕я, рел╕г╕йний дух народу. Фактично в╕н проявля╓ться ╕ у виконанн╕ того г╕мну – «Ще не вмерла…», який нарешт╕ доходить до серця народу.
╤ нарешт╕, ми ма╓мо трет╕й етап – ╕нтервенц╕ю. На жаль, ╕нтервенц╕я – це дуже деструктивне начало, це дуже брутальна сила. У даному раз╕, окр╕м всього ╕ншого, це сила в╕джило╖ епохи, це ман╕яки з цвинтаря сов╓тсько╖ ╕мпер╕╖. Вс╕ ╖хн╕ методи, як дв╕ крапл╕ води нагадують те, що вони робили п╕д час завоювання Зах╕дно╖ Укра╖ни, Балтики й ╕нших кра╖н. ╤ т╕ методи, та брутальн╕сть, ╕ той принцип насильства, ╕ та ж безв╕дпов╕дальн╕сть. Ясно, що це багатьох людей жаха╓, ╕ ясно, що воно д╕╓ вс╕ма силами залякування. Але, разом з тим, оце залякування ╓ духовно ╕мпотентним. Воно ╓ безперспективним. За ц╕╓ю силою ╓ б╕льше в╕дчаю, ан╕ж справд╕ сили, тупо╖ злост╕, мовляв, «ето ╓сть наш посл╓дн╕й ╕ р╓ш╕т╓льний бой», ╕ я думаю, що ╕ «посл╓дн╓╓ пораж╓н╕╓».
– Мабуть, ц╕ под╕╖ – це дуже важливий шанс для вс╕х укра╖нц╕в, ╕сторична нагода, битва, в╕йна, в як╕й вони могли б самоутвердитися?
– Я думаю, що це нам послано як випробування, як ╕спит на самоствердження. ╤ це самоствердження в╕дбува╓ться на вс╕х р╕внях. Не випадково при поганому озбро╓нн╕, при поган╕й п╕дготовц╕ дух наших захисник╕в дуже високий. ╢, правда, прикрий момент, що ╖хня зброя, зброя дез╕нформац╕╖, фальшивих м╕т╕в Кремля, зброя позавчорашня, зужита, загнила все ж пуска╓ться в х╕д, ╕, очевидно, це ╖╖ останн╕й шанс. Не може брехня, нанизана на брехню, створити щось. Чи ╓ тут щось нове? Якщо п╕д╕йти анал╕тично до збро╖ Пут╕на ╕ збро╖ Стал╕на – то це одне й те ж саме.
– Ну недарма ж Пут╕н назвав Стал╕на «добрим менеджером»?
– Так, звичайно, в╕н (Пут╕н) також хоче бути «добрим менеджером». Отже, чому те саме? Справа у тому, що Стал╕н н╕коли не ц╕кавився справжньою реальн╕стю, щоб назвати ╖╖ в╕дпов╕дним словом. В╕н нав╕ть не ц╕кавився под╕ями на якомусь в╕дтинку фронту, в╕н не ц╕кавився правдою под╕й. ╤ це характерно для б╕льшовицького способу мислення. Для них важлив╕ше було запустити прим╕тивну брехню, якусь абсолютно абсурдну, в яку пов╕рять ╕ яка придатна для ╖хньо╖ аг╕тац╕╖. Я ж кажу, що доходило то того, що на якомусь в╕дтинку фронту люди виявляли справжн╕й, нечуваний геро╖зм, см╕лив╕сть, але цьому не надавали згори значення, а посилали кореспондента газети «Красная Звезда» з в╕дпов╕дними ╕нструкц╕ями ╕ той складав дешеву байку, геро╖чну, чи про панф╕ловц╕в, чи щось таке ╕нше. ╤ все, а ╕стина не ма╓ жодного значення. Таким чином, м╕фи Стал╕на мали пропагандистський усп╕х. Ця в╕йна не була н╕якою в╕тчизняною, яка в╕тчизняна, коли м╕льйонн╕ арм╕╖ здаються в полон, м╕льйони одягають ворожу ун╕форму проти Стал╕на? Яка ж це в╕тчизняна в╕йна? Але пущено у х╕д, що в╕тчизняна, ╕ спробуй скажи, що не так.
Таким чином плодилися насильно контрольован╕ м╕ти. Вони мали усп╕х, ╕ я думаю, що поразка нин╕шнього режиму й сов╓тського, ╕ постсов╓тського режиму Пут╕на в тому, що в╕н не ма╓ належного озвучення у св╕т╕. В╕н всюди викритий, в╕н як паяц, котрий забрехався. ╤ н╕хто йому не в╕рить. Я думаю, що тим людям, як╕ схильн╕ абсолютизувати лихо дано╖ хвилини, лихо даного часу у нас, треба зрозум╕ти, що проти Пут╕на св╕тло св╕ту, коли в╕н з його шизофрен╕чним чи ман╕акальним «дран╜ом» на Укра╖ну, з його брехнею просто засв╕тився. В╕н зрозум╕лий, його н╕хто не п╕дхопить. Нин╕ нема╓ т╕╓╖ колосально╖ сов╓тсько╖ агентури на Заход╕, у св╕т╕, ╕ т╕╓╖ кон’юнктури, яка п╕дтриму╓ переможця. Тому це необх╕дно осмислити, осмислити як вже його поразку. ╤ ця сила трима╓ться лише на певних реальних факторах тимчасового характеру.
– Пане Сверстюк, а от як в умовах нин╕шн╕х, коли трива╓ в╕йна, ╕нтервенц╕я, як Ви кажете, реформувати Укра╖ну, уникнути спокуси концентрац╕╖ влади, йти саме ╓вропейським шляхом?
– Звичайно, ╓ дуже багато ризик╕в ╕ ╓ дуже багато неспод╕ваних загострень. Але Ви зна╓те, що вони др╕мали й ран╕ше. Ми мали крим╕нального президента, а чому, ну як м╕г бути в кра╖н╕ президент-крим╕нал? В╕н був «дан╓цк╕й», в╕н був «наш», як вони кажуть. Ми вже тод╕ мали справу з ╕ншою псих╕кою, з ╕ншою ментальн╕стю. ╤ вона була ворожою культур╕, ╕ вона була ворожою укра╖нству. А нин╕ це все вил╕зло на поверхню. Ну очевидно, ма╓ бути х╕рург╕чне л╕кування у дан╕й ситуац╕╖. Бо так його, це мислення, використовували вс╕, кому не л╕нь. Сх╕д, Укра╖на, Сх╕д ╕ Зах╕д… це все п╕дживлювалось, зам╕сть того, щоб ╕нтегрувати культурно Сх╕д ╕ Зах╕д, то, навпаки, роз╕грували це. А нин╕ багатьом це буде занадто дорого коштувати. Тобто це вже кошту╓ життя багатьох людей. ╤ ще буде витрачено багато кошт╕в, змушено покладено на те, щоб той сх╕д п╕дняти до якогось елементарного р╕вня ╕нформац╕╖ ╕ культури. Це дуже важко при т╕й величезн╕й б╕дност╕, ╕ моральн╕й, ╕ матер╕альн╕й, яка там пану╓.
– Але все-таки, як це не парадоксально, все ж под╕╖ показують, що там люди прозр╕вають набагато скор╕ше, ан╕ж це могло бути у н╕бито спок╕йних умовах.
– Так, звичайно, ╕ я думаю, що т╕льки у таких умовах, бойових, небезпечних, в╕йськових, де ╓ багато експеримент╕в, де ╓ багато неспод╕ванок, як╕ приводять до св╕домост╕, до тями, – лише у таких умовах ╕ може бути прозр╕вання. Бо якщо говорити про аг╕тац╕ю, то люди не в╕рять в не╖, часто не розр╕зняючи аг╕тац╕╖ та правдиво╖ ╕нформац╕╖, коли звикли до того, що пост╕йно брешуть. ╤ т╕, ╕ т╕, мовляв, брешуть. То якраз на тл╕ тако╖ жорстко╖ реальност╕ люди мають прокидатися ╕ приходити до тями.
– Що Ви дума╓те про загрозу в╕дкрито╖ агрес╕╖ режиму Пут╕на проти Укра╖ни, коли в╕н може конвульсивно, у страху в╕д можливо╖ втрати влади, п╕ти на в╕дкриту в╕йну?
– Ви зна╓те, роз╕грування р╕зних вар╕ант╕в ╕ демон╕зац╕я Пут╕на – це справа журнал╕ст╕в. Це — ╖хн╓ поле, ╖хн╕й хл╕б… ╤ я думаю, що занадто багато його цитують, занадто багато думають про нього ╕ занадто слабо оц╕нюють насправд╕ дуже невеликий його ╕нтелектуальний ╕ ще менший моральний потенц╕ал. Чи може Пут╕н розв’язати св╕тову в╕йну, чи ще б╕льшу в╕йну – це ╓ питання для псих╕атра. Звичайно, тут можна прикинути р╕зн╕ вар╕анти розвитку тако╖ незр╕вноважено╖ псих╕ки, але ц╕лком ясно, що це не ╓ здорова псих╕ка. Це не ╓ псих╕ка державного кер╕вника. А якщо говорити про розв’язування ще й св╕тово╖ в╕йни, то в╕н у цьому зац╕кавлений. Справа у тому, що в╕н вже виклав ус╕ козир╕. Але ╓ ще один, атомний козир, ╕ в╕н др╕ма╓ у чорному ящику. ╤ цей шизофрен╕к вир╕шив ╕ ним також пограти. Пограти на слабих нервах. От ╕ це ╓, власне кажучи, в╕дпов╕дь на Ваше запитання.
– Пане Сверстюк, от в╕д влади нин╕шньо╖ в Укра╖н╕ чимало людей оч╕кували б╕льш р╕шучих крок╕в. Чи нова влада мусила б д╕яти значно скор╕ше на шляху позитивних зм╕н?
– Якщо говорити про нин╕шню владу, то у мене нема╓ достатн╕х знань, щоб судити про вагом╕сть р╕зних д╕ючих ос╕б у влад╕. Але те, в яких умовах з’явився новий президент ╕ в який спос╕б в╕н розв’язу╓ питання, то мен╕ зда╓ться, що це дуже достойно для Укра╖ни. Я думаю, що це дуже достойна ф╕гура. Я думаю, що народ не помилився, коли виявив йому такий ранг дов╕ри.

Василь З╤ЛГАЛОВ
(Рад╕о «Свобода»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2014 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13610

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков