Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 30.04.2014 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 30.04.2014
ЖИВЕ ПАМ’ЯТЬ ПРО ТАРАСА ШЕВЧЕНКА В САНКТ-ПЕТЕРБУРЗ╤

Шевченк╕ана

Санкт-Петербург — особливе м╕сто в дол╕ Тараса Григоровича Шевченка, ╕ його жител╕ свято бережуть пам’ять про найзнаменит╕шого укра╖нського Кобзаря. Ще в грудн╕ 1898 року тут було створено укра╖нське товариство ╕мен╕ Т. Шевченка, яке стало впливовим об’╓днанням громадськост╕. Його членами в р╕зний час були Д. Мендел╓╓в, ╤. Р╓п╕н, К. Рер╕х, В. Короленко, М. Лисенко, М. Вовчок та ╕нш╕ видатн╕ особистост╕.
У Санкт-Петербурз╕ нал╕чу╓ться ш╕стнадцять пам’ятних м╕сць, пов’язаних з Т. Шевченком. Тут у 1840 роц╕ в друкарн╕ Ф╕шера по вулиц╕ ╤тал╕йськ╕й, 4 надрукували першу книгу поета — «Кобзар». У 1918 роц╕ в Олександр╕вському парку Петроградсько╖ сторони встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку роботи скульптора Ян╕са Т╕льберга. В╕н був виготовлений з г╕псу ╕ через к╕лька рок╕в став непридатним. Лише через 82 роки вир╕шилося питання про встановлення бронзового Тараса роботи скульптора Леон╕да Молодожан╕на, подарованого ним м╕сту. Фундамент пам’ятника освятили 15 листопада 1997 року, а його в╕дкриття в╕дбулося 22 грудня 2000 року. В урочист╕й церемон╕╖ взяли участь Президенти Рос╕╖ та Укра╖ни. ╤ перша могила Т. Шевченка також знаходилася в м╕ст╕ на Нев╕ — на Смоленському кладовищ╕.
У м╕ст╕ з 1998 року працю╓ Генеральне консульство Укра╖ни, що п╕дтриму╓ т╕сн╕ зв’язки з укра╖нцями, як╕ проживають у П╕вн╕чно-Зах╕дному федеральному окруз╕, у тому числ╕ з╕ створеною в 1997 роц╕ м╕ською громадською орган╕зац╕╓ю «Укра╖нська нац╕онально-культурна автоном╕я Санкт-Петербурга».
Можна багато розпов╕дати на тему: «Тарас Шевченко ╕ Санкт-Петербург». Звернуся до не таких давн╕х под╕й. У 1964 роц╕ в Академ╕╖ мистецтв на Васил╕вському остров╕ в╕дкрилася мемор╕альна майстерня Т. Шевченка, а в 1981 роц╕ мою маму — В╕ру Серг╕╖вну Ро╖к — запросили при╖хати в Санкт-Петербург з виставкою сво╖х вишитих вироб╕в. Вона була в╕дкрита 9 березня в рамках заход╕в, приурочених до 167-о╖ р╕чниц╕ з дня народження Кобзаря.
Наступного разу мама при╖хала в це п╕вн╕чне м╕сто з персональною виставкою «Укра╖нський рушничок» восени 1994 року. На н╕й ми познайомилися з членами Укра╖нсько╖ нац╕онально-культурно╖ автоном╕╖ Санкт-Петербурга, у тому числ╕ з ╖╖ першим головою — арх╕тектором Миколою Жиглом та композитором Валер╕аном Стратуцею, який, захопившись маминими вишивками, присвятив ╖й п╕сню «Роксолана».
У сво╖й книз╕ «Укра╖нц╕ Санкт-Петербурга», видан╕й у 2009 роц╕, М. Жигло, зокрема, написав: «Першими великими культурними под╕ями перебудовного пер╕оду в нашому м╕ст╕ стали виставки укра╖нських художник╕в у Музе╖ етнограф╕╖ ╕ виставка члена Сп╕лки художник╕в Укра╖ни В╕ри Ро╖к «Укра╖нський рушничок» у пав╕льйон╕ арх╕тектора Росс╕ на Невському проспект╕. Це була ╖╖ друга виставка в нашому м╕ст╕ з 46 персональних у р╕зних кра╖нах св╕ту. Виставка мала великий усп╕х».
Мама пер╕одично сп╕лкувалася з М. Жиглом ╕ В. Стратуцею, а п╕сля ╖╖ смерт╕ я продовжив ц╕ контакти, передавши для майбутнього музею укра╖нсько╖ громади м╕ста ряд експонат╕в, пов’язаних з життям ╕ творч╕стю В╕ри Ро╖к. Валер╕ан Стратуца — композитор, який добре в╕домий не лише в Рос╕╖, а й в Укра╖н╕. В╕н створив ц╕лий ряд п╕сень, присвячених В╕р╕ Серг╕╖вн╕. Разом з п╕снями-присвятами ╕нших композитор╕в вони вв╕йдуть у диск, який нин╕ готу╓ до випуску кримський сп╕вак Орест Мартин╕в.
Нещодавно до 200-р╕ччя з дня народження Т. Шевченка композитор над╕слав мен╕ ноти сво╖х нових п╕сень на слова самого Кобзаря та ╕нших автор╕в як пам’ять про нього. Мен╕ було при╓мно д╕знатися, що мо╖ петербурзьк╕ друз╕ роблять ╕ св╕й внесок у в╕дзначення ц╕╓╖ дати, дорого╖ для серця кожного укра╖нця. Серед п╕сень В. Стратуци на слова Т. Шевченка — «Ой три шляхи широк╕╖», «На вгород╕ коло броду», «Така, як ти, колись л╕лея...», «Ой люл╕, люл╕, моя дитино...», «Тече вода з-п╕д явора», «Круг м╕стечка Берестечка», О. Пол╕шкарова — «Тарасе, Ви — наш обр╕й слави», А. Самойленка — «Тарасова хата» ╕ «На Чернеч╕й гор╕» та ряд ╕нших.
Трива╓ Шевченк╕вський р╕к ╕ я подумав: «Може, Сп╕лка композитор╕в Криму зац╕кавиться цими п╕снями ╕ випустить диск з ╖хн╕м записом?». У зв’язку з цим я публ╕кую в газет╕ «Кримська св╕тлиця» ноти двох п╕сень Валер╕ана Стратуци. Якщо хтось в╕зьметься реал╕зувати цей проект, то я готовий надати ноти решти п╕сень. Всього ╖х — п’ятнадцять.
А поки що хочеться висловити велику вдячн╕сть петербуржцям за цей прекрасний подарунок до юв╕лею Кобзаря.

Вадим РО╥К,
заслужений прац╕вник транспорту Укра╖ни та АР Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 30.04.2014 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13226

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков