Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 27.06.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 27.06.2014
КОНОТОПСЬКА БИТВА

Уроки ╕стор╕╖

В ╕стор╕╖ кожного народу ╕ кожно╖ держави ╓ под╕╖, як╕ пост╕йно оточен╕ атмосферою вдячно╖ пам’ят╕ нащадк╕в. Якщо взяти т╕льки в╕йськову ╕стор╕ю, то побачимо, що, наприклад, поляки з особливим п╕╓тетом згадують про перемоги п╕д Грюнвальдом та Рацлав╕це, рос╕яни – на Куликовому пол╕, а н╕мц╕ – п╕д Ватерлоо та Седаном… Ц╕ переможн╕ битви у ход╕ справедливих в╕йн були спрямован╕ на визволення свого народу в╕д ╕ноземного панування, на оборону сво╓╖ незалежно╖ держави. Тому й вивчають ╕стор╕ю цих битв на шк╕льних лавах, тому й пишуть про них книги ╕ зн╕мають ф╕льми, тому на честь ╖хн╕х учасник╕в споруджують пам’ятники.
╤ т╕льки в умовах колон╕ального стану кра╖ни така традиц╕я порушу╓ться, бо загарбники прагнуть стерти ц╕ славн╕ под╕╖ з пам’ят╕ поневоленого народу, аби пригальмувати процес нац╕онального в╕дродження, боротьби за нац╕ональну незалежн╕сть.
Класичним прикладом цього може служити ╕стор╕я Конотопсько╖ битви 8-10 липня (28-30 червня) 1659 року, коли укра╖нська арм╕я вщент розгромила загарбницьк╕ рос╕йськ╕ в╕йська. Але п╕зн╕ше Укра╖на програла в╕йну, внасл╕док чого втратила незалежн╕сть, а ще п╕зн╕ше (наприк╕нц╕ ХV╤╤╤ ст.) — ╕ пол╕тичну автоном╕ю. Б╕льш╕сть укра╖нських земель опинилися п╕д владою Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖.
Через колон╕альне становище Укра╖ни в ╕сторичн╕й науц╕ насаджувалися концепц╕╖ ╕ погляди на ╕сторичне минуле, як╕ в╕дпов╕дали насамперед ╕нтересам загарбник╕в. А Конотопська битва уже самим сво╖м фактом руйнувала м╕фи про споконв╕чну й непорушну дружбу м╕ж укра╖нським та рос╕йським народами, про одностайн╕сть укра╖нського народу в п╕дтримц╕ Переяславсько╖ ради 1654 р., про загальнонародне прагнення укра╖нц╕в до «воссо╓д╕н╓н╕я». Мало того, вона нагадувала рос╕йським великодержавним шов╕н╕стам про найб╕льшу в ╕стор╕╖ Рос╕╖ друго╖ половини ХV╤╤-ХV╤╤╤ ст. поразку рос╕йсько╖ арм╕╖ — поразку саме в╕д укра╖нц╕в, яка для ╕мперсько╖ св╕домост╕ була аж надто болючою. Тому Конотопська битва вс╕ляко замовчувалася, а коли й згадувалася, то скоромовкою ╕ в╕дверто вороже, тенденц╕йно, аж до в╕двертих фальсиф╕кац╕й.
Укра╖нська п╕дколон╕альна наука здеб╕льшого мовчала, слово правди могли сказати лише ╕сторики, як╕ працювали поза силовим полем Москви (у прямому значенн╕ цього слова). Але зусиль В. Герасимчука, М. Грушевського, Д. Дорошенка, ╤. Крип’якевича та деяких ╕нших було замало. Лише в останн╕ роки з’явилася низка ц╕нних досл╕джень укра╖нських (А. Бульв╕нський та ╕н.) ╕ польських (П. Кролл) науковц╕в, як╕ ╕стотно прояснили перед╕стор╕ю та х╕д рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни 1658-1659 рр. та Конотопсько╖ битви. Натом╕сть рос╕йськ╕ автори (╤. Бабул╕н) в дус╕ пр╕снопам’ятно╖ «борьбы против буржуазных фальсификаторов» прагнуть применшити масштаби битви, трактують гетьмана Виговського як «╕зм╓нн╕ка», в╕дмовляють укра╖нцям у прав╕ на свою державу, а царський уряд подають у рол╕… миротворця (!).
Отже, рос╕йсько-польське перемир’я, укладене за спиною Укра╖ни-Гетьманщини у В╕льно 1656 р., було брутальним порушенням умов р╕вноправного рос╕йсько-укра╖нського договору 1654 р. Тиск ╕з боку Москви на незалежну Укра╖нську державу особливо посилився по смерт╕ гетьмана Богдана Хмельницького у 1657 р., коли через низку об’╓ктивних причин значно пог╕ршилося ╖╖ внутр╕шньо- та зовн╕шньопол╕тичне становище. Особливо небезпечним було те, що Москва дедал╕ активн╕ше п╕дтримувала за спиною законного уряду ╕ лег╕тимного гетьмана ╤вана Виговського опозиц╕ю, яку очолювали авантюристи та пол╕тичн╕ демагоги — кошов╕ Як╕в Барабаш та ╤ван Безпалий, полтавський полковник Мартин Пушкар. Московськ╕ во╓води, котр╕ сид╕ли з╕ сво╖ми гарн╕зонами в Ки╓в╕ та деяких ╕нших м╕стах, дедал╕ нахабн╕ше втручалися у внутр╕шньоукра╖нськ╕ справи, ╕гноруючи волю гетьмана. Врешт╕, п╕дбурювана ззовн╕ опозиц╕я взялася за зброю, ╕ Виговський, перебравши вс╕ мирн╕ заходи, мусив застосувати силу.
Рос╕йсько-укра╖нська в╕йна ставала чимдал╕ масштабн╕шою. На кордонах з╕бралося велике царське в╕йсько, яке зд╕йснювало рейди вглиб Укра╖ни, а пот╕м перейшло у в╕дкритий наступ. 10 листопада 1658 р. наказний гетьман Григор╕й Гуляницький закликав н╕жинського наказного полковника Григор╕я Кобилецького готуватися до оборони, бо «Москва наступа╓ безбожна ╕з свав╕льниками (пушкар╕вцями та барабаш╕вцями. — Ю.М.)… все мечем та вогнем розоряють, церкви Бож╕ та монастир╕ палять, священик╕в, ╕нок╕в та ╕нокинь, вс╕х п╕д меч без жодного милосердя (дають), а кр╕м того, над паннами, добрими д╕вицями та попадями розор╕ння чинять, груди ╖м в╕др╕зають, не шкодують нав╕ть малих д╕тей, виколупують оч╕ святим на образах…». У той час, як Р╕ч Посполита надавала Виговському скор╕ше символ╕чну допомогу, а Кримське ханство обмежувалося короткочасними походами, царська Рос╕я спрямовувала значн╕ в╕йська на Укра╖ну, не спиняючись перед жорстокими репрес╕ями. Особливо «в╕дзначився» князь Ю. Борятинський, який сплюндрував ╕ випалив околиц╕ Ки╓ва, порубав ╕ пов╕сив чимало мирних жител╕в. Небезп╕дставно Г. Гуляницький гостро дор╕кав царському послов╕ за те, що «безпрестанные войска свои на нас с своевольниками насылает и многие места выжгли и высекли… и поругательство над християны чинят». Посл╕в Виговського, як╕ вимагали в царя не втручатися в укра╖нськ╕ справи ╕ повернути назад сво╖ в╕йська, було заарештовано, а згодом послано в Укра╖ну величезне рос╕йське в╕йсько на чол╕ з князем О. Трубецьким, С. Пожарським, Г. Ромодановським, С. Львовим, Ф. Курак╕ним.
Невелик╕ укра╖нськ╕ заслони в╕д╕йшли до Ср╕бного (Прилуцький полк п╕д проводом майбутнього гетьмана Петра Дорошенка) та до Конотопа (Н╕жинський та Черн╕г╕вський полки п╕д проводом н╕жинського полковника Григор╕я Гуляницького). П╕сля жорстоких бо╖в Ср╕бне було захоплене й винищене, а 16 кв╕тня 1659 р. передов╕ рос╕йськ╕ в╕йська п╕дступили до ст╕н Конотопа. Почалася тривала облога м╕ста…
Гуляницькому вже не вперше було тримати оборону фортець, ╕ в╕н з╕ сво╖ми козаками та м╕сцевим ополченням вдало протид╕яв ворожим в╕йськам. Загарбники задовольнилися тим, що спалили Борзну й передм╕стя Н╕жина в ход╕ сво╖х короткотривалих рейд╕в. Основн╕ сили московського в╕йська стояли п╕д ст╕нами Конотопа. Усп╕шна оборона Конотопа дала змогу Виговському виграти час ╕ з╕брати досить велике укра╖нське в╕йсько, яке разом ╕з незначними загонами серб╕в, молдаван, поляк╕в ╕ «н╕мц╕в» (не т╕льки власне н╕мц╕в, швед╕в та ╕н., а й укра╖нц╕в, зорган╕зованих за зразком н╕мецько╖ п╕хоти) нал╕чувало майже 60 тисяч. Дом╕гся гетьман ╕ того, що кримський хан Мухамед Г╕рей ╤V вирушив йому на п╕дмогу. У першому ж бою загони Карач-бея розбили 15-тисячне рос╕йське в╕йсько. Б╕ля Крупич-поля союзники з’╓дналися ╕ вирушили до Конотопа. 24 червня п╕д Шаповал╕вкою Виговський розбив чималий ворожий роз’╖зд. А 8 липня почалися сутички з передовими загонами рос╕йсько╖ арм╕╖ б╕ля переправи через р╕чку Сосн╕вку п╕д Конотопом. Тут Виговський залишив орду, яка под╕лилася на дв╕ частини, ╕ половину укра╖нського в╕йська. Сам же на чол╕ решти в╕йська завдав противников╕ удару. Побачивши нечисленне в╕йсько гетьмана, князь Семен Пожарський см╕ливо п╕шов на нього, а коли воно почало т╕кати (як виявилося, це була в╕йськова хитр╕сть), кинувся навздог╕н. Перейшовши за вт╕качами р╕чку, Пожарський опинився в пастц╕. ╤з зас╕дки з двох бок╕в вдарили головн╕ сили Виговського ╕ орда. Одночасно широко розлилася р╕чка, яку козаки навмисне загатили ╕ на додачу зруйнували м╕ст, що унеможливило в╕дступ московсько╖ к╕нноти. Вона застрягла в багн╕, у «справжн╕х конотопах», як писав тогочасний хрон╕ст. Узята в к╕льце рос╕йська арм╕я опинилася в безнад╕йному становищ╕ й танула на очах… Повторився сценар╕й Збор╕всько╖ битви 1649 року.
9 липня 1659 р. союзники завдали удару московському в╕йську, яке стояло п╕д ст╕нами Конотопа. Побачивши, як розгортаються под╕╖, Гуляницький зд╕йснив усп╕шну вилазку ╕ захопив частину артилер╕╖ та обозу. У ход╕ жорстоко╖ битви союзники змусили рос╕йське в╕йсько в╕дступати за меж╕ Гетьманщини «оборонною рукою», тобто табором, в╕дбиваючись в╕д навальних атак козак╕в ╕ татар. Сам Виговський, котрий керував битвою, ледь не загинув: спочатку гарматним ядром в╕д╕рвало ногу його конев╕, пот╕м куля роз╕рвала одяг на гетьман╕. У пересл╕дуванн╕ в╕дступаючого рос╕йського в╕йська (14-16 липня) в╕дзначився б╕лоруський шляхтич Мстиславського во╓водства, який переселився в Укра╖ну, Богдан Дубяга.
У результат╕ Конотопсько╖ катастрофи на пол╕ бою полягло близько 30 тис. царського в╕йська (хоч деяк╕ джерела подають б╕льшу цифру – в╕д 40 до 50 тис.), а союзники втратили 10 тис. (Виговський втратив 4 тис. козак╕в, хан — 6 тис. ординц╕в). Чимало рос╕йських вояк╕в потрапило в полон, у тому числ╕ й к╕лька во╓начальник╕в ╕ сам Пожарський. Останн╕й поводився брутально, обсипав хана лайками, за що був страчений, а разом ╕з ним — ╕ще багато полонених. Укра╖нський л╕тописець Сам╕йло Величко написав ╕з цього приводу: «Отак за Виговського було, Бог так зволив, розором ╕ кров’ю в╕йська ╕ його (Пожарського) власною, невинне пролиття кров╕ Ср╕блянських мешканц╕в ╕ розор м╕ста, що ╖х учинив Пожарський, бо з то╖ поразки зм╕г утекти до свого обозу п╕д Конотоп х╕ба той, хто мав крилат╕ кон╕». Конотопська битва мала надзвичайно широкий резонанс, у ╢вроп╕ були нав╕ть надрукован╕ реляц╕╖ ╕з цього приводу, про не╖ писали укра╖нськ╕ л╕тописц╕ та польськ╕ хрон╕сти.
Сучасн╕ рос╕йськ╕ ╕сторики-публ╕цисти прагнуть довести з допомогою некоректних п╕драхунк╕в, що втрати царського в╕йська були менш╕, н╕ж 10 тис. (але нав╕ть якби справд╕ це було так, то т╕ втрати б╕льш╕, н╕ж швед╕в п╕д Полтавою у 1709 р.!). Але не хто ╕нший, як С. Соловйов — класик рос╕йсько╖ ╕стор╕ограф╕╖, котрого аж н╕як не зап╕дозриш у симпат╕╖ до укра╖нського козацтва (швидше навпаки!), змушений був визнати, що «цв╕т московсько╖ к╕нноти, який в╕дбув щаслив╕ походи 1654 ╕ 1655 рр., загинув за один день… У жалобн╕й одеж╕ вийшов цар Олекс╕й Михайлович до народу, ╕ жах напав на Москву… Трубецькой, на котрого покладали найб╕льш╕ над╕╖, утратив таке величезне в╕йсько! Москва тепер затремт╕ла за свою власну безпеку: з наказу царя люди вс╕х стан╕в посп╕шили на землян╕ роботи з укр╕плення Москви. …Мешканц╕ околиць з╕ сво╖ми родинами й майном наповнили Москву, п╕шла чутка, що цар ви╖здить на Волгу, за Ярославль». Сучасн╕ ╕сторики встановили, що п╕д Конотопом загинули представники багатьох поважних московських род╕в, що робило поразку царського в╕йська ще болюч╕шою…
Виговський швидко очистив в╕д загарбник╕в територ╕ю Гетьманщини ╕ готував наступ на Москву, збираючись повторити пох╕д Петра Сагайдачного та Михайла Дорошенка. Але невдовз╕ в╕н був змушений в╕дмовитися в╕д свого нам╕ру. Причиною стало загострення громадянсько╖ в╕йни в Укра╖н╕, вибух повстання в тилу ╕ пох╕д одного з опозиц╕онер╕в (╤вана С╕рка) на Крим, що змусив хана повернути на батьк╕вщину. Укра╖нське сусп╕льство не було тод╕ ╓диним, далися взнаки ╕ стол╕ття бездержавност╕, що зумовило розгул анарх╕╖ та вс╕ляких опозиц╕й, як╕ легко ставали знаряддям у руках ╕ноземних загарбник╕в. Словом, «сам╕ себе звоювали», як пот╕м ╕з г╕ркотою писав ╤ван Мазепа. Не бажаючи нищення батьк╕вщини, Виговський склав булаву, яка перейшла до Юр╕я Хмельницького — недолугого сина Великого Богдана. Скориставшись ситуац╕╓ю, нова рос╕йська арм╕я вдерлася в Укра╖ну.
…У жовтн╕ 1659 р. Юр╕й Хмельницький п╕д тиском рос╕йського в╕йська п╕дписав новий (уже нер╕вноправний) рос╕йсько-укра╖нський догов╕р у Переяслав╕, внасл╕док чого Укра╖на з незалежно╖ держави перетворилася на автономну одиницю у склад╕ Московсько╖ ╕мпер╕╖…
Попри програну укра╖нцями в╕йну та вс╕ подальш╕ невдач╕, Конотопська битва була й залиша╓ться одним ╕з славних символ╕в нац╕онально-визвольно╖ боротьби укра╖нського народу, засв╕дчуючи високий моральний дух ╕ р╕вень в╕йськового мистецтва укра╖нського в╕йська. ╥╖ досв╕д ╕ще раз показав, що будь-як╕ во╓нн╕ звитяги залишаються безрезультатними, коли нема╓ ╓дност╕ народу, коли фундаментальна загальнонац╕ональна справа творення держави п╕дм╕ню╓ться боротьбою за ╕нтереси одного класу, групи чи парт╕╖, що ма╓ сво╖м насл╕дком громадянськ╕ конфл╕кти та в╕йни ╕ втрату власно╖ державност╕…

Юр╕й МИЦИК,
доктор ╕сторичних наук, професор Дн╕пропетровського державного ун╕верситету
(З арх╕ву «КС»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 27.06.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13502

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков