Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3071)
З потоку життя (6279)
Душі криниця (3454)
Українці мої... (1456)
Резонанс (1482)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1661)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У РАД╤ ПРОКРУТИЛИ ЗАПИС «РОЗМОВИ КОЛОМОЙСЬКОГО З ТИМОШЕНКО», ╥╥ СОРАТНИК ВИЛАЯВСЯ
Олександр Абдулл╕н ╕ заявив: "Артур, ти ж придурок, просто придурок. Подумай, що ти зараз робиш...


РОМАН БЕЗСМЕРТНИЙ ПРЕЗЕНТУВАВ ПРОЕКТ КОНСТИТУЦ╤ЙНОГО АКТУ
Кандидат у президенти Укра╖ни Роман Безсмертний презентував проект Конституц╕йного акту, зг╕дно з...


ПРОКУРАТУРА АРК НАПРАВИЛА В СУД ОБВИНУВАЛЬН╤ АКТИ ПРО ДЕРЖЗРАДУ ЩОДО 87 КРИМСЬКИХ ДЕПУТАТ╤В
У прокуратур╕ АРК в╕дзначили, що д╕╖ кримських депутат╕в квал╕ф╕кують як державну зраду.


ПРЕЗИДЕНТ НА ТАРАСОВ╤Й ГОР╤ ВРУЧИВ НАЦ╤ОНАЛЬН╤ ПРЕМ╤╥ УКРА╥НИ ╤МЕН╤ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Глава держави наголосив, що творами цьогор╕чних лауреат╕в пиша╓ться укра╖нська культура, вони...


ПОНАД 1600 ЖИТЕЛ╤В КРИМУ ЗАРЕ╢СТРУВАЛИСЯ НА ВИБОРЧИХ Д╤ЛЬНИЦЯХ МАТЕРИКОВО╥ УКРА╥НИ
Про це у середу п╕д час прес-конференц╕╖ у Херсон╕, присвячен╕й передвиборч╕й кампан╕╖, розпов╕в...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 13.06.2014 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 13.06.2014
Мустафа ДЖЕМ╤Л╢В: «У СКЛАД╤ РОС╤╥ ПЕРСПЕКТИВ ДЛЯ КРИМСЬКИХ ТАТАР МИ НЕ БАЧИМО...»

Точка зору

Л╕дер кримських татар, голова Меджл╕су кримськотатарського народу з 1991 до 2013 року Мустафа Джем╕л╓в 3 червня зустр╕вся у Варшав╕ з Президентом США Бараком Обамою ╕ Держсекретарем Джоном Керр╕. Джем╕л╓в перебував у столиц╕ Польщ╕ в зв’язку з врученням йому престижно╖ «Прем╕╖ Сол╕дарност╕», засновано╖ польським М╕н╕стерством закордонних справ. Барак Обама ╕ Джон Керр╕ були присутн╕ на церемон╕╖ нагородження разом з ╕ншими л╕дерами держав, зокрема, з обраним Президентом Укра╖ни Петром Порошенком, який виступив з прив╕танням Мустаф╕ Джем╕л╓ву ╕ заявив, що Укра╖на буде домагатися повернення Криму. П╕сля церемон╕╖ Мустафа Джем╕л╓в дав ╕нтерв’ю Рос╕йськ╕й служб╕ «Голосу Америки».

— Розкаж╕ть, будь ласка, про що ви говорили з Президентом США ╕ Держсекретарем?
— Вони окремо п╕дходили до мене, щоб прив╕тати з отриманням «Прем╕╖ Сол╕дарност╕». У цей час була можлив╕сть обм╕нятися думками щодо розвитку под╕й навколо Криму, перспектив зв╕льнення територ╕╖ в╕д окупац╕╖. Я висловлював стурбован╕сть з приводу того, що тема Криму якось в╕дходить на задн╕й план у св╕тл╕ загострення ситуац╕╖ на сход╕ Укра╖ни.
Я висловив побоювання: чи не може це означати, що в порядку поступки, щоб Рос╕я не просувалася на материкову частину Укра╖ни, Зах╕д може п╕ти на як╕сь компром╕си щодо Криму? Це було б для нас великою трагед╕╓ю, тому що в склад╕ Рос╕╖ перспектив для кримських татар ми не бачимо. ╤ Обама, ╕ Керр╕ запевнили, що н╕чого под╕бного не буде. Поки останн╕й квадратний метр окуповано╖ територ╕╖ не буде зв╕льнений, санкц╕╖ не будуть припинятися.
Зах╕д, у тому числ╕ США, будуть вживати вс╕х заход╕в, щоб зв╕льнити незаконно захоплен╕ територ╕╖. Також вони ц╕кавилися, яке становище кримських татар, як╕ там найб╕льш груб╕ порушення.
— Якщо говорити про порушення, що зараз найб╕льше турбу╓ кримських татар?
— Загалом, насамперед, я сказав ╖м, що р╕вень демократ╕╖ зовс╕м ╕нший. Якщо ми за 23 роки звикли до яко╖сь б╕льш-менш свободи, то зараз ми поверта╓мося в режим, який дуже нагаду╓ радянський, з яким ми боролися багато рок╕в. А в деяких аспектах встановлений нин╕ режим в Криму нав╕ть дещо г╕рший за радянський. Це — одне.
По-друге, я говорив про те, що якщо територ╕альна ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни не буде дотримана, це буде грубим порушенням того меморандуму 1994 року, який п╕дписували США ╕ Британ╕я разом з Рос╕╓ю в обм╕н на здачу нами ядерно╖ збро╖, що буде збережена наша територ╕альна ц╕л╕сн╕сть ╕ забезпечена наша безпека.
Тод╕ не буде поваги до м╕жнародних угод, ╕ це в╕дкрива╓ шлях для подальшого розповсюдження ядерно╖ збро╖. Вони з цим повн╕стю погодилися – так, це загроза, це виклик вс╕й св╕тов╕й громадськ╕й думц╕. Звичайно, це не повинно залишитися безкарним.
— Коли вони говорили про те, що сприятимуть деокупац╕╖ Криму, чи говорилося щось про конкретн╕ кроки? Чи це була б╕льш поверхова дипломатична бес╕да?
— Як╕ заходи — в деталях ми не уточнювали. Ми просто говорили про необх╕дн╕сть прийняття комплексу заход╕в, к╕нцевою метою яких ма╓ бути зв╕льнення окупованих територ╕й. Звичайно, за великим рахунком, йшлося про економ╕чн╕ санкц╕╖. Але ╕ Обама, ╕ Керр╕ були досить р╕шуч╕. Вони сказали, що цим зараз ╕ займаються.
— Як вам зда╓ться, наск╕льки жорстк╕сть режиму в Криму може бути пов’язана з под╕ями на сход╕ Укра╖ни? Вони вза╓мозалежн╕?
— Зараз з Криму поставляють туди бойовик╕в. Наск╕льки я зрозум╕в, механ╕ка така – вони привозять на л╕таках бойовик╕в до Криму, це десь в район╕ ╢впатор╕╖, по-мо╓му. Там у них якийсь таб╕р п╕дготовки, а пот╕м перекидають ╖х у сх╕дн╕ рег╕они. Серед убитих в ход╕ антитерористично╖ операц╕╖ багато труп╕в людей, як╕ прибули з Криму.
А що стосу╓ться ╖хньо╖ пол╕тики щодо кримських татар, то вони зараз повн╕стю перейшли на радянськ╕ методи, намагаючись розд╕лити кримських татар на «хороших», як╕ лояльн╕, як╕ не висловлюють н╕чого стосовно окупант╕в, ╕ тих, хто св╕домо не згоден з окупац╕╓ю.
Перших – тих з них, хто б╕льш-менш активний – намагаються, скаж╕мо, залучити до влади, водити на зустр╕ч╕ з Пут╕ним. А другим – комусь погрожують крим╕нальним пересл╕дуванням, когось вже не пускають до Криму. Така пол╕тика.
— У недавньому ╕нтерв’ю ви говорили про те, що ╕сну╓ загроза в╕дбирання у кримських татар б╕знесу ╕ земл╕. Таке в╕дбува╓ться?
— Поки якогось в╕дбирання земл╕ нема╓. Але кажуть: ось ц╕ земл╕ треба буде зв╕льнити, бо щось вони збираються там будувати чи орган╕зовувати. Брешуть, звичайно, – мабуть, ц╕ земл╕ сподобалися комусь. Але вони говорять про буд╕вництво якихось важливих об’╓кт╕в. Натом╕сть пропонують земл╕, як╕ за як╕стю далеко поступаються. Але земельне питання зараз не таке гостре.
Гостре – це атмосфера духоти, нав’язування рос╕йського паспорта, в╕дмови в прийом╕ на роботу, в╕дмови в л╕куванн╕, якщо у тебе нема╓ рос╕йського паспорта. Одним словом, тиск. Д╕тям наказують писати заяви, що вони в╕дмовляються в╕д укра╖нського громадянства ╕ хочуть бути рос╕йськими громадянами, ╕накше не будуть вчитися.
В ун╕верситетах те ж саме – кажуть «в╕драховуватимемо». Студенти стурбован╕. Деяк╕ думають перейти в як╕сь укра╖нськ╕ виш╕. Ми з╕ свого боку шука╓мо як╕сь шляхи, бува╓мо в р╕зних кра╖нах, щоб розм╕стити наших студент╕в в якихось ╕нших ВНЗ, щоб вони здобули осв╕ту. А хтось, мабуть, буде приймати все-таки рос╕йське громадянство ╕ стане рос╕йськими громадянами.
Економ╕чний стан теж значно пог╕ршу╓ться. Основною статтею доход╕в Криму був туризм – 60 в╕дсотк╕в. Зараз туризму, можна сказати, нема╓. Крим ╕ так був якоюсь м╕рою дотац╕йним, а зараз буде взагал╕ повн╕стю дотац╕йним рег╕оном. ╤ дотац╕╖ будуть диференц╕йовано робити.
Найб╕льше людей гн╕тить обстановка невпевненост╕, морального терору. Багато людей намагаються не виходити на вулицю, щоб не з╕штовхнутися з цими виродками, як╕ називають себе козаками, «загонами самооборони». Вс╕ в оч╕куванн╕ чогось: хтось спод╕ва╓ться на краще, хтось готу╓ться до ще г╕ршого...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 13.06.2014 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13432

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков