Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 09.05.2014
МИР ВАМ, ЛЮДИ!

Дорога до Храму

На подв╕р’╖ по-домашньому просто ╕ затишно.
Виноград, зелена галявина, черешня з рясними ще нестиглими ягодами, лавочки. Вони – саморобн╕, просто дощечки. Схож╕ лавочки ╕ в самому костьол╕, але гарн╕, пол╕рован╕, на них сидять люди п╕д час Божо╖ служби. В храм╕ нема╓ пишного убранства, притаманного для православ’я. Править службу священик б╕ля розп’яття. ╤ стосу╓ться вона сьогодн╕, в першу чергу, воскрес╕ння Христового.
В пам’ят╕ залишаються слова: «Любов – це пожертва. Любов оплачу╓ться любов’ю». ╤ д╕йсно, ╖╖ велич не в т╕м, аби в╕ддати те, що н╕як не позначиться на вашому житт╕, бо розм╕р пожертви не в тому, ск╕льки ти в╕ддав, а в тому, що п╕сля цього в тебе лишилося. ╤ для м╕льярдера втрата м╕льйона – це значно менше, н╕ж для убого╖ людини пожертва в к╕лька десятк╕в гривень, бо для останньо╖ вона означа╓ день чи два прожити на одному хл╕б╕ ╕ вод╕. Ради спас╕ння св╕ту Господь пожертвував сво╖м Сином. А ми ж ради сво╓╖ дитини готов╕ пожертвувати вс╕м, що не належить нам особисто ╕ що не боляче в╕дривати в╕д серця. Т╕льки ж х╕ба це пожертва?
Прихильн╕сть до римcько-католицько╖ Церкви маю завдяки укра╖нському телебаченню, з якого д╕зналася про життя ╕ смерть папи Йоана Павла ╤╤. В св╕т╕ ╕снують р╕зн╕ Церкви, що мають сво╖х оч╕льник╕в, але мало хто назве ╖хн╕ ╕мена ╕ навряд чи хтось ╕з них може похвалитися такою всенародною любов’ю, яку мав за життя папа Йоан Павло ╤╤. Його супроводжувало справжн╓ море людей, як╕ ловили кожне його слово ╕ були з того щасливими.
Чому так, я зрозум╕ла в час кончини Йоана Павла ╤╤. Те, як це в╕дбувалося, бачу, н╕бито не минуло вже 9 рок╕в. Папа помирав у сво╖й стандартн╕й однок╕мнатн╕й квартир╕, скромне убранство яко╖ описував диктор. Навколо не крутилися н╕ л╕кар╕, н╕ сид╕лки, н╕ обнад╕╓н╕ спадко╓мц╕. В╕н лежав один на вузькому л╕жку б╕ля в╕кна ╕, поки мав сили, час в╕д часу п╕дн╕мав руку ╕ махав нею людям, як╕ заповнили п╕вм╕ста, прощаючись з ним. Його скарби ╕ д╕йсно були на небесах, а не на земл╕, хоча м╕г би мати все те, на що спокушаються ╕нш╕ нос╕╖ Божого слова, люди з роздво╓ною душею, одна частина яко╖ лине до Бога, а ╕нша прикута цепами до мирських благ. Вс╕ вони говорять правильн╕ реч╕, вс╕ навчають добру, але люди чують ╕ насл╕дують приклад тих, хто пода╓ його власним життям.
«Майбутн╓ почина╓ться не завтра, а сьогодн╕», — це в╕дом╕ слова папи Йоана Павла ╤╤. ╤ його майбутн╓ почалося ще в день кончини, 2 кв╕тня 2005 року ╕ привело воно до канон╕зац╕╖ папи, що в╕дбулася в наступну нед╕лю п╕сля Пасхи цього року на площ╕ св. Петра в Рим╕.
Можливо, це ╕ гр╕х, але свят╕ на кшталт Олександра Невського, як╕ очолювали процеси кровопролиття, особисто для мене не ╓ святими – я б шукала заступництва у тих, хто здатен був на духовн╕ подвиги, а не на во╓нн╕, хто шукав безкровний шлях до миру ╕ злагоди.
Чи не з цим пов’язаний процес, що завершу╓ римсько-католицьке богослуж╕ння, коли люди потискують одне одному руку з╕ словами: «Мир вам!». Думаю, йдеться ╕ про мир у наших душах, ╕ про мир у нашому дом╕, ╕ про мир на наш╕й земл╕.
Та, на жаль, сьогодн╕ нам цього всього дуже браку╓. Нема╓ спокою в душах, особливо укра╖нц╕в, котр╕ й дос╕ не можуть схаменутися, що впродовж к╕лькох дн╕в опинилися в╕д╕рваними в╕д сво╓╖ Батьк╕вщини, яку щодня паплюжать рос╕йськ╕ ЗМ╤; нема╓ миру в с╕м’ях, де хтось лишився без роботи ╕ без перспектив, а хтось в╕дверто рад╕╓ сво╖м п╕двищеним пенс╕ям ╕ тому, що йому тепер «легше диха╓ться»; нема╓ миру ╕ на укра╖нських землях, як╕ Рос╕я намага╓ться при╓днати до сво╖х територ╕й сл╕дом за Кримом. Там кал╕чать ╕ вбивають, ╕ якщо тих, хто захища╓ Укра╖нську державу, то «так фашистам ╕ треба», а якщо тих, хто намага╓ться ╖╖ розшматувати з подальшим при╓днанням до Рос╕╖, то це «злочин проти людяност╕».
В розмов╕ з ╓пископом Одесько-С╕мферопольським Яцеком Пиль ОМ╤, який правив службу в каплиц╕ параф╕╖ Усп╕ння Пресвято╖ Д╕ви Мар╕╖, не можу не торкнутися цього питання. Адже спод╕ваюся знайти в ньому людину, не отру╓ну рос╕йською пропагандою, бо н╕ Ватикан, н╕ дружня Укра╖н╕ демократична Польща, громадянином яко╖ ╓ о. Яцек, не визнали новий статус Криму.
Вт╕м, ц╕лком оч╕кувано о. Яцек зауважив, що не його справа як духовно╖ особи засуджувати те, що допустив Господь. Сказав, що Церква вбол╕ва╓ через те, що сталося, ╕ молиться за вс╕х потерп╕лих, а також засуджу╓ екстремальний нац╕онал╕зм, будь в╕н укра╖нський, рос╕йський чи якийсь ╕нший. Але водночас молиться ╕ за народ, котрий захища╓ сво╖ права.
╢пископ нав╕в слова Леха Качинського, сказан╕ ним п╕д час грузинського конфл╕кту, як╕ сьогодн╕ набувають пророцького зм╕сту: «Наступною буде Укра╖на, пот╕м кра╖ни Балт╕╖ ╕ Польща».
Але ж церква – не м╕сце для пол╕тичних батал╕й. Ймов╕рно, лише при Храм╕ Трьох Святител╕в УПЦ МП у С╕мферопол╕ поряд з освяченими хрестиками ще недавно продавалися ╕ газети, де ганьбився Ки╖вський патр╕архат та п╕ддавалися анафем╕ його в╕рн╕ – «розкольники».
Тож у розмов╕ з о. Яцеком спробувала менше торкатися найболюч╕шого, тим б╕льше, що в╕дчувала неабиякий ╕нтерес до нього як до особистост╕, знаючи про ту всезагальну повагу, яку ма╓ в╕н серед параф╕ян. А це люди багатьох нац╕ональностей ╕ представники р╕зних кра╖н. Так, щонед╕л╕ в╕дбува╓ться окреме богослуж╕ння для темношк╕рих студент╕в медун╕верситету, серед яких багато римо-католик╕в. ╤ о. Яцек робить все, щоб люди могли молитися ╕ чути молитву р╕дною мовою. Тож оволод╕в в╕н французькою, ╕спанською, латиною, укра╖нською та рос╕йською мовами ╕, звичайно ж, зна╓ свою — польську. Каже, це було не важко, бо деяк╕ мови дуже схож╕. Так то воно так, але ж на мовному ╜рунт╕, як бачимо, можна спровокувати ╕ в╕йну.
Народився о. Яцек неподал╕к в╕д Варшави ╕ ще з дитинства грався у священика. А коли п╕др╕с ╕ перестав гратися, в його повед╕нц╕ все одно було щось таке, через що говорили про його покликання до священнослуж╕ння. ╤ вже в 14 рок╕в п╕дл╕ток вступив до нижчо╖ духовно╖ сем╕нар╕╖, в як╕й навчався, проживаючи в монастир╕. Якщо в друг╕й половин╕ 70-х рок╕в у Радянському Союз╕ про в╕ру ╕ Бога краще було не згадувати, то Польща й тод╕ була набожною, ╕ батьки юнака т╕льки рад╕ли, що в╕н обрав соб╕ такий шлях. Черницею стала ╕ одна ╕з сестер молодого священика, який згодом зак╕нчив й вищу духовну сем╕нар╕ю з ╕спитовим терм╕ном перебування в монастир╕ на гор╕ св. Хреста б╕ля м. Кельце, та захистив дисертац╕ю, одержавши звання маг╕стра. Там же викладав п╕зн╕ше французьку та латинську мови ╕ життя святих.
Змолоду мр╕╓ю о. Яцека було служ╕ння в Рос╕╖, мову яко╖ в╕н вивчав з 5-го класу. До Рос╕╖ в тод╕шньому розум╕нн╕ його сп╕вв╕тчизник╕в належала ╕ Укра╖на, куди й вирушив о. Яцек одразу ж п╕сля рукопокладення у священики.
За 25 рок╕в де т╕льки не служив: на В╕нниччин╕, Полтавщин╕, Черн╕г╕вщин╕, в Кривому Роз╕, Ки╓в╕, — всюди, де був потр╕бн╕шим, куди його посилали. А на згадку про себе залишав десь побудований костел, десь — щойно в╕дремонтований.
П╕сля рукопокладення у ╓пископи в м. Одеса (Одещина ╕ Крим були ╓диною ╓парх╕╓ю) св. отець став певною м╕рою ╕ кримчанином. Та, у зв’язку з весняними под╕ями, його Церква в Криму тепер матиме ╕нший статус, що в╕дпов╕датиме передбаченому на сп╕рних територ╕ях. В Криму на сьогодн╕ римсько-католицька церква ма╓ 7 параф╕й з ви╖зними пунктами для зручност╕ в╕рян, тут служать 15 св. отц╕в ╕ 8 сестер.
╢пископ Яцек – чернець, людина, яка ц╕лком присвятила себе Господу, не розриваючись пом╕ж Божими запов╕дями ╕ потребами власно╖ родини. Бо любов – це пожертва, а якщо треба, — ╕ сво╖м с╕мейним щастям.
Запитую у нього про те, чи можливо взагал╕ здобути душевний спок╕й за нин╕шн╕х умов ╕ як знайти його людям, котр╕ з певних причин сьогодн╕ озлоблюються, руйнуючи сво╓ ╓ство.
╢пископ поясню╓, що для цього потр╕бно спов╕дуватися, бо спов╕дь очищу╓ душу, зв╕льня╓ ╖╖ в╕д гр╕ховних помисл╕в. Треба Богу в╕ддати сво╓ серце, наповнити Його любов’ю, ╕ тод╕ будуть внутр╕шн╕й мир ╕ духовний спок╕й.
Найпоширен╕шими гр╕хами о. Яцек назвав т╕, що пов’язан╕ з╕ словом ╕ думкою. Та пот╕м додав:
— Зазвичай, це не все, на перших спов╕дях присутня вся таблиця Мендел╓╓ва, але люди поступово виправляються.
— А яке напутн╓ слово ви могли б сказати тим, кому сьогодн╕ важко не лише матер╕ально, але й морально через неп╕двладн╕ житт╓в╕ обставини, пов’язан╕ з при╓днанням Криму до Рос╕╖?
— Ц╕ люди мають пам’ятати, що вони — г╕дн╕ д╕ти сво╓╖ В╕тчизни, бо не зрадили, не продалися, не покинули сво╓╖ земл╕, ╕ черпати в цьому силу. За дол╕ таких людей вбол╕ва╓ вся св╕това сп╕льнота. П╕д час весняних под╕й у мене не замовкав телефон ╕, якби пропускала митниця, увесь цей дв╕р не вм╕стив би т╕╓╖ гуман╕тарно╖ допомоги, яку люди прагнули передати на п╕дтримку кримчан, що стали заручниками непростих обставин. Ми ╕ так готов╕ надати таким людям як моральну, так ╕ матер╕альну допомогу. «Католицизм» — означа╓ «вселенський, всеохоплюючий», наша Цер-ква — завжди з народом.
Так ось в чому була непереможна сила папи Йоана Павла ╤╤, ось чому в╕дом╕ випадки зц╕лення людей молитвами до нього! В╕н був не властителем, нав╕ть не вчителем, а душею того народу, який дов╕ряв йому свою душу. Тож ╕ сподобив Господь його на подвиги, ╕ допомага╓ молитва до папи зц╕люватися тим, хто його любив!

Тамара СОЛОВЕЙ

На фото: ╢пископ Яцек Пиль Ом╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13244

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков