Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 20.06.2014
«П╤ВДЕННИЙ ПОТ╤К»: ЯКЩО ПУТ╤НУ — ГАНЬБА, ТО ПРОЕКТУ — «ТРУБА»?

Ще на початку цього року наполеглив╕ намагання Рос╕╖ переконати ╓вропейц╕в у пр╕оритетност╕ та нагальн╕й необх╕дност╕ газопроводу «П╕вденний пот╕к» в обх╕д Укра╖ни, як видавалося, мали непоган╕ шанси на усп╕х. Хоча б частковий, на певному етап╕, але з перспективою «дотиснути» ╢вросоюз ╕ досягти поставлено╖ мети. Так╕ прогнози давали ╓вропейськ╕ експерти, деяк╕ пол╕тики ╕ чиновники. Мовляв, чинна ╢вроком╕с╕я завершу╓ цього року свою каденц╕ю ╕ хоче зробити це достойно, не залишаючи наступникам проблемн╕ «хвости».
Нагада╓мо, 5 грудня 2013 року ╢вроком╕с╕я висунула до шести кра╖н-член╕в, територ╕╓ю яких ма╓ пройти рос╕йський «П╕вденний пот╕к», а також у межах правил Енергетичного сп╕втовариства до Серб╕╖, вимогу привести до норм третього енергетичного пакету м╕журядов╕ домовленост╕ з рос╕йською стороною щодо реал╕зац╕╖ цього проекту. Йдеться про претенз╕╖ щодо монопол╕╖ в особ╕ ВАТ «Газпром» як постачальника, оператора газу ╕ повного власника труби; нев╕дпов╕дн╕сть тарифно╖ пол╕тики; забезпечення доступу до ╕нфраструктури для трет╕х стор╕н.
У в╕дпов╕дь т╕ кра╖ни, що беруть участь у проект╕, — а це Австр╕я, Болгар╕я, Хорват╕я, Грец╕я, Угорщина та Словен╕я, — звернулися до ╢вроком╕с╕╖ з проханням про допомогу у вир╕шенн╕ наявних суперечностей.
Але рос╕йська в╕йськова агрес╕я проти укра╖нського Криму та подальша повед╕нка Кремля ╕з дестаб╕л╕зац╕╖ у сх╕дн╕й Укра╖н╕ перевели дискус╕╖ навколо «П╕вденного потоку» ╕з суто юридично-комерц╕йно╖ площини до геопол╕тичного вим╕ру, який торка╓ться енергетично╖ безпеки усього рег╕ону та поза ним.
Отже, невизначен╕сть щодо майбутнього цього проекту лише посилю╓ться.
╢вропарламент у сво╖й кв╕тнев╕й резолюц╕╖ взагал╕ «поховав» цю трубу, висловившись про те, що «П╕вденний пот╕к» не повинен бути реал╕зований. Звичайно, це лише пол╕тична декларац╕я, але сигнал не надто обнад╕йливий у нин╕шн╕х умовах.
Але «Газпром» продовжу╓ ╕нвестувати у трубопров╕д, незважаючи на суперечн╕сть його юридичного, безпекового ╕ в╕дтепер — пол╕тичного статусу на теренах ╢С. Отже, уряди, що беруть участь у проект╕, нин╕ вир╕шують складне питання: або продовжити буд╕вництво на сво╖х територ╕ях та спод╕ватися на вир╕шення конфл╕кту у майбутньому, або заморозити контракти з рос╕йською стороною до врегулювання ситуац╕╖.
В╕домо, що депутати Соц╕ал╕стично╖ парт╕╖ Болгар╕╖ п╕д впливом сильного рос╕йського лоб╕ запропонували парламенту ухвалити внесення зм╕н до нац╕онального енергетичного законодавства кра╖ни. Н╕бито була знайдена юридична формула, щоб об╕йти вимоги третього енергетичного пакету, зам╕нивши статус «П╕вденного потоку» на територ╕╖ Болгар╕╖ з газопроводу на «╕нтерконектор». Такий нюанс, як оч╕кували болгарськ╕ законодавц╕, м╕г би забезпечити проекту винятки (принаймн╕ частково) з положень енергетичного законодавства ╢С.
Зазначена законодавча ╕н╕ц╕атива викликала заперечення ╕ занепоко╓ння у ╓вроком╕сара з питань енергетики Гюнтера Етт╕нгера, який оф╕ц╕йно звернувся до м╕н╕стра енергетики Болгар╕╖ Драгомира Стойнева з вимогою надати роз’яснення.
У кв╕тн╕ Президент ╢вроком╕с╕╖ Жозе Мануель Баррозу п╕д час зустр╕ч╕ з болгарськими пол╕тиками висунув вимогу не п╕ддаватися тиску рос╕йського лоб╕ та д╕яти в╕дпов╕дно до визначено╖ оф╕ц╕йним Брюсселем пол╕тики в╕дносно РФ. На його переконання, «енергетична безпека Болгар╕╖ ╕ ╢вросоюзу наражатиметься на ризик», якщо окрем╕ кра╖ни-члени не будуть дотримуватися законодавства ╢С у сфер╕ енергетики.
Нин╕ «трубопроводн╕» клопоти для Болгар╕╖ розвиваються ще драматичн╕ше. На початку червня ╢вроком╕с╕я, яка не побачила з боку Соф╕╖ виконання законодавчих вимог, подала на державу позов до Суду ╢С. Одночасно з цими д╕ями, як в╕домо, п╕д посиленим впливом ╕ Брюсселя, ╕ «важко╖ артилер╕╖» американських сенатор╕в болгарський уряд 8 червня таки призупинив реал╕зац╕ю «П╕вденного потоку». Б╕льше того, саме суперечки навколо проекту призвели до чергово╖ пол╕тично╖ кризи у Болгар╕╖, де, найв╕рог╕дн╕ше, до к╕нця року в╕дбудуться вже друг╕ посп╕ль позачергов╕ парламентськ╕ вибори.
Аналог╕чний тиск з боку ╢вропи через «П╕вденний пот╕к» в╕дчува╓ й Серб╕я. Кра╖на ╓ кандидатом у члени ╢С, тому вже зобов’язана дотримуватися правил Сп╕втовариства, незважаючи на «м╕цну» дружбу з Рос╕╓ю.
Сьогодн╕, п╕сля в╕йськово╖ агрес╕╖ РФ проти Укра╖ни, дестаб╕л╕зуючих д╕й Москви у ╢вроп╕, руйнування засад м╕жнародно-правово╖ арх╕тектури безпеки ╕ стаб╕льност╕ в рег╕он╕, Рос╕я набула реноме ненад╕йного ╕ непередбачуваного партнера, зганьбила св╕й авторитет перед цив╕л╕зованим св╕том.
А «П╕вденний пот╕к» у таких умовах, як заявив ╓вроком╕сар з питань енергетики Гюнтер Етт╕нгер, взагал╕ почав становити загрозу для енергетично╖ безпеки ╢вросоюзу. В╕н також не ╓ новим джерелом для диверсиф╕кац╕╖ енергопостачання, а лише виступа╓ новим маршрутом, знову ж таки залежним в╕д Рос╕╖.
Тому для «потоку» ╕ енергетичного партнерства з РФ не знайшлося перспективного м╕сця у стратег╕╖ енергетично╖ безпеки ╢С, яка буде затверджена главами держав та уряд╕в на сам╕т╕ 27 червня. За деякими джерелами у високих ╓вропейських дипломатичних колах, на цьому зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради може й вир╕шитися доля «П╕вденного потоку», суперечки ╕ спекуляц╕я навколо якого багатьом у ╢С вже просто набридли. Насправд╕, в умовах критичного пад╕ння дов╕ри до Рос╕╖ ╢вропа може виявити р╕шуч╕сть ╕ остаточно зняти це питання з порядку денного.

Андр╕й ЛАВРЕНЮК
Брюссель

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13466

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков