Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 11.07.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 11.07.2014
ДАНСЬКИЙ «СЕКРЕТ ЩАСТЯ»

Чи можна бодай уявити ситуац╕ю, про яку йшлося вище, в як╕йсь ╕з ╓вропейських кра╖н, наприклад, у Дан╕╖, до чи╖х стандарт╕в людського життя ╕ державного розвитку так п╕дло й заздр╕сно не пускають Укра╖ну?

Поняття «щастя» — абстрактне ╕, на перший погляд, його не вим╕ря╓ш сталими величинами. Проте експерти ╤нституту Земл╕ на замовлення ООН все-таки спробували оц╕нити ступ╕нь задоволення життям у понад 150 кра╖нах св╕ту. У формуванн╕ «рейтингу щастя» взяли участь фах╕вц╕ з економ╕ки, психолог╕╖, статистики та ╕нших галузей. Експерти використовували дан╕ опитування американського ╕нституту громадсько╖ думки Геллапа. Оц╕нювався не лише ВВП на душу населення, але й тривал╕сть здорового життя, можлив╕сть покластися на когось ╕з найближчого оточення, суб’╓ктивний ступ╕нь свободи у прийнятт╕ житт╓вих р╕шень, захищен╕сть в╕д корупц╕╖ ╕ нав╕ть щедр╕сть.
Найщаслив╕шими два роки посп╕ль виявилися данц╕, до першо╖ десятки також ув╕йшли ╕нш╕ скандинавськ╕ кра╖ни — Ф╕нлянд╕я, Норвег╕я та Швец╕я. Зг╕дно з World Happiness Report 2012, Укра╖на пос╕ла 91 сходинку, а в 2013 — 87 м╕сце. Варто зауважити, що рейтинг складався ще до под╕й на Майдан╕ ╕ анекс╕╖ Криму, а тому, пор╕внюючи укра╖нц╕в ╕з щаслив╕шими «колегами», експерти абстрагувалися в╕д сумних под╕й останн╕х м╕сяц╕в у зв’язку з во╓нною агрес╕╓ю РФ. Йшлося швидше про ментальну р╕зницю ╕ фундаментальн╕ ц╕нност╕, як╕ ╓ сп╕льними для вс╕х.
Власний кореспондент «Укр╕нформу» в Копенгаген╕ намагалася з’ясувати «секрет щастя» Дан╕╖, посп╕лкувавшись ╕з психологами, ф╕лософами та укра╖нськими м╕грантами.

ДАНСЬКИЙ «СЕКРЕТ ЩАСТЯ»

«Американську мр╕ю» найлегше вт╕лити… в Дан╕╖

З ф╕лософом Расмусом Джонсеном ми зустр╕лися п╕сля його лекц╕й у Копенгагенськ╕й б╕знес-школ╕. «П╕ймати» в столиц╕ Дан╕╖ молодого вченого не так легко, адже в╕н виклада╓ ще в к╕лькох вишах ╢вропи — Швейцар╕╖ ╕ Н╕меччини. Про щастя говорить ╕з задоволенням, проте неодноразово наголошу╓, що не можна вс╕х р╕вняти п╕д «одну греб╕нку». Адже у ф╕лософ╕╖ не може бути н╕чого 100% об’╓ктивного.
«Думаю, цей рейтинг справедливий ╕ скандинави д╕йсно найщаслив╕ш╕, в╕дносно, зв╕сно. Бо нема╓ н╕чого абсолютного. Я викладаю ф╕лософ╕ю не лише в Дан╕╖, але ╕ в Швейцар╕╖ та Н╕меччин╕, тому можу пор╕вняти ц╕ кра╖ни, як╕, погодьтеся, мають високий р╕вень життя. Данц╕ щаслив╕ш╕ за сво╖х ╓вропейських колег, бо працюють не так напружено ╕ вже о 17:00 в╕льн╕, маючи при цьому вищу зарплату. Правда, й вищ╕ податки. Але головна причина нашо╖ житт╓рад╕сност╕ не в грошах, а в соц╕альн╕й моб╕льност╕, яка дозволя╓ на них не зациклюватися. Прост╕ше кажучи, в╕дстань м╕ж мр╕╓ю ╕ тво╖м соц╕альним становищем на момент народження — найкоротша у св╕т╕. ╤ тому «американську мр╕ю», за якою так ус╕ женуться ╕ б╕льш╕сть не досяга╓ в США, насправд╕ найлегше вт╕лити… в Дан╕╖. Так, це парадоксально, але правда», — под╕лився думками Расмус.
На думку ф╕лософа, стану спокою ╕ щастя сприя╓ й те, що в Дан╕╖ не потр╕бно н╕кому н╕чого доводити матер╕альними атрибутами, а просто робити добре те, до чого лежить душа. Розрив м╕ж б╕дними ╕ багатими — м╕н╕мальний, а демонстративна «показуха» у вигляд╕ дорогезних хором╕в у чотири поверхи, автомоб╕л╕в представницького класу чи годинник╕в за сотн╕ тисяч ╓вро — швидше, прив╕д для насм╕шок жовто╖ преси ╕ в╕зиту податково╖.
До реч╕, про податки, про як╕ неодноразово згадував Расмус. У Дан╕╖ вони сягають 50% при високих доходах, але це не вплива╓ на р╕вень щастя громадян. Бо вони знають, на що йдуть «кровно зароблен╕». Та найб╕льше укра╖нц╕в може вразити те, що данц╕ в╕рять (!) сво╖м пол╕тикам, точн╕ше, дов╕ряють систем╕, в як╕й ц╕ пол╕тики тимчасово працевлаштовуються. Кожен чиновник ╕ пол╕тик розгляда╓ться виборцями як людина, яка найма╓ться ними на роботу, а значить, тотально контролю╓ться ╕ ма╓ зв╕тувати. Не виконав об╕цянок — на наступних виборах програ╓ш. У Дан╕╖ — це акс╕ома, а тому попул╕ст╕в сприймають критично, якщо не скептично.

Боротьба за права — шлях до щастя?

╤нший м╕й сп╕врозмовник Айв╕н Кр╕стенсен мешка╓ у невеличкому м╕ст╕ б╕ля моря на п╕вдн╕ Дан╕╖ — Б╕зероб╕. ╤ хоча в╕н уже на пенс╕╖, продовжу╓ працювати практикуючим психологом, на якого переквал╕ф╕кувався 25 рок╕в тому. Каже, що нове покол╕ння данц╕в б╕льш соц╕ально захищене, багатше ╕ очевидно проживе довше. Проте особист╕, с╕мейн╕ проблеми ╕ муки пошуку сенсу буття н╕хто не скасовував, а тому кл╕╓нти в нього завжди ╓.
«Я допомагаю людям уже 25 рок╕в ╕ мушу сказати, що проблеми в данц╕в старшого покол╕ння ╕ нового — р╕зн╕. Зараз зб╕льшу╓ться к╕льк╕сть розлучень, в╕д яких, передус╕м, страждають д╕ти. Також п╕дл╕тки скаржаться на брак уваги батьк╕в, як╕ пост╕йно зайнят╕. Доросл╕, як╕ звертаються за психолог╕чною допомогою, в свою чергу, в╕дчувають пост╕йний стрес, бо к╕льк╕сть роботи зб╕льшу╓ться, а часу на ╖╖ виконання — все менше. ╤ хоча в Дан╕╖ суворо нормований 8-годинний робочий день, вимоги роботодавц╕в невпинно зростають», — розпов╕в Айв╕н.
Про «задеклароване» щастя данц╕в у м╕жнародному рейтингу психолог розм╕ркову╓ по-ф╕лософськи. Пан Кр╕стенсен вважа╓, що таке твердження — результат багатор╕чно╖ боротьби за р╕вн╕сть прав ус╕х громадян Дан╕╖, незалежно в╕д стат╕, в╕ку, кольору шк╕ри чи в╕роспов╕дання. ╤ хоча це звучить як витяг з Конституц╕╖ б╕льшост╕ кра╖н ╢вропи, саме в Датському корол╕вств╕ ц╕ свободи д╕йсно працюють. Данц╕ стали багатшими, почуваються захищеними ╕ живуть довше. Кр╕м того, ран╕ше люди без осв╕ти могли претендувати х╕ба що на «чорну роботу», тепер не здобути осв╕ту фактично неможливо. ╤ сусп╕льство, ╕ вся система в ц╕лому спонука╓ людей вчитися. Зв╕сно, таке узагальнення не виключа╓ стреси ╕ особист╕ проблеми, з якими перес╕чн╕ данц╕ звертаються до психолог╕в, ╕рон╕чно додав Кр╕стенсен.

Укра╖нц╕ вм╕ють виживати в будь-як╕й ситуац╕╖, данц╕ навчилися просто житии

Пор╕вняти р╕вень ╕ причини щастя «тут» ╕ «там» допомогла укра╖нка Ганна Гурж╕й-Хоугард. Хоча ╖й уже сам╕й важко зрозум╕ти, де для не╖ «там», а де «тут», бо до 15 рок╕в вона мешкала в Луганську, ╕ вже ст╕льки ж — в Дан╕╖. Тут вона зак╕нчила школу, ун╕верситет, живе ╕ працю╓ в Копенгаген╕, але регулярно нав╕ду╓ться в Укра╖ну. Себе вважа╓ укра╖нкою, в характер╕ яко╖ — чимало данського, а тому пор╕внювати данц╕в ╕ сп╕вв╕тчизник╕в ╖й легше, н╕ж м╕грантам, як╕ пере╖хали на батьк╕вщину Гамлета вже у зр╕лому в╕ц╕.
«Данц╕ дуже спок╕йн╕ ╕ стриман╕ пор╕вняно з укра╖нцями. Тут усе розм╕рено ╕ записано в календар под╕й, починаючи в╕д розкладу транспорту ╕ зак╕нчуючи зустр╕чами друз╕в. Нав╕ть якщо це тв╕й близький друг, ти не можеш просто заявитися до нього в зручний для тебе час без попередження. Н╕, зв╕сно, можеш, але такий в╕зит навряд чи сподоба╓ться данцю. В Укра╖н╕ все набагато спонтанн╕ше, ╕ в цьому ╓ як сво╖ плюси, так ╕ недол╕ки. Протягом мого останнього в╕зиту до Ки╓ва я стикнулася з тим, що не можу толком спланувати св╕й час, тому що люди, з якими я домовлялася про зустр╕ч, до останнього не знали, як╕ в них плани… Я так уже не можу. В так╕ моменти данська частина мене починала напружуватися (посм╕ха╓ться)», — розпов╕ла д╕вчина.
На ╖╖ думку, щастя данц╕в уже хоча б у тому, що кожен тут може отримати безкоштовне медичне обслуговування ╕ осв╕ту, в тому числ╕ й вищу. При цьому стипенд╕╖ ╕, при бажанн╕, п╕дроб╕тк╕в вистача╓ на те, щоб уже з 18 рок╕в не жити з батьками, винаймати з друзями квартиру ╕ подорожувати св╕том.
«У Дан╕╖ неважливо, з яко╖ ти родини, ╕ з ким дружать тво╖ батьки, тут ти можеш «сам себе зробити», без будь-якого блату ╕ зв’язк╕в. Якщо ти хочеш чогось досягти — будь ласка, можеш вчитися хоч все життя, ╕ це буде сприйматися в сусп╕льств╕ абсолютно нормально. Деяк╕ данц╕ кардинально зм╕нюють профес╕ю нав╕ть п╕сля 50 рок╕в», — розпов╕ла вона.
За спостереженнями Ганни, до стресу данц╕в передус╕м доводять саме збо╖ в планах. Це характерно для б╕льшост╕ скандинав╕в. Ще вони дуже не люблять посп╕шати ╕ ненавидять, коли хтось чи щось ╖х п╕дганя╓. Данська пунктуальн╕сть може см╕ливо посперечатися з британською. Хоча деяких д╕вчат це все одно не стосу╓ться, кокетливо дода╓ моя сп╕врозмовниця.
Окрема ╕стор╕я — черги. Не дай, Боже, порушити ╖хн╕й порядок, це буде вважатися справжн╕м святотатством, а на порушника дивитимуться, як на варвара.
На запитання, чи не бува╓ укра╖нцям в Дан╕╖ сумно й нудно, Ганна визнала, що бува╓ по-всякому, але в ц╕лому вона почува╓ться щасливою. В Укра╖ну повертатися поки не плану╓, хоча й дос╕ не зм╕нила громадянство ╕ паспорт з тризубом. За под╕ями в Укра╖н╕ ╕, зокрема, в Луганську, де залишилися деяк╕ родич╕ ╕ шк╕льн╕ друз╕, пильно стежить щодня. ╤ допомага╓ д╕знаватися про новини з Укра╖ни сво╖м данським друзям.
«Я в Дан╕╖ стала спок╕йною, бо знаю, що в мене тут ╓ майбутн╓, ╕ нав╕ть якщо я втрачу роботу, мене п╕дхопить система. Одна моя знайома датчанка, яка працю╓ психологом, п╕сля в╕дв╕дання Укра╖ни сказала таку фразу: «Укра╖нц╕ вм╕ють виживати в будь-як╕й ситуац╕╖, а данц╕ навчилися просто жити». ╤ я теж переконана — якщо звичайного данця в╕дправити в Укра╖ну ╕ змусити жити на середню зарплату та якось «крутитися», навряд чи в╕н довго протрима╓ться ╕ ф╕зично, ╕, насамперед, морально. В укра╖нц╕в ╕нша проблема, ╕ я неодноразово сама себе ловила на думц╕: ми звикли пост╕йно на щось жал╕тися — на погоду, поганий уряд чи сус╕да, ╕ якщо раптом усе добре, то ми не зна╓мо, що з цим «добре» робити...

Емоц╕йний стан залежить не в╕д под╕╖, а в╕д реакц╕╖ на не╖

Шлях до щастя у кожно╖ нац╕╖ — св╕й, а тому не вс╕ «данськ╕ рецепти» спрацюють, наклавшись на укра╖нську ментальн╕сть. Проте стати щасливими можна, ╕ для цього не обов’язково отримувати данську зарплату. У цьому переконана науковий сп╕вроб╕тник ╤нституту психолог╕╖ ╕м. Г. С. Костюка НАПН Укра╖ни Св╕тлана Бойко. На ╖╖ думку, щастя напряму пов’язане ╕з вм╕нням бути вдячними, бути оптим╕стами, вм╕ти рад╕ти сво╖м усп╕хам, використовувати сво╖ сильн╕ сторони, робити добр╕ вчинки, берегти в пам’ят╕ хорош╕ спогади та забувати погане. Як бачимо, про матер╕альн╕ ц╕нност╕ не йдеться, бо, на думку пан╕ Св╕тлани, поняття щастя — багатогранн╕ше, н╕ж реч╕, як╕ можна купити за грош╕...

Майя ЗАХОВАЙКО
Копенгаген

На фото: Ганна Гурж╕й-Хоугард

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 11.07.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13579

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков