Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 20.06.2014
КОЛИ ФОРТЕЦ╤ НЕ ЗДАЮТЬСЯ

22 червня — День скорботи ╕ вшанування пам’ят╕ жертв в╕йни в Укра╖н╕

...17 грудня 1941 року фронт п╕д Севастополем загуркот╕в сотнями гармат: це фашистськ╕ в╕йська перейшли в другий, «останн╕й великий наступ», як значився черговий штурм обложеного м╕ста в наказ╕ командувача 11-╖ н╕мецько╖ арм╕╖ генерала Е. фон Манштейна.
Головного удару ворог завдавав через Бельбецьку долину в напрямку станц╕╖ Мекенз╕╓в╕ Гори. В перш╕ ж години наступу г╕тлер╕вц╕, користуючись значною чисельною перевагою, потисли наш╕ частини, ╕ передн╕м кра╓м оборони стали дзоти 1-╖ кулеметно╖ роти дзот╕в, тонкий ланцюг яких перетнув долину. Гарн╕зони цих маленьких фортець нал╕чували лише по с╕м б╕йц╕в. Мали на озбро╓нн╕ станковий «максим», дек╕лька гвинт╕вок, гранати та пляшки ╕з запальною р╕диною. Разом з невеликою стр╕лецькою ротою вони на дек╕лька дн╕в затримали просування ворога.
Рота складалася з молодих моряк╕в, як╕ прийшли на службу всього к╕лька м╕сяц╕в тому. Майже вс╕ вони були з Укра╖ни. В електромехан╕чн╕й школ╕ навчального загону вони готувалися стати корабельними спец╕ал╕стами, але зам╕сть крейсер╕в та есм╕нц╕в опинилися в окопах, як, до реч╕, ╕ ╖хн╕й командир роти, тод╕ молодий лейтенант Михайло Садовников. Прибувши п╕сля зак╕нчення училища в Севастополь, в╕н уже другого дня разом з╕ сво╖ми б╕йцями був на передов╕й.
Коли ми познайомилися, Михайло Миколайович Садовников був уже л╕тньою людиною, кап╕таном ╤ рангу у в╕дставц╕. Але под╕╖ тих дн╕в пам’ятав до найменшо╖ подробиц╕.
З л╕тератури, присвячено╖ оборон╕ Севастополя 1941-1942 рок╕в, широко в╕домо про подвиг лише гарн╕зону дзоту № 11, в якому було знайдено передсмертну записку Олекс╕я Калюжного, але, за словами колишнього командира роти М. М. Садовникова, не менш в╕дважно з ворогами билися гарн╕зони й ╕нших дзот╕в.
...У грудн╕, коли ус╕ вже в╕дчували, що фашисти ось-ось почнуть черговий наступ, моряки роти поклялися: не в╕дступати ан╕ на крок. Першим зупинив г╕тлер╕вц╕в, що зранку почали наступ по Бельбецьк╕й долин╕, 13-й дзот. Знаходився в╕н на сх╕д в╕д Камишловського зал╕зничного мосту, перекинутого через крутояр. В атаку п╕шло б╕льше роти фашист╕в. Командир дзоту старшина 2-╖ статт╕ Петро Романчук п╕дпустив ворога метр╕в на п’ятдесят, а пот╕м натиснув на гашетку «максима». Червонофлотець Шовкопляс ударив з трофейного кулемета. Першу атаку в╕дбили, захлинулася й друга. Тод╕ г╕тлер╕вц╕ викотили протитанкову гармату ╕ вдарили по дзоту прямою наводкою. Поранено Романчука, але в╕н продовжував стр╕ляти, пот╕м упав Шовкопляс, всл╕д за ним загинули ще дво╓.
П╕сля артобстр╕лу фашисти знову п╕днялися в атаку, але ╖х ╕ цього разу зупинив влучний кулеметний вогонь. Його продовжував вести поранений командир дзоту.
На к╕нець дня живими залишилося т╕льки тро╓: тяжкопоранений Романчук, З╕нченко та Деркач. З╕нченко визвався знищити гармату. Узяв в’язку гранат ╕ поповз. Невдовз╕ там, де стояла гармата, пролунав гучний вибух. Коли зв’язковий командира роти ╤ван Коваленко пробрався до дзоту, живим залишився т╕льки Петро Романчук.
Однак г╕тлер╕вцям дал╕ просунутися не вдалося — дорогу ╖м перетнули дзоти № 14 ╕ 15, котр╕ тримали п╕д перехресним вогнем всю Бельбецьку долину. Вранц╕ наступного дня б╕й розгорнувся з новою силою, але вс╕ атаки фашист╕в були в╕дбит╕. Увечер╕ моряки 14-го дзоту п╕дсумували бойов╕ д╕╖: близько п’ятдесяти ворожих солдат╕в ╕ оф╕цер╕в було знищено. Моряки захопили станковий ╕ два ручних кулемети, посиливши таким чином вогневу м╕ць свого дзота.
19 грудня фашисти кинули на дзоти ще б╕льш╕ сили. Позиц╕╖ 14-го атакували одночасно к╕лька штурмових груп. Командир дзоту старшина 2-╖ статт╕ ╤ван Пампуха викликав вогонь нашо╖ батаре╖ й на прохання артилерист╕в почав корегувати його. Г╕тлер╕вц╕ повернули назад. А невдовз╕ довкола дзоту затремт╕ла земля: це йшли в п╕ке на дзот «юнкерси», намагаючись розчистити шлях п╕хот╕. Не допомогло, проте, й бомбардування...
Особливо важким був день 20 грудня. Вороги тримали дзот п╕д сильним артилер╕йсько-м╕нометним вогнем. Не одну атаку довелося в╕дбити маленькому гарн╕зону на чол╕ з Пампухою. Сили були нер╕вн╕.
Четвертий день трима╓ться дзот. Становище пог╕ршилося ще б╕льше, коли г╕тлер╕вцям вдалося захопити сус╕дн╕й дзот. З нього ворожа протитанкова гармата вела вогонь, доки послан╕ Пампухою Володимир Шевченко ╕ Григор╕й Жаботинський не закидали фашист╕в гранатами.
╤ знову атаки. Загинули Шевченко, Альошин ╕ Турчак, а пот╕м ╕ командир дзоту ╤ван Пампуха. Вдалося евакуювати лише поранених Григор╕я Жаботинського та Миколу Курганського.
Ст╕йко тримався ╕ гарн╕зон дзоту № 15, що стояв на протилежному п╕вн╕чному схил╕ Бельбецько╖ долини ╕ тримав п╕д обстр╕лом не т╕льки долину, а й шосе. Вранц╕ г╕тлер╕вц╕ викотили на в╕дкриту позиц╕ю протитанкову гармату, готуючись бити по дзоту прямою наводкою, але моряки тривалий час не давали ╖м можливост╕ в╕дкрити вогонь. Коли ж нарешт╕ гармата почала стр╕ляти, червонофлотець Гринько, який непом╕тно повзком наблизився до фашист╕в, кинув протитанкову гранату...
Надвеч╕р по шосе наблизився ворожий танк. Танк проти кулемета й гвинт╕вок. Командир дзоту старший червонофлотець Умрих╕н наказав двом б╕йцям п╕д╕рвати його. Поки т╕ добиралися до танка, прямим попаданням снаряда розбило накат дзоту, убило Умрих╕на, Гринька, розбило кулемет. Спалахнув ╕ танк — це морякам удалось-таки п╕дпалити його. Танк╕ст╕в знищили теж, але загинули й сам╕. Коли фашисти наблизилися до дзоту, два останн╕ поранен╕ моряки вже не могли кидати гранати ╕ з останн╕х сил виштовхували ╖х ╕з амбразури, ╕ т╕ котилися вниз, назустр╕ч ворогам.
Зараз при дороз╕, що веде до Севастополя, навпроти Камишловського крутояру височить пам’ятник в╕дважному гарн╕зону дзоту № 15...
Тяжк╕ бо╖ з ворогом вели й гарн╕зони ╕нших дзот╕в. 11-й, що стояв на п╕вдень в╕д с. Камишли, вступив у б╕й 18 грудня, другого дня п╕сля початку наступу. Як ╕ в ╕нших дзотах, тут з╕брався дружний ек╕паж: командир дзоту Серг╕й Ра╓нко — кримчанин, Олекс╕й Калюжний — к╕ровоградець, Григор╕й Доля — з Мел╕топольщини, ╤ван ╢ремко — дн╕пропетровець, Василь Мудрик, ╤ван Четвертаков та Володимир Радченко — нерозлучна тр╕йка з Горл╕вки.
Ще на св╕танку г╕тлер╕вц╕ почали артилер╕йський обстр╕л, але жоден снаряд поблизу не роз╕рвався: дзот був добре замаскований. Оп╕сля вороги п╕шли в атаку. Червонофлотц╕ зустр╕ли ╖х щ╕льним кулеметним вогнем. Фашисти в╕д╕йшли до села Камишли, залишивши на схил╕ перед дзотом багато вбитих. ╤ знову дрижало все довкруж в╕д вибух╕в снаряд╕в ╕ м╕н. Того дня було поранено Серг╕я Ра╓нка ╕ Олекс╕я Калюжного, убито Василя Мудрика.
Наступний ранок знову почався з атак фашист╕в. П╕д час одн╕╓╖ з них ╖м п╕д прикриттям артилер╕╖ вдалося пробратися майже до самого дзоту. В╕дбилися тод╕ гранатами. Вороги ж, розд╕лившись на три групи, вир╕шили оточити його. Але цей маневр розгадали Доля ╕ Погор╓лов, викотивши кулемет на пагорбок, ударили г╕тлер╕вцям з флангу.
Нарешт╕ н╕мцям вдалося об╕йти дзот з двох бок╕в.
— Товаришу командир! Одинадцятий виклика╓ вогонь на себе! — схвильовано допов╕в телефон╕ст.
— Уточни! — не пов╕рив командир.
— Навкруги дзоту н╕мц╕. Ра╓нко просить в╕дкрити вогонь, ор╕╓нтир — дзот...
Садовников викликав батарею кап╕тана Бундича, що стояла позаду. Попросив: постарайтесь не пошкодити дзот. Приморц╕ стр╕ляли в╕дм╕нно: захисники спов╕стили, що н╕хто не постраждав, а н╕мц╕ в╕дкотилися, залишивши чимало вбитих.
Вноч╕ до дзоту пробралося п╕дкр╕плення: пол╕трук Михайло Потапенко, червонофлотц╕ Петро Корж ╕ Костянтин Король. Вийшли на допомогу восьмеро, пробилися тро╓: двох було тяжко поранено, тро╓ загинули у сутичц╕ з г╕тлер╕вцями.
Вранц╕ сус╕дн╕ дзоти замовкли. ╥хн╕ гарн╕зони полягли в нер╕вних боях. Тепер останн╕й тягар л╕г на одинадцятий. Трет╕й день на шляху фашист╕в стояв цей нап╕врозбитий дзот, що виявився для ворога незламною фортецею. Невеличка група чорноморц╕в — поранених, оглушених, знемоглих в╕д спраги — стримувала натиск ворога.
На дзот кинули бомбардувальники. В╕д розрив╕в бомб загинув Петро Корж, ╕нш╕ були контужен╕. Помер смертельно поранений Серг╕й Ра╓нко.
П╕сля загибел╕ командира до кулемета став Олекс╕й Калюжний. Пот╕м упав ╕ в╕н — поранений удруге. Дмитро Погор╓лов, який став за командира дзоту, послав Григор╕я Долю, теж пораненого, на КП роти, бо зв’язок уже не д╕яв: просити допомогу ╕ бо╓припаси. До КП Доля не д╕йшов: в дороз╕ знепритомн╕в, ╕ в такому стан╕ його п╕д╕брали б╕йц╕.
А одинадцятий продовжував тримати оборону, поки один за одним не загинули вс╕ його захисники.
Останн╕м замовк гарн╕зон 25-го дзоту, який перекривав лощину, що вела в напрямку Камишли на Мекенз╕╓в╕ гори.
Через дек╕лька дн╕в захисники Севастополя, одержавши допомогу з Велико╖ земл╕, в╕дкинули н╕мц╕в на позиц╕╖, як╕ вони займали до початку наступу.
На м╕сцях бо╖в побували начальник штабу батальйону старший лейтенант М. М. Кравченко, пол╕труки А. Г. Пастукян ╕ С. К. Стар╓в. З╕йшли ╕ на пагорб, де стояв 11-й дзот. «Серед опалених дерев, — згадував Пастукян, — лежали загибл╕ б╕йц╕ в почорн╕лих бинтах. П╕дняв протигаз — з боково╖ кишен╕ сумки стирчить клаптик с╕рого паперу, складений учетверо. Розгорнув. На ньому нер╕вними л╕терами потемн╕лою кров’ю виведен╕ слова: «...Я помираю, але знаю, що ми переможемо. Моряки-чорноморц╕! Бийтеся кр╕пко, знищуйте фашистських скажених собак. Клятву во╖на я додержав. Калюжний».
Ц╕ слова, що ╖х опубл╕кували центральн╕ газети, незабаром стали в╕дом╕ не т╕льки захисникам Севастополя, а й ус╕й кра╖н╕.
На пагорб╕ б╕ля селища Дальнього (так тепер називаються Камишли) височить обел╕ск. Це пам’ятник безсмертю 11-го дзоту...

Петро ГАРМАШ,
учасник оборони Севастополя.

В╤Д АВТОРА.
Приводом для розпов╕д╕ про цих молодих хлопц╕в з Укра╖ни, як╕ до останньо╖ хвилини свого життя захищали Севастополь, стали висловлювання «патр╕от╕в», як╕ нещодавно збиралися тут на черговий м╕тинг, щоб наголосити: Севастополь, мовляв, м╕сто рос╕йсько╖ ╕ т╕льки рос╕йсько╖ слави, тому треба конче зм╕нити його статус та приналежн╕сть.
А ще з цього приводу мен╕ хот╕лося б навести слова героя Севастопольсько╖ оборони 1941-1942 рок╕в командира 7-╖ бригади морсько╖ п╕хоти генерал-лейтенанта ╢. ╤. Жид╕лова, який в сво╖й книз╕ «Ми захищали Севастополь» п╕дкреслював: «Наш севастопольський плацдарм невеликий. Але заселено його густо... В╕зьм╕ть нашу бригаду. У нас з╕бралися сини майже вс╕х нац╕ональностей й народностей Рос╕╖, Укра╖ни, Кавказу, Б╕лорус╕╖, Середньо╖ Аз╕╖... ╤ не випадково, мабуть, найбойов╕ший, найст╕йк╕ший у нас — «╕нтернац╕ональний батальйон» грузина Гегешидзе, того самого кап╕тана Гегешидзе, котрий одним ╕з перших в бригад╕ заслужив звання Героя Радянського Союзу».
Чи ж варто до цього щось додавати!

(З арх╕ву «КС», 1996 р.)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13457

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков