Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 06.06.2014
НАШЕ ЖИТТЯ – ТЕЖ ПЕРЕХ╤ДНИЙ ПЕР╤ОД…

ОТАК ЖИВЕМО...

Ще недавно мене дратувало в устах укра╖нських чиновник╕в – доморощених пол╕глот╕в слово «дежавю», н╕бито ╖х теж чомусь навчав «мусьо Лябе, француз убогий». А тепер ╕ сама рада вживати це слово, тим б╕льше, що явище це, зда╓ться, швидше не французьке, а укра╖нське.
Ось сто╖мо ми з мо╓ю ще м╕цненькою мат╕р’ю в черз╕ до м╕ськвиконкому. Це процедура, пов’язана з Павл╕вською реформою, а ще – з грошовими вкладами, точн╕ше не скажу, пам’ятаю лише про нереально короткий терм╕н, в який мали вкластися люди, ╕ в╕дчуття всезагального страху, тривоги, що наближало до стану психозу, коли готовий вистрибнути ╕з в╕кна, лише б нарешт╕ вив╕льнити душу в╕д цих переживань.
Пам’ятаю ╕ ц╕лодобов╕ черги б╕ля ун╕вермагу, особливо вразили чомусь невеличк╕ дамськ╕ сумочки ф╕олетового кольору, яких давали по п’ять в руки ╕ як╕ не п╕дходили практично до жодного вбрання. Тож я давалася диву, чому не виявилося н╕кого, кому б не сподобався кол╕р сумки ╕ хто б в╕дмовився в╕д покупки.
Тод╕ я ще не знала, що колись ╕ сама мр╕ятиму хоча б про таку, бо змушена буду на довг╕ роки перейти виключно на целофанов╕ пакети. А цей час виявився вже не за горами: наш╕ ощадн╕ книжки були заблокован╕, а гот╕вка, що лишилася на руках, перетворилася на порох, бо якщо ран╕ше мен╕ на день вистачало троячки, то тепер було потр╕бно не менше м╕льйона. А якщо врахувати, що з 1 с╕чня 1992 року мене витурили з роботи, з яко╖ я мала нам╕р п╕ти х╕ба що на пенс╕ю, а моя мати не отримала жодного соц╕ального статусу ╕ жодно╖ матер╕ально╖ п╕дтримки, то в хат╕ не водилося н╕ троячок, н╕ м╕льйон╕в. Принижена, роздавлена, я почала п╕дряджатися на будь-яку тимчасову роботу до знайомих, котр╕ переважно розплачувалися з╕ мною не за сучасними ц╕нами, а за радянськими стандартами, але все ще в╕рила – скоро життя налагодиться, наша улюблена держава не може залишити людей у так╕й скрут╕...
Пот╕м у всьому стали винити «б╕ловезьких зубр╕в» та «н╓зал╓жну». Так почали закладатися п╕двалини антиукра╖нсько╖ катастрофи. В масову св╕дом╕сть укра╖нц╕в вживлялася ╕дея про те, що Рос╕я так ╕ лишилася часточкою Радянського Союзу, нашою благополучною Батьк╕вщиною, недарма ж вона оголосила себе ╖╖ правонаступницею. Тож не випадково саме з Рос╕╓ю пов’язували ми ╕ подальшу долю сво╖х радянських заощаджень, як╕ чи то п╕шли на п╕дтримку ╖╖ економ╕ки, чи збагатили рос╕йську ел╕ту, чи просто чекали слушно╖ можливост╕, аби повернутися у про╕ндексованому вигляд╕ до сво╖х власник╕в.
Бо далеко не кожному в Укра╖н╕ д╕сталася хоча б «Юл╕на» чи «В╕т╕на» тисяча. На право ╖╖ одержання маю ц╕лий стос документ╕в, датованих 29 жовтня 2012 року. А ск╕льки було змарновано на це часу ╕ нерв╕в!
Але, будучи реал╕сткою, зав╕тала я до «Ощадбанку» не за тим, щоб поговорити про об╕цян╕ ╕ не об╕цян╕ мен╕ радянськ╕ грош╕ – туди вже десять рок╕в перераховували матер╕ грошову допомогу на придбання вуг╕лля, дров ╕ балонного газу. Накопичилося аж 3100 грн. – це в середньому по 100 грн. на р╕к. Якщо врахувати, що останн╕м часом тонна вуг╕лля коштувала близько 2000 грн., складометр дров – 500 грн., то ще й залишалося на два балони газу по 300 грн. Отож про десять рок╕в не скажу, а на одну зиму при сувор╕й економ╕╖ цього б вистачило.
На той момент в «Ощадбанку» розпочалася компенсац╕йна робота з повернення вже не радянських, а укра╖нських вклад╕в, ╕ б╕ля нього юрмилася сила-силенна людей, здеб╕льшого стареньких. У прим╕щення н╕кого не впускали, ╕ вони пок╕рно мокли п╕д дощем, що дедал╕ рясн╕шав. Пот╕м люди почали «самоорган╕зовуватися», складати списки, вишикувавшись за теч╕╓ю Салг╕ру. А попереду у них було ще ст╕льки тортур! Та найголовн╕ше те, що не менше половини з них, як ╕ я, насамк╕нець сп╕ймають облизня. Завдяки мо╖й родичц╕, яку щойно вирядили з кер╕вно╖ роботи в «Ощадбанку» через досягнення нею 55-л╕ття, я потрапила до прим╕щення одн╕╓ю ╕з перших, де з’ясувалося, що н╕ мен╕, н╕ мо╖й матер╕ тут н╕хто н╕чого не винен. Радянськ╕ ощадн╕ книжки правонаступники Радянського Союзу взагал╕ порадили викинути, бо на них «лишилися коп╕йки». А я ж за перш╕ двадцять рок╕в сво╓╖ прац╕ накопичила там «на щастя, на долю» понад 7 тис. рубл╕в ╕ далеко не ╓ в цьому в╕дношенн╕ рекордсменкою.
Минуло понад двадцять рок╕в. Нов╕ люди вже не боялися «Ощадбанк╕в», а стар╕ змушен╕ були з ними змиритися, бо сюди переводили ╖хн╕ зарплати ╕ пенс╕╖. До захоплення Криму Рос╕╓ю, окр╕м невеличко╖ купки заколотник╕в, н╕хто до серйозних зм╕н не готувався. Та ╕ ще напередодн╕ референдуму мало хто уявляв його насл╕дки. Вт╕м, найб╕льший у Криму «ПриватБанк» вже 17 березня оголосив про неможлив╕сть функц╕онування на територ╕╖ чужо╖ держави. Ось воно, справжн╓ укра╖нське «дежавю»!
Т╕льки цього разу в «ПриватБанку» лежали не просто мо╖ грош╕, це були ╕ залишки працездатних рок╕в та здоров’я, ╕ л╕ки, без яких вже не прожити й дня, ╕ реальна можлив╕сть п╕ти нарешт╕ на пенс╕ю, а не пол╕зти в зашморг, ╕ бодай шанс хоч трохи витягнути з ру╖н сво╓ житло, куди, соромлячись, вже не викликаю нав╕ть «Швидко╖ допомоги». Бо в╕д╕брати грош╕ у в╕дносно забезпечено╖ молодо╖ людини це зовс╕м не те, що в╕д╕брати ╖х у беззахисного злидаря.
У стан╕ суц╕льного стресу провела понад два м╕сяц╕ ╕ лише 23 травня, в останн╕й день роботи компенсац╕йно╖ ком╕с╕╖, нарешт╕ змогла задовольнити вс╕ ╖╖ вимоги ╕ одержала над╕ю на в╕дшкодування сво╖х кошт╕в рос╕йським банком. Та в╕ри в те не маю ╕ зараз.
Бо кра╖на, в як╕й ми опинилися, ╓ д╕йсно абсолютно непередбачуваною. Ось, скаж╕мо, кримчанам на найвищому р╕вн╕ пооб╕цяли, що гривня буде функц╕онувати поряд з рублем аж до 1 с╕чня 2016 року. ╤ раптом цей терм╕н скоротили в 10 раз╕в, на все про все залишивши людям менше, н╕ж два з половиною м╕сяц╕. Хоча дехто того рубля ще й в руках не тримав, а якщо ╕ тримав – здачу йому видавали неодм╕нно в гривнях, не маючи др╕бних купюр.
Н╕ч з 31 травня на 1 червня с╕мферопольц╕ провели в супер- ╕ г╕пермаркетах. Працювали вс╕ каси, але черги все одно тягнулися в╕д виходу до самих прилавк╕в. Люди збували гривню. ╥╖, звичайно, можна було ╕ обм╕няти (про це невтомно сп╕вали ЗМ╤), але якщо в обм╕нному пункт╕ навпроти гривн╕ можна було побачити суму в 3,4-3,6 руб., це зовс╕м не означало, що таким ╕ ╓ реальний обм╕нний курс. П╕сля певних математичних ман╕пуляц╕й гривня значно «легшала», перетворюючись на 2 руб. 70 коп.
Не подоба╓ться молод╕ й те, що картка для моб╕льного телефону за рос╕йськими стандартами дор╕вню╓ вже 50 гривням з подальшими ком╕с╕йними. А переважна частина населення в шоц╕ в╕д подорожчання чи не вс╕х товар╕в, перед яким одразу ж блякнуть об╕цян╕ п╕двищен╕ зарплати ╕ пенс╕╖. Ось що пише про це, наприклад, газета «Крымская правда», яку н╕хто не насм╕литься звинуватити в проукра╖нськ╕й заангажованост╕:
«Минагропромполитики пояснило причину повышения цен на ряд продовольственных продуктов в Крыму тем, что российские предприниматели закупают продукты и вывозят их в Россию. При этом цены в РФ в среднем на 30-40% выше по разным товарным позициям, чем в Украине».
А в газет╕ «События» йдеться вже про 40-50%.
Ну а те, що у когось п╕двищились на певний в╕дсоток зарплати (а у б╕льшост╕ – н╕!), не лише не пол╕пшить економ╕чно╖ ситуац╕╖ в новому «федеральному окруз╕», але й не вряту╓ його населення в╕д подальшого зубож╕ння.
Намагаючись упов╕льнити цей процес, а також вберегти рег╕он в╕д деф╕циту продукт╕в, як пов╕домля╓ться у «КП», на сьогодн╕ кримська влада заборонили вивезення борошна, ол╕╖, цукру, круп, я╓ць, молочних продукт╕в, консерв╕в, спирту тощо. ╤ тим б╕льше драту╓ «побачене» кореспондентами телеканалу «Рос╕я-24» «изобилие» товар╕в на полицях магазин╕в у центр╕ С╕мферополя, де вони знайшли 70 вид╕в молочно╖ продукц╕╖, 80 вид╕в одних т╕льки сир╕в, а асортимент ковбасних вироб╕в перевалив далеко за сотню. Щоправда, н╕ самого магазину, н╕ його вив╕ски телеглядачам не показали, ╕ швидше за все зйомка проводилася десь у Москв╕. Та й чому дивуватися? На цьому телеканал╕ нав╕ть н╕бито розп╕знають вбитих вояк╕в укра╖нсько╖ Нац╕онально╖ гвард╕╖ по виколотих свастиках та ╕нш╕й фашистськ╕й символ╕ц╕ на ╖хн╕х т╕лах, а ман╕пуляц╕╖ з магазинами – це просто невинна забава.
Лише один раз за ц╕ три м╕сяц╕ я стала св╕дком «хвилини гн╕ву», як╕й п╕ддалася одна з телеведучих «РЕН» ТБ. Тож не дивуюся, що ц╕╓╖ журнал╕стки б╕льше побачити мен╕ не вдалося. Ж╕нка з╕зналася, що новоутворен╕ республ╕ки на сход╕ Укра╖ни не визнала нав╕ть сама Рос╕я, яка щойно посилила сво╓ законодавство, пов’язане ╕з сепаратизмом. ╤, коментуючи под╕╖ у «так зван╕й» Донецьк╕й республ╕ц╕, ведуча не приховала, що ╖╖ «народним губернатором» став пол╕ттехнолог ╕з Москви Олександр Бородай. Торкнулася вона ╕ питань ф╕нансового навантаження на власну економ╕ку, яке спричинила рос╕йська агрес╕я, взявши за точку вим╕ру колосальн╕ ф╕нансов╕ витрати, в як╕ об╕йшлася Рос╕╖ остання ол╕мп╕ада – 1-1,5% ВВП. Журнал╕стка, що заручилася думкою експерта, вважа╓ аналог╕чною ╕ ц╕ну за Крим, включаючи кошти на його облаштування. Ще одна «ол╕мп╕ада» — це шкода в╕д штрафних санкц╕й, яких завдали Рос╕╖ Америка та кра╖ни ╢вросоюзу, хоча ми пост╕йно чу╓мо, що ц╕ санкц╕╖ н╕бито не бол╕сн╕ш╕ комариного укусу. Зг╕дно з думкою фах╕вц╕в, не меншими економ╕чними втратами об╕йдеться для кра╖ни-агресора й «допомога сепаратистським рег╕онам».
Тож не будемо зациклюватися на рос╕йських ковбасах, як╕сть яких останн╕м часом значно виросла, оск╕льки в╕дпов╕дними службами було заборонено продавати ковбасу, до складу яко╖ входить менше… 5% м’яса. В╕днедавна ╖╖ виробники мусять вказувати його вм╕ст у сертиф╕катах якост╕. На час виходу ц╕╓╖ постанови я мала нагоду вивчити «паспорт» нашо╖ дн╕пропетровсько╖ «Любительсько╖» ковбаси. До не╖ ув╕йшло 80% м’яса ╕ 20% свинячого сала. ╤ жодного грама – со╖, туалетного паперу та ╕нших речовин, що покликан╕ прикорочувати наше життя.
Але перед смертю не надиха╓шся. Не запастися н╕ ковбасами, н╕ крупами, н╕ нав╕ть гор╕лкою. Не багатьом господиням вдалося схитрувати ╕ п╕д час оплати комунальних послуг. Коли все навантаження п╕сля закриття укра╖нських банк╕в лягло на поштов╕ в╕дд╕лення, кл╕╓нти спочатку вич╕кували, не маючи н╕ бажання, н╕ часу марнувати дн╕ в п╕втисячних чергах. А кримська преса ще й п╕д’юджувала: «Вам в Крыму не место!». Це про укра╖нськ╕ банки, ╖хн╕ в╕дд╕лення та ощадкаси, завдяки яким комунальн╕ платеж╕ оперативно потрапляли за м╕сцем призначення. А по ДТРК «Крим» к╕лька раз╕в транслювалася безневинна ╕нформац╕я про те, як сумл╕нно працюють ощадкаси при «Крименерго», ЖЕО, «Водоканал╕» та ╕нших закладах, що надають кримчанам комунальн╕ послуги. Але кл╕╓нти чомусь вперто прямують до поштових в╕дд╕лень, де найб╕льш╕ черги утворюються в Севастопол╕ ╕ зросли вони аж у 19 (!) раз╕в. Ц╕кава цифра, чи не правда? Виходить, що ситуац╕я там мон╕торилася ╕ ран╕ше, виводилося середн╓ арифметичне, ╕ ось тоб╕ результат, який не п╕дляга╓ сумн╕ву.
Життя змусило мене провести власне розсл╕дування п╕сля того, як до нас зав╕тали два кремезних чолов╕ки в╕др╕зати св╕тло. Ситуац╕ю врятувало те, що вдома була т╕льки мати, а я там не прописана. Взагал╕ ж того дня ц╕ «княз╕ темряви» нашкодили людям чимало – кажуть, напередодн╕ попереджали по рад╕о про актив╕зац╕ю боротьби з╕ зл╕сними боржниками.
Вкотре нав╕давшись до себе на пошту, я з’ясувала, що черга зросла там не у 19, а б╕льш як у 50 раз╕в. Тож хоч мене ╕ записали 160-ою, та запевнили, що до закриття пошти мен╕ не впоратися, а настане новий день, буде й новий список. Телефоную в «Крименерго»: де там ота спец╕ал╕зована каса? Нема╓. Як дочекатися черги людин╕, як╕й 95 з половиною рок╕в? Мовчки. Телефоную в М╕н╕стерство соц╕ально╖ пол╕тики. Радять виходити на начальство м╕сцевих Територ╕альних центр╕в соц╕ального захисту. Це зам╕сть того, щоб звернутися туди самим ╕ в╕ддати необх╕дне розпорядження.
Питання вир╕шую з допомогою скромно╖ корупц╕йно╖ схеми – усього за 100 грн. ╤ це щастя, бо не просто знайти «партнера по б╕знесу», який з тво╖ми грошима не накива╓ п’ятами. Але не обходиться ╕ без додаткового розчарування. «Кримпошта» припинила приймати платеж╕ у гривнях за тиждень до встановленого строку. Бо чому це — вс╕м усе можна, а ╖й – н╕?
Ось ╕ мота╓ться народ по магазинах у над╕╖ корисно вкласти залишки нереал╕зовано╖ гривн╕. Майже як тод╕, коли купляли, не моргнувши, по п’ять ф╕олетових сумочок.
Але ╓ й ╕нш╕ громадяни – смертельно отру╓н╕ рос╕йською пропагандою. На них скаржиться продавець св╕жого хл╕ба, яка змушена давати здачу гривнями, бо др╕бно╖ рос╕йсько╖ валюти браку╓. Дехто з агресивних покупц╕в просто кида╓ ц╕ ненависн╕ грош╕ ненависно╖ держави ж╕нц╕ в обличчя. А т╕, хто керу╓ться не лише емоц╕ями, але й чита╓ р╕зноб╕чну пресу, знають: життя в Укра╖н╕ не зовс╕м таке, як про нього сьогодн╕ брешуть, воно значно дешевше, а там, де в╕дсутн╓ рос╕йське втручання, ще й комфортн╕ше, н╕ж у Криму.
Варт╕сть сир╕в у нас дорожча, н╕ж у Ки╓в╕, на 30-50%, вершкового масла — на 30-40%, варт╕сть сиру (творогу) – на 20-30%, свинини – на 20%, цукерок – на 20%. За даними Держстату, продукти харчування з початку поточного року в Криму подорожчали на 26,4-46,4%. ╤ це у той час, коли справжн╕х рос╕йських ц╕н ми поки що не бачили!
Головна причина зазначених негаразд╕в, про як╕ просто не можна було не згадати, це, на думку рос╕йсько╖ влади, — труднощ╕ перех╕дного пер╕оду, як╕, до реч╕, вона об╕цяла м╕н╕м╕зувати. Не будемо вже поширюватися про проблеми, пов’язан╕ з водопостачанням, електроенерг╕╓ю, моб╕льним зв’язком, як ╕ про той страх, що дедал╕ зроста╓ в душах матер╕в хлопчик╕в-п╕дл╕тк╕в, коли ж╕нки чують, що Крим невдовз╕ стане прибутковою гральною зоною. Про те, ╕з чи╖х кишень надходять так╕ прибутки, добре знають матус╕, чи╖ д╕ти «п╕дс╕ли» на гральн╕ автомати ще в 90-т╕ роки. Бо й дос╕ не вс╕ ще розрахувалися з боргами.
В╕д тих, хто ще к╕лька м╕сяц╕в тому готовий був волати на увесь св╕т, що Крим году╓ всю Укра╖ну, його нова господиня Рос╕я не прихову╓ – рег╕он збитковий ╕ щороку потребуватиме м╕льйони бюджетних вливань. Тому мусить вчитися заробляти сам. А азартн╕ ╕гри – ц╕лком легальний б╕знес, нав╕ть не проституц╕я, тож на деяк╕ можлив╕ незручност╕ доведеться кримчанам закривати оч╕.
Та з часом, ймов╕рно, все д╕йсно-таки налагодиться. Головне – пережити перех╕дний пер╕од. Зрештою, таким перех╕дним пер╕одом ╓ ╕ саме людське життя.

Тамара СОЛОВЕЙ

На фото: черга б╕ля «Приватбанку» у С╕мферопол╕

ТИМ ЧАСОМ... У Криму з╕ сховищ «Ощадбанку» викрали 300 к╕лограм╕в золота. Про це пов╕домив м╕н╕стр юстиц╕╖ Укра╖ни Павло Петренко. «700 м╕льйон╕в гривень у вигляд╕ актив╕в та близько 2 м╕льярд╕в у вигляд╕ ╕потечних зобов’язань перед Нацбанком, плюс 4 м╕льярди гот╕вки у сховищах НБУ... Вс╕ ц╕ вкраден╕ кошти на суму близько 6 м╕льярд╕в гривень зарахували до сво╖х золотовалютних резерв╕в у Нацбанку Рос╕╖», — заявив П. Петренко.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13390

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков