Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 16.05.2014
ВОЛЮ-ВОЛЕНЬКУ — ЗА ШКУРКИ...

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

Тишком-нишком подал╕ в╕д простого люду та козак╕в з’╖халися на раду полковники та отамани м╕ст ╕ селищ до Козацько╖ Д╕брови, що п╕д Конотопом. Це було 17 червня 1672 року (7180-го в╕д Сотвор╕ння Св╕ту), напередодн╕ свята Купайла. Навколо пости ╕з московських стр╕льц╕в – за╓ць не проскочить. Так розпорядився курський князь Григор╕й Ромодановський.
– Посторонних не пущать! – наказав в╕н.
– Кого? – не зрозум╕в один ╕з во╓вод╕в.
– Не понятно? Казаков и иных хохлов! Нечего им тут делать! – сердито в╕дпов╕в в╕н.
На простор╕й т╕нист╕й галявин╕ п╕д високими дубами та липами рядком дебел╕ лави, збит╕ з товстих розпиляних стовбур╕в. Спереду дерев’ян╕ кр╕сла для найповажн╕ших людей. Ромодановський та ╤ван Самойлович поряд, схилившись один до одного, про щось переш╕птувалися. Не було лише запорожц╕в та ╖хнього кошового ╤вана С╕рка. Ще в кв╕тн╕ його п╕дступно схопив та передав царським во╓водам полтавський полковник Фед╕р Жученко з однодумцями. Запорожц╕в звинуватили у тому, що буц╕мто вони з отаманом в╕дсахнулися в╕д царя. В╕дверта неправда. Але вона була потр╕бна, щоб С╕рко не завадив зм╕стити з гетьманства Дем’яна Многогр╕шного та обрати Самойловича. Надто високий був авторитет у С╕рка – м╕г вплинути на п╕дсумки вибор╕в. Його без суду та сл╕дства заслали в Сиб╕р до Тобольська. Т╕льки за наполяганням польського короля Яна Собеського царський уряд погодився повернути його на С╕ч. ╤ т╕льки тому, що посилилася загроза з боку Османсько╖ ╕мпер╕╖ та Кримського ханства. Але те сталося задовго п╕сля обрання гетьманом Самойловича. Такий метод усунення конкурент╕в та впливових людей спостер╕га╓мо ╕ в сьогодн╕шн╕й Укра╖н╕…
– Не переживай, все пройдет, как по маслу, – заспокоював князь. – С государем согласовано – значит, все в порядке.
– Та я й не сумн╕ваюсь. Воля государя для вс╕х закон. Просто не хот╕лося б, аби хтось ╕з приб╕чник╕в Многогр╕шного та С╕рка слово вставив, – в╕дчувалося, що Самойлович все ж хвилю╓ться, на його чол╕ проступили краплини поту.
– Здесь нет ненадежных старшин. Тут все свои! – запевнив Ромодановський ╕ кистю зробив легку в╕дмашку.
Цього жесту н╕би чекали черн╕г╕вський арх╕╓пископ Лазар Баранович, арх╕мандрит новгород-с╕верського монастиря Михайло Лежайський та н╕жинський протоп╕п Симеон Адамович. Вони ступили на середину галявини, просп╕вали молитву, об╕йшли присутн╕х, окропивши святою водою, та обдим╕ли кадилами. Пот╕м думний дяк став поперед священик╕в ╕ зачитав царську грамоту, якою дозволялися вибори гетьмана за Глух╕вськими статтями 1669 року. Лазар Баранович знову прочитав молитву. Все йшло, як по писаному.
– Кого на гетьмана будем сватать, казаки? – чинно п╕дв╕вся з кр╕сла ╕ забасив Ромодановський, повернувшись до учасник╕в ради.
– Та кого ж – нашого вельмишановного генерального суддю ╤вана Сам╕йловича Самойловича. Кращого претендента на булаву нема╓! – зашум╕ли полковники.
– Будут еще какие-то предложения? – на всякий випадок, вдаючи з себе демократа, запитав Ромодановський ╕ з веселим усм╕хом обв╕в поглядом ряди.
Запала мовчанка. Старшини перемовлялися. Вгор╕ у кронах дерев перегукувалися пташки, мов св╕дки.
– Может, еще кто-то хочет гетманские клейноды? Или булаву подержать? – посм╕ювався князь, розгладжуючи густу руду бороду.
– Самойловича – на гетьмана! – ревнули ряди.
Переяславський та ки╖вський полковники з╕рвалися з м╕сць, п╕дхопили поп╕д руки дебелого Самойловича ╕ повели та поставили на ст╕л. Тут же генеральний обозний Петро Заб╕ла вклав у його руки булаву. Самойлович п╕дняв ╖╖ високо над головою ╕ вказав у б╕к Москви.
 Як заведено, старшини накрили гетьмана козацьким прапором, схилили перед ним бунчук, а дух╕вники в╕дправили молебень. ╤ т╕льки п╕сля цього Самойлович склав присягу на в╕рн╕сть царю та Рус╕-Укра╖н╕ перед православним хрестом, поклавши долоню на ╢вангел╕ю. За ним – ╕ новопризначена старшина.
Доки в╕дбувалася традиц╕йна церемон╕я, дво╓ полковник╕в у задньому ряду тихо перемовлялися пом╕ж себе:
– Та булава н╕чого не варта. Як скаже цар – так ╕ буде.
– Самойловичу справд╕ не позаздриш. Танцюватиме п╕д дудку Москви, аж гай шум╕тиме. Х╕ба це вибори? Жодного конкурента!
– Тих╕ше. Бо почують вив╕дники царськ╕ – б╕ди не оберешся.
– Подивимося, що вдасться Самойловичу. В╕н козак битий. Може, щось ╕ викро╖ть для Укра╖ни.
– Та хот╕лося б…
В к╕нц╕ того торжества Ромодановський, пригорнувши до свого плеча кремезного, майже на голову вищого Самойловича, наказав:
– А теперь, гетман Украины, скажи слово гостям, своим соратникам и народу!
Самойлович, стоячи на стол╕, обв╕в проникливим поглядом з╕брання, розправив вуса та пригладив коротке волосся, знову п╕дняв булаву догори, вимагаючи уваги.
– Так-от, дорог╕ московськ╕ гост╕ ╕ браття-козаки, я бути гетьманом не бажаю. Але ви за царським указом та за нашим в╕йськовим правом ╕ вольностями мене обрали. Тому мен╕ вже неможливо в╕дмовлятися в╕д булави та прапора. Т╕льки я вам ось що скажу: бути нам у п╕длеглост╕ великого государя з ус╕м в╕йськом Запорозьким! Я служитиму в╕ддано, без будь-яких вагань ╕ зради. Н╕коли не чинитиму те, що чинили вс╕ попередн╕ гетьмани. Слава царю-батюшке!
Козаки при цих словах зашум╕ли. А т╕ дво╓ полковник╕в зашушукали:
– А що я тоб╕ казав, Самойлович хоче бути слугою в царя. ╤ нас до цього схилятиме.
– Ич, на що замахнувся оцей Попович – Запорожжя п╕д царя покласти. ╤ван С╕рко на те не погодиться. Гетьман на ньому зуби облама╓. Той – не Многогр╕шний, якого Самойлович здав царським пос╕пакам.
– Ой, не скажи. За Самойловичем велике московське в╕йсько. Без нього в╕н – н╕хто. А Запорожжя давно вже царю, як б╕льмо в оц╕. Зна╓ш, краще б ╤ван Сам╕йлович п╕шов у священики, як його брати Василь, Мартин та Тимоф╕й. Менше б лиха зазнала Русь-Укра╖на.
– Тс-с-с! Он уже приб╕чники гетьмана вуха нашорошили.
Князь Ромодановський, уважно вислухавши гетьмана, похвалив:
– Вот это по-нашему! Вот это по-братски! Слава гетману Ивану Самойловичу! – крикнув що було духу.
– Слава! – трич╕ дружно гаркнули козаки.
Отак ╕ став син священика гетьманом.
А згодом на рад╕ козацького уряду Самойлович под╕лився сво╖ми планами:
– От що я, браття, надумав: об’╓днати п╕д сво╓ю булавою ще й Правобережну Укра╖ну та Запорожжя. Щоб наша мат╕нка-держава стала ц╕л╕сною, соборною, поважною у ц╕лому св╕т╕. Впевнений, що цар мене в таких нам╕рах п╕дтрима╓.
– Так гетьман Правобережжя Петро Дорошенко на це не погодиться. Бо в╕н до Москви не тяж╕╓. Та й Михайло Ханенко противитиметься, – заперечив хтось ╕з старшин.
– А ми ╖х ╕ питати не будемо! Доки вони м╕ж собою скубляться, ми ╖х ╕ прикрутимо, двинемо на них полки. А во╓вода Ромодановський з╕ сво╖ми москаликами нам п╕дсобить, – пояснював гетьман.
– Давно треба Укра╖ну-Русь збирати до купи, – п╕дтримав гетьмана комонний полковник ╤ван Новицький.
– Як цар звелить, так ╕ буде! Я сво╓ слово ламати не стану! На цьому раду зак╕нчено, – п╕дсумував обговорення гетьман.
А цар Олекс╕й Михайлович радий, що в нього такий самов╕дданий нам╕сник в Укра╖н╕. ╤ повел╕в у Переяслав╕, на головному майдан╕, з╕брати козацьку раду. Вона й обрала 17 березня 1674 року Самойловича ╓диним гетьманом на обох берегах Дн╕пра разом з Запорожжям. Тим самим йому було надано право п╕дпорядкувати соб╕, а точн╕ше Москв╕, все Правобережжя. Самойлович ще вище задрав носа. Така влада його попередникам т╕льки мр╕ялась.
Одначе т╕ земл╕ ще треба взяти. Без бою не об╕йдеться. Супроти виступили полки Петра Дорошенка та Михайла Ханенка. Та це не лякало Самойловича. В╕н з в╕йськом перейшов Дн╕про ╕ об╕клав фортецю Чигирин, де зас╕в Дорошенко. Сили були нер╕вн╕. ╤ коли московський во╓вода Григор╕й Косагов та бунчужний Леонт╕й Полуботок запропонували Дорошенков╕ покласти клейноди, той змушений був п╕ддатися. ╤ вже 19 жовтня прив╕з ╖х до Градизька, у ставку Ромодановського та Самойловича. Там же присягнув на в╕рн╕сть царев╕. Це, схоже, врятувало його в╕д репрес╕й. Самойлович дозволив Дорошенков╕ разом з родиною оселитися в сел╕ Сосниц╕ на Черн╕г╕вщин╕. Та через к╕лька рок╕в його все ж викликали до Москви, п╕д наглядом стр╕льц╕в в╕н мешкав у двор╕ Б╕л╕б╕на б╕ля Москви-р╕ки. Пот╕м його призначили во╓водою у В’ятц╕, надали ма╓ток в Ярополчому Волоколамського пов╕ту. Створювали вс╕ умови, аби Дорошенко н╕коли не повернувся в Укра╖ну. Там в╕н ╕ помер 9 липня 1698 року. До реч╕, його правнучка – Натал╕я Гончарова, дружина рос╕йського поета Олександра Пушк╕на…
Тепер п╕д булавою Самойловича, а точн╕ше п╕д ск╕петром московського царя, нарешт╕ опинилися обидв╕ частини Укра╖ни-Рус╕.
Та Оттоманська Порта й Кримське ханство не бажали змиритися з втратою Правобережжя, зв╕дки вони набирали ясир. ╤ направили п╕д Чигирин 60-тисячне в╕йсько. Туреччина хот╕ла посадити в гетьманськ╕й столиц╕ «князя Сармат╕╖» – Юрася Хмельниченка, який потрапив до осман╕в у полон. Перший раз в╕йсько Самойловича ╕ Ромодановського в╕дбило наступ турк╕в. Польський король також претендував на т╕ земл╕. Назр╕вав серйозний в╕йськовий конфл╕кт.
Самойлович з╕брав в╕йськову раду:
– Я пропоную залишити туркам ╕ татарам випалену землю на Правобережж╕.
– А що з людьми робити? Куди ╖х? – питали полковники.
– Тут ╕ думати н╕чого – переселимо ╖х на л╕вий берег Дн╕пра, – впевнено заявив гетьман.
– Та х╕ба це можливо серед зими? Не по-людськи виходить. Люди зненавидять нас, – переконували полковники.
– Н╕чого, нехай звикають до нових порядк╕в, – заперечив гетьман.
Н╕хто з полковник╕в не захот╕в займатися такою марудною справою. Тод╕ Самойлович доручив оте переселення наказному гетьманов╕ – сво╓му старшому синов╕ Семену. Загони козак╕в металися в╕д села до села, виганяючи мешканц╕в з хат, ╕ в╕дправляли нев╕дь-куди на протилежний берег. Таких набралося понад 20 тисяч.
– Де ╖х розм╕щуватимемо? – допитувався Семен у батька.
– В╕дправимо на Слобожанщину! – розпорядився Самойлович.
Однак його швидко спинили. Царський уряд не дав на це дозволу. Авантюра Самойловича провалилася. Переселенц╕ залишилися без хат, без майна. ╤ кляли гетьмана, на ч╕м св╕т сто╖ть.
…Перша поразка не заспоко╖ла Порту, ╕ султан вдруге в╕дправив Хмельниченка до чигиринсько╖ фортец╕. Самойлович збирався ╖╖ знову боронити. В╕н не в╕дав, що за його спиною Москва в╕ддала наказ знищити гетьманську столицю. Що й усп╕шно зд╕йснили московський во╓вода Ржевський та генерал Гордон. Вони зам╕нували фортецю. Й коли турки ув╕рвалися – вона вибухнула, поховавши п╕д собою близько чотирьох тисяч нападник╕в. Турецький в╕зир дав команду зруйнувати Чигирин остаточно. «Князь Сармат╕╖» Юрась Хмельниченко зостався без столиц╕. Люди вт╕кали з правого берега на л╕вий, боячись стати бранцями осман╕в. Правобережжя пуст╕ло на очах.
Самойлович у в╕дча╖ не знав, як йому д╕яти, й укл╕нно дослухався до порад царських посланц╕в. Москва хот╕ла використати Самойловича в ще одн╕й брудн╕й справ╕. А саме — п╕дпорядкувати автономну укра╖нську церкву московському патр╕архатов╕. Царськ╕ радники запропонували гетьманов╕ вс╕ляко сприяти проведенню в Ки╓в╕ собору з обрання митрополита Ки╖вського. А гетьман, чи то не знав, що таке з╕брання порушу╓ правила вселенських собор╕в, до того ж без в╕дома та благословення Константинополя, чи закривав на те оч╕. Його не насторожило нав╕ть те, що надто мало з╕бралося православних ╕╓рарх╕в. Гетьман р╕шуче заявив:
– Пропоную утвердити митрополитом Ки╖вським луцького владику Гедеона Четвертинського!
Дух╕вники погодилися одноголосно. Мало хто в╕дав, що той Гедеон – родич ╤вана Самойловича, його неб╕ж Юр╕й був чолов╕ком наймолодшо╖ гетьманово╖ доньки Анастас╕╖. Та й висвячення Гедеона теж було неправомочним. Просто царгородський патр╕арх Д╕он╕с╕й самочинно, не за приписом канон╕чних правил, передав Ки╖вську церкву п╕д юрисдикц╕ю Московського патр╕архату, зв╕сно, не за спасиб╕. П╕сля цього Царгородський патр╕арший собор скинув Д╕он╕с╕я з престолу. Та чорну справу зроблено – укра╖нська церква втратила автоном╕ю. За це Д╕он╕с╕й отримав «три сорока собол╕в», тобто 120 шкурок.
Про це мав би знати Самойлович, який вир╕с у родин╕ священика. До того ж три його брати також очолювали православн╕ параф╕╖. Та, видно, в╕н не м╕г не послухатись Москви. Вт╕м, матер╕ально виг╕дно проводити так╕ «собори». За це Самойловичу п╕днесли д╕амантов╕ клейноди, а Гедеон Четвертинський отримав чимало собол╕в, чудову карету, оббиту оксамитом, та шестеро коней.
До реч╕, Самойлович не забував про «трудовлаштування» власних син╕в. Старший Семен отримав полковництво в Стародуб╕, а п╕сля раптово╖ кончини його зам╕нив молодший син Як╕в. Середн╕й Григор╕й став полковником у Черн╕гов╕. ╤нш╕ родич╕ також мали досить «хл╕бн╕» м╕сця. Тож булава, отримана з царського дозволу, неабияк сприяла збагаченню Самойлович╕в. А посполит╕? Нехай трудяться в пот╕ чола, заробляючи на виживання. Отак╕ порядки, заведен╕ гетьманами, живуч╕ й понин╕…
Тим часом Москов╕я ще раз п╕дписала «в╕чний мир» з Польщею, остаточно закр╕пивши розд╕л Укра╖ни-Рус╕ на Л╕вобережну та Правобережну. В╕дтепер вони мали розв’язан╕ руки для боротьби з сус╕дами. Польща збиралася воювати з Туреччиною, а Москва – натиснути на Крим. Уряд самодержиц╕ Соф╕╖ Олекс╕╖вни розробив план п╕дкорення Кримського ханства на чол╕ з Василем Гол╕циним. Роль Самойловича зводилася лише до участ╕ у в╕йськових операц╕ях. Треба ж комусь поставляти з Укра╖ни «гарматне м’ясо» та пров╕ант для майбутн╕х битв.
– Будем идти на Крым! – попередив його московський князь Василь Гол╕цин. – От тебя требуется десять казацких полков. Со мной придет сто тысяч стрельцов. Вместе ударим – и Крым будет наш!
Самойлович розум╕в, що п╕д словом «наш» малось на уваз╕ «московський». Йому дуже не подобався той план. В╕н якось спересердя сказав старшин╕:
– Хоче дурна Москва п╕дкорить Кримську державу, а сама себе захистити не може.
Та под╕тися н╕куди. Вл╕тку 1687 року в╕н прив╕в сво╖ полки в межир╕ччя м╕ж Самарою та Ор╕ллю.
– Липень – не кращий час для походу, – завважив гетьман. – Спека насува╓ться. В степу можуть виникнути неув’язки з харчуванням б╕йц╕в та коней.
– Такой армии, как у нас, никакая жара не страшна! – жартував Гол╕цин.
– Як знати, – сумн╕вався гетьман.
Гол╕цин пропустив ц╕ зауваження мимо вух. ╤ в╕ддав команду рухатися на Перекоп.
Ще коли збиралися у пох╕д, у Батурин╕ к╕нь п╕д гетьманом сп╕ткнувся:
– Поганий знак, – сказав в╕н сво╓му генеральному осавулу ╤ванов╕ Мазеп╕.
Вже за Порогами в╕йська в╕дчули, що таке Дике Поле. Сухов╕╖ так висушили землю, що вона полопалася. Тирса аж дзвен╕ла на в╕тр╕. Т╕льки поб╕ля степових р╕чок, що в багатьох м╕сцях попересихали, зосталось трохи зелено╖ трави та очерету для коней ╕ вол╕в. Та х╕ба того вистачить на велику ораву. А одного ранку вояки проснулися стривожен╕ – попереду дим╕в степ в╕д кряжу до кряжу. Сизий дим забивав дихання. Худобина тривожно ржала та ревла. Вояки чортихалися та сварилися за кожен кухоль води.
– То татари навмисно степ п╕дпалили, – подейкували козаки. – Не хочуть, щоб ми д╕йшли до Криму.
– А нам кажется, то запорожские казаки подожгли, чтобы уберечь татар от разгрома. Они хоть и враждуют иногда, но друг друга выручают в трудную минуту, – ремствували москал╕. – Ничего, придет время, мы и их Сечь посечем.
– Ти, москалику, баз╕кай, та не заговорюйся, – сердилися козаки. – С╕ч для нас – то мат╕нка р╕дна.
До Перекопу залишалося ще якась сотня верст. Та в╕йсько знемагало, ставало небо╓здатним. Чимало стр╕льц╕в ╕ козак╕в захвор╕ло на розлад шлунку. У Самойловича загострилася хвороба очей – йому, як мовиться, й св╕т не милий. Спод╕ватися на усп╕х походу було год╕.
– Хай буде проклята ця в╕йна, яку почала Москва ╕ за яку я заплачу здоров’ям! – лютився Самойлович перед старшиною. – Перед ус╕м св╕том чванилась, що завою╓ Кримське ханство. Яке нам д╕ло до ц╕╓╖ каторги?
Гол╕цин, зрозум╕вши, що пох╕д провалився, 18 липня 1687 року скликав в╕йськову нараду в долин╕ невеличко╖ р╕чки Карачарак. Московськ╕ во╓води та козацьк╕ полковники бурчали:
– Треба вертати назад, доки не п╕зно.
– ╤ти на Крим в такому стан╕ – значить, програти в╕йну.
– Ми можемо повторити безславний пох╕д перського царя Дар╕я на ск╕ф╕в дв╕ тисяч╕ рок╕в тому. Тод╕ теж гор╕в степ, – неголосно зауважив хтось ╕з начитаних московських во╓начальник╕в.
– Краще зараз в╕дм╕нити пох╕д, та з╕братися з силами ╕ наскочити ╕ншим разом. Але це сл╕д починати в березн╕.
– А что думает по этому поводу гетман Украины Самойлович? – зарозум╕ло п╕дняв р╕дку бор╕дку Гол╕цин ╕ примружився на нього, як к╕т на мишу.
– Во╓води правильно м╕ркують. Якщо не хочемо розгрому, треба вертати додому. А щоб даремно сила не пропала, радив би взятися за спорудження фортець поб╕ля Запорожжя ╕ вище по Дн╕пру, – витираючи хустиною оч╕, що безперестанку сльозилися, в╕дказав гетьман.
На тому й пор╕шили. Повернули полки назад. Вояки, зголодн╕л╕ та змучен╕, на шляху безцеремонно заходили в поселення та п╕д прокляття мешканц╕в в╕дбирали харч╕. Це накликало ще б╕льше нар╕кань на гетьмана. Старшина та полковники за намовою Гол╕цина в╕дправили скаргу до Москви. П╕д нею п╕дписалися генеральн╕ судд╕ Вуяхович та Кочубей, генеральний писар Прокопович, полковники Солон╕н, Гамал╕я, Лизогуб, Заб╕ла. А керував ус╕м цим Мазепа. Вони звинуватили Самойловича у зрад╕, у тому, що в╕н на ключов╕ посади призначив сво╖х родич╕в, ╕ просили государя в╕д╕брати у нього булаву. Таким чином князь Гол╕цин виправдовував сво╖ прорахунки ╕ всю провину звалив на гетьмана.
Як т╕льки козацьке в╕йсько спинилося на перепочинок на р╕чц╕ Коломак, що на Слобожанщин╕, г╕нц╕ принесли царську грамоту. Посилаючись на не╖, Гол╕цин розпорядився арештувати Самойловича. Той з сином Яковом саме виходив ╕з пох╕дно╖ церкви. Все його багатство описали й конф╕скували. А це понад 335 к╕лограм╕в ср╕бного посуду, п’ять карет, дв╕ коляски, дорогоц╕нн╕ с╕дла, 75 бочок меду, золот╕ прикраси. Половину того майна н╕бито прибрав до рук Мазепа. П╕сля суду його та Якова в╕дправити до Сиб╕ру. Так в╕н опинився в Тобольську. Розлучили його з дружиною, яку в╕дправили в Седн╕в до доньки Анастас╕╖. Син Як╕в потрапив на заслання до ╢н╕сейська. А середнього Григор╕я в╕дправили в Севськ ╕ в дороз╕ стратили. Сам Самойлович помер в 1690 роц╕ у вигнанн╕. Отак йому в╕ддячили за в╕рну службу Москв╕. Так завжди в╕дбува╓ться з тими, хто служить не сво╖й держав╕, не сво╓му народов╕, а чужинцям. В чуж╕й хат╕ вол╕ не бува╓...

В╕ктор СТУС,
письменник, журнал╕ст

P. S. Як схож╕ под╕╖, що в╕дбувалися у XVII стол╕тт╕, на т╕, що нин╕ вирують в Укра╖н╕: так багато зрадник╕в серед укра╖нсько╖ знат╕ та чинуш – вони за власн╕ вигоди та добробут ладн╕ продати й мат╕р р╕дну.

╤. Самойлович

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13311

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков