Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2014 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 25.04.2014
ПРИЙДИ ДО НАС...
Богдан ЛЕПКИЙ

Шевченк╕ана

СЛОВО ЗБОЛЕНЕ Й МУЖН╢

Пропонована читачам стаття Богдана Лепкого «Прийди до нас» знайдена у фонд╕ «Загальноукра╖нсько╖ культурно╖ ради» Центрального державного ╕сторичного арх╕ву УРСР у Львов╕ (фонд 391, опис ╤, справа 98) як авторський рукописний ориг╕нал.
7 липня 1917 року цей текст було виголошено на концерт╕, орган╕зованому Укра╖нською культурною радою та ╕ншими культурними орган╕зац╕ями у В╕дн╕ «на честь Тараса Шевченка». У програм╕ концерту (збер╕га╓ться там-таки, фонд 309, опис ╤, справа 135), випущен╕й н╕мецькою мовою, п╕д номером 2 зазначено: «Святкова промова: Богдан Лепкий».
1917 року у В╕дн╕ стаття вийшла окремою брошурою.
Власне, це й усе, що в╕домо з ╖╖ ╕стор╕╖.
Окр╕м згадано╖ статт╕, у Б. Лепкого ╓ чимало наукових розв╕док про життя ╕ творч╕сть Кобзаря, сцен╕чний тв╕р «На Тарасов╕й могил╕», поез╕╖ та статт╕. До реч╕, разом ╕з статтею «Прийди до нас» у фонд╕ збер╕га╓ться й рукописна зб╕рка поез╕й Б. Лепкого «Тисяча дн╕в», дос╕ нев╕дома нашому читачев╕.
Потужна сила духу об’╓дну╓ ц╕ високохудожн╕ реч╕. В╕дчува╓ш могутн╕й злет поетово╖ думки, зболено╖ ╕ г╕рко╖, мужньо╖ ╕ тако╖ гр╕мко╖, мовби весь наш принижений народ ураз промовив його вустами. ╤ сяга╓ та думка верховин Шевченкового слова, черпаючи у ньому сили, ясними громами б’╓ по р╕дн╕й наш╕й земл╕ серед тисяч «передчасних могил», «сл╕з ╕ кров╕», серед великих простор╕в «ру╖н ╕ згарищ».
╤з тих далеких змордованих рок╕в кличе вона апостола укра╖нського народу Тараса Шевченка: «Прийди до нас!».
Публ╕кац╕я статт╕ в╕дкрива╓ одну ╕з замовчуваних дос╕ стор╕нок Шевченк╕ани Богдана Лепкого.

Павло САЛЕВИЧ, м. Льв╕в

Богдан ЛЕПКИЙ
ПРИЙДИ ДО НАС...

Озов╕теся, заплачте,
Н╕м╕╖, зо мною
Над неправдою людською.
Над долею злою!
Т. Шевченко

Трет╕й раз збира╓мося отсе серед гуку гармат ╕ хлюпоту людсько╖ кров╕ на поминки того, що був апостолом правди ╕ братання.
Трет╕й раз сходимося, щоб пом’янути Його, по його власному бажанню, «незлим, тихим словом».
А зв╕дки ж нам нин╕ того слова д╕стати, нин╕, коли св╕т ц╕лий стогне з болю ╕ ви╓ з розпуки?
Тож збентежен╕ ста╓мо перед Ним, ╕ якась дивна тривога обгорта╓ нас, щоби в╕н не в╕д╕звався з-поза гробу: «Пощо кличете мене д’ соб╕? В╕длож╕ть це свято на п╕зн╕ше, аж тисяч╕ передчасних могил поростуть зеленою травою, аж р╕льник кине кр╕с, а возьме плуг у руки, аж на зб╕л╕лих ж╕ночих лицях зацв╕те новий рум’янець любов╕, а з д╕точих невинних з╕ниць щезне жах смерт╕!.. Лиш╕ть мене!»
А прец╕нь — ми Його не годн╕ лишити. З Чернечо╖ гори, з-над широкого Дн╕пра кличемо його через бо╓в╕ л╕н╕╖ аж тут, над син╕й Дунай, щоби нас пот╕шив, розгр╕шив ╕ напутив, щоби понад кервавою тепер╕шностю пов╕нчав минуле з майбутн╕м.
Бо й кого ж нам нин╕ викликати з гробу, як не Його?
В╕н не т╕льки найб╕льший з наших людей, але й найчист╕ший. Весь, мов з хрусталю, мов якась жива й животворяча мр╕я. До нього не прич╕питься н╕який док╕р. Не ми Йому, а в╕н нам мав ╕ ма╓ право докоряти. ╤ докоряв.
Мов розгн╕ваний батько на винуватих син╕в, гукав на предк╕в наших.
«Раби, п╕дн╕жки, грязь Москви,
Варшавське см╕ття...»
╤ в╕д того докору нам ще нин╕ лиця соромом палають, ╕ кожний з нас дав би не знати що, щоб з тих лаг╕дних уст не нам були так╕ г╕рк╕ слова.
Та вони мусили впасти ╕ добре, що впали...
╤ кого ж нам кликати нин╕, як не Його?.. В╕н дарував нам не т╕льки найц╕нн╕ш╕ твори, але дав нам сво╓ життя, мов якийсь прегарний, поетичний тв╕р. Нема у него бо╓во╖ л╕н╕╖ м╕ж думкою а словом, м╕ж словом а д╕лом, м╕ж поез╕╓ю а життям. ╢сть оден Тарас Шевченко, найб╕льший ╕ д╕йсно великий укра╖нський поет. В «Наймичц╕», в «Неоф╕тах», в «Думках» сказав В╕н св╕тов╕ нове, гарне слово в╕д великого, поневоленого й, здавалося, безмовного народу ╕ св╕т того слова забути не може й не см╕╓.
Був митцем нашого слова, то╖ просто╖, хлопсько╖, понижено╖ й опльовано╖ мови, яка п╕д теплим подихом Його великого серця розцв╕лась кв╕том найбуйн╕шим. Був арфою золотострунною, на як╕й укра╖нська природа й укра╖нська душа виграли свою найповн╕шу п╕сню щастя ╕ горя, св╕й псалом в╕ри, над╕╖ й любов╕: в╕ри в народ, над╕╖ на працю й безнастанний поступ, любов╕ життя й чолов╕ка.
Кого нам викликати нин╕ з гробу, як не Його?..
Був учителем нашим, благим ╕ кротким, ясного розуму повним. Казав нам, щоби ми щирим серцем полюбили велику ру╖ну, щоби ми об╕ймили найменшого брата, щоби ми на чужин╕ не шукали й не питали того, що не ма╓ ╕ на неб╕, а не т╕льки на чужому пол╕, бо лиш т╕льки в сво╖й хат╕ ╓сть своя правда ╕ сила, ╕ воля... Х╕ба ж годиться пригадувати все, що лишив нам Шевченко у сво╖м безсмертн╕м запов╕т╕, а що ми сповнили ╕ чого не могли, не вм╕ли або не всп╕ли сповнити?
В╕н, немов якийсь м╕стичний дух-оп╕кун укра╖нського народу, повис над нашим кордоном ╕ той кордон, тую криваву рану на наш╕м народн╕м орган╕зм╕ гладить, мов мати люб’ячою рукою ╕ в╕щим словом, мов бальзамом мастить, щоби тая давна наша рана не роз’ятрилася й не поглубилася, лиш щоби вона зросталася. ╤ вона зроста╓ться, хоч сиплять до не╖ с╕ль ╕ огонь, вона зростеться, бо кожний з нас, кожний правдивий укра╖нець, по цей ╕ по той б╕к кордону чу╓ це й розум╕╓, що пом╕ж нами сто╖ть В╕н, найб╕льший ╓динитель укра╖нсько╖ земл╕ й укра╖нського народу, найб╕льший укра╖нський поет Тарас Шевченко...
╤ кого ж нам кликати нин╕, як не Його?..
Його, поета всепрощення, ми ж нин╕ ма╓мо так багато, так дуже багато соб╕ ╕ другим простити.
Не з привички пусто╖, не для зовн╕шнього ефекту, а з глибоко╖ потреби серця, з потреби нин╕шньо╖ велико╖ хвил╕ блага╓мо Його:
Прийди, прийди на т╕╖ згарища ╕ ру╖ни, що простяглися ген аж по Збруч, поза Карпати, по В╕слу, ╕ тим нашим людям, що караються там, Бог в╕сть за як╕ провини муками дантейського пекла, говори тим словом простим а щирим, яким Ти т╕льки вм╕в говорити, що вс╕ ╖х бол╕ ╕ вс╕ ╖х страдання не п╕дуть намарно, що з тих ру╖н, мов Фен╕кс з попел╕в, двигнеться якесь нове, буйне, повн╕ше в╕д давного життя.
П╕ди, п╕ди тими довгими, стр╕лецькими ровами, де наш╕ борц╕, хлопи й ╕нтел╕генти, старц╕ й нап╕вд╕ти, день ╕ н╕ч смерт╕ заглядають в оч╕, ╕ говори ╖м ╕ наш╕птуй до уха, що вони не даром кров свою ╕ брат╕в сво╖х проливають, не даром голови сво╖ буйн╕ кладуть; що це не якась похибка траг╕чна, не червоне божев╕лля, а огонь очищення, а горнило розпалене до грани, в як╕м витоплюються нов╕ ц╕нност╕ св╕тла, нов╕ форми лучшого життя.
Говори це ╖м, вони ж з тво╖м «Кобзарем», мов з ╢вангел╕╓м, мов ╕з псалтирою в руках, конають, говори це ╖м, щоб вони не збожевол╕ли, щоб ╕з страшним прокльоном на устах на той св╕т не в╕дходили.
╤ прийди в т╕ л╕тн╕ коротк╕, а прец╕нь так довг╕ ноч╕, в наш╕ табори полонених ╕ в осел╕ виселенц╕в наших ╕ сестрам нашим ╕ братам нашим безталанним, що кинули хату, поле, худ╕бку, все, а тепер з жалю ╕ туги на скорбних постелях в’ться, говори, що вони незабаром вернуться там, куди ╖х серце тягне, вернуться ╕ почнуть жити наново, а на сво╓ нин╕шн╓ горювання гляд╕тимуть колись, немов на якийсь страшний сон.
Скажи ╖м, щоб вони не п╕ддалися туз╕ ╕ горю, щоб наперек╕р судьб╕ ╕ на зл╕сть ворогам нашим жили, бо ╖х треба, конечно треба, бо що ми без них, що Укра╖на без народу?
╤ з╕йди, з╕йди пом╕ж нас, як ми тут нин╕ ╓, ╕ пригадуй нам тим голосом, в╕д якого мороз йде по т╕л╕, що вс╕ ми, вс╕ до одного кров з кров╕ ╕ к╕сть з кост╕ укра╖нського народу, що вс╕ ми з то╖ укра╖нсько╖, кр╕ваво╖ земл╕ виросли, як дуби в л╕с╕, як кв╕ти на левад╕, як колеса на нив╕, як на степу бур’ян, ╕ що вс╕ ми, вс╕ до одного в тую землю вернути повинн╕ для ╓╖ добра, для ╓╖ в╕чного ╕снування; пригадуй це нам, щоби ми раз мали в╕двагу один одному як братт╓ в очи глянути, один одному по дружньому руку стиснути, старший молодшому, висший нищому, ╕ щоби ми, неначе спов╕ддю якоюсь ╕сторичною очищен╕, ланцом жел╕зним правди ╕ сили скут╕, п╕шли назустр╕ч тому валов╕ злагоди, що з гуком, ревом, з реготом пекельним на нас ╕де. Щоби ми той вал в╕д нашо╖ земл╕ ╕ в╕д нашого народу в╕дперли, щоби ми д╕ждалися то╖ велико╖ хвилини мира, поб╕ди правди над брехнею, вол╕ над неволею, життя над смерт╕ю, ╕де╖ над без╕дейностю ╕ щоби ми вже раз пом’янули Тебе не тихим словом, а голосним д╕лом в нов╕й, свободн╕й наш╕й Укра╖н╕ — Прийди!

(Промова на концерт╕ в честь Тараса Шевченка у В╕дн╕, дня 7.07.1917).

Публ╕кац╕я
Павла САЛЕВИЧА
(Журнал «Укра╖на», № 21, 1989 р.)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2014 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13201

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков