Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 20.06.2014
ЩО П╤СЛЯ ПОСТМОДЕРН╤ЗМУ?

Вклон╕мося Вчителю!

Останн╕ уроки л╕тератури в 11 клас╕ присвячен╕ ознайомленню з сучасною л╕тературою Укра╖ни. Це буквально 2-3 уроки! На мою думку, дуже мало. Якщо взяти до уваги широке розма╖ття стил╕в, напрямк╕в, величезну к╕льк╕сть письменник╕в, — то це крапля в мор╕! К╕нець XX ст. низкою досл╕дник╕в культури визнача╓ться як епоха постмодерн╕зму або постмодерну. Постмодерн — широка культурна теч╕я, що охоплю╓ ф╕лософ╕ю, естетику, л╕тературу, мистецтво, гуман╕тарн╕ науки. Терм╕ном «постмодерн╕зм» користуються п╕д час анал╕зу явищ культури, що виникли п╕сля модерн╕зму (зв╕дси й назва) ╕ внасл╕док розвитку модерн╕зму. Св╕т уявля╓ться постмодерн╕зму складним, хаотичним, багатоман╕тним, тому кращий спос╕б його засво╓ння — ╕гровий, естетський.
Зв╕дси така характерна риса постмодерн╕стсько╖ культури, як ╕рон╕я, насм╕хання. На думку постмодерн╕ст╕в, у сучасну епоху все в╕дносне: нема╓ ╕стини, нема╓ реальност╕ (╖╖ з усп╕хом зам╕ню╓ в╕ртуальна реальн╕сть, в як╕й люди вже не т╕льки сп╕лкуються та проводять науков╕ конференц╕╖, а й осв╕дчуються в коханн╕). У наш час «нема╓ н╕чого живого та святого», що колись п╕ддавалося модерн╕стськ╕й критиц╕ та засудженню, отже, залиша╓ться лише глузувати та насм╕хатися над цим дивним св╕том.
Найхарактерн╕шим представником сучасно╖ постмодерн╕стсько╖ ф╕лософсько╖ думки ╓ всесв╕тньо в╕домий ╕тал╕йський учений Умберто Еко. У його бестселерах «╤м’я рози», «Маятник Фуко» та ╕нших орган╕чно по╓днуються ф╕лософський п╕дтекст, парод╕йний анал╕з культурно╖ плутанини сучасно╖ св╕домост╕, ╕рон╕чне осмислення минулого та попередження про небезпеку розумово╖ деградац╕╖.
Одним ╕з головних принцип╕в постмодерну стала «культурна опосередкован╕сть», або коротко — цитата. «Ми живемо в епоху, коли вс╕ слова вже сказан╕», — пом╕тив ф╕лософ С. Авер╕нцев. Отже, залиша╓ться лише повторювати в╕дом╕ ╕стини, цитувати в╕дом╕ вислови.
Цитатами говорять пол╕тики. Цитати ╓ елементами Художньо╖ творчост╕. Десятки, якщо не сотн╕ цитат складають культурний багаж сучасно╖ людини. Виника╓ справедливе запитання: а що ж дал╕? Тут сл╕д прислухатися до сл╕в Д. Лихачова: «Мистецтво на меж╕ XXI стол╕ття не зак╕нчу╓ться, воно вступа╓ в перех╕дний пер╕од хаосу, а хаос завжди народжу╓ нове». Герой л╕тератури постмодерн╕зму — людина, яка загубилася в повсякденному бутт╕, втратила зв’язок ╕з Всесв╕том, гостро пережива╓ власну в╕дчужен╕сть ╕ втрату духовних ор╕╓нтир╕в. Вона не в╕да╓, куди йти, у що в╕рити, нав╕ть про що думати й що в╕дчувати, оск╕льки ╖╖ думки й почуття здеформован╕ п╕д впливом траг╕чно╖ д╕йсност╕.
Постмодерн╕зм — смерть л╕тератури чи в╕дкриття ново╖ л╕тературно╖ доби? Як╕ тенденц╕╖ розвитку сучасного л╕тературного процесу в Укра╖н╕ й у всьому св╕т╕? — ╕з такими запитаннями я звернулася до сво╖х вихованц╕в – учн╕в 11-х клас╕в. Ось ╖хн╕ в╕дпов╕д╕ у форм╕ твор╕в-есе, твор╕в-фантаз╕й тощо.
«Сучасна л╕тература представлена переважно постмодерн╕змом. Цей стильовий напрям сформувався в ХХ ст. ╕ дос╕ ╓ пров╕дним. Для постмодерн╕зму характерна гра з╕ словом, образом, в╕дх╕д в╕д загальноприйнятих форм ╕ правил класично╖ л╕тератури. Також цьому напряму притаманне не створення ориг╕нальних твор╕в, а об╕грування, власна ╕нтерпретац╕я «чужих», кимось ран╕ше написаних твор╕в.
Я вважаю, що з к╕нця ХХ ст. л╕тература почала втрачати свою духовну ц╕нн╕сть. З╕ становленням кап╕тал╕зму все б╕льшу роль у житт╕ людей почали в╕д╕гравати грош╕. ╤ нав╕ть книги, написан╕ багатьма сучасними письменниками, ╓ лише шляхом отримання грошей. У наш╕ дн╕ книги б╕льше вчать читач╕в бачити прекрасне, творити добро ╕ карати зло.
╤ хоч серед представник╕в постмодерн╕зму зустр╕чаються справжн╕ майстри слова, г╕дн╕ залишатися в пам’ят╕ людства, все-таки талановит╕ письменники з кожним наступним покол╕нням десь поступово зникають.
Думаю, якщо д╕яч╕ л╕тератури й надал╕ продовжуватимуть писати в такому дус╕, скоро ми будемо читати лише прим╕тивн╕ описи реал╕й сучасного нам життя (а це ма╓ бути так званий постреал╕зм), або безсоромно заглядати у приватне життя людей, як╕ зовс╕м не викликають ╕нтересу (сво╓р╕дний постромантизм). Тому, я вважаю, що сучасн╕ письменники мають переглянути теми, ╕де╖ сво╖х майбутн╕х твор╕в та починати створювати нов╕ шедеври, як╕ вражатимуть серця ще не одного покол╕ння», — це з роздум╕в Анастас╕╖ Марченко.
Ц╕кавими м╕ркуваннями под╕лився Владислав Лах╕н: «Сучасний св╕т розвива╓ться, активно зм╕ню╓ться. Сьогодн╕ людський побут в╕др╕зня╓ться в╕д того, що був рок╕в 50 тому, на р╕вн╕ з цим зм╕нюються людськ╕ ц╕нност╕ та те, що саме нам подоба╓ться.
Взагал╕, прогноз на майбутн╓ роблять по тому, що вже було. Беремо деякий пром╕жок часу та спостер╕га╓мо, як╕ зм╕ни сталися у цей пер╕од, п╕сля цього можна побудувати подальший розвиток под╕й. На мою думку, розвиток сучасно╖ л╕тератури може в╕дбуватися у двох напрямках: перший – це деградац╕я, другий – розвиток у правильному русл╕ разом ╕з технолог╕ями та наукою. Швидше за все, вони будуть розвиватися паралельно одне одному. До висновку, що л╕тература може деградувати, я д╕йшов з того, що, читаючи постмодерн╕стськ╕ твори, взагал╕ мало що зрозум╕ло, а якщо таке вже зараз, то що буде завтра?! Мистецтво деграду╓ – це гарно видно на приклад╕ М╕жнародного конкурсу «╢вробачення – 2014», де переможцем стала ж╕нка з бородою! Коли таке було?! Найжахлив╕ше, що в не╖ досить багато прихильник╕в! Це ╕ ╓ деградац╕я, на мою думку.
Якщо л╕тература, мистецтво йде в ногу з технолог╕ями й наукою – це напрямок, у якого ╓ майбутн╓. Можливо, у наступн╕ 50, 100 рок╕в люди замисляться, зроблять правильн╕ висновки, та знову будуть писати про висок╕ моральн╕ ц╕нност╕. Взагал╕, я з оптим╕змом дивлюся у майбутн╓ та спод╕ваюся, що все буде якнайкраще».
╤з роздум╕в учн╕в можна зробити висновок, що мо╖ уроки для них дарма не пройшли. Д╕ти стали г╕дними громадянами кра╖ни, вм╕ють критично мислити, робити узагальнення й висновки. Можуть довести свою точку зору, нав╕вши приклади ╕з сучасного життя. Це все т╕ критер╕╖, за якими ми, вчител╕, оц╕ню╓мо р╕вень сформованих знань, ум╕нь ╕ навичок наших вихованц╕в.
На жаль, сьогодн╕ не кожна б╕бл╕отека ма╓ у сво╖х фондах достатньо твор╕в сучасних укра╖нських письменник╕в. Ця л╕тература може подобатися чи не подобатися. Проте вона ╓. Щоб ╕снування л╕тератури було повним, ╖╖ треба читати, про не╖ треба говорити й писати.

Св╕тлана МИРОНЮК,
учитель укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Нижньог╕рсько╖ ЗОШ I-III ступен╕в № 2 в Криму

ТИМ ЧАСОМ...

ЧИ ╢ У КЛЕПА КЛЕПКА?

Письмове розпорядження про перех╕д Горл╕вки на рос╕йську мову дав Горл╕вський м╕ський голова ╢вген Клеп п╕сля того, як озбро╓н╕ люди вивели його з╕ свого каб╕нету ╕ в╕двезли в нев╕домому напрямку.
Джерело в м╕ськ╕й рад╕ пов╕домило, що розпорядження мера передали його заступнику Олександру Ал╕пову, п╕сля чого було скликано екстрену нараду з кер╕вниками департамент╕в, управл╕нь, в╕дд╕л╕в та служб м╕ськради, на як╕й були дан╕ в╕дпов╕дн╕ доручення з орган╕зац╕╖ виконання розпорядження градоначальника, переда╓ 0624.com.ua.
Проведення робочо╖ наради п╕дтверджу╓ ╕ оф╕ц╕йний сайт Горл╕всько╖ м╕ськради. «11 червня у ст╕нах мер╕╖ в╕дбулася робоча нарада п╕д кер╕вництвом першого заступника м╕ського голови Олександра Ал╕пова за участ╕ кер╕вник╕в департамент╕в, управл╕нь, в╕дд╕л╕в та служб м╕ськради. В ход╕ наради розглянуто питання про виконання розпорядження м╕ського голови ╢вгена Клепа щодо використання рос╕йсько╖ мови на територ╕╖ м╕ста. П╕д час наради дано в╕дпов╕дн╕ доручення щодо орган╕зац╕╖ виконання розпорядження», — йдеться в пов╕домленн╕.
Також в ╤нтернет╕ з’явилася фотограф╕я, на як╕й зображена фотокоп╕я розпорядження Клепа. У ньому йдеться також про те, що в м╕ст╕ повинн╕ бути розм╕щен╕ прапори Рос╕╖ з написом: «Рос╕я — мати, Пут╕н — батько»...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13472

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков