Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 30.05.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 30.05.2014
СЛОВ’ЯНСЬКИХ КНИГ ЗОЛОТ╤ РОЗСИПИ...

Спочатку було Слово...

Збираючи друз╕в у Дн╕ слов’янсько╖ писемност╕ та культури в Кримськ╕й республ╕канськ╕й ун╕версальн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Франка, орган╕затори — М╕н╕стерство культури Криму та колектив закладу так назвали ╕ фольклорне свято, приурочене до ╖х в╕дкриття. Гостей прибуло багато з ус╕х рег╕он╕в п╕вострова та Москви. Це представники влади, д╕яч╕ культури та мистецтва, творч╕ колективи, книговидавц╕ та книголюби, студенти ╕ школяр╕. ╤ якби вс╕ вони стали в коло, немов у хоровод╕, то його вистачило б опоясати буд╕влю головного храму книги республ╕ки не один раз.
Слов’янськ╕ народи багатьох кра╖н 24 травня в╕ддають данину пам’ят╕ та вдячност╕ просв╕тителям Кирилу ╕ Мефод╕ю, як╕ заклали основи не лише духовного ╓днання, а й культурного розкв╕ту, нац╕онально╖ самосв╕домост╕ слов’ян, дали потужний поштовх розвитку осв╕ти, науки, культури. Цей день символ╕зу╓ ╕сторичне ╕ просв╕тницьке значення слов’янських першовчител╕в у розвитку нац╕онально╖ культури, св╕дчить про увагу м╕жнародного сп╕втовариства до неоц╕ненного внеску слов’ян у скарбницю св╕тово╖ цив╕л╕зац╕╖.
╤ виставка л╕тератури, газетно-журнальних публ╕кац╕й, оформлена б╕ля вх╕дних дверей у б╕бл╕отеку, да╓ детальний фактаж про те, як у ╤Х стол╕тт╕, близько 862 року, створювався новий алфав╕т. Його назвали «кирилицею» за ╕м’ям в╕зант╕йця Костянтина, що у чернецтв╕ став Кирилом. А допомагав йому в ц╕й богоугодн╕й справ╕ просв╕тництва слов’янських народ╕в старший брат Мефод╕й.
Кирилицька азбука дванадцять в╕к╕в тому стала основою ц╕лого ряду нац╕ональних мов, значною м╕рою вплинула на формування культур слов’янських та ╕нших народ╕в ╢враз╕╖, ╖хн╕й т╕сний вза╓мозв’язок ╕ вза╓мне збагачення. Нин╕ в св╕т╕ ╕сну╓ приблизно ш╕стдесят народ╕в, писемн╕сть яких заснована на кирилиц╕. Вс╕ вони вдячн╕ двом грецьким братам за те, що залишили таку спадщину — л╕нгв╕стичний винах╕д, який до цього часу об’╓дну╓ слов’янський св╕т.
З 1953 року почали в╕дзначати День слов’янсько╖ писемност╕ та культури 24 травня спочатку в Болгар╕╖, а пот╕м ╕ в ╕нших кра╖нах: Рос╕╖, Укра╖н╕, Б╕лорус╕. В╕н да╓ ун╕кальну можлив╕сть, координуючи зусилля, сприяти збереженню слов’янсько╖ культурно╖ спадщини, розвитку народно╖ дипломат╕╖, добросус╕дству ╕ сп╕вроб╕тництву м╕ж народами.
У Криму, де проживають представники б╕льше ста нац╕ональностей, цей день традиц╕йно да╓ великий стимул до збереження ╕ розвитку духовних традиц╕й, — сказала у прив╕танн╕ учасникам свята заступник м╕н╕стра культури Криму Тетяна Ман╓жина. По всьому п╕вострову проводиться багато заход╕в: свята книги, читацьк╕ конференц╕╖, л╕тературн╕ читання, зустр╕ч╕ з письменниками ╕ видавцями, виставки живопису ╕ народних ремесел, фестивал╕, конкурси, концерти, театральн╕ спектакл╕. Оформлено л╕тературн╕ та художн╕ експозиц╕╖, зд╕йснюються тематичн╕ перегляди л╕тератури, присвячено╖ творцям слов’янсько╖ грамоти — Кирилу ╕ Мефод╕ю, походженню ╕ розвитку слов’янських мов, ╕стор╕╖ сх╕днослов’янсько╖ л╕тератури ╕ культури, творчост╕ кримських письменник╕в.
На свято в б╕бл╕отеку ╕м. ╤. Франка багато гостей прийшло не з порожн╕ми руками, а з книгами. М╕н╕стр еколог╕╖ та природних ресурс╕в Криму Геннад╕й Нара╓в, наприклад, передав у книжковий фонд закладу два нових видання з еколог╕╖ в к╕лькост╕ 80 прим╕рник╕в з побажанням: «Читайте, осв╕чуйтеся ╕ будьте еколог╕чно грамотн╕!».
Представники з Фонду культури Рос╕╖ привезли з Москви в подарунок для вс╕х музичних шк╕л п╕вострова хрестомат╕╖ та ауд╕окниги. Дв╕ авторськ╕ книги презентувала кримським читачам доктор ╕сторичних наук, академ╕к, секретар Сп╕лки письменник╕в Москви Лола Звонарьова.
Про те, як це свято об’╓дну╓ людей для життя в злагод╕ та процв╕тання в ╓дност╕, говорили в сво╖х виступах голова Сп╕лки рос╕йських, укра╖нських ╕ б╕лоруських письменник╕в Володимир Терехов ╕ голова Кримського республ╕канського товариства болгар ╕м. П. Х╕лендарського ╤ван Абажер.
Великий ╕нтерес викликала у книголюб╕в ╕ гостей свята виставка м╕н╕атюрних книг, що вм╕щуються на долон╕ руки. Малий золотник, та дорогий, — говориться в рос╕йському присл╕в’╖. Маленьк╕ видання, викладен╕ у в╕тринах п╕д склом, ╕ справд╕ нав╕ть за зовн╕шн╕м виглядом под╕бн╕ до коштовностей. Всього ж ця колекц╕я б╕бл╕отеки нал╕чу╓ понад чотириста крих╕тних прим╕рник╕в, найменша з яких — книга М. Горького «П╕сня про Сокола» ╕ «П╕сня про Бурев╕сника». Ця книжечка форматом 45х38 м╕л╕метр╕в ╓ зразком видавничого та оформлювального мистецтва. Тематика м╕н╕атюрних видань дуже р╕зноман╕тна. Це книги з географ╕╖, ╕стор╕╖, кра╓знавства, фольклору, мистецтва, укра╖нсько╖, рос╕йсько╖ ╕ заруб╕жно╖ л╕тератур.
У св╕т╕ книг, казок ╕ поез╕╖ Олександра Пушк╕на росла Ксен╕я Симонова, молода художниця з ╢впатор╕╖, яка полонила весь св╕т сво╖ми картинами з п╕ску. У 2006 роц╕ вона в╕дкрила авторський метод «Психоанал╕тична л╕н╕йна граф╕ка», в як╕й об’╓днала знання сво╖х двох спец╕альностей — художника ╕ психолога. Його суть — повну свободу ╕ мислення, ╕ руки — глядач╕ можуть побачити цими днями в роботах само╖ авторки — заслуженого д╕яча мистецтв Укра╖ни, заслуженого художника Криму, переможця шоу «Укра╖на ма╓ талант». У рамках свята слов’янсько╖ писемност╕ та культури К. Симонова презентувала св╕й арт-проект «Друга ╕стор╕я». Це створен╕ в пер╕од з 2006 до 2014 року 156 картин у жанрах граф╕ки, живопису та фотограф╕╖, як╕ об’╓днан╕ в с╕м сер╕й.
«Все солодко, г╕рко ╕ терпко в дол╕ переплелось», — у цьому в╕ршованому рядку кримсько╖ поетеси Олени Осм╕нк╕но╖, яка презентувала свою недавно видану зб╕рку «Осв╕дчення в коханн╕», мабуть, сконцентрований весь наш багатов╕ковий шлях в╕д усно╖ народно╖ творчост╕ до глибин думки, оформлено╖ писемними знаками в томики, що бережливо передають св╕й коштовний вантаж в╕д одного покол╕ння до ╕ншого, народжують мр╕ю, викликають ╖╖ до життя. А що форми реал╕зац╕╖ мр╕╖ у Криму — активн╕, кольори — яскрав╕, настро╖ — весел╕ й запальн╕, продемонстрували у сво╖х виступах учасники фольклорного свята: заслужен╕ артисти Криму Аркад╕й Вакуленко ╕ Людмила Василь╓ва, заслужений прац╕вник культури Криму В╕тал╕й Бартохов, ансамбл╕ «Рос╕яночки» ╕ «Радониця», студенти Кримського ун╕верситету культури, мистецтв ╕ туризму, школи-студ╕╖ при Кримському академ╕чному рос╕йському драматичному театр╕ ╕м. М. Горького, танцювальний колектив с╕мферопольсько╖ ЗОШ № 23.
Протягом Дн╕в слов’янсько╖ писемност╕ та культури в б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Франка в╕дбулися читацьк╕ конференц╕╖: «Я прийшов дати вам волю», присвячена 85-р╕ччю з дня народження письменника, к╕норежисера, актора ╕ сценариста Василя Шукшина, та «Доля ╕ перо Булата Окуджави» до його 90-р╕ччя, творча зустр╕ч «Майстер сво╓╖ справи» ╕ година ╕нформац╕╖ «Продовжуючи традиц╕╖ Кирила ╕ Мефод╕я».
Республ╕канська юнацька б╕бл╕отека провела комплекс заход╕в «Наш слов’янський хоровод». Дитяча б╕бл╕отека ╕м. В. Орлова запросила юних читач╕в стати учасниками години п╕знання «Св╕тло денне ╓ слово книжкове», зд╕йснити арт-екскурс╕ю «Аз ╕ Буки вводять науки» ╕ подивитися театрал╕зовану виставу «Пригоди Грамот╕я».
У Кримськотатарськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Гаспринського оформили книжкову виставку «Тонкий духовний ╕нструмент — книга». У С╕мферопольськ╕й центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Пушк╕на в╕дбувся тематичний веч╕р у л╕тературно-музичн╕й в╕тальн╕, а в дитяч╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. А. Гайдара проведено театрал╕зовану виставу «Б╕ля виток╕в азбуки» ╕ л╕тературний пут╕вник «Що за буквами сто╖ть».
╤ як╕ б перешкоди та випробування не траплялися в нас на довгих в╕кових в╕др╕зках часу, немов оберегом в╕чним, нас ведуть по св╕ту книги — початок ус╕х наук ╕ найдовгов╕чн╕ший пл╕д людсько╖ д╕яльност╕. Книги ╕нформують, розмовляють, радять ╕ з’╓днан╕ з нами живою та гармон╕чною близьк╕стю.

Валентина НАСТ╤НА

ТИМ ЧАСОМ...

НЕ ЗРУЙНУВАЛИ Н╤МЦ╤ — ЗНИЩАТЬ РОС╤ЯНИ?!

У Ялт╕ зводять будинок майже на могил╕ Степана Руданського...

На мемор╕альному цвинтар╕ в Ялт╕, розташованому поблизу храму ╤вана Золотовустого на Пол╕кур╕вському пагорб╕ в ╕сторичному центр╕ м╕ста, зводиться будинок за п╕втора метра в╕д могили видатного укра╖нського поета Х╤Х стол╕ття Степана Руданського.
«Пол╕кур╕вський мемор╕ал» — одна з ╕сторичних пам’яток Ялти. Цей цвинтар — один ╕з найстар╕ших у м╕ст╕. Ховати тут почали в 1830-х роках; у той час в╕н називався Масандр╕вським, Пол╕кур╕вським або ╤ванозолотовуст╕вським (за назвою храму).
П╕д час н╕мецько╖ окупац╕╖ Криму цвинтар дуже постраждав. Дивом уц╕л╕ли лише к╕лька могил — у тому числ╕ й Руданського.
1949 року було вир╕шено в╕дновити втрачен╕ поховання, а також перепоховати тут останки ╕нших видатних людей з багатьох ╕нших цвинтар╕в Ялти та П╕вденного берега Криму, зруйнованих за н╕мецько╖ окупац╕╖. Ця робота тривала до 1980-х рок╕в.
У 1977-1982 роках мемор╕ал був реконструйований за проектом арх╕тектора О. Н. Золотова. 1982 року було остаточно оформлено парадний вх╕д з ╕менами ос╕б, точне м╕сце поховання яких не встановлене.
Степан Руданський (1834-1873) з 1 серпня 1861 року до травня 1873 року по╓днував обов’язки м╕ського л╕каря, зав╕дувача л╕карн╕, карантинного л╕каря в порту та л╕каря Ялтинського пов╕ту. П╕сля участ╕ в л╕кв╕дац╕╖ еп╕дем╕╖ холери вл╕тку 1872 року сам захвор╕в на холеру. Це викликало загострення давньо╖ недуги — туберкульозу. 3 травня 1873 року Степан Руданський помер.

«Чорноморськ╕ новини»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 30.05.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13376

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков